Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • commanDOS

    senior tag

    Tömör, jól összefoglalt írás. Ha jól sejtem az infók többsége főleg a "Csernobili csata" című dokumentum filmből származik. Érdekel a történet és elég sok videót, képet megnéztem, beszámolót, kutatást elolvastam már a netet böngészve. Én úgy tudom, hogy a romok alatt már csak kihűlt fűtőanyag maradványok vannak.
    Van jó pár kép is, amiket robotokkal készítettek a megolvadt "magmáról".
    Elég hátborzongatóak.
    Ha van itt olyan, aki tőlem jóval okosabb a témában, akkor lenne pár kérdésem.
    Kép
    A képaláírás tanulsága szerint ezek valamilyen gőzelvezető szelepek, amiken át kifolyt a megolvadt fűtőanyag. Pontosan mire valók ezek? Ezek a reaktor alatti térben vannak.

    [ Szerkesztve ]

    Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

  • commanDOS

    senior tag

    válasz kukinyo #510 üzenetére

    Balesetek mindenhol előfordulhatnak, amíg az emberi tényező benne van a képletben.
    Ennek ellenére én nem védeném tűzzel-vassal a ruszkikat. Itt nem előítéletekről van szó, hanem bizonyos sajátosságokról. Az egyik ilyen, hogy a Szovjetunióban volt a legtovább katonai irányítás alatt az atomipar.
    A civilszférát nem készítették fel kellőképpen a technika irányítására. Ezt úgy értem, hogy volt egy instabil, alapvető tervezési hibákkal küzdő atomreaktoruk, amit ugyanakkor a szabályok betartásával és a hiányosságok ismeretével relatíve biztonságosan lehetett üzemeltetni. Ehhez kell a katonai fegyelem, a civil szférában nyilván nincs meg. Pontosan ezért nem építettek más országban ilyen reaktort, mert tudták, hogy önmagában nem biztonságos, túl nagy szerepet játszik az üzemeltetésben az emberi tényező. Túl sok mindenbe lehet belepiszkálni. Ezt ők is elismerték a baleset után és módosították is a többi RBMK reaktor szabályzását. Erről készített az MTV egy doku. filmet 4 évvel a baleset után.
    Na most ez csak az egyik dolog. A másik felelőtlenség, hogy ilyen reaktort egyáltalán megtervezhettek. Olyan a konstrukció, hogy a láncreakció elszabadulását csak a külső biztonsági eszközök tudják megakadályozni.
    Egyébiránt pedig miért terveznek vajon olyan reaktort, ami a fűtőelemek üzem közbeni be és kirakodására van optimalizálva? Egyes források szerint ez egyértelműen plutónium termelésre való. Más források viszont azt állítják, hogy az ilyen módon előállított plutónium katonai felhasználásra alkalmatlan.
    Továbbá az emberi tényezőhöz tartozik, amit az erőmű látogatói tapasztaltak: laza fegyelem, a vezérlőben dohányoznak, a kapcsolók felett kis papírcetlik: "ne nyomd meg, lent dolgoznak."
    .

    Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

  • commanDOS

    senior tag

    Google maps-en érdekes dolgokat lehet látni. Ott van pl az erőműtől északra a félbemaradt 5,6 blokk. Ettől szintén északra van egy csarnok, amiben ha jól látom (fényképek tanulsága szerint) ott van 1 vagy 2 félkész reaktor, mármint maga az acélburok és egyéb szerelvények. Döbbenetes méretű és meghökkentő, hogy ennyi az egész, egy 1-2cm vastag acéllemezből álló henger. Ugyanakkor megérti az ember, hogy miért vált be a ruszkiknak: helyben megépítik, nincs a szállítási lehetőség által korlátozva a mérete.
    Linkelni sajnos nem tudom, akit érdekel a leírtak alapján megtalálja.

    Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

  • commanDOS

    senior tag

    válasz djculture #514 üzenetére

    Sokat nem tudni. Gondolom nem a szarkofág omlik, hanem a turbinacsarnok tetőszerkezete.
    Komolyan nem értem, hogy ha ott van egy huszon akárhány éve rozsdásodó tetőszerkezet, ami alatt sugárzó anyag van (és azt bent kéne tartani), akkor mi a halál f@száért nem lehet időben leszedni a havat a tetőről, mielőtt az egész összedől. Nem kevés ember dolgozik ott még mindig és ez senkinek nem jutott eszébe?
    Másrészről viszont a greenpeace károgására nincs semmi szükség. Minek riogatnak? "rossz előjel" és akkor mi van? Az új szarkofág épül, mit lehet még tenni? Menjen oda a barom és foltozza be ő a tetőt.
    Komolyan mondom, hogy a greenpeace az egyik legkárosabb szervezet.

    Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

Új hozzászólás Aktív témák