Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz #90088192 #48 üzenetére

    Azért érdekes a MHz is, mert a kapcsüzemű tápban a felfutóélek ilyen gyorsak, ezért a zajában is megjelenik. Ld. a linkelt cap-multis cikkem első hivatkozását alul.
    Valamint a MHz-eket könnyű összeantennázni, pl. egy fénycső begyújtásakor stb.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • szaszlaci

    addikt

    válasz #90088192 #48 üzenetére

    Elnézést, hogy csak most válaszolok, azt gondoltam, ejtem ezt a témát. Meg a hossza miatt is, de ha végigrágod magad, akkor világossá válik, miért fogalmaztam úgy a belépőmet, ahogy.

    "azt mondod ez az áramkör nem segít egy kapcsoló üzemű tápegység kimenetek megjelenő AC ripple eltávolításában"

    Ilyet biztosan nem mondtam, valami félreértés történt. A soros induktivitás vagy párhuzamos kondenzátor, legyen akármilyen fajta, valamilyen mértékben időben el fogja nyújtani a feszültségváltozást. Tehát valamilyen mértékben szűr és valószínűleg csökkenti a feszültség hullámzást.
    A gond az értelmetlenségével, tervezetlenségével, körítéssel és árazással van csupán.

    Nézzünk egy egyszerű felüláteresztő RC szűrőt.

    Úgy működik, hogy amint a bemeneten elkezd változni a feszültség, a kondenzátor azon fegyverzetén elkezdenek halmozódni a töltések. Emiatt ehhez képest a másik fegyverzetén potenciálkülönbség alakul ki. Ha csak szabadon lenne, akkor ideális esetben a végtelenül alacsony frekvenciát is átvinné. De mivel nem ideális, és ott van az ellenállás, ezért az le fogja vezetni a töltéseket az aktuális feszültségértéktől változóan. Majd amint a bemenő feszültség eléri a maximális értéket, és nem változik, akkor a másik oldalon nem lesz már feszültség, mert minden töltést levezetett az ellenállás. Vagyis egyenfeszültség szempontjából szakadásnak tekinthető.
    Ha ez a feszültségváltozás gyors, vagyis magas frekvenciát kap, akkor a másik oldalon is "megjelenik", az ellenállás ezt már nem tudja mind levezetni. Ezért a magas frekvenciát jobban átengedi, ezért felüláteresztő szűrű. Kiszámolható az a (-3 dB) határfrekvencia, ami alatt 6 dB/oktáv meredekséggel csökken az átvitel.

    Ha a kondenzátor kapacitását növeled, akkor több töltést tud tárolni, ezért alacsonyabb frekvenciát is jobban átereszt, kisebb csillapítással. Adott frekvencián a kondenzátor "ellenállása" (reaktanciája) kisebb lesz. Ha csökkented az ellenállás értékét, akkor megint szükséges az időben gyorsabb feszültségváltozás, tehát magasabb frekvenciát fog csak átengedni.
    Meg lehet cserélni a két elemet, akkor alulátersztő szűrővé válik. Vagy kondi helyett tekercs, annak frekvenciafüggő viselkedése ellentétes. Vagy kombinálhatod őket. Vagy lehet LC, de ott is ugyan úgy lesz R tag, terhelőellenállásként, amit ugyan úgy bele kell számolni. Ha az változik illetve ismeretlen, akkor ugyan úgy borítja a kiszámolt értékeket.
    Látható, hogy ismeretlen komponensek nélkül ez nem járható út. Épp olyan, mint az "univerzális hangváltó", ahol nem ismerjük a hangszórók impedanciamenetét, vagyis frekvenciától függő ellenállását. (Meg persze a megszólaltatott hangnyomás – frekvencia válaszukat sem, amihez az egészet igazítani kellene.)
    Ez volt a sokadik halálos találata ennek az idióta áramkörnek. Innentől már nem is számolom.

    Tápegység szűrőjénél alapvetően, főleg ha ismeretlen, eleve értelmetlen "frekvenciára hangolt" dolgokkal bohóckodni, mert ott végcél szempontjából nem adott frekvenciatartományokat kell kiszűrni vagy csillapítani, hanem mindet el kell tüntetni. Csak a sima egyenfeszültség kell.
    Ezt kapcsolótápokban először soros fojtótekerccsel szokták megoldani, aminek az is a szerepe, hogy kímélje a trafó után rakott diódát és a primer meghajtást, mert időben elnyújtja az áram felfutását. És ellenben a hülye tanáccsal, hogy kis tekerccsel próbálkozzunk, valójában a nagyobb érték a jó. Persze a tekercs drága, főleg, hogy az alacsony DC ellenálláshoz vastag huzal kell, ami miatt megint még nagyobb kell legyen a vasmag is és a huzalhossz is. Ezért próbálják a szükséges minimumra venni. De ha még azon a ponton a kimenőfeszültségből elveszhet valamennyi, akkor ott még tényleg nincs értelme heroinárú tekercseket belepakolni. (Majd később, a kisebb tekercsek lehetnek jobbak.)

    Utána jön egy párhuzamos kondi, ami pufferel elsősorban. Az elko olcsón tud nagy kapacitást, de nem a leggyorsabb, mert többek között van neki soros ellenállása (ESR). Ez akkor gond, ha a kondi nagyfrekit kap, mivel ez ott hővé fog alakulni. Helyettesítő rajzon ez így néz ki, azok az ellenállások "bele vannak építve" a kondiba.

    Ebben az értelmetlen "tápszűrőben" az egyik kondi után meg még pluszban be van téve egy soros ellenállás, azzal "indokolva", hogy akkor majd az fogja elfűteni ezt az áramot. Hát hogyne. Persze részben igen, de minek? Főleg minek ezzel foglalkozni ott, ahol relatíve alig van AC összetevő?
    Arról ne is beszéljünk, hogy az új elko értéke közel másfélszerese a névlegesnek, aztán meg öregszik és csökken, és ezen felül még 200 % alkatrészpontosság ajánlás van a cikkben. De azért ez egy nagyon precízen kiszámolt áramkörnek vallja magát, még ha azt se tudjuk, mi lesz előtte és mi lesz utána.

    Visszatérve, a magas ESR értékű elko nagyobb frekvencián nem dolgozik a legjobban, ezért kell az egyszerű kerámiakondi, mert a kapacitásértéke ugyan alacsony, de arra a nagyfrekvenciás összetevőre elegendő.
    Kérdezheted, hogy lehet a tekercs után nagyfrekvenciás összetevő? Úgy, hogy azoknak van parazitakapacitásuk, az egymás mellé tekercselt huzal miatt egy soros kapacitással kell számolni, ami szintén "be van építve" a tekercsbe. Helyettesítőképleten így néz ki.

    Viszont a szükséges párhuzamos kerámiakondi sincs ebben a csodaáramkörben, hát minek is az. De közben szó van a 100+ kHz hangrontó hatásáról a tápágban. Ami persze eltűnik a szimulátor hozzá nem értő használatakor, mert hát az ideális alkatrészeket használ. Ha ez ilyen egyszerű lenne, minden tápba elég lenne egy tekercs és egy kondi, mehetne is vele az atomóra.

    És akkor eddig ez volt így egy kör passzív szűrés: egy tekercs és egy – két kondi. Ez jöhet újra, kisebb értékekkel. Pl. láthattál olyat nyákon, hogy a rajzolat hullámzik, na az egy kis induktivitás. Vagy körköröset, az is arra való.

    Ezen kívül van még rengeteg fajta szűrési megoldás, soros ellenállásokkal például, de azok értelemszerűen apró terheléshez valóak.
    De az igazán jó megoldás, főleg a ripple eltüntetésére, az alapvetően aktív megoldások, erre tényleg nagyon sokfajta ötletes kapcsolás van. Nem ismerem őket, alig párról hallottam, meg tényleg nagyon hosszú lenne. De pl. egy sima disszipatív fesz stabilizátor csodákra lehet képes, kiegészítve egy kis fentebb vázolt simítással.

    Egyébként látom, nem csak Bkercso van, hanem Mkercso is. Épp ilyen hozzá nem étéssel árulja/árulta, gondolom ugyan ennek a valaminek a költségcsökkentett változatát, még hihetetlenebb árakon. Saját bevallása szerint 1 amper terhelésnél 1 Volt esik rajta. Ez gyakorlatilag a harminc forintos induktivitás "tudása". A dobozban bizonyára légszerelve mind az öt alkatrész. De legalább megtudjuk, hogy jelentősen javul tőle a hangminőség, meg jobb lesz a hangszer szeparáció, stb. :D

    Lehet, tervezek egy működő szűrődobozt, ha ezeket tényleg el lehet adni. :)) Mondjuk nem kétszáz forint alkatrészköltséggel, mint a linkelt, hanem ötezer forintból, épeszűen megtervezve. Úgy legalább valami normális dolgot kap a vevő.
    Nem egy feszültségcsökkentő és alulméretezett soros induktivitást, egy elrontott jóságú puffer elko-t, meg egy rövidrezárós diódát egy rejtélyes dobozban. :D

    Igen, tudom, jön a régi lemez: fingom sincs az egészről, csak okoskodok, mert nem tudok élni ellenségkép nélkül. :)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák