Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz 7Heads Drago #77 üzenetére

    Jóreggelt, minden hírünk tetején ott van a forrás, linkelve.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • Giovan!

    addikt

    válasz 7Heads Drago #78 üzenetére

    Valamit elnéztél, én csak a kolléga bizonyíték iránti kíváncsiságát igyekeztem kielégíteni.

    Sőt, ha tovább olvasol, benne is van abban a hozzászólásomban, hogy természetesen az amerikaiak is befolyásszerzésre fogják használni a jelenlétüket a szektorban.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz 7Heads Drago #124 üzenetére

    Az, hogy nem tudod mi a különbség egy demokráciában meg a diktatúrában működő vállalat között, nem engem minősít.

    ***

  • Giovan!

    addikt

    válasz 7Heads Drago #124 üzenetére

    Más üzleti célokra adatot gyűjteni, és más azért csinálni, hogy folyamatosan szemmel tartsd a polgáraidat, akiket meg is büntetsz, ha ezen adatokból az derül ki számodra, hogy olyat tesznek, ami neked nem szimpatikus. Szóval de, amit a Google csinál, különb, mint amit a kínai rezsim megvalósít, és bár nekem sem tetszik a túlzott adatgyűjtés a nyugati cégek részéről sem, azzal is tisztában vagyok, hogy más a szándék emögött.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz 7Heads Drago #178 üzenetére

    Idézném magamat (még jó, hogy minden a témával foglalkozó topikban előkerül ez a téma :D) :

    Itt valami fogalmi zavar lesz. A demokrácia nem azt jelenti, hogy mindig a morálisan felsőbbrendű álláspont érvényesül, hanem azt, hogy a többség akarata érvényesül. A többség pedig ezt az akaratát a választott képviselői és vezetői által juttatja érvényre. Ahogy Lincoln fogalmazott a gettysburgi beszédében: "Government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the Earth."

    Tehát simán lehet demokratikus egy szuperhatalom is, mégha ez növeli is a reakcióidejét (bár az USA-ban ezt elég jól ellensúlyozzák a megnövelt elnöki hatalommal).
    Az amerikai demokrácia egyes aspektusait kritizálhatod, de elvitatni tőlük a demokráciát ostobaság.

    De akkor írd már le kérlek, neked mit jelent a demokrácia? Tényleg érdekelne, mert sokszor leírták már sok topikban, hogy az USA bizony nem demokrácia, de ezt sosem tudták érvekkel megfelelően alátámasztani. Hátha neked most sikerül :)

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz 7Heads Drago #196 üzenetére

    A demokrácia továbbra sem valami elérhetetlen utópiát jelent, hanem azt (nagyon leegyszerűsítve), hogy a választópolgárok a választott tisztségviselőiken keresztül igazgatják az államot.
    Ezek a tisztségviselők felelősek a nép felé, ezért elszámoltathatóak. Amerikában ez működik.
    A választások mindig is nagy halom igérethalmazok közti választásról szóltak. Az már a nép dolga, hogy kikényszerítse ezen igérethalmazok betartását, vagy számon kérje be nem tartásukat a politikusokon...

    Hitler komoly belpolitikai machinációk eredményeképpen szerezte meg a kancellári pozíciót, de valóban, emellett bírta a német nép egy jelentős részének támogatását a harmincas évek elején (a továbbiakban ugye már nem tartottak választásokat). Viszont az, hogy hatalomra jutva le tudta bontani a demokráciát, szerintem nem azzal magyarázható, hogy a weimari köztársaság ne lett volna demokrácia, hanem azzal, hogy gyenge demokrácia volt (többek közt ehhez hozzájárult az elnöki hatalom lehetetlenül nagy túlsúlya is), mert a polgárok egy jelentős része nem volt érdekelt a fentartásában.
    Az USA-ban nincs szó ilyesmiről, egyrészt Trump nem Hitler, másrészt ez teljes egészében szembe megy az amerikai éthosszal.

    Lincoln elnök munkásságát valóban nagyra tartom (és nem hiszem, hogy emiatt szégyenkeznie kellene bárkinek is), de az idézetet nem azért tettem ide, mert amerikai, hanem mert tökéletesen kifejezi azt, amit mondani szerettem volna.

    Aztán persze az, hogy ez a jelenlegi amerikai demokrácia mennyire fair, az már egy másik kérdés, hiszen vannak problémák. Pl. a sajtó és az elnök kapcsolatában (véleményem szerint főleg amiatt, mert az elnök nehezen viseli, hogy a sajtó felhívja a figyelmet a hazgugságaira), illetve az elnök és a bíróságok együttműködése sem súrlódásmentes. Szerinem Trump egyszerűen képtelen átlátni azt a finom szerkezetet, amit amerikai kormányzatnak neveznek, így aztán néhol akarata ellenére is komoly károkat tud okozni, máskor meg szándékosan megy neki a rendszernek, mert a szavazói ezt várják el tőle.

    VISZONT, és ez egy nagyon nagy viszont, az USA nem egy kelet-európai látszatdemokrácia. Az általad hozott idézet, az illiberális demokráciák erősödéséről, nem állja meg a helyét az USA esetén. Bár engem is aggodalommal tölt el a jelenség, de azért az USA polgárai lassan 250 éve működtetik a demokráciát, nem ma kezdték. A hatalmi ágak szétválasztása működik, ezek kontrollálják egymást, és meggátolják a zsarnokság kialakulását. Trump próbál ugyan lazítani ezeken a kereteken, de nehogy bárki komolyan azt gondolja, hogy egy hozzá hasonló kaliberű fickó elég lesz ehhez. Az eddigi munkássága semmiféle drasztikus változást nem eredményezett a rendszer működésében. A sajtó szabad, a polgárok hozzáférhetnek az információhoz, beleláthatnak a hatalom működésébe. Állampolgári jogaikat továbbra is gyakorolhatják, a szólás-, gyülekezési- és lelkiismereti szabadsághoz való jogaik mind intaktak. A civil szervezetek továbbra is működnek. A szabadpiaci verseny is működik, a kormány ebbe csak nagyon jó indokkal avatkozhat bele (hiszen ha nem így teszt, a választásokon az elégedetlen szavazók megbüntethetik érte). Az állami közbeszerzések átláthatósága továbbra is garantált.

    Összegezve, vannak problémák az amerikai demokráciával, de az idézetben megkonstruált sémába nem lehet beleerőltetni, attól nagyon mesze van.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz 7Heads Drago #214 üzenetére

    Szerintem ő nem azokra gondolt, akik kínai termékeket használnak, hanem azokra, akik konkrétan Kína erősödéséért szorítanak (bár a kolléga akinek a hozzászólását intézte nem beszélt ilyesmiről, szóval valami gixer mégis beszúszhatott).

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

Új hozzászólás Aktív témák