Új hozzászólás Aktív témák

  • szaszlaci

    addikt

    Eléggé ellentmond ez a cikk az ismereteimnek. Mondhatni butaságnak tűnik. Pedig még csak végig se olvastam, mégis észt fogok osztani.

    Kb. 3 Volt az, ami alá nem enged normál terhelés mellett az elektronika. Ez nem egy "buta szabvány", ez így van, az alá nem szabad menni, mert elsőként a normál töltésnél fog majd károsodni. Aztán ha még jobban lemerül, akkor pusztán attól, hogy túl alacsony lett a feszültség. Sajnos az állástól egy ilyen szimplán lemerített akku tovább csökkenhet, tehát töltve tegyük félre!

    A 3.7 - és 3.8 Volt az névleges. Normál lítium-ion töltése 4.2 Voltig megy korlátozott töltőárammal. Ha ezt eléri, akkor kb. 90 % lehet a töltöttsége. Utána feszültségkorlátot tart a töltő, és a töltőáram is elkezd csökkenni, hogy meglegyen a 100 %. Ha a töltőáram elég kicsi már, akkor azt mondja, hogy kész. Az akkura rakott elektronika egyébként sem engedi ez fölé menni. Plusz a töltő sem, az védőelektronika nélküli akkukat is képes tölteni minden gond nélkül.
    LiPo 4.3 Voltot tud. Illetve van pl. Samsung LiIon, ami 4.35 Voltra képes, ez nem elhanyagolható kapacitásnövekedés. Ha pedig ez fölé menne (4.2/4.3/4.35), akkor a LiIon szépen elhalálozna, a LiPo meg púposodhat, ki is gyulladhat szélsőséges esetben. Ez így van a kezdetektől, tehát a töltők mindegyike "korszerű, okos" töltő. A védőelektronika miatt a nagyobb feszültségű LiPo töltővel sem lehet túltölteni, elvileg. Gyakorlatilag viszont erre oda kell figyelni!

    Hogy a teljesen lítium feltöltött akkut szabad-e töltőn hagyni? Tippem szerint az sem kéne, hogy gondot okozzon, hiszen a cella akkor már nem vesz fel több áramot, a feszültség pedig limitált.

    Ha rátöltünk a nem teljesen lemerített akkura, akkor ugyan károsodik a kristályszerkezet, azonban – szemben a nikkel akkukkal – itt a következő merítésnél a hiba helyrejön, nem maradandó a károsodás, vagyis nem is beszélhetünk valódi károsodásról.

    A kapacitás az meg nem úgy működik, hogy töltöm, míg akarom. A technológia tudtommal nem igen változik. Egyedül az a műanyag fólia tud egyre vékonyabb lenni, amit felcsavarnak az akkuba, ezért tud növekedni az adott térfogatra jutó kapacitás.

    Ellenben ha nem töltöm teli, akkor annyival gyakrabban töltök. Hogy ez csökkent-e élettartamot? Nem tudom.

    Egy lítiumnak egy dolog, ami nagyon csökkenti az élettartamát: a túl nagy kisütő- vagy töltőáram. A gond tehát itt van. Régi telefonokban tíz éves lítium nem volt elképzelhetetlen. Használok 18650-kat, nem nagyon terhelve, korszerűeket (2400 mAh), és bár nagyon nem is terhelhetőek, mégiscsak kb. hozza a gyári kapacitás értéket. Ja, és azok is tíz évesek. Igaz, nem töltöttem sok alkalommal, de akkor teli.

    Szóval hajrá akkuélettartam növelő applikáció! :D

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák