Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr.Momo

    tag

    A minden téren korlátlan mobil adatcsomagokkal a következő okok miatt veszélyes piacra lépni:

    1. Minden bázisállomáshoz egy felhordó hálózat kapcsolódik, és erre a bázisállomásra kapcsolódnak az ügyfelek. Ezt kb úgy kell elképzelni hogy az otthoni vezetékes internetedre rákötsz egy vezeték nélküli (Wifi) bázisállomást és ráengedsz 100 - 1000 eszközt. Ha itt mindenki elkezdene korlátlanul videót nézni, böngészni, torrentezni, stb. és eltekintünk attól, hogy a Wifi frekvencia megtellik akkor akár az 1Gbit/s-os neted is kb modemes sebességgel menne a legtöbb eszközökön. Az ügyfélélmény katasztrófa lenne.

    2. Fent már említettem, hogy minden bázisállomáson korlátozott a frekvenciakészlet amivel az eszközök kommunikálni tudnak a bázisállomásokkal. Ezt talán még a felhordó hálózati kapacításnál szűkebb keresztmetszet tud lenni. Míg a felhordó hálózatnál kiépíthesz akár egy optikai gerincet is ami jól skálázható addig a frekvencia készleted korlátos mert licensz alapján használhatod a meghatározott sávokat.

    3. CORE oldali licenszek. Minden hálózati berendezés amit a telco cégek használnak valamilyen neves telco beszállító termékei. Már maguk a berendezések árai is horribilisek, ezekre az operátorok horribilis licensz díjjakat fizetnek ami többnyire forgalom és/vagy előfizetői szám alapúak. Ha tegyük fel a rendszered képes a másodpercenkénti 20GB/s-os átvitelt biztosítani és 3millió ügyfelet kiszolgálni a teljes CORE hálózatán és ez mondjuk X-be kerül akkor jellemzően a 40GB/s és 6millióra bővítés már nem 2X lesz hanem jóval több. Nem is beszélve arról, hogy minden rendszer tervezésekor gondolni kell a redundanciára és jellemzően úgy kell tervezni a kapacításokat, hogy hiba esetén a tartalék rendszerek eltudják vinni a teljes forgalmat.

    4. Bevétel. Nem utolsó sorban mint minden vállalkozás mindenki nyereséget szeretne termelni (ezért költ milliárdokat a hálózat fejlesztésre és licenszekre, munkaerőre, stb.). Az elmúlt években a távközlési cégek lehetőségei eléggé beszűkültek. Míg régebben sokrétű szolgáltatásportfóliót nyújtottak ügyfeleiknek, mostmár kezdenek inkább internetszolgáltatóvá degradálódni. Gondoljatok bele, ha egyik napról a másikra korlátlan csomagokkal árasztanák el a piacot akkor a legfontosabb bevételi forrásukat határolnák be ahonnan nem lenne kitörési lehetőségük és folyamatossan versenyezniük kellene a konkurrens szolgáltatók áraival.

    Nem azt mondom, hogy ami a jelenlegi helyzet magyarországon az jó, de érthető hogy miért így alakult ki. Lehetne ezen még javítani és véleményem szerint javulni is fog az elkövetkező években, de ehhez idő kell és a szolgáltatók jelenlegi helyzetének is javulnia kell.

Új hozzászólás Aktív témák