Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DBob

    őstag

    Igazán sajnálatos, és ez a piac szinte összes szereplőjét érinti.

    A világ változik. 15 évvel ezelőtt még rengeteg digitális fényképezőgép talált gazdára, úgy mint kompakt fényképezőgép vagy dSLR. De szép lassan beszivárogtak az egyre használhatóbb kamerás mobiltelefonok, aminek hatására elkezdtek apadni a kompakt fényképezőgépek eladásai. Ennek hatására muszáj voltak a gyártók visszaszorítani a mennyiségi eladásokat termelő kompakt piacot, aminek következményeként jelentősen csökkentek a bevételek is. Ennek hatására árakat emeltek a dSLR piacon, ami egy darabig kompenzálta ezt. Más gyártók felismerték ekkortájt a piaci rést, és megjelentek az egyre jobb és sokrétűbb MILC gépekkel, amik kicsik voltak, jók voltak, és idővel hozták a dSLR vázak minőségét, így elvonták a Canon / Nikon páros további vásárlórétegét. "Természetesen", fenntartandó valamelyest a bevételeket, a dSLR gyártók erre árakat növeltek, ami további vásárlóréteget terelt más rendszerek felé.

    Mára elértünk oda, a 10-15 évvel ezelőtti árakhoz képest majdnem kétszer annyiba kerül egy dSLR rendszer felépítése nulláról, miközben töredék annyi valódi előnnyel rendelkezik. Még 10-15 év, és eltűnik ez a két gyártó a piacról; megvásárolják a kínaiak mint a Hasselblad-ot a márka és a logó miatt.

  • DBob

    őstag

    válasz Matska #36 üzenetére

    "A kínai felvásárlás nem lenne feltétlenül baj, miután kb végtelen erőforrásokkal rendelkeznek, és egyre minőségibb cuccokat gyártanak"

    tl;dr: A kínai felvásárlás lenne a szög a koporsóban.

    Ha megnézzük milyen híres-neves márkák tűntek el az elmúlt 100 év alatt vagy alszanak tetszhalott állapotban, úgy mint Kodak, Cosina, Hasselblad, Mamiya, Polaroid, Ricoh, Rollei, Vivitar, Sunpack, FED, Pentacon/Praktica, Yashica (és még sok), világossá válik, semmi sem tart örökké.

    Az, hogy ma még van Nikon / Canon, nagyban köszönhető annak, anno ez a két cég folyton megreformálta egymást kergetve a 35mm-es filmet használó gépek piacát, szép lassan kiirtva maguk mellől a konkurencia nagyját a 90'-es évek közepére.
    Nézzük például a Canon-t. Középszerű rangefinder Leica klónként indultak, ennek ellenére pár évtizeddel később, kevesebb mint 10 évvel a mikroprocesszorok feltalálása után már alkalmazták azokat 1976-tól az AE-1 vázukban, ami a beépített csúcstechnológia ellenére a legtöbb konkurensnél olcsóbb is volt. Az A-1 1978-ban volt az első, ami zár-, és blendeprioritásos módot is támogatott programautomatika és manuális mód mellett, automata vakuval, motoros markolattal (5 fps). És ez "csak" a középkategória volt.
    A Canon F-1 vázak már 1972-re 9 fps sebességgel működő igáslovai voltak a sportfotózásnak (és minden más, professzionális felhasználásnak), és egészen 2016-ig kellett várni, hogy a Canon 1D X mkII le tudja gyúrni sebességben az 1984-es kiadású Canon F-1 HS gépet (14 fps-t tud mind a kettő). Már ekkor létezett timelapse kiegészítőjük, automata IR kapuval rendelkező kioldó, vagy éppenséggel távirányító távkioldó. 1986-ban kiadott T90 addig sosem látott feature listát prezentált, elnyűhetetlen kivitelben (nem ok nélkül Tank a beceneve), elérhető áron. És ezek még az automata fókuszálást mellőző FD modellek voltak. Az EOS széria bejelentésével meglépték azt, amit korábban csak koncepcióként és kezdetleges kompakt gépekben lehetett látni: automata fókuszt. De milyen automata fókuszt! A '90-es években már a szemeddel vezérelted melyik fókuszpont legyen az aktív. Nem a hátlapon matattál; ahova néztél a keresőben, oda fókuszált a váz!

    Viszont a digitális érában már sokat nem tettek hozzá a fejlődéshez. Sok, jó áron elérhető, és korában igen jó minőségű digitális kompakt gépet hoztak ki a 2000-res évek elején, ahogyan talán ők voltak az elsők is, akik a 300D-vel elhozták az $1000 alatti digitális tükörreflexes gépet a népnek. Ennek már 15 éve. Azóta gyakorlatilag a nevükből élnek. A Nikon története is felettébb hasonló a Canon történetéhez, ám azt ennyire részletesen nem ismerem (Canonos vagyok / voltam).

    "Jópár ismerősömnek sajnos az a komoly gép, ami úgy néz ki, mint egy tükörreflexes (még ha fingjuk sincs, mire való a tükör egy fényképezőben, mikor abban borotvákozni szokás.)
    Ennek a rétegnek meg a lapát tenyerűeknek, hasznos a tükrös méret és forma, így ezt a réteget is meg lehet tartani."

    Pontosan ez a baj. A tükörreflexes gép előnye az volt a filmes világban (ahonnan származik), hellyel-közzel ugyanazt láttad ami rákerült a filmre, a vázra szerelt optikától függetlenül (TTL)! Ma a tükörreflex egyetlen, apró előnye, hogy optikai a képút amit látsz a kioldás előtt, az-az a létező legkisebb a késleltetés a rögzíteni kívánt és a rögzített kép közt. Ez mára már marginális különbséggé változott, cserébe a mechanikai zár macerás, drága, kopik. De a Canon-Nikon duó mai napig azt a lovat üli meg a világban, amivel meghódították a világot 30-40 évvel ezelőtt. De ez a ló már haldoklik, mert a fizetőképes professzionális kereslet is egyre kisebb ezekre a gépekre; sok komoly profi fotós (profi = pénzért fotózik) már rég MILC gépekkel lövöldöz. A flagship gépek piaca, ami még egyelőre nincs nagyon kikezdve más gyártók, más jellegű gépeik által. De a több mint 2 millió forintba kerülő dSLR-ből nehéz kizárólag a piacon maradni.

    Ami miatt a kínai felvásárlás pedig végét jelenti majd a két brandnek: ha akarnának a kínaiak top fényképezőgépeket gyártani, már gyártanának. Nem arra várnak türelmesen, megvehessék ezeket a cégeket, és "na majd akkor". Helyette arra fogják a Canon és Nikon neveket használni, a Yongnuo és hasonló minőségű termékeket eladják a megvásárolt brandek neve alatt.

  • DBob

    őstag

    válasz jjeahh #49 üzenetére

    "Csak hát ahelyett, hogy összelegóznának egy rendes milc-et, inkább szénné butított unalmas vázakat dobnak ki, amik a kutyát sem érdekelnek."

    A tudásuk nincs meg egy rendes MILC-hez már. Évtized kevés ahhoz, beérjék a meglévő többi gyártót.
    Az unalmas vázakhoz meg jó adalék a mai hír: kijött a "várva-várt" 800D, 77D, M6...és...*dobpergés* új bluetooth remote controll (igen! ez hiányzott a boldogsághoz!), és "új" kitobjektív. :U

    Bármennyire is vagyok Canon-os, ennek a cégnek így nincs jövője.

  • DBob

    őstag

    válasz Parci #54 üzenetére

    "hát ez nagyon nem így van. minden tudásuk megvan, pár év alatt ledolgozhatnák a hátrányukat"

    A Canon szállt fel legutóbb a MILC vonatra, 2012.07-ben. Ennek lassan 5 éve.
    Azóta hellyel-közzel ugyanazt a vázat hozzák, apróbb funkcionális foltozásokkal (kivéve M5, de annak meg az ára vicc).

    5 év alatt annyira telt tőlük objektív oldalról, kiadjanak egy nagylátót, egy macrót, egy telét, és egyetlen fényerősebb 35mm ekvivalens pancake obit. Viszont alap objektívből muszáj volt hármat kihozniuk. Ennek oka feltételezhetően az, nem nagyon fogy a többi objektív, az emberek többsége "kompakt" fényképezőgépként használja. Azt már csak mellesleg írom le, az egyetlen, kifejezetten EOS M szériához gyártott vaku már discontinued...

    Maga a Canon sem gondolja komolyan a MILC vonalat, különben nem utolsóként jöttek volna ki a nagy, aktív gyártók közül ilyen megoldással, és aktív fejlesztések lennének, nem ráspollyal reszelnének a "kompakt" kamerájukon.

    Annyira jelentős a kereslet a Canon lassan fél évtizedes rendszere iránt, hogy még a 12 éves Canon 350D vázat is többen használják 2017-ben, mint a legelterjedtebb EOS M vázat. :U

Új hozzászólás Aktív témák