Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    Érdekes lett volna megtudni, hogy azoknál a játékoknál, ahol a program nem használja ki az összes magot, hány mag futott üresben, azaz mennyi kihasználatlan potenciál maradt a rendszerben.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz berVi #21 üzenetére

    Én is azt vettem észre, hogy nettóban a német vagy osztrák árak semmivel sem jobbak a magyarnál, sőt sokszor valamivel magasabbak is. HEDT kategóriában meg pont tök mindegy a magasabb magyar ÁFA, mert a HEDT eleve céges szegmens.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Duddi #28 üzenetére

    A legjobban úgy lehet szvsz tesztelni a többszálas rendszereket, ha előbb lefigyeled, hogy egy adott alkalmazás hány szálat használ és annyi példányban futtatod, amennyit a rendszer éppen elbír.
    Pl. TR esetén egyszálas programokból 12-t egyszerre.
    Aztán az össz munkateljesítményt hasonlítod össze a többivel.

    Pl. lehet, hogy egy egyszálas video konvertálásban az i7 kenterbe veri a mezőnyt a magasabb órajel miatt, de ha TR-en párhuzamosan 12 videót lehet egyszerre konvertálni (ami egyáltalán nem valóságtól elrugaszkodott szituáció ebben a szegmensben), akkor máris nem az i7 kerül ki győztesnek a tesztből.
    Ilyen helyzetekben pedig már az is eldöntheti az elsőséget, hogy az i9-ben 2-vel kevesebb mag van a TR-hez képest.

    Érdemes azon is kísérletezni egy kicsit, hogy sokszor a több szálon futó programok is belefuthatnak valami limitbe, vagy csak szimplán rosszul vannak megírva (pl. Adobe Premiere), így látszólag fullra pörgetik az összes magot, de nem arányos a használt magok számával a teljesítmény növekedés. Ilyenkor meg kell nézni, hogy hány szál esetén valós a teljesítmény növekedés és a feladatot arra limitálni, majd azzal a cpu limittel elindítani több példányt ugyanabból a feladatból.

  • #54625216

    törölt tag

    Az Intel azért találta ki az i9-et az AMD meg a TR-t a xeon és az epyc mellé, hogy az asztali workstation kategóriát leválassza a szerver piacról, mert a két szegmens igényei rohamosan távolodnak egymástól.
    A szerver piac a minél több szál irányába megy, minél jobb teljesítmény/fogyasztás mutató mellett (az egyszálas telesítmény rovására), míg a HEDT piacon az elfogadható egyszálas teljesítmény mellett a többszálas ár/teljesítmény paraméter a legfontosabb.

    Egy HEDT munkaállomásban a több mag lényege, hogy ne kelljen mondjuk egy külön renderfarmot (+ hálózat, + szerver) fenntartani egyetlen ember miatt, hanem a helyi erőforrásokkal vállalható időn belül lefussanak a számításigényes feladatai.

    Azaz a folyamat pont a fordítottja, mint ami az gamer PC-k szemszögéből tűnik: nem a gamer CPU-kat próbálják feljebb tornázni a magasabb szegmensbe több maggal, több pci-lane-el, stb. hanem a pro kategóriát próbálják szegmentálni az eltérő piaci igényekhez és ennek az alsó szintje akár átfedésbe kerülhet a gamer piaccal is (streamerek).

    A TR és az i9 tesztelésekor valójában tehát azt kellene vizsgálni, hogy mit produkálnak többszálas munka esetén egy hasonló felépítésű xeon vagy epyc rendszerhez képest, és kideríteni, hogy egy adott feladat mekkora beruházással és milyen egyéb költségekkel (pl. villanyszámla, hűtés) valósítható meg i9, TR, xeon vagy epyc esetében.
    Jah és a tuningot felejtsük már el ebben a kategóriában. Otthon berhelős streamereken kívül értelmes ember nem fogja a munkaállomását tuningolni, mert nem akar szándékosan bizonytalansági tényezőt építeni a rendszerébe, ráadásul a hűtés zaját sem lehet a végtelenségig fokozni, mert alapvetően irodai gépekről van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz nemlehet #168 üzenetére

    Nagyon nem mindegy, hogy mi az a munka, amit az illető magánember otthon végez.
    Egy modellezőnek (vagy animátornak) pl. nincs szüksége erőműre, a hagyományos konfigok bőven megfelelőek, legfeljebb ha nagyon pro-ba akar elmenni, akkor quadro vagy firegl kártyát használ gamer vga helyett, mert egyes szoftverek hivatalosan megkövetelik.

    Ahol szükség van a nagy számítási kapacitásra, az a 3d világítás, render, kompozitálás, videóvágás, szimuláció.
    Ezekhez eddig vagy renderfarmot kellett fenntartani, ami otthoni vagy kiscéges környezetben nehezen megoldható és költséges, vagy 1-2 xeonos munkaállomásban kellett gondolkodni.
    Vannak még a fejlesztők, akik párhuzamosan több virtuális környezetet futtatnak, nekik sok szálra van szükségük nem feltételenül magas órajelen, számukra sem volt eddig a xeonos rendszereknek normális alternatívája.
    Az i9 és a TR ezeket a felhasználókat célozzák és nem a gamereket.

    Ettől függetlenül az alapvetés még ugyanaz: ha dolgozol, akkor a munka folyamatossága és az eszköz megbízhatósága az elsődleges és nem feltétlenül az ár / teljesítmény.
    Itt most nem az "egyetemista a koleszban esténként fusizik" munkára gondolok, hanem amikor valakinek a megélhetése és a karrierje múlik rajta.
    Ezért szokták kizárni a munkagépeknél a tuningot. Nem mondhatod a megrendelődnek, hogy bocsi, nem lesz kész az anyag határidőre, mert ereszt az egyedi vízhűtésem és 3 nap, mire megjön a cserealkatrész.
    Ha pedig valakinek nagyobb teljesítményre van szüksége, de nem tudja kitermelni a drágább hardver árát és emiatt kényszerülne tuningra, annál alapvető gondok vannak magával a vállalkozással.
    Persze be lehet vállalni kockázatokat és a hazai viszonyokat ismerve sokan be is vállalják, de amikor a CPU gyártók a HEDT piacot célozzák, akkor nem a home berhelésből indulnak ki, ezért pl. egy tesztnél vagy egy kritikánál nem fair a tuningolhatóságot számonkérni rajtuk.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz t72killer #204 üzenetére

    Minden termék megnevezés alapvetően marketing, mert egy részről két egyforma termék nincs, másrészt meg mi alapján döntsük el, hogy a két különböző nevű cucc között van akkora különbség, hogy érdemes külön nevet és nem csak verziószámot aggatni rá.

    Az i9 esetében a külön megnevezés szvsz messze nem csak sima átcimkézés, mert egy teljesen más termékkategóriát jelöl: eddig nem volt dedikált workstation kategóriás cpu-ja egyik gyártónak sem, vagy a konzumer cpu-kat, vagy a szerver cpu-kat használták HEDT célra.
    Most viszont a szerver és a HEDT elválik egymástól, lesznek 48 magos de csak 2-3GHz-es modellek, meg lesznek 12-16 magos, de 4GHz-es modellek. Lehetne ezeket továbbra is simán xeonnak hívni, de akkor a különböző típusszámokból kellene kisilabizálni, hogy melyik mire való.
    Abban amúgy egyetértek, hogy mind az i9 mind a TR sokkal inkább az eddigi xeonokhoz áll közelebb, ezért is lett volna jobb desktop cpu-k helyett inkább azokkal versenyeztetni őket.

    Ez a teszt mondjuk arra jó volt, hogy a sok hype után a gamerek konkrét számokban is láthatják, amit a témához kicsit is konyítók már a termékbejelentések óta mondanak, hogy ezek a cpu-k nem játékra lettek kitalálva. Tehát még ha egy adott szinten meg is állják a helyüket, ár / teljesítmény és fogyasztás szempontból nem éri meg őket csak játékra használni.
    Annyiban lehetett volna a teszten talán javítani, ha célirányosabb a felvetés, azaz jobb lett volna csak játékra vagy csak többszálú feladatokra tesztelni, nem a kettő valamiféle furcsa keverékére, ami így azt a hamis érzetet kelti, hogy az átlageredményt nézve az i7 és a ryzen nagyjából versenyben van az i9-el és a TR-el szemben, ami az i9 és a TR eredeti célpiacán nagyon nincs így.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz #06658560 #207 üzenetére

    Így van, a w-s széria eddig ugyanannak a cpu családnak a nagyobb sebességű változata volt. Csakhogy közben a szerver piac elment a "minél több mag minél jobb fogyasztás mellett az egyszálú teljesítmény rovására" irányba, ami már összeegyeztethetetlenné vált a hedt piaccal, ahol továbbra is szükség van az elfogadható egyszálú teljesítményre.
    A jövőben a két piac egyre jobban el fog válni egymástól. Két-három év múlva szvsz 24 magnál kevesebbet nem lehet majd a szerverpiacon eladni, míg workstationbe a 16 elég is lesz egy darabig, de közben tartani kell a frontot a desktop cpu-kkal, azaz legalább a 4-4.5GHz-nek tuning nélkül mennie kell.
    Erre a piaci változásra reagált az új termékeivel az intel és az amd, így szvsz érthető, ha az új termékkategóriának új nevet adnak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz t72killer #211 üzenetére

    Ez miért érdekes?

    Egy szoftvernek is lehet ingyenes, meg olcsó meg méregdrága verziója és ott még a kód is ugyanaz, csak eltérő eltérő paraméterekkel fut. Attól még egy másik termék más piacra, más maintenance-el.

Új hozzászólás Aktív témák