Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    lehet, hogy a következő lépés a 16 GB-os verzió érkezése lesz?
    Nem lesz, 101%, ma olvastam a blogon vagy fél órája a fejlesztőktől.

    A P4 sorozat kb. itt ér véget, legalábbis a B formátumú lapka, térképen van viszont egy új Zero, illetve egy Pi4-es Compute modul (utóbbi hamarabb).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz twollah1976 #1 üzenetére

    Mit futtatsz az i7-en, Word és Powerpoint ? Akkor jó lesz helyette, igen :K

    ;]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #54625216 #10 üzenetére

    Hát azért a Pi4 GPU-ja meg úgy az egész megjelenítő stack-je sem egy hűde... (sajnos). Konkrétan pont az egész achilles sarka. Még. És nem holnap lesz a szoftver oldal rendbe téve, de dolgozgatnak rajta. Mire a Pi5 kijön, meg is lesz.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Yodafon #11 üzenetére

    Kaptam egy Pi B+ -t (Pi1), ingyen volt. Na jó, ez gonosz volt :D de igaz.
    Befogtam Volumio-nak, épp építi fel magának pokoli sebességgel, hogy mim van. :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #29 üzenetére

    :K :C

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz g@bo #63 üzenetére

    Ja, mert kezdenek az igények is nőni, persze a vicc árat tartani akarja mindenki :U
    Nyilván nem megy. Lett valós gigabit, valós usb3, több memória, satöbbi. Egy kártya méretű kis szösszenettől, ami körül egy k* nagy ökoszisztéma van (és talán a hangsúly ezen van), ez azért elég combos darabbá teszi bármilyen otthoni vagy kisebb ipari felhasználásban, vagy a rá megfelelő (pl. GPU-t nem igazán igénylő) hobbi projektekben, stb. Ismerős például egy cég teljes geotermikus fűtésrendszerét vezérli vele, amolyan központi agy a vödörnyi Arduino eszköz számára.

    Akinek kevés rajta a memória, vegyen asztalit, vagy tolja el az arcát Aliexpress-re, lesz ott annyi ARM cucc mint a nyű, lehet perverzkedni, vagy nézzen Intel NUC-ot, vagy bármi egyéb kreténséget, akinek meg annyi böngészőablaka van nyitva, hogy 4G-be nem fér bele, szar úton jár és rossz szerszámot fog a kezében.. nálam spec. 19 fül van mindig nyitva pluginekkel kicsit megtoldott Opera alatt és 950M a fogyija memóriából (PC-n vagyok).. persze ez attól is függ, milyen oldalak, de ilyen szempontból tök reprezentatív vagyok, mert abszolút vegyeskoktél, nem is mindegyik Facebook fül, de nem is "hello world" HTML-ek. És ez épphogy 1 Giga. :U

    Kicsit jöjjünk már le a földre.. akinek meg nem tetszik, nem kell ekézni, ott a többi sokkal jobb és lehet azokkal szopni, amikor nem akar valamit úgy csinálni, ahogy, .. ha úgy tetszik :U

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #66 üzenetére

    Egyetértek.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Perdedor #64 üzenetére

    Mert az áramerősségnek ebben a kontextusban semmi köze a feszültséghez és a gyári tápja 5.1V, míg minden más telótöltő, meg USB adapter, amivel amúgy szintén elmegy némi hápogás mellett, kerek 5.0V-osok, így sok modellre jelez.

    Valamelyik Pi (talán mind?) tolerancia tartománya 4.8V-5.2V körüli, egyesek azt szokták mondani, hogy azért jobb az 5.1-es, mert ha több perifériával terheljük, feszültségesést okoz táp oldalon és még mindig marad elég a lapnak, míg ha 4.8 körül etetjük, ott ez gond lehet.

    Szerintem ez nem valid, mivel ezekben pici kapcsolóüzemű táp van, stabilizált 5V kimenettel (vagy a gyárija esetén 5.1V), szóval ja, bejelez a Pi és kész.. jónapot. Kb. "naés".

    Nálam a Pi1 B+ és a Pi4/4G is bármennyit elmegy 1-1.5A töltőről is, persze nincs USB-n nagy fogyasztó, ez igaz. De konkrétan a Pi4-em Volumio lejátszóval egész nap 10+ órán át képes volt tolni a Trend FM-et egy kínai ócó Powerbank 2A-es portjára dugva, wifin szedve a netet.

    Egy 100 amperesnél is fog jelezni, hogy kevés feszültség, mindaddig, míg az a gyári névleges 5.1V alatt van, tehát már kerek 5V esetén is jelezhet (a tűréshatárt nem tudom, mennyit enged meg jelzés nélkül).

    Én is építek rá amúgy hobbiprojektet (kert öntözés, és egy kis hidropónikus farm gondozás + adat gyűjtés-feldolgozás), kap egy kettőfeles kis tápot és kész, nem háklis nagyon rá. A gyári tápjával meg egy sima WD Blue 500-as SSD-t USB3-as külső tokból nem akart rendesen megtápolni, le-le szakadozott róla. Betettük saját tápos USB3 adapterbe (2.5" SSD) és így ment a Pi-re, hibátlan. Szóval érdemes tesztelni, főleg agyonterhelten és plussz perifériákkal, de nem az az összefosom-a-bokám típusú kütyü, legalábbis nálam még nem volt agyeldobás, pedig amilyen mindenféle kis szarral etettem már még az éhesebb Pi4-et is, uh. De sokat bír. (Persze meg kell nézni, throttling-ol-e CPU-t stb).

    A gyári névlegesnél kisebb áramot leadni tudó 5V USB töltőknél több az esélye a feszültségesésnek, kb ennyi, de egy pucér Pi4 a wifijével + SD kari benne, ilyen alap kütyüként használva szinte bármivel elfut. Komoly projekthez meg beépítik és megtápolják vagy a sajátjával, vagy vele ekvivalens komolyabbal, nálam pl. egy toroid egyik szekundere fogja etetni stabilizált lineáris táp, semmi kül.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz llacee #62 üzenetére

    Nem mintha gondot okozott volna eddig bárkinek is a /boot partíció SD-n tartása és minden egyéb USB-n Ja, de. Igaz. :D Sokaknak gondot okoz az SD :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #70 üzenetére

    *bocs, M.2 SATA volt. A kettőfelest küldték először és visszaküldtük. :D (nem azt rendeltük)...

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Perdedor #73 üzenetére

    Az nfs nalam is fejvakaros most, akkora egy hulladek protokoll sztem.. cegben sem szeretjuk.. :(

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #77 üzenetére

    Mi rengeteget szivunk vele enterprise kornyezetben, le-le esnek az NFS mount-ok tisztessegesen megepitett es komoly gepeken. Itthon is volt mar, hogy vacakolt nalam a virtualis host-jaim kozott, fajlatvitelre azota rsync, sftp, bent is emellett dontottunk, betonstabilak. Az NFS kicsit kenyes joszag, az eletem semmikepp nem tennem ra :D :N

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #79 üzenetére

    Ugyan. RedHat, nem bolondokkal. Szerintem ott nem lesz hiba, se konfigban. De instabil, amikor cibálva van rendesen. Legalábbis nálunk nem viselkedik hűde konzisztens jól.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #81 üzenetére

    Nem tudom, sajnos (azaz szerencsére inkább) nem az üzemeltető csapat része vagyok, de amikor nálam 4 VM között hasonlóan "leold" ismeretlen okból, arra húztam a szám, hogy most ez így mi. Végül hagytam. Mondjuk a tv-nek és a volumio-nak NFS-en keresztül publikálom ki a fájlokat, ott nincs gond, de ha lokálban a gépen hajtom, el-el hasal és a bentiek is ezt mondják. Timeout lehet, mert terhelésnél hülyül csak. Valszeg logokat lehetne túrni erre, én legyintek, itthon mindegy, odabent meg végül adtak a gépeknek tisztességes storage-ot FC-n keresztül SAN-ból, na az beton.

    De most bemotiváltál +1 körre, teszek egy próbát itthon megint + túrok egy adag logot. Remélem, kiderül valami. Egyszer a teljes interfészt lelőtte, eltűnt. (Mondjuk én ott promiscuous módra gyanakodom, meg megfordult a fejemben az apparmor, ... mind1 ne offoljuk szét) :) :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #83 üzenetére

    Sajnos nincs rahatasom "megreformalni" az uzemeltetest, de ha mar ennyien mondjatok, en elhiszem. SMB mar volt, a kicsit fejlettebb CIFS meg nem. Gondolom, W10 viszi, mert az NFS share-jeimet a TV latja, android latja, W10 meg meg ugy is szarakodik vele, hogy a szolgaltatast akvitalom es leszedi.. de csak a share nevet latja, konyvtarakat mar nem. Teszek CIFS-el egy probat. Photoshop miatt tartok Windows-t..

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Baltazár123 #88 üzenetére

    Ezt irogattam korabban vkivel, hogy elvalik a ket dolog egymastol: az, hogy mire kell vagy mire eleg, es az, hogy az embereknek mi kell.

    Elobbi racionalis merlegelesek menten kijelentheto, hogy valami eleg-e arra a felhasznalasra, amire szanni akarod.

    Utobbi total idiotizmus :) Ez a tipikus "a legjobb Pi kell" es pont, zero, vagy csak nagyon ritkan atgondoltsag miatt. Olyan is van, aki a jovore gyur, mondvan: neki a legtobb RAM-os Pi kell, mert ha 10 ev mulva meg eloveszi, az akkori OS-ek is elferjenek RAM-ban, bla bla, szoval idotallosag. Az mas dolog, hogy 10 ev mulvai csikszelessegek es kepessegek mellett ennyi dollarert sacc. 64G RAM lesz a majdani Pi-hez es nem vagyok benne biztos, hogy nem jelenik meg vagy a Raspberry Foundation maga, vagy mas gyarto egy vagy tobb x64-es verzioval (amd64). Szoval a jovo barmit hozhat, akar mai desktop teljesitmenyt is egy mai Pi-nyi nyakra szerelve.. majd meglatjuk. Persze maradhat arm is, csak arm eredetileg azert lett, mert nem volt ekkora meretu es pici aru x86 alternativa, mikor az 1-et megalkottak. Azota fordulgat a vilag, az arm korul pletyka megy, hogy mi lenne ha "desktopizalodna" (lasd tabletek, bizonyos szubnotik, stb), mig az Intel/AMD is lekacsingat ujra es ujra a beagyazott, low power vilagba, ugyhogy....

    Szoval szerintem a jovore gyurni felesleges, de egy Pi4-el mar azert egesz jo kis alap adatbazist is lehet uzemeltetni, Arduino eszkozokbol loggolas, akarmi, sokminden celra kivalo egy villanyoraszekrenybe elteve es hagyni, hogy belemasszon a pok, evente 1x ranezni... Egy komplett frontend + middleware + backend elmegy rajta, local storage-on, utemezett backup felhobe, es ha urambocsa, magas rendelkezesre allas kell, de mondjuk egy ipari felhasznalas nem engedi meg a rendes szerver kornyezetet, akkor nem tetel 2-3-4 Pi-bol mini clustert alkotni es meg mindig csak akkora meretu az egesz egymasra teve, mint egy fel Samsung okostelo doboz, raadasul szunetmentes cimszoval rateszi oket az ember egy vagy tobb kisebb powerbank-re es olle... Nalam itthon a Pi4/4G Volumio-val 10 orat jatszik USB-s, mindossze 2A kepes (ajandekba kapott) powerbankrol, wifin, a NAS-rol..

    Egy miniITX-el sem tudod ezt az apro meretet es funkcionalitast abszolvalni, bar en is most epitek egy passzivat Akasa Euler-M-el, de ez akkorsem Pi liga (hanem agyuval vereb lenne ahhoz kepest).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #100 üzenetére

    Attól függ, mire használod a háttértárat, mert ismételten hívott adatot hoz be cache-ből ugye, ha mondjuk én médiafájlokat olvasok fel onnan, vagy teszek le oda (mindig más fájlt, ahogy az rendre lenni szokott), akkor pont édesmindegy, mekkora a cache, mert olvasáskor sosem lesz benne a kért adat (hiszen csak 1x olvassuk be), íráskor meg hiába teszi le oda, nem vesszük elő újra igazán. Egyébként HDD-vel próbáltam először, de rájöttem, hogy indexelés, média infó végigolvasás, satöbbi, áhh, reménytelenül lassú sok fájlnál, SSD-re cserével meglódult mint állat + a Pi elég mobil kütyü, legalábbis nálam, előfordul, hogy működés közben ide-oda teszem, vagy bármi hasonló és azt egy HDD annyira nem szereti, SSD meg tojik bele, szóval utóbbinál döntöttem.

    Ezért sem érdekel a 8G-s, tökéletes a 4-es, a Volumio-nak ez is sok, mivel a Pi1 B+ -omon is elmegy 512-vel (igaz ott kicsit már lassúak a reakciók, de megy).

    Az SQL tök más tészta és egyetértek egy előttem szólóval, hogy RAM-ból sosem elég, kiegészítve annyival, hogy mindaddig, míg tudod CPU-val követni. A Pi nem egy hardcore cucc és ECC-t sem tud, így RAM intenzív dolgokra max akkor lehetne használni, ha mondjuk konténerizálva rajta dolgokat egy teljes stack-et leképezünk kicsiben, vagy bármi hasonló, vagy ugye - amire eredetileg létrejött - tanulás, oktatás jelleggel az ember létrehoz egy vagy több Pi-n clustert, vagy mittomén, esetleg UAT-ként egy olyan ARM alapú éles rendszernek, ahova nem kell komolyabb erő. Sokmindenre is jó, meg semmire is.

    Én nem látom értelmét a 8G RAM-nak, de van az a felhasználási terület, ahol a fájlrendszer cache nagysága megköszöni a dolgot. Mondjuk egy Redis-t még nem próbáltam vele, de biztos faszán szalad, csak az meg megint olyan, hogy egy performanciára kihegyezett RAM alapú DB-t ha már performancia, nem Pi-re teszünk, de bohóckodni és tanulni jó. És akkor lényegében megvalósul a készítők álma, hogy hát igen, oktató platform (szegény országoknak és rétegeknek). Az más, hogy azóta a fejlett világ befogta IoT-re meg mindenféle egyéb dolgokra.

    Egyetértek Veled, csak nem feltétlen szignifikáns use-case a nagyobb fájlrendszer cache, ami a gyorsaságot hivatott segíteni (mint minden OS esetén), miközben nem egy rakéta kütyüről beszélünk.

    Ha most kellene vennem, 8-ast vennék, mert én is azon bolondok közé sorolom magam, akik anélkül, hogy tudnák konkrétan, mire kell nekik a 8G extrája, veszik csak azért, hogy időtállóbb legyen és meglegyen a pszichés nyugijuk. :D :K Ezek olyan típusú emberek, akiknek nincs még hajszálpontos elképzelésük arról, mit akarnak vele csinálni. Akinek van, az tudja a memória igényét is és lapozgatja a 2G-s modellpalettát :) Meg őszintén, az a pár dollár plussz (vs 4G), hogy utána évekig használjam valami tényleg hasznosra, ne a polcon heverjen, vagy a fiókban, semmiség ezért a többletért.

    Viszont több Pi-t nem veszek, megnézem, az 5-ös mivel jön majd. Mostanság M.2 SATA hat-eket nézegetek rá [link], egy USB3-as alapú klassz lenne, de tekintettel arra, hogy a P3-as házikók többsége nem jó a Pi4-hez, megléphetnék az 5-ös Pi-vel azt, hogy M.2 SATA csatit szerelnek az aljára és akkor az ott vastagabb lenne egy foglalatnyival (+1-3 mm) meg a beletett SSD-nyivel, ha túllóg, se nem lenne vészes és akkor lenne olyan Pi-nk, ami már SATA-t tud, legalábbis M.2 SSD-hez. De gyanítom, mindezt nem lépik meg, vagy csak akkor, ha a gyártástechnológia olcsósága miatt belefér majd a tervezett árba, mert tele lehetne tömni még vagy 800 extrával a Pi-t mint konstrukciót, de akkor 100$ fölött lenne bőven és a cél vele a Foundation részéről nem ez szerintem. Úgyhogy lehet keresek a cluster hülyeségeimnek egy marék 1G-s Pi4-et használtan, apróért. :))

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Kendek #101 üzenetére

    Sima torrentezéshez igen, 1G Digi optikán torrentezéshez nálam a Pi megfő, pláne encryption on mellett. Amolyan seed-es torrenthez tökjó, hogy "legyen" és az arány javuljon, de amikor megküldöd "gyorsan kapjunk le valamit" módon, plafonon a CPU azonnal. Nem egy rakéta. Ilyen csendes seed-nek meg light-os letöltögetőnek tökéletes. Az 1G-s is. 2G-s is. 4G-s is. :D A masszív torrentezés meg a 8G-set is agyoncsapja, mert CPU-ban fogy el azonnal.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz htc07 #104 üzenetére

    Reggie0-val abban egyetértek, hogy Linux alatt fájlrendszer cache-ként van befogva minden kihasználatlan RAM és jól jöhet, csak jellemzően azok a felhasználások, amik ettől nagyot lódulnának, már komolyabb CPU-t is igényelnek.

    Ezért értek Veled is egyet abban, hogy ez egy DIY vagy low-cost, nem mission-critical területre használható kütyü. Kórházba lélegeztető gép alá nem tenném, épület automatizálás vezérlésre kiváló lehet (security nélkül) :)

    A nagy fájlrendszer cache pl. webkiszolgálóknál is jól jöhet, ahol sokan hívnak meg egy adott oldalt, amit a Pi szolgál ki és hát itt sem mindegy, HDD-ről vagy RAM cache-ből szolgálja-e ki a kéréseket. A bibi itt is az, hogy igazi, komoly előnye ennek ott van, amikor a CPU már nem bír a kérések számával. Csak 1 példa. Kicsiben jó, de ott meg pont nem érdekes, hogy egy rákötött SSD-hez képest 0.1ms-el hamarabb van nekem odaadva valami adat. Ócó HDD-vel használni jó dolog, de megint csak DIY szagú, élesben már nem HDD-znék soha se Pi-vel, se egyéb embedded közeli jószággal.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #106 üzenetére

    A ház redőnyeinek napszakfüggő és fény-függő mozgatását rábíznám, meg az alternatív fűtésrendszertől kezdve az öntözésig bármit. Az ajtók nyitását-csukását nem.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #108 üzenetére

    A kis kacsómra :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #111 üzenetére

    Nincs ellenemre a 8G, ha kellene nekem még egy Pi a Volumio-s mostani 4G-s mellé, valszeg 8-ast vennék, mert "csak". :K ;)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #110 üzenetére

    Semmi kétségem effelől :D ;) Amúgy csak az IT-s tűzfalas énem az, ami az élet egyéb területein is indukál nem kevés paranoid üzemmódot az agyamban, ezért is mondtam, hogy BÁRMIT le-Pi-zek, csak az ajtókat-kapukat ne. :U Jelenleg valami Arduino-s ESP-s megoldáson agyalok, SMS alapon, legalábbis az autóbeállót, de validáltan, nem csak annyi hogy beküldök egy "magic" sztringet a telómról rá és nyílik.

    No de ez már nagyon off. Szóval .. jó a Pi. Szeretjük. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #113 üzenetére

    DIY laptop :C Ügyesen. ;)
    Nálam DIY házba épül NAS, Debianon élek, Ryzen-en, de szívesen eltenném a sarokba vagy valahova máshova, 8db HDD tud zúgni. Ha lenne a Pi-nek natív SATA-ja, rá bíznám, de USB3-as HUB-al és SATA adapterekkel nem merem, azzal már van kellemetlen tapasztalatom, szóval nálam marad "pc-zni" az x86/x64.

    Viszont tanulok JS-t és Node.JS-t MySQL-el, na azt Pi-n szeretném majd véglegesben implementálni, éjjel-nappali cucc lesz, a Pi ideális ilyen célra, nem zúg, nem kér enni..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Williamgrant #115 üzenetére

    Ok köszi.. megköpködheted ;) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cibere11 #121 üzenetére

    Szia, persze, de milyen cluster ? Hogy ?
    Clusternél kell a minimum 2 gép elé 1 load balancer, vagy reverse proxy, pl. HAProxy - ez már 3 Pi akkor.

    Bár attól függ, mire kell a cluster.. aktív/aktív, vagy aktív/passzív, magas rendelkezésre állást akarsz, vagy elosztott fájlrendszert, elosztott számítást, stb.

    Kissé bonyi ez ahhoz, hogy itt és most azonnal megépítse az ember, van sokféle cluster, különbözô okból és célra.

    MySQL DB clusterhez is 3 kell, legalábbis ha konzisztens InnoDB HA clustert akarsz, és a 3 DB motort tartod a Pi-ken, tárhelyet lehetôleg egy 4. géprôl kapjanak (NAS, stb). bár ezzel is lehet játszani...

    És akkor még lehet ragozni pacemaker/corosync-el, stb.

    A Pi alapvetôen nem clusterre lett kitalálva. Vannak, akik olcsósága és egyéb dolgok miatt összemókolják, de érdemes cluster dolgokat inkább VM-eken elpróbálni és a Pi-t arra használni, amire tervezték.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cibere11 #123 üzenetére

    Ha feltetlen vmi hasznosra hasznalnad az egyik Pi-t, mert felesleges es elvan, tedd a 2G-sre a Volumio-t egy kisebb micro SD karival (8G-s boven eleg), egy szuper zenelejatszo es stream-elo oprendszer, szep kezelofelulettel. A Pi-hez vett DAC hat-el, vagy kulso DAC-al egy igen komoly lejatszo lehet belole a mai modern formatumokat tamogatva.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák