Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz #72042496 #5 üzenetére

    Itt még mindig fordjtva ülünk a lovon. Hiába maxolható ki ha felmerül a kérdés, hogy milyen felhasználásra? Egy PC-ben minden kimaxolható és mindig van szűk keresztmetszet, a pci3.0 is, meg lehet ramdrive-ozni is... ahogy van hatékonysága is. Lásd: semmi nem gyorsul arányosan, hiába tolsz alá nvme vagy pcie4.0 SSD-t.

    A 2.5 viszont szerintem is jó. A fentiek miatt sztem erősen nem musthave kategória az átlagusereknek a gigabit feletti tempó, gyk. azonos árban (5Ft-ért a lapra integrálva) lehet jó ami gyorsabb. Ide viszont jó lehet a 2.5. Az pont 2.5x gyorsabb mint az 1G, jgy jelentős a gyorsulás - főleg ha egy hosszabb másolásra számoljuk időben.

  • sb

    veterán

    válasz TeeJay #10 üzenetére

    Először nyilván nem, ahogy a gigabit sem onnan indult, de annyival egyszerűbb mint a 10G, hogy nyilván jóval olcsóbban indul és hamar le fog csorogni a mainstream-be.

    De meg is fordíthatjuk: ami nem csorog le annak soha nem lesz globális piaca. Max 1-1 nagyon szűk célpiacon terjedhet el. Gyk. baromi drága marad.

  • sb

    veterán

    válasz #72042496 #14 üzenetére

    Még mindig nem világos miről írok. Mindig lesz szűk keresztmetszet, így gyk a DDR4 sávszélességig (és annak késleltetéséig) kellene emelned mindent, ha nem szeretnél zavaró tényezőt. Mert ahhoz képest lassabb lesz az NVMe drive, ahhoz képest a SATA SSD, ahhoz képest a HDD, stb, stb...

    Arra kell lőni szvsz, hogy valós felhasználásban mire kell. Egy NAS 10-ből 9-szer multimédiát szolgál ki. Egy jobbféle 4k stream 100mbit. Erre való alapvetően. Ha nagy fileok felhasználása (nem másolgatása jobbra-balra) a cél akkor lehet továbbgondolkodni. Ott meg egy 10-50GB olvasása lehet reális kb. Ez 1-6 perc nagyságrend. Annyira ez sem vészes azért, de ezen már tudna lökni a 2.5-ös LAN. Viszont ez is eléggé rétegigény szvsz, nem erre használják a NAS-okat.
    Említették lentebb a konkurens felhasználást, szvsz az is igen ritka lehet, hogy a családban 3-4 ember nekiesik egy 30GB-os ISO-nak... ha meg visszatérünk a 4K streamhez az így is töredéke.

    Marad a másolgatás/backup ami viszont szvsz nem a NAS normál felhasználása, inkább extra eset. TB-okat másolgatni, na arra semmi nem elég. Még raid tömbről is megőszülsz, órákról, fél napokról van szó... De ez meg elég eseti dolog, nem a napi használat része szvsz. Olyasmi mintha 10 évente költöznél és ezért teherautó lenne a családi autód.

    Csak ennyi a meglátásom. Nyilván ha olcsó a cucc akkor elfér feleslegesen is a sávszélesség, de amíg 60-100USD-s cuccok meg kvázi beszerezhetetlen hálózati eszközökből áll össze addig ez átlagusernek nem lesz a fókuszában. Ha jön a lapra integrálva és a sakri boltból megvan hozzá a router emberi árban akkor esetleg...

  • sb

    veterán

    válasz dabadab #25 üzenetére

    Igazából ezzel akartam indítani én is...
    Még arra is figyelni kell, hogy GB LAN csatik legyenek a routeren, 2.5-ös meg még "nem jött szembe" soha külön utánanézés nélkül.

  • sb

    veterán

    válasz Cifu #30 üzenetére

    Ez sok mindentől függhet. A késleltetés pl. eleve hazavág egy csomó ilyen jellegű dolgot a hálón. Még wifis webezésnél is érezhető, hogy más nagyságrend a késleltetés.

    De pl. ezért nem dolgoznék kis file-okkal és/vagy iops-ra kihegyezett dolgokkal sem hálózatra. SSD-t, főleg NVMe-t betenni LAN mögé szerintem nettó pazarlás. Se disk/os cache, se gyors elérés a ping miatt.

    Visszatérve a 4k beletekerésre: itt gyanítom a lejátszó/stream kezelés mögött lehet valami, vagy a hálózati átviteli protokoll is bejátszhat. Mert fizikailag nem kellene különbségnek lennie. Ahogy fentebb írtam: 100mbit/s. Tegyük fel, hogy keyframe-ért kicsit több másodpercet is be kell olvasni tekerés közben, még az is messze van a gigabittől is. 10-12mp-et beolvashat elvileg 1s alatt ami azért nem egy nagy idő.

    Más téma de ezért dobnak az NVMe SSD tesztek is hasonló eredményt load time-okban egy SATA-hoz képest. Egyszerűen sem a nyers átviteli sebesség sem az elérési idő nem csapódik le (de még a töredéke sem) a valós felhasználásban mert más - általában sw oldali - a jóval szűkebb keresztmetszet.

  • sb

    veterán

    válasz Egon #47 üzenetére

    Az egész XVI. kerületben kb. mindenhol van Digi (vagyis olcsó ÉS gyors net), pedig családi házas az egész kerület.

    Ehhez képest Zuglóban 3-4 társasházban/panelben laktam már. Anno 15+ éve Tkom munkásokkal kellett beszélnem, hogy kiderüljön lesz-e egyáltalán ADSL arrafelé, mert senki nem tudott semmit és hivatalosan nem volt szolgáltatás. (paneles rész 20+ tömbbel)
    Aztán a köv. lakóparkban (8-10 nagy újépítésű tömb) volt UPC lightos csomagokkal, Tkom azt mondta IPTV mellé max 10Mbitet tud adni. :D Ennyit még az előző idősávban kerestem volna. :D
    Most szintén költözünk, a Tkom azt írja sajnálja, de nincs semmi az új házban. Digi az út másik felén végig 60-as számig van, itt már nincs.
    Van UPC. 300-500mbit is, 10-12e/hó. Szülőknél, 5000 fős falun kemény 5000Ft ugyanez. :D

  • sb

    veterán

    válasz Cifu #100 üzenetére

    Ez oké, de még mindig nem a felhasználásnál tartunk. Hacsak nem az a cél, hogy adatokat másolgassunk ide-oda.
    De ez önmagában nem szokott otthoni környezetben nagyon releváns lenni.

    Ugyanott tartunk: vmi - fizikailag - szűk keresztmetszet de semmit nem mond el a hasznosságáról.

    A lenti iscsi szerverek már egy jó gyakorlati példa. Csak az meg nem túl sűrű. :)

Új hozzászólás Aktív témák