Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zanik

    addikt

    Mondjuk nekem elég fura gyakorlatnak tűnik, hogy a telefon összértékhez viszonyítanak egy licenszdíjat. Tehát ha egy $300 és egy $900 értékű mobilba rakom ugyanazt a 5G modemet, akkor utóbbiban 3x annyit ér? Miért is? Funkció szempontjából az 5G modemnek ugyanaz a hozzáadott értéke mindkét készülékben. Attól még, hogy az előbbi műanyagházas alacsony felbontású LCD panellel, utóbbi meg fém-üveg AMOLED kijelzővel, a SoC és a licensz értéke nem kéne hogy változzon! :U

    Ennek ellenére meg az Apple ha egyszer már elfogadta a játékszabályokat, sőt, kedvezményes díjat fizettet, akkor meg ne menjen rögtön a falnak, amikor a beszállító - valamelyest jogosan - $1-os emelést akart. Értem én, hogy többmilliós darabszámmal számolva az elég nagy értékű elmaradt profit, de így is iszonyatos profitrátával dolgoznak. Adják 1 dollárral többért 2018-ban az új modelleket mint 2017-ben.....ó, várjunk csak! ;]

    [ Szerkesztve ]

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz #54625216 #41 üzenetére

    Olvass már vissza, pl. Cifu hozzászólásait!
    A Qualcomm a telefon árát veszi alapul a licenszdíj kiszámításánál, nem pedig a SoC árát!
    Le kell szögeznem, hogy ezzel én magam sem értek egyet, mert szerintem visszás a végtermék árát alapul venni, amihez annyi minden hozzájárul (R&D költség, marketing, alkatrészárak, stb.). Tehát egy aranybevonatú, swarowski kritsályokkal kirakott készülék után miért kéne többet fizetni ugyanazon SoC+licensz kombóért?

    A másik dolog viszont, hogy az Apple eleve kapott egy kedvezményt ($12-20 helyett $7.5), tehát elvileg elfogadta ezeket a szabályokat. Ezek után egy $1-os emelés miatt ekkora patáliát csapni, miközben ők maguk jelentős áremelést hajtottak végre a 2018-as modelleknél, több mint érdekes! Tehát az Apple simán megtehette volna, hogy a +$1-os bekerülési költséget simán áthárítja a vevőkre (tehát a $799-os készülék került volna $800-ba!).

    @janeszgol Veszem észre! :((( Visszi őket a lendület, meg az évek alatt kiépített vevőkör. Csak aztán lassan nekimennek a falnak, és hirtelen majd rájönnek, hogy a prémium anyaghasználat, az excluzivitást sugalló magas ár, és az iOS kiforrottsága 2019-ben nem jelent semmilyen versenyelőnyt már.

    @nuke7 Hol írtam, hogy ezen költségeket nem kell fedezni? De az Apple-nek még így is baromi nagy a profitrátája. Nem hinném hogy pont $1 licenszdíj emelés rontaná le annyira, hogy a részvényesek jajveszékelni kezdenének. De akkor meg csesszék meg, dobják rá a végfelhasználói árra. A vevők észre se veszik.

    @Reggie0 De ugyanaz a SoC + a hozzátartozó licensz a $200-os telefonban is ugyanazt nyújta, meg a $1000-osban is. A különbség a két telefon között pont nem a 4G-s modemben van, hanem a többi alkatrészben (készülékház, kijelző, stb.).

    Sárkányvölgy Értem én, de ez így nagyon sarkos, mert nyilván nem ugyanolyan minőségű légszűrő kerül a két eltérő árkategóriájú autóba. Amúgy bizonyos autógyártók tényleg pofátlanul árazzák a szervizeknek/vevőknek(!) az alkatrészeket, pedig ha tudnád mennyiért veszik a beszállítóktól (autóipari beszállítónál dolgozom, és tudom mennyiért adjuk, meg hogy mennyi az ára az UNIX-nál).

    [ Szerkesztve ]

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz nuke7 #48 üzenetére

    Olyan dolgokat tulajdonítasz nekem, amiket nem írtam le sehol!
    Persze hogy nincs közöm egy gyártó/szolgáltató profitrátájához, hol írtam ilyet? De véleményem lehet róla!

    És a véleményem az, hogy mikor egy olyan cég, aki eddig is magas profitrátával dolgozott és a tavalyi évben jelentős áremelést hajtott végre a termékein, el kezd egy $1-os beszállítói emelésen pattogni, akkor az picit visszás és kissé röhejes!
    Ahogy a 100.000Ft óradíjjal dolgozó grafikust is kiröhögném, ha amiatt pattogna, hogy 2019-ben 1000Ft-tal többe kerülne az Óázis Computernél a monitorkalibráció.

    Végfelhasználóként max. eldönthetem, hogy ennek ellenére megveszem, vagy nem veszem meg az adott cég/szolgáltató termékét/szolgáltatását! (Írom mindezt iPad, iPhone és Watch tulajként!)

    De akkor ugye az Apple is eldöntheti, hogy megveszi $8.5-ért a Qualcomm-tól a 4G modemet és a licenszt, vagy sem! Meg a grafikus is eldöntheti, hogy kifizeti a +1000Ft-ot a kalibrálásért vagy sem!

    Ami meg a nagy cégeket illeti, inkább nem írom le, hogy milyen háttéralkuk folynak néha egy-egy nagy beszállítói projekt odaítélésekor. Fogalmazzunk úgy, hogy a megrendelő nem hülye, és megkéri az árát annak, hogy te nyerd a projektet...

    [ Szerkesztve ]

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz azbest #56 üzenetére

    Persze, simán előfordul, hogy szembetalálkozol ugyanazzal az alkatrésszel két eltérő árkategóriájú autóban, mondjuk egy VW Polo-ban meg egy AUDI A6-osban. Mert az pont egy olyan alkatrész, ami megfelelő minőségű/árú mindkét kategóriához. És valószínűleg a VW csoport ugyanannyiért szerzi be őket mindkét kocsihoz!
    De a különbséget a két autó között pont hogy a nem egyforma alkatrészek fogják jeleneti. Amik a magasabb árkategóriájú autóban jobb minőségűek, vagy épp olyan extra alkatrészek/funkciók, amik az olcsóbb kocsihoz nem elérhetőek.
    Épp ezért írom, hogy a $300-os telefonba szerelt 4G modem, meg a $1000-osba szerelt 4G modem ha tök ugyanaz, akkor ugyanannyiba kéne kerülnie, függetlenül a végső termék árától. Az $1000-os telefonban viszont drágább alkatrészek vannak: AMOLED kijelző, fém+üveg anyagok, jobb kamera, jobb hangszóró, stb. És ezek indokoltan is drágább alkatrészek. Ugyanaz a 4G-s modem nem lesz indokoltan drágább csak mert drágább telefonba kerül. Szerintem. :B

    @kpbendeguz Mint azt már korábban jeleztem, sem a Qualcomm licensz-árképzés gyakorlatával, sem az Apple fura reakciójával nem értek egyet. Előbbiről az a véleményem, hogy fura így árat szabni egy licensznek, legalábbis szerintem nem bevett szokás. Utóbbiról meg az, hogy pont egy olyan cég problémázik egy relatív kis értékű áremelésen, amelyiknek nem kell a szomszédba mennie ha túlárazásról van szó, illetve egyszer belement a játékba a Qualcomm-mal ($7.5-os licenszárt elfogadta a $12-20 helyett), most meg kifogásolja a beszállító korábbi gyakorlatát a +$1-os áremelés miatt. Lefordítva: mindkét cégnek járna egy csicskalángos! :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    Nem érted.
    A Qualcomm gyakorlata, hogy a telefon árához igazítja a licensz-díjat valóban szokatlan. Sőt, szerintem kifejezetten indokolatlan is, hisz a hozzáadott értéke (funkció, költség) a készülék árától független kéne hogy legyen.

    Ha mégis elfogadjuk a Qualcomm gyakorlatát, hogy így szabja meg a licenszdíjat, akkor a CNET cikkje alapján iPhone-ok után $12-20 kellett volna fizetnie az Apple-nek. Ehhez képest $7.5-ban állapodtak meg, tehát a Qualcomm az eredeti árképzéséhez képest kedvezményt adott az Apple-nek. Ha így nézem, akkor az Apple elfogadta a Qualcomm licensz-árképzési gyakorlatát, illetve a felkínált kedvezményt.

