Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Busterftw #8 üzenetére

    Ez nem a piaci részesedésről szól, hanem a szabványokról.

    Az USA és az EU más szabványosítási eljárásokat követ.

    Az USA-ban jellemzően lereagálják a piacot, azaz előbb a versenytársak megoldásai között elindul egy hosszas és kínkeserves kiszorítósdi, majd ha az egyik nyer, akkor idővel hivatalosan is szabvánnyá minősítik.
    Az EU-ban inkább előbb összeállnak, megalkotnak egy szabványt és azt használja mindenki.

    Mindegyik rendszernek megvan az előnye és a hátránya: az USA módszernek, hogy a gyakorlatban bizonyítania kell a megoldásnak, mielőtt szabvánnyá válik, de a cégek piaci stratégiáján múlik, hogy miből lesz szabvány és így nem feltétlenül a legjobb megoldás nyer.
    Az EU módszernek meg általában az a baja, hogy túlbürokratizált és sokszor csak későn derül ki, hogy a szabványként elfogadott megoldás a gyakorlatban működésképtelen vagy egyszerűen csak van nála jobb és úgyis mindenki azt használja.

    Ahol a két rendszer most egymásnak feszül, az a big tech cégek gyakorlata: egymással szándékoltan inkompatibilis megoldások versenyeznek komplett ökoszisztémákban, így piaci alapon gyakorlatilag ellehetetlenítik a szabvány alkotást (azaz az USA módszert) és abban sem érdekeltek, hogy közös nevezőre jussanak (EU módszer).
    Erre mondja azt az EU, hogy piackorlátozó gyakorlat, mert ha valaki nem húz fel egy komplett új ökoszisztémát a saját szabványrendszerével, akkor labdába se rúghat a nagy cégek mellett, innentől viszont a nagy cégek piaci erőfölénye konzerválódik függetlenül a termékeik versenyképességétől.

  • dabadab

    titán

    válasz Busterftw #8 üzenetére

    Nem, a cikk nem említi, mondjuk elég gyenge fordítás, de ott van benne, hogy mi a gond:

    1. a versenykorlátozó kizárólagossági húzások ("ha a mi asszisztensünket akarod rárakni a cuccodra, akkor másét nem rakhatod")

    2. a bármiféle együttműködés hiánya (nyilván nem azért nincs közös API szabvány, mert ezek annyira tényleg eltérő cuccok lennének)

    Tehat ha valamit tomegesen valasztanak a fogyasztok mert jol mukodik, bevalt stb, azt buntessuk meg

    Ja, ezt a marhaságot mindig előadja valaki az ilyen ügyeknél. Nyilván mindenki tök hülye a versenyügyekhez, de a PH derék kommentelői, akik egy Marshall-keresztet még akkor se ismernének fel, ha szembejönne velük az utcán, na, ők aztán igazán átlátják a dolgokat. :DDD

    DRM is theft

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Busterftw #18 üzenetére

    "Ha egy ceg termeke/szolgaltatasa sikeres es ezert lesz piaci dominanciaja (ami ebben az esetben nem is all fenn), miert a ceget kell buntetni?"

    Ha komplett ökoszisztémák versenyeznek, akkor nem a terméke/szolgáltatása sikere miatt lesz piaci dominanciája, hanem a piaci dominanciája miatt lesz a terméke/szolgáltatása sikeres. Ez az, ami korlátozza a versenyt.

    Ezt úgy lehet feloldani, hogy technológiai szabványokat vezetnek be, így egy ökoszisztéma nem tudja kizárni más, esetleg jobb minőségű termékét a versenyből pusztán azzal, hogy a saját rendszerében egyedi szabványokat használ.

    A fő probléma itt az, hogy magának az ökoszisztémának az egysége is minőséget képvisel és ha kívülről különböző megoldásokat erőltetnek rá, azzal tönkretehetik a versenyképességét. Ezért minden egyes esetben alaposan tanulmányozni kell, hogy egy alkalmazott megoldás csak azért egyedi-e, hogy kizárja a többieket vagy mert az adott rendszer logikájából adódik. Illetve ha kényszerítik a változtatásra, akkor nem okoznak-e vele több kárt, mint hasznot.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Busterftw #20 üzenetére

    Egyetértek, a digitális asszisztensek a mobil eszközökön pont nem az, amit különösebben szabványosítani lehetne.
    Teljes nonszensznek látom, hogy mondjuk az Alexa-t iOS-re lehessen telepíteni, mert az olyan szintű integrációt, hogy kiváltsa a Siri-t képtelenség 3rd party alapon megoldani.

    Itt inkább arról van szó, hogy mondjuk az okosotthon rendszerek vezérlése ne legyen A vagy B asszisztenshez kötve, hogy onnantól vagy az egész otthonodban csak Apple, Google vagy Amazon cuccokra legyél kényszeríve, vagy három asszisztenst kelljen párhuzamosan működtetni.

  • dabadab

    titán

    válasz Busterftw #23 üzenetére

