Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • troviko

    senior tag

    Jajjj de jó cikk! :C :C

    És milyen jók a kommentek, látszik, hogy nagy a zavar a fejekben, mindenki csak a saját nézőpontját látja, hangoztatja, mint az alap igazságot, ami egy és oszthatatlan. Csak a tablet, csak a phablet, csak a noti, csak a PC. 

    Pedig a valóság általában nagyon sokrétű, komplex dolog. Ezért van az, hogy egyet is értek a cikkel, meg nem is. Én úgy gondolom, hogy folyamatosan csökkenni fognak az eladások, de teljesen megszűnni nem fog a kategória.

    Induljunk ki abból, hogy 20-30 éve, mikor a PC mint kategória létrejött, és a nagy átlag számára elérhetővé vált, mindegy, hogy milyen típusú munkáról volt szó, mindenhez PC kellett, már ami IT jellegű tevékenység. Egész egyszerűen azért, mert nem volt más. És ahogy a fogyasztói árak csökkentek, a számítási teljesítmény nőtt, a UI egyre felhasználóbarátabb lett, sőt megjelentek a grafikus UI-ek, és a PC-k egyre több mindenre voltak használhatóak, egyre több ember és cég vette őket. Eleinte egy háztartásban csak egy volt, aztán ahogy olcsóbbak lettek, a jólét meg nagyobb, egyre több és több családtag kapott PC-t. A piac folyamatosan nőtt.
    PC-t kapott papa dolgozni, a mama írni, a gyerek játszani, stb. Igen ám, de aztán jöttek a laptopok, és elkezdték sok helyen kiváltani a PC-ket. Aztán jöttek a csúnya okostelefonok, és akinek csak MSN-re kellett anno a PC, annak elég volt csak egy iPhone, vagy egy androidos telefon Skypra, meg Viberre. Aztán jöttek a tabletek, hogy új szeletet harapjanak ki a PC piacról.
    És mivel szép lassan mindenki termékek százai közül válogathatja ki a számára leginkább megfelelő tartalomfogyasztó vagy gyártó eszközt, nyilván egyre több felé oszlik a torta.

    Jelenleg lehet választani PC-t, notit, tabletet, uram bocsá konzolt, okos TV-t, vagy TV okosító kütyüt, vagy PC-kén használható telefont (és ki tudja, mit hoz még a surface phone), PC sticket, stb.
    Most soroltam fel 7-8 olyan kategóriát, amire kezdetben csak a PC volt, majd a PC és a notebook. Persze, hogy folyamatosan csökken a piac, mert egyre több IT eszköz van, egyre több kategóriával.

    Én úgy gondolom, hogy középtávon a 2 in 1 eszközök előtt áll nagy jövő, feltéve, ha lesz érdemi fejlődés a területen.
    Jelenleg az IT világban rettenetesen sok folyamat zajlik. Ezek közül sok egymást erősíti, mások egymást gyengíti.

    Pl a telefonok elképesztően durva fejlődésen mentek keresztül az elmúlt pár évben, elég csak egy 2013-4-es telefon megnézni, és egy idei modellt. És fejlődés lehet, hogy nem áll meg, lehet, hogy 3 év múlva a PC-k helyét is átveszik.

    Ugyan ilyen lendülettel indultak a tabletek, ugyanakkor mára megtorpant a fejlődési ütemük, a természetes korlátjaik miatt. Először is egy tablet nem annyira mindennapos használati tárgy, mint egy telefon. A telefonnal zenét hallgatunk, netezünk, kommunikálunk, fényképezünk, és napi 24 órát van velünk, több százszor vesszük kézbe, nézünk rá. Egy tablet más, inkább hobbi jellegű dolog, munkába nem visszük magunkkal, nem azon fogunk viberezni, sms-ezni, és zenét hallgatni, pláne nem fotózni (japán turisták kivételek). De talán azon fogunk e-könyvet olvasni, és filmezni ha nem otthon vagyunk.
    Ám ezek a tevékenységek nem annyira gyakoriak, és annyira priorok, hogy emiatt évente, kétévente cseréljünk tabletet. Mert még egy telót csak-csak lecserél az ember, ha kijön egy gyorsabb, vagy vékonyabb, vagy jobb kamerával, vagy vízálló kivitelben, vagy leejtjük, vagy ellopják, egy tabletet 3-5 évig is simán elhasználgatunk.
    Szóval a kezdeti nagy divathullám után egyre kevésbé hajlamosak az emberek pénzt adni valamiért, ami marginális használatú, nem fejlődik kellő ütemben, és amúgy nem is annyira olcsó dolog.
    Emiatt nyilván zsugorodik a piac.

    A PC-kkel, ugyan ez van. Szép lassan eljutunk megint oda, hogy egy háztartásban ismét csak 1-2 ilyen cucc lesz. Mert a kamasz lánynak nem kell már PC, hogy a szülők által utált pasival chateljen, a 8 éves kisfiú is elvan az okostelefonnal, angry birds-el, és a HTPC-t is kiváltotta egy 30 rugós androidos TV-boksz, stb. Persze azért kell egy bika masina minden családba, hogy ha jön egy AAA cím végig lehessen tolni, vagy ha videót kell vágni, stb.
    De egy bőven elég.

    És akkor a notik. Teljesen igaza van a cikknek abban, hogy be fog szakadni a piac. De ez csak akkor következhet be, ha lesznek nagyon jó 2 in 1 gépek, mint pl. a Surfce-ek. Csak olcsóbban.
    Megmondom miért. Mert ha valaki nem olyan munkára használja, amihez tényleg baromi erős gép kell (pl a korábban már említett videó vágás, renderelés (egyetemisták koliban, stb) akkor felesleges egy nagy, és nehéz gépet cipelni. Viszont az is igaz, hogy egy tablettel meg nem lehet tartalmat gyártani, csak fogyasztani. Azért egy billentyűzet minimum kell, de igazából még egy egér is jól jön sokszor. De minimum egy tapipad.
    Viszont a notebookgyártók nagy szerencséjére (véletlen lenne??) egyelőre nem lehet korrekt áron korrekt tudású 2 in 1 gépeket kapni, így sokan kényszerűségből maradnak a notik mellett.

    Tipikusan ilyen user vagyok én is. Nekem nem kell nagy teljesítmény, viszont egy normális billentyűzet igen, mert munkára használom a notit. Persze azt is csak ritkán, mikor otthonról távol kell dolgozom. Egy héten max egyszer. Persze akkor is word, excel, net. Ennyi kell.
    Erre akartam venni tavaly egy 2 in 1-t. Akkor már volt tabletem, ami nagyon nyögvenyelősen de kiváltott egy notit, igaz erős kompromisszumokkal. Külön kellett cipelnem hozzá BT billentyűzetet, egeret, a 8 col semmire nem volt elég, de legalább könnyű volt, vékony, sokat ment, és Windows volt rajta. Szóval elment. Akartam egy jobbat.
    De a Surface gépek nagyon drágák voltak, még a Core M-es is 280-ban állt volna meg billentyűzettel.
    Így – kényszerűségből – végül csak vettem egy passzív hűtésű, Core M-es ultrabook-ot 220 rugóért, de az meg szabadidős tevékenységre nem igazán tudom használni.

    Szóval jelenleg egy átmeneti állapotban van a piac. Viszont ha elkezdenek a gyártók minőségi 2 in 1 gépeket gyártani, akkor az a piac robbanni fog, a noti és a tablet piac pedig összeroppan.

    Természetesen továbbra is lesznek notik, hiszen komoly teljesítményt, mondjuk egy 45W TDP-s processzort dedikált GPU-val, tabletbe nem nagyon lehet belezsúfolni. Meg 17 colos tablettel se nagyon fogunk rohangálni.
    És tabletek is lesznek, mert alapvetően lesz majd egy réteg, aki csak netezgetni akar majd, meg olvasgatni, esetleg fruit ninja-zni.
    De a nagy többség szélesebb körű igényeit ezek a „mindenre jó” hibridek fogják a legjobban, és legolcsóbban (2 eszköz helyet csak egyet kell megvenni) kiszolgálni.

    Úgyhogy én a nagy gyártók helyében arra készülnék, hogy minden területen jelen kell lenni, és jó termékekkel kell jelen lenni, lesznek termékcsaládok, amik tovább fognak csökkenni, (PC, noti, tablet) és lesznek termékek, amik tovább fognak nőni. Okostelók, 2 in 1, különféle TV boxok, stb.
    Összességében a torta megmarad, csak több szeletre bomlik, egyik szelet a másik kárára hízik.
    Persze minden csak akarat kérdése, ha egy területet elhanyagolnak, akkor nem kell csodálkozni, hogy ott nincs vásárlási hajlandóság.
    Márpedig a notebook-ok és tabletek frontján évek óta nincs átütő innováció, és a PC-k sem fejlődnek már a moore törvény üteme szerint. Régen egy 3 éves PC már semmit nem ért, ma még egy 10 éves is tökéletesen alkalmas bármire, a játékón kívül, de sokszor egy VGA cserével még az is belefér.

    Hosszabb távon amúgy az IT eszközök értékesített darabszáma biztos, hogy nőni fog (sőt, nő most is), főleg, hogy míg régen bár minden embernek volt a családban egy PC-je, de csak PC-je volt. Egy darab számítástechnikai eszköz. Most sokunknak van PC-je, telefonja, tabletje, notbookja, okostévéje. Nekem ezek közül mind van, valamiből több is.
    A gyártóknak az a rossz hír, hogy még egy PC-n elképesztő profit van, egy 30 rugós okostelefonon max pár ezer forint. Szóval, ha valaki régen egy PC-t vett a gyerekének, ma meg egy belépőszintű okosteló, az azért elég nagy profit kiesés az IT iparnak.
    De elég sok márka még így is szépen megél, max annyi történik, hogy nem válnak a világ legértékesebb, és legnagyobb cégévé. Azt hiszem, ez nekünk felhasználóknak csak jó, kevéssé vagyunk egy termékre, egy márkára utalva, kevéssé tudják a vérünket szívni…

    Egy szó, mint száz, én úgy hiszem, hogy az IT világ a jövőben még a mostaninál is sokkal heterogénebb (IoT, MI, Smart home, önvezető autók, robotok) lesz, egy-egy termék kategória pedig sokkal kevéssé lesz domináns, hangsúlyos, mérvadó.
    Ez alól talán kivétel a mobiltelefon, mert abban még rengeteg potenciál van. Még sokáig. Aztán talán felváltja a bioelektronika, vagy ki tudja mi…

    https://www.oldtech.hu/

Új hozzászólás Aktív témák