    Azonban a Qualcomm később emelni akart ezen a díjon $1-t. Ami annak fényében irreálisnak tűnhet, hogy a Qualcomm más gyártók készülékei után csak $1.5-t kér a licenszért. Viszont annak fényében, hogy az árképzési gyakorlat alapján 12-20$ kellett volna fizetnie az Apple-nek eredetileg, ez az $1-os emelés már-már röhejesen kevés. És mindezen egy olyan cég problémázik amelyik az egyik legmagasabb profitrátával dolgozik a telefongyártók közül. Az Apple helyében fogtam volna és az $1-os licenszdíj emelés után $2-t emeltem volna a telefonjaim árán, amivel még növelték is volna a profitrátájukat.

    Sarkított számolással ha $7.5 licenszdíj után mondjuk 1$ volt a profitjuk, $8.5 dollár után meg $2 lett volna, akkor 13.3% helyett 23.5%-os profitjuk lett volna azon hogy a Qualcomm-tól veszik a modemet. Nyilván ez nem ilyen egyszerű, nem így számolják, meg nincs $1-os profit a licenszen, de a lényeget érted. Az Apple akár azt is megtehette volna, hogy simán áthárítja a költséget a vásárlókra. De nem tette. Inkább a Qualcomm-ot támadja (jogosan/nem jogosan - ezt a bíróság tisztje eldönteni).

    Ezért is tűnik az, hogy ez a balhé inkább az elvekről szól az Apple részéről, semmint ténylegesen a +$1-os költségnövekedésen.

    Nem mentegetem sem a Qualcomm-ot, sem az Apple-t. Csupán azt mondom, hogy az Apple simán kezelhette volna másképp is ezt a szituációt. De hát nem véletlenül ők azok akik a legnagyobb likvid tőkét halmozták fel az elmúlt évek alatt. Illetve érdemes azért kicsit utánaolvasni mi történt anno a GT Advanced Technologies-zal...

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz nuke7 #82 üzenetére

    Az iPhone 7-ben úgy tudom kétfajta LTE modemet használtak, az Qualcomm MDM9645-öt és az Intel XMM7360. Ezek szerintem un. katalógus termékek, tehát nem egyedi megrendelésre készültek, így bárki, aki mobiltelefont akar gyártani ,megveheti őket a Qualcomm-tól és az Intel-től. Hogy most pontosan melyik Android-os mobilokban van tök ugyanez a modell, azt nem tudom megmondani.

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

  • Zanik

    addikt

    válasz Reggie0 #85 üzenetére

    Szerintem 2019-ben az LTE modem már alap a legtöbb okostelefonban, de 50ezer Ft felett szinte biztosan. Így nem érzem olyan extra, értéknövelő komponensnek mint egy AMOLED kijelzőt, vagy egy arcfelismerő kamerát. Ez olyan mintha a proximity sensor-t drágábban adnám egy $1000-os telefonba mint egy $300-osba. Mindkét készüléknél baromira észrevenné a felhasználó hogy nincs benne ilyen szenzor, de ez még nem indokolja, hogy beszállítóként 3x-os árt kérjek érte a gyártótól ha épp egy 3x olyan drága modelljébe szereli be! A jobb/drágább kijelző vagy kamera költsége indokolhatja a árkülönbséget a két telefon között, de tök ugyanaz az LTE modem szerintem nem kéne hogy hatással legyen rá!

    De ha már példát akarok mondani, akkor mondok az autóiparból, ha már ott dolgozom. Ott az ABS szenzor. Ugyanaz van a Seat Leon-ban és az AUDI TT-ben. Képzeld, ugyanannyiért veszi a VW csoport, függetlenül attól, hogy épp melyik modellbe szereli be. Pedig az AUDI TT-ben nagyobb hiánynak éreznéd ha nem lenne ABS...

    [ Szerkesztve ]

    Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

Új hozzászólás Aktív témák