Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz podtibi #12 üzenetére

    Azt én sem értem, hogy lehet valamiből csökkenő kereslet mellett hiány.
    Vagy eltérő termékekről beszélünk (akkor meg kellett volna említeni a cikkben), vagy csak trendekről általában, hogy a kínálat még mindig nem érte utol a keresletet (ettől van jelenleg hiány), de a kereslet is csökkenő tendenciát mutat, így a kapacitásnövelést is óvatosabban kalkulálják. Ebben az esetben viszont a "Kidurran a hatalmasra fújt chipbuborék? A Micronnal kezdődhet a nagy lejtő" clickbait címadás értelmezhetetlen.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz L3zl13 #39 üzenetére

    "Az, hogy voltak korábbi negatív példák, vagy hogy akár minden korábbi alternatíva félre sikerült nem jelenti azt, hogy lehetetlen a mostaninál jobb megoldást találni."

    Az alapvető hiba a mondatodban a "jobb megoldást találni", mert az emberi társadalom működése nem tervezés és kivitelezés, hanem evolúció kérdése.
    A mai nyugati piacgazdaság közelebb áll Marx ideáihoz, mint a "létező szocializmusok" bármelyike a világtörténelem során és nem kellettek hozzá százmilliós tömeggyilkosságok, mert a társadalom evolúciója kényszerítette ki a változást.
    Tehát amikor arról beszélünk, hogy így meg úgy kellene változtatni a társadalmon, akkor valójában azt állítjuk, hogy hatékonyabban és hosszú távon is stabilabban tudjuk magunk kontrollálni a társadalom működését, mint az evolúció.
    Na ez az, amit a világtörténelem során még soha senkinek nem sikerült igazolnia sem elméletben, sem gyakorlatban, ellenben a kísérletek során emberek millióit gyilkolták meg értelmetlenül, mert az eredmény mindig az aktuálisnál valamivel rosszabb kapitalizmus lett (függetlenül attól, hogy a haszonélvezői milyen szavakkal címkézték).

  • #54625216

    törölt tag

    válasz L3zl13 #52 üzenetére

    Kevered a gazdaság és a társadalom szabályozását. Az általad felsorolt példák gazdaságpolitikai és nem társadalomformáló intézkedések. Természetesen a gazdaság változásai kihatással lehetnek a társadalom működésére is, de nem direkt módon, hanem az evolúciós környezet változásával (koevolúció).

    "Ezekhez az is hozzájön, hogy bár a társadalomtudományok nem olyan egzakt módon vizsgálhatóak mint a természettudományok, ma már sokkal jobban átlátjuk az összefüggéseket, mint a múltban.
    Szóval nem vetném el, hogy a jövőben tudatos változtatásokat hajtsunk végre a társadalomban vagy hogy annak feltétlenül csak negatív hatása lehetne."

    A genetika is rengeteget fejlődött, így nézzük meg a mondatodat az egyénre vetítve:

    "Szóval nem vetném el, hogy a jövőben tudatos változtatásokat hajtsunk végre az ember génállományában vagy hogy annak feltétlenül csak negatív hatása lehetne."

    Ha csak a jövő alatt nem 1000+ évet értünk, azért ez elég... ööö ... bátor vállalás lenne.
    A társadalomformáló törekvések sem mások, csak több az ostobaság és az arrogancia.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz MaCS_70 #68 üzenetére

    Nem a takarékossággal ellenérdekelt, hanem ha nincs direkt visszacsatolásban a piaccal, akkor nem a felhasználói igények, hanem a felső utasításoknak való megfelelés a fő fejlesztési szempont.
    Pl. ha az ötéves tervben meghatározták, hogy évente egy millió kuktát kell legyártani, akkor a gyárban kispórolták belőle az anyagot, mert úgy olcsóbban és gyorsabban letudták az előírt mennyiséget. Eredmény: használhatatlan termék.
    Ha erre meghatározták, hogy évente 5 millió tonna kuktát kell gyártani, hogy ne tudjanak az anyagmenyiségen spórolni, akkor legyártottak 200 ezer 25 kilós kuktát, mert úgy a megmunkáláson tudtak spórolni. Eredmény: használhatatlan termék.
    És így tovább.
    Ez nem csak a szocializmus sajátja, aki dolgozott már multinál, az napi szinten találkozott hasonlóval.
    Valójában minden olyan rendszer így működik, ahol nincs közvetlen visszacsatolás a felhasználó és a fejlesztés között. A különbség annyi, hogy ha változik a piaci környezet, akkor a multi vagy vele változik és előáll valami használható termékkel, vagy csődbe megy.
    Szocialista tervgazdálkodásban viszont az állami nagyvállalat nem tud csődbe menni, így egy idő után befekszik az egész gazdaság.

Új hozzászólás Aktív témák