Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szaszlaci

    addikt

    Hát ez valami döbbenetes! :)

    Hogy valakinek ennyire fogalma se legyen arról, miket ír le. Fényévnyi távolságra vagy az esszenciálisan szükséges elektronikai alapismeretektől. Itt-ott olvasott szakkifejezések fingodnincs eszement összeturmixolása ez itt.

    Mint mikor valaki az úszónadrág szövetének áramlástani jellemzőiről okoskodik, amivel 0.04 másodperc nyerhető száz méteren. És persze árulja ő is. Közben meg elfelejtett megtanulni úszni. :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz hcl #14 üzenetére

    Az alábbi építési tervvel kapcsolatban volnál szíves helyreigazítást megfogalmazni? :)
    Egyébként 80 ezer forintért készítem el.

    Három tucat eladott példányról van szó ebből a valamiből, ami 540.000 forint. Közben pár száz forintos alkatrészköltségről beszélünk. Olyan körítéssel, ami az egymillió forintos csodamatrac termékbemutatón szokott elhangozni.
    Persze tudom, hogy szélmalomharc ez, de ezt a kirívóan sok sületlenséget már nem akartam szó nélkül hagyni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz hcl #19 üzenetére

    "Miért rossz a kapcsolás?"

    Mert se füle, se farka. Amelyik tápon ez javít, az a táp hibás. Ez legfeljebb a hifista szektairodalom szerint hatásos, de ilyen parttalan vitákba legfeljebb csak a saját írásaim topikjában megyek bele. Az, hogy kábelhallók képzelgéseken alapuló véleménye szerint majd szignifikáns eltérések lesznek tőle, az számomra nem hiteles, még akkor sem, ha ámerikai fórumokon is olvasható.

    Már eleve a leírás is a kabaré határait súrolja.
    "Egy egyszerűen és olcsón megépíthető LRC-szűrőt ismertetek"
    Az RLC szűrő így néz ki. Ezek a passzív szűrőáramkörök az L és C passzív elem frekvenciafüggő viselkedésén alapulnak, ami az R tag terhelésének mértékében adja ki azt a határfrekvenciát, ami elsőrendű RC és RL szűrőknél 6 dB / oktáv csillapítást fog eredményezni. Ha erre érdemileg ráterhel a fogyasztó, akkor borul az egész, mert változik az R.
    Ez talán egy bizonyos frekvenciasávban soros RC taggal rontott jóságú LC szűrőn alapulhat, csak épp a több ezer uF értékek miatt nem tudom, mi akar ez lenni. Szimuáltoros játszadozás legfeljebb. Meg tán valami RLC rezgőkör hagymázas gondolatfoszlányai.

    Melyet állítólag "kapcsolóüzemű adapter után kötve egy igen jó minőségű tápegységet kaphatunk", jó vicc, mert ez nem ilyen egyszerű. Ahogy a kocsid se fog kevesebbet fogyasztani attól, hogy mágnest veszel húszezerért a benzicsőre.

    Utána mi az, hogy "a kapcsüzemű adapter (ma már ugye csak ilyeneket kapni) garantálja a feszültségpontosságot, túláramvédelmet, túlfeszültségvédelmet és érintésvédelmet"? Miért, az 50 Hz-es trafót tartalmazó táp ezekre nem képes? Akkor mitől lenne tápegység? Meg mi az a kijelentés, hogy olyat már nem lehet kapni? Főleg hangtechnikában?

    Aztán "a szűrő leszűri a feszültségzajt, egészen a hangfrekvenciás tartomány aljától kezdve."
    Mi ez, főtt tészta, hogy leszűrjük? Mi az, hogy feszültségzaj? A feszültségnek nincs zaja. Mit szűr, ha tudtommal ismeretlen a táp is és az is, amit táplál? Ha van zaj 20 Hz alatt is, azt miért nem szűri, illetve miért ne szűrné? Ismeretlen a táp terhelhetősége és a megtáplált eszköz áramigénye.

    "Az így kialakított táp jobb a "csoda" analóg szabályzós tápok 99%-ánál, mert azokban egyrészt az egyenirányítódiódák zaját nem szűrik megfelelően, másrészt a lassú, visszacsatolt feszültségstabilizátorok torzítása sajnos hallható"
    Azok a csoda analóg szabályozású tápok, ahol disszipatív módon van megoldva a feszültségcsökkentés egy tranzisztorral vagy régen ellenállással, nagyon szép, zajmentes feszültséget adnak, hiszen nincs a körben kapcsolóüzemű rész. Nem véletlen, hogy kicsit is érzékenyebb dolgokhoz ilyen labortápot javasolt használni.
    Persze meg lehet szűrni jól is és rosszul is mind a kapcsolótápot, mind a hagyományosat, de a hifiben pont, hogy utóbbit lenne célszerű használni.
    Ilyen triviálisan alapvető dolgok ismerete hiányzik, de azért az egyenirányító diódák zaján megy a fingreszelés. Mellesleg a kapcsolótápban nincs épp úgy egyenirányítás a trafó után? Kell is több kör LC-szűrés, még egy sima PC tápban is, pedig ha valaminek, hát annak aztán hallható a zaja, ha rákerül a hangszóróra.
    Aztán lassú? Mi? A 100 Hz és az ahhoz szükséges egyenirányító dióda? Miért, az 52 kHz nagyságrendben dolgozó kapcsolótáphoz elengedhetetlenül szükséges gyors és kis ellenállású schottky jót tesz a hangnak, mert "gyors"? A hálózati 50 - / 100 Hz brummot mindkét megoldásnál el kell távolítani, csak az egyiknél a trafó előtt, a másiknál utána, a pufferkondenzátor költsége nagyjából ugyan annyi.
    Vagy a feszültségstabilizálás visszacsatolása a lassú? Hát az pont, hogy megint a kapcsolótáp baja, hogy vagy túl lassú, vagy túl gyors a visszacsatolt szabályozás beállított sebessége, de ideális sosem lehet, csak egy jó kompromisszum. Analóg tápban a stabilizálás viszont nem a táp primerkörét vezérli, hanem a szekunderből lejövő és pufferelt feszültséget szabályozza, tehát ilyen szempontból sokkal jobb. De azért mindezt figyelmen kívül hagyva, olyan fontos dolgokkal próbál foglalkozni a cikk, mint a tápkör analóg feszültségszabályozásának visszacsatolási lassúságának végső hangtermékre gyakorolt torzító hatása. Hiszen ezt még a süket is hallja, ugyebár.

    És csak a bevezetőre reagáltam. Láthatod, ahogy haladunk, négyzetesen nő a válaszaim hossza, ezért ha megbocsátasz, nem is mennék tovább, pedig csak még meredekebbek az írottak.

    "Mitől lenne jobb?"

    Maga a kapcsolás? Van két áltudományos grafikon, hozzáértő státusz ezzel kipipálva. Magyarázni meg minek? Az nem hifista szokás.
    De nézzük a kapcsolást, csak az első elemet, ott se megyek tovább. Párhuzamos dióda, hogy megvédje a két darab kondenzátort a fordított polaritású táplálás ellen. Közben rövidre zárja a tápot, igazán egészséges megoldás, még ha ezt ki is kellene bírnia egy kereskedelmi, rövidzárvédett kapcsolótápnak. Ami a rajzon ráadásul nem is egyenfeszültségforrás, hanem váltakozó, vagyis mindenképp rövidzár.
    Lehetne elegánsan, mondjuk két darab, vagy még inkább egy kétszínű LED-el, soros diódával: zöld ha OK, poros, ha nem OK. Vagy a megrendelő igényeinek megfelelően rátenni a NYÁK-ra mondjuk két USB aljzatot, és akkor eleve kizárva a fordított bekötés. 15 ezerből jutna rá. Vagy eleve a toroid transzformátorok táplálásánál megszokott késleltetett indítást alkalmazni egy relével a kondenzátor töltésére, amibe akkor beépíthető egy plusz diódával a polaritásvédelem is, hiszen fordított bekötésnél nem kapcsol majd be a kondenzátor teljes töltése. Sőt, ennek az érdekes négypólusnak a kimenetén nem jelenik meg feszültség, ha az is késleltetve indul. És akkor van sok alkatrész, meg kattogás, meg hu de komoly faktor, és el lehet kérni 15 pénzt érte. Még ha nem is ér semmit az egész.
    Vagy fordított polaritásnál húz meg a relé, és leválasztja az áramkört, ennyi idő alatt a kondenzátort biztosan nem tönkretéve, és tán az utána kötött százezres DAC is kibírja, mert remélhetőleg abban egy soros diódával megoldották az eszközök védelmét.
    Az meg külön szép, hogy névleges 5 amperes táphoz 6 amperes diódát javasol. Kapcsolótáphoz mi legyan 6 A, a folyamatos? Az alapjáraton lekapcsol vagy tönkremegy, és mindkét esetben a dióda impulzusterhelését kellene figyelembe venni. Vagy olyan táp, ami nem kapcsol le, csak leszabályoz? Oda nem 6 amperes kellene, főleg a mai félvezető árak mellett.

    Az meg külön szép, hogy ő záróirányba ellenfeszíti az egyenirányító diódát. Azt előfeszítjük, és a gyakorlatban zenereknél szoktunk ilyesmivel foglalkozni.
    Ennyit hirtelen a védelemről, de mint mondtam, itt se megyek tovább.

    "Minek köszönhető a hangnem?"

    Annak, hogy még pénzt is kér érte, méghozzá durván túlárazva.

    "egy sokkal jobb, egyszerűbb, olcsóbb kapcsolást mutatsz be"

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #20 üzenetére

    "Az meg, hogy szerintem nincs hatása, nem a mi bajunk."

    Freudi elszólás? ;)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    "Pl melyik viaszacsatolt disszipatív szűrő szűr 100kHz fölött."
    Pl. egy három forintos párhuzamosan kötött kerámiakondi.

    "Ezel drágák, és MHz-es zajra akár hangfrekvenciás belengéssel válaszolnak."
    Hogy kerülne oda érdemi mértékű MHz-es zaj? Hogy lesz a hálózati egyenirányított 100 Hz négy nagyságrenddel több aktív elem nélkül?

    "Ezen kívül fix feszültségszintűek, tehát nem használhatók univerzálisan, mint az itt közölt szűrő."
    Egyrészt egy tápegység szerves része kell legyen a megfelelő szűrő. Ahhoz méretezve.
    Másrészt ez a valami lehet, hogy univerzálisan odatehető bárhova, csak nem ér semmit. Mint az univerzális mágneses mosógolyó.

    "De sajna fogalmatlan vagy a témában, csak összeolvastál pár alap dolgot."
    Hát, azért ezeket nekem elmondták, mikor az iskolapadban ültem, aztán lemértem a kötelező laboron, majd elkészítettem a beadandó sok oldalas mérési jegyzőkönyveket. És valamennyire még emlékszem belőlük, de most ez is bőségesen elegendő.

    "A LED ellenfeszítve csak 5V-ot bír."
    Nem mondtam, hogy ne tegyél pl. nyitóirányba egy soros diódát is. Vagy egy zenert. Meg persze áramkorlátozó előtétet. Bár a gyakorlatban az utóbbi is sokszor elég, mert az égésfeszültséghez tartozó áramhoz kellő előtét vs. zároirányú U és I hasonló eredményt ad ki.
    Egyébként hogy kell ellenfeszíteni egy diódát? Pajszerral? :D

    "fordított polaritáskor a piros LED-en kívül a pufferkondi robbanása is jelezné a hibát"
    Inkább az, mint a táp rövidre zárása. Avagy a Bkercso-féle rövidrezárós eszközvédelem! :D
    Egyébként meg adtam pár ötletet igazi védelemi megoldásra, alkalmazhatod azokat is. Legalább az fog működni a teljesen értelmetlen "szűrődön", és kapnak valamit a vásárlók a pénzükért. Relék késletetett kattogása, meg LED-ek státuszjelzése, hát nincs is annál szebb! :D

    "A passzív szűrő további előnye, hogy nem ejt feszültséget még nagy áramnál se, max. 0,1V-ot."
    A feszültségveszteség annyi, amennyi a soros tagokon a terhelésből adódik.

    "Ezért van az ellenállás a párhuzamos ágban."
    Nem, az az LC szűrő jósági fokát rontja megmagyarázhatatlan okból kifolyólag, ott, ahol az a másik párhuzamos kondi nem szól bele. Szintén megmagyarázhatatlan okból külön frekvenciára a teljes jóságú LC tagként. Mindez ismeretlen eszközökhöz. Rosszabb, mint az "univerzális" hangváltó, mert az legalább csinál valamit.
    A feszültségesés a soros tagoktól következhet be, ahogy a neve is mutatja: feszültség esés. Ahhoz a párhuzamos tagoknak semmi közük, legfeljebb közvetetten, ha nagyon beterhelnek.

    "Szomorú, hogy még nem láttál ulyet."
    Hát nem egy tankönyvi példamunka, az biztos! :DDD

    "Amit írtál, az egy félképzett ember okoskodása."
    Ezt kikérem magamnak! Ugyanis teljesen képzetlen vagyok.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #32 üzenetére

    "De ezek teljesítménye kiélezett, szóval jó nagy pufferkondi kell, nehogy terhelésváltáskor megugorjon a feszültsége (túltöltse a tekercs)."
    Mi az a kiélezett teljesítmény? :D És a terhelésváltás? :D
    "Jó nagy pufferkondi" olyan csak a hifistáknál van, elektronikában ideálisan méretezettről beszélünk. Egyfelől azért kell, hogy elegendő töltést tudjon tárolni és szolgáltatni a fogyasztó számára addig, míg a tápegység felől nem kap újabb periódust. A feszültség akkor ugrik meg, ha rosszul van beállítva a visszacsatolás reakcióideje, épp ezért kell ismerni legalább a tápot, de jó esetben a fogyasztót is. Vagy annyira alulméretezett a puffer és olyan alacsony a tartandó feszültség és olyan kicsi a terhelés, hogy a tápvezérlés minimum kitöltési tényezőjénél is túltölt.
    A soros fojtótekercs az nem fog túltölteni, annál az kevesebb energiát tud tárolni.
    "Jó nagy pufferkondi" akkor kell még, ha a folyamatos terhelésnél nagyobb mértékű kiugró terhelést kell kiszolgálni, de itt se lehet több az átlag a táp által folyamatosan leadni képes teljesítménynél.

    Ez sima pufferelés. Az egyik a "tápnak", a másik jelenleg a "fogyasztónak". Minek ide ez az értelmetlen áramkör?
    A PC táp zaját kell szűrni és a saját frekvenciájához puffert választani. Tekercs, pufferkondi, kerámiakondi, mint minimum. Aztán újra. De alapvetően a primeroldali pufferelés fogja ezt meghatározni, mert ott van az alacsony 100 Hz. Meg persze a meghajtó teljesítménytranyó, ami elsőnek fog megnyekkenni.

    "50Hz-es tápnál a nagy puffer azért kell, mert csak rövid ideig tölt rájuk a trafó: amikor a feszültsége éppen magasabb az RMS-szintnél."
    Mégis mikor máskor kellene töltenie? Ha alacsonyabb? :D
    Ezért kell tartalékfeszültség, nem az üresjárati feszültséghez tervezni, mert az óhatatlanul esni fog.

    De valamiért úgy érzem, te nem szeretnél tanulni, mert már mindent tudsz.

    CounterBoci
    PC táp egyszer 12 Volt és erősebb egyágú terhelésre ez leesik. Át kell alakítani, Vargáné és Codegeneket általában lehet, ha van hozzá késséged és bizonyos gyakorlatod. Lesz belőlük +/- 20 – 30 Volt stabilan. 4 – 10 amper. Összesen 150 – 300 Watt körül.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #36 üzenetére

    "Ez az "értelmetlen áramkör" a kapcsolóüzemű adapterek zaját szűri. Azt, amit megadnak az adatlapok, hogy pl. 200mVrms. ;) "
    Az a ripple lesz, azaz feszültség hullámzás, nem a zaj.

    "Pl. melyik készülékben van fordított polaritás elleni védelem?"
    Elég sokban. Általában egy soros dióda, ami nem rövidre zár, hanem nem fog vezetni. Ha akarod, legyen schottky, azon alig esik valami. Kellő bekötővezeték hosszal a parazitakapacitása nem kéne, hogy zavarja a kapcsolótáp visszacsatolását. Esetleg soros tekercs, párhuzamos fóliakondi, és utána a védődióda.

    "Ebben van, pont ezért, mert ezt az ember eléköti mindennek, ami a keze ügyébe akad."
    Hát ez az. Akkor hülyebiztosra kéne tervezni, nem rövidzárasra. Csatlakozókkal ellátni bőséggel. Itt ajándék áron elkészítik a NYÁKot.

    "Egy relével az alkatrészszámot és -költséget dupláznád is."
    Ne haragudj, de ha 15 ezer forintos cuccba nem fér bele egy relé az ötszáz forint teljes alkatrész költség mellé...

    "Ez a szűrő a legtöbb 150kHUF alatti készülék hangján nyugtat"
    Az, hogy "nyugtat", se nem audiotechnikai, se nem elektrotechnikai fogalom. Audiofool ködösítés.

    IO.sys
    "Ez a csávó egy mestertroll, nézz csak körül a blogján. Nem tud ellenségkép nélkül létezni."
    :) Néha tényleg szoktam trollkodni, de itt erről szó sincs.
    Ha valakinek van véleménye és nem úszik az árral, amit ki is mond, óhatatlanul ellenségekre tesz szert. Azért még nekik is próbálok segíteni, mert ha megnézed, csak ezt a hozzászólást, tanácsokat is adok bőséggel.
    De lehet, ez az az eset, ahol tényleg hiába töröm magam. Lehetősége lett volna segítséget kapni, de ő durcáskodott inkább, mert csak ő lehet helikopter. Hát legyen. :R

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #46 üzenetére

    "Soha semmit nem építettél még? Látom.."
    Egy ideje tényleg nem, ez volt a legutóbbi, saját terv, elég kényes, 20+ kV-os dolog. De rá lehet keresni a nevemre a hangfalépítő topikban is, ott nem "szagolgatjuk az audiot", hanem vagy fél tucat igazi hangsugárzót publikáltam.
    A többi hülyeségre nincs ingerenciám válaszolni.

    Agyturbina, nyilvánvaló, hogy nem tudod, mit beszélsz, így a válaszom olyan hosszú lenne, amihez nincs kedvem ilyen fogadtatás mellett. A rövid válasz az, hogy egész más az okuk, így teljesítménybeli eltérés van, ezért az eltüntetésük is más módon történik.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz #90088192 #48 üzenetére

    Elnézést, hogy csak most válaszolok, azt gondoltam, ejtem ezt a témát. Meg a hossza miatt is, de ha végigrágod magad, akkor világossá válik, miért fogalmaztam úgy a belépőmet, ahogy.

    "azt mondod ez az áramkör nem segít egy kapcsoló üzemű tápegység kimenetek megjelenő AC ripple eltávolításában"

    Ilyet biztosan nem mondtam, valami félreértés történt. A soros induktivitás vagy párhuzamos kondenzátor, legyen akármilyen fajta, valamilyen mértékben időben el fogja nyújtani a feszültségváltozást. Tehát valamilyen mértékben szűr és valószínűleg csökkenti a feszültség hullámzást.
    A gond az értelmetlenségével, tervezetlenségével, körítéssel és árazással van csupán.

    Nézzünk egy egyszerű felüláteresztő RC szűrőt.

    Úgy működik, hogy amint a bemeneten elkezd változni a feszültség, a kondenzátor azon fegyverzetén elkezdenek halmozódni a töltések. Emiatt ehhez képest a másik fegyverzetén potenciálkülönbség alakul ki. Ha csak szabadon lenne, akkor ideális esetben a végtelenül alacsony frekvenciát is átvinné. De mivel nem ideális, és ott van az ellenállás, ezért az le fogja vezetni a töltéseket az aktuális feszültségértéktől változóan. Majd amint a bemenő feszültség eléri a maximális értéket, és nem változik, akkor a másik oldalon nem lesz már feszültség, mert minden töltést levezetett az ellenállás. Vagyis egyenfeszültség szempontjából szakadásnak tekinthető.
    Ha ez a feszültségváltozás gyors, vagyis magas frekvenciát kap, akkor a másik oldalon is "megjelenik", az ellenállás ezt már nem tudja mind levezetni. Ezért a magas frekvenciát jobban átengedi, ezért felüláteresztő szűrű. Kiszámolható az a (-3 dB) határfrekvencia, ami alatt 6 dB/oktáv meredekséggel csökken az átvitel.

    Ha a kondenzátor kapacitását növeled, akkor több töltést tud tárolni, ezért alacsonyabb frekvenciát is jobban átereszt, kisebb csillapítással. Adott frekvencián a kondenzátor "ellenállása" (reaktanciája) kisebb lesz. Ha csökkented az ellenállás értékét, akkor megint szükséges az időben gyorsabb feszültségváltozás, tehát magasabb frekvenciát fog csak átengedni.
    Meg lehet cserélni a két elemet, akkor alulátersztő szűrővé válik. Vagy kondi helyett tekercs, annak frekvenciafüggő viselkedése ellentétes. Vagy kombinálhatod őket. Vagy lehet LC, de ott is ugyan úgy lesz R tag, terhelőellenállásként, amit ugyan úgy bele kell számolni. Ha az változik illetve ismeretlen, akkor ugyan úgy borítja a kiszámolt értékeket.
    Látható, hogy ismeretlen komponensek nélkül ez nem járható út. Épp olyan, mint az "univerzális hangváltó", ahol nem ismerjük a hangszórók impedanciamenetét, vagyis frekvenciától függő ellenállását. (Meg persze a megszólaltatott hangnyomás – frekvencia válaszukat sem, amihez az egészet igazítani kellene.)
    Ez volt a sokadik halálos találata ennek az idióta áramkörnek. Innentől már nem is számolom.

    Tápegység szűrőjénél alapvetően, főleg ha ismeretlen, eleve értelmetlen "frekvenciára hangolt" dolgokkal bohóckodni, mert ott végcél szempontjából nem adott frekvenciatartományokat kell kiszűrni vagy csillapítani, hanem mindet el kell tüntetni. Csak a sima egyenfeszültség kell.
    Ezt kapcsolótápokban először soros fojtótekerccsel szokták megoldani, aminek az is a szerepe, hogy kímélje a trafó után rakott diódát és a primer meghajtást, mert időben elnyújtja az áram felfutását. És ellenben a hülye tanáccsal, hogy kis tekerccsel próbálkozzunk, valójában a nagyobb érték a jó. Persze a tekercs drága, főleg, hogy az alacsony DC ellenálláshoz vastag huzal kell, ami miatt megint még nagyobb kell legyen a vasmag is és a huzalhossz is. Ezért próbálják a szükséges minimumra venni. De ha még azon a ponton a kimenőfeszültségből elveszhet valamennyi, akkor ott még tényleg nincs értelme heroinárú tekercseket belepakolni. (Majd később, a kisebb tekercsek lehetnek jobbak.)

    Utána jön egy párhuzamos kondi, ami pufferel elsősorban. Az elko olcsón tud nagy kapacitást, de nem a leggyorsabb, mert többek között van neki soros ellenállása (ESR). Ez akkor gond, ha a kondi nagyfrekit kap, mivel ez ott hővé fog alakulni. Helyettesítő rajzon ez így néz ki, azok az ellenállások "bele vannak építve" a kondiba.

    Ebben az értelmetlen "tápszűrőben" az egyik kondi után meg még pluszban be van téve egy soros ellenállás, azzal "indokolva", hogy akkor majd az fogja elfűteni ezt az áramot. Hát hogyne. Persze részben igen, de minek? Főleg minek ezzel foglalkozni ott, ahol relatíve alig van AC összetevő?
    Arról ne is beszéljünk, hogy az új elko értéke közel másfélszerese a névlegesnek, aztán meg öregszik és csökken, és ezen felül még 200 % alkatrészpontosság ajánlás van a cikkben. De azért ez egy nagyon precízen kiszámolt áramkörnek vallja magát, még ha azt se tudjuk, mi lesz előtte és mi lesz utána.

    Visszatérve, a magas ESR értékű elko nagyobb frekvencián nem dolgozik a legjobban, ezért kell az egyszerű kerámiakondi, mert a kapacitásértéke ugyan alacsony, de arra a nagyfrekvenciás összetevőre elegendő.
    Kérdezheted, hogy lehet a tekercs után nagyfrekvenciás összetevő? Úgy, hogy azoknak van parazitakapacitásuk, az egymás mellé tekercselt huzal miatt egy soros kapacitással kell számolni, ami szintén "be van építve" a tekercsbe. Helyettesítőképleten így néz ki.

    Viszont a szükséges párhuzamos kerámiakondi sincs ebben a csodaáramkörben, hát minek is az. De közben szó van a 100+ kHz hangrontó hatásáról a tápágban. Ami persze eltűnik a szimulátor hozzá nem értő használatakor, mert hát az ideális alkatrészeket használ. Ha ez ilyen egyszerű lenne, minden tápba elég lenne egy tekercs és egy kondi, mehetne is vele az atomóra.

    És akkor eddig ez volt így egy kör passzív szűrés: egy tekercs és egy – két kondi. Ez jöhet újra, kisebb értékekkel. Pl. láthattál olyat nyákon, hogy a rajzolat hullámzik, na az egy kis induktivitás. Vagy körköröset, az is arra való.

    Ezen kívül van még rengeteg fajta szűrési megoldás, soros ellenállásokkal például, de azok értelemszerűen apró terheléshez valóak.
    De az igazán jó megoldás, főleg a ripple eltüntetésére, az alapvetően aktív megoldások, erre tényleg nagyon sokfajta ötletes kapcsolás van. Nem ismerem őket, alig párról hallottam, meg tényleg nagyon hosszú lenne. De pl. egy sima disszipatív fesz stabilizátor csodákra lehet képes, kiegészítve egy kis fentebb vázolt simítással.

    Egyébként látom, nem csak Bkercso van, hanem Mkercso is. Épp ilyen hozzá nem étéssel árulja/árulta, gondolom ugyan ennek a valaminek a költségcsökkentett változatát, még hihetetlenebb árakon. Saját bevallása szerint 1 amper terhelésnél 1 Volt esik rajta. Ez gyakorlatilag a harminc forintos induktivitás "tudása". A dobozban bizonyára légszerelve mind az öt alkatrész. De legalább megtudjuk, hogy jelentősen javul tőle a hangminőség, meg jobb lesz a hangszer szeparáció, stb. :D

    Lehet, tervezek egy működő szűrődobozt, ha ezeket tényleg el lehet adni. :)) Mondjuk nem kétszáz forint alkatrészköltséggel, mint a linkelt, hanem ötezer forintból, épeszűen megtervezve. Úgy legalább valami normális dolgot kap a vevő.
    Nem egy feszültségcsökkentő és alulméretezett soros induktivitást, egy elrontott jóságú puffer elko-t, meg egy rövidrezárós diódát egy rejtélyes dobozban. :D

    Igen, tudom, jön a régi lemez: fingom sincs az egészről, csak okoskodok, mert nem tudok élni ellenségkép nélkül. :)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz #90088192 #58 üzenetére

    Mondjuk én (itt) a négypólus szemléletmódnak sok értelmét nem látom. Nézzük üres kimenettel, és tekintsünk rá frekvenciaszűrőként.
    Ha a megadott értékekkel számolok f határ = 1/(2pi*(gyök(LC))), és a rontott kondit teljesnek számolom, akkor kijön 118 Hz határfrekvencia, ami fölött elkezd dolgozni, másodrendű lévén 12 dB / oktáv meredekséggel. Ebből következően 7.55 kHz-nél várható a 39 dB csillapítás.
    Az ajánlásba belefér a dupla/fele érték, így számolva a határfrekvencia 235 Hz, a -39 dB pont pedig 15 kHz.
    És ezek lennének a legjobb opciók. Ehhez hozzájön a rontott kondi, ami bizonyára a meredekségét csökkenti, vagyis még sokkal magasabb lesz az a mágikus -40 dB pont.
    Plusz lehet, a trafós tápszűrő induktivitása lemezmagos, az meg 100 Hz-től fölfelé sokkal kisebb értékű, vagyis megint sokkal magasabb lesz a határfrekvencia. De legalább jó nehéz lesz tőle. :D
    Viszont tápkör lévén kellene (az ismeretlen) terhelő ellenállással számolni, amihez az induktivitást is és a kapacitást is hasonló mértékben (!) kellene változtatni.

    Ha a szűrő jósága alatt azt érted, hogy lényegében milyen meredekséggel dolgozik, akkor azt a tagok száma fogja meghatározni. Minél több L-C-L-stb. van, annál meredekebben vág.
    A ripple tudomásom szerint csökken a sorosan bekötött ellenállás és párhuzamos kondi tagoktól, de értelemszerűen ez nem a terhelhető megoldás lesz. Hogy az itt párhuzamosan berakott R csökkenti-e érdemben, azt nem tudom. Igazábol ebben az esetben a terhelés irányából is, és a bemenet irányából is, a kondival soros ellenállásként látszik, vagyis mint puffer, erősen csökken a hatékonysága.

    Hát hogy a kondin keresztül a feszültségforrás irányába visszatérő áram és az induktivitáson eső feszültség mennyire csökkenti a feszültség hullámzást, az egy elég erős kérdés, lássuk be. :) Valószínűnek tartom, hogy azt kellene figyelembe venni, hogy az L és C tagon késő illetve siető feszültség az áramhoz képest, mennyire közelíti meg a 90 fokot, vagyis meddő teljesítménnyel kellene számolni. Szólj, ha találsz egy mazochisátát. :) Viszont akárhogy is van, a fázistolás már egy darab L vagy C tagon is +-45 fokban változik, szóval megintcsak méretezni kellene, valószínű ismerve az előtte lévő táp ripple frekvenciáját. Meg az utána lévő terhelést, mert az megint bizonyára el kéne, hogy tolja.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz E.Kaufmann #66 üzenetére

    Hát igazából az az egyik fő baj, hogy árulja. Itt, a topikban is. Meg ahogy látom, évek óta minden fele, egész sorozat van ezekből a "tápszűrőkből". :)

    Az, hogy neked jó az, hogy valaki nem tudja, mit és miért csinál, nem jelenti azt, hogy szó nélkül kéne elmennem mellette. Mert mondjuk tönkreteheti az eszközeinket. Tulajdonképpen ez elég FONTOS, jó, ha tudunk róla. Péla.
    Van egy párhuzamos dióda ennek a valaminek az elején. Nyilván nem a cikkíró tervezte oda, hanem találta valahol ezt a "tervet".
    Ő meg van róla győződve, hogy az a fordított táp elleni polaritásvédelem, de természetesen nem az.
    Valójában a terheléstől függően a tekercsben felépül egy mágneses tér, ami a tápfeszültség lekapcsolásakor már nem fog úgy maradni. Ezért elektromágneses indukció révén a tekercsben indukálódott feszültség létrehoz egy, az eddigivel fordított irányú áramot, ami szépen visszafolyik a táp irányába.
    Röviden szólva visszarúg a tekercs, a tápfeszültség akár többszörösével. Főleg, ha ki tudja milyen, éppen talált trafókat használ fojtótekercsnek.
    Ezt vezeti le az a védődióda. Csak épp totál nem úgy működik és nem azért van ott, amiért ő azt képzeli. Vagyis ennyire hiányos tudással ajánl és árul valamit, amit akár többszázezres eszközökre kötnek rá. És csak a véletlen, hogy épp nem érezte úgy, hogy kiveszi azt a diódát, mert nem tudja, minek van ott.

    Azt pedig reméljük, hogy az így lezárt egyik oldal miatt, így a kimenetre jutó feszültséget, az az el nem rontott jóságú fóliakondi eléggé megfogja. Az eredeti "terv" nyilván nem hatalmas vasmaggal rendelkező trafót tartalmazott.

    Amikor meg felhívom a hiányosságokra a figyelmet, ötleteket adok, akkor kislányos makacssággal azon erőlködik, hogy hol tudna fölém kerekedni. Mert mint mondtam, csak ő lehet itt helikopter. És mint mondom ismét: hát legyen! :)

    Most már komolyan pedzegetem, hogy tervezek-készítek egy normális szűrőáramkört tápokhoz, ha erre van igény. :D Folyton azt veszem észre, hogy a megoldásán gondolkozom. :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #69 üzenetére

    :) Erre még válaszolok neked. Bár tényleg elég unalmas a bigottságod.

    "Milyen lezárás? Az a dióda normál működés közben nem csinál semmi."
    Akkor nem is. Induktivitás vasmagjában mágneses energia tárolódik. Mértéke függ a terheléstől, ami a DC áramot meghatározza alapvetően. Táp levesz. Ez a felépített energiája valahova "menni fog". Feszültség indukálódik a tekercsben. Dióda nyitóirányba kerül előfeszítésre. Vezető állapotba kerül. Áram megnő. Remélhetőleg ott meg a tekercsen fűtődik el mind. Vagy nem. DC DC konverter topológia:

    "És nem a 2,2uF fogja felvenni a töltést, hanem a pufferkondi."
    Elko puffer soros R-el még tovább van rontva. Mire az így felveszi, amit nem az R fűtött el, akár kiszaladhatott nagyobb feszültség a kimeneten. Illettve remélem, hogy nem, mert elég a fóliakondi. Valószínű elég az, meg a másik az R-el. De ez sem a körültkintésedé, hanem a véletlen műve.

    "További érdekesség, hogy nem mutattál semmit, ami szerint valóban rossz lenne ez a szűrő.
    :) Hjajj, vagy másfél hete egyfolytában azt magyarázom, de a végtelenségig lehetne, mivel ez a valami annyi sebből vérzik, hogy összeszámolni is nehéz, nem hogy megoldani. Mintha egy zúzdából kikerült autót akarnék megjavítani. Amit betonkeverőnek akarsz eladni. Tényleg hiányzik egy kerekem, hogy ilyesmivel töltöm az időmet. Aláhúztam neked, hogy könnyebben idézgesd majd.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #69 üzenetére

    Ma tíz percet fogok rászánni, hogy a butaságaid egy rendkívül csekély részére válaszoljak.

    !!!!!
    "A diódát a cikkíró tervezte oda. Másik szerepe a freewheel, ha áram alatt kihúzod a szűrőből az adaptert."
    Csakhogy a cikkedben annyit mondtál a diódáról, hogy a fordított táp ellen "véd", semmi több. Ha valaki megépíti ezt a valamit, és úgy dönt, nem kell neki polaritásvédelem, kihagyja a diódát. A tápját meg jó eséllyel teszi tönkre a tekercs, mikor kikapcsolja.
    !!!!!

    "egy szabadidődben épytett / vásárolt tápszűrőt véletlen egy fordítot polaritású, 2500Ft-os adapterrel dugsz meg, vajon melyik menjen tönkre?"
    2500 forintos táphoz 15 – 25 ezer forintos "tápszűrő"? Érdekes tendencia.

    "Ezt akkor szimuláld le"
    Bocsi, de teljesen értelmetlen dolgok nem férnek bele az "időmbe". :D

    "Ha egy valódi hibát mutatnál, megváltoztatnám a rajzot, hidd el."
    Kizárt, mivel a te kreálmányaid épp oly tökéletesek, mint te magad.
    Na tessék, röhögőgörcsöt kaptam, elment most egy perc. :))

    "Szedj szét egyszer egy olcsó adaptert és less bele! Ahhoz képest ez a szűrő egy diplomamunka."
    Azért egyet-kettőt szétszedtem, meg pl. labortáp vagy egyéb dolgok is készültek Codegenekből és társaiból.
    A valóság, hogy azok a diplomamunkák, ha a költséghatékonyság témában készülnek.

    "Hadoválsz itt 3 értékes jegyre megadott számításokkal, mikor a szűrő leírását úgy kezdtem, hogy 2x-es szorzó belefér az értékekbe...
    Kiszámoltam a megadott értékekre, még a kondi elrontásától is eltekintettem, és kijött, hogy kHz-es tartományra sikerült "méreteződnie". Így nehezen dolgozik majd az általad ígért 20 Hz-től fölfele.

    Aztán kiszámoltam a kétszeres és felezett értékre, ahogy azt a cikkben ajánlottad. Az eredmény még rosszabb természetesen.

    Eleve érdekes dolog egy "pontosan szimulált áramkört" ilyen tűréssel megadni. Alkatrészenként egy megadott érték, egy kétszeres és egy felezett. Öt alkatrésszel ez 243 "tápszűrő" változat, plusz a közbenső értékekkel végtelen számú. :D

    Ami a számításodat illeti.
    A kondi töltve van tápfeszre, ahhoz adódik hozzá az, ami a tekercsből kijön. Az ismeretlen paraméterű induktivitásod – hiszen mint mondtad, te nem mérsz – vasmagja jó sok energiát tud tárolni. És ami a feszültség elvételekor azon kiszalad, az tényleg elég nehezen meghatározható, de biztosan sok lesz.
    Nem számolgatok, így is túlcsúsztam 50 %-al a tíz percen, kapsz képleteket:
    Q = U * C
    1 C = 1 As
    P = U * I
    W = U * Q
    W = P * t
    1 Wh = 3600 Ws
    1 Ws = 1 Joule
    E = (1/2 * L) * I^2

    "Kérlek, ide írjatok!
    Kb. én vagyok az egyetlen, aki ide írt. Ja meg te. Szóval írjatok, én úgyis ráuntam, a mesternek meg kell a társaság, különben átjön az én irásaimhoz fröcskölni. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Eugene Roe #77 üzenetére

    Eugene Roe
    Értem, köszönöm. Van benne ráció. Akkor tényleg kellene már terveznem egy normális szűrőt! :) Tulajdonképpen fejben már meg is van, csak hát ez ilyen ~100 alkatrészes dolog lenne.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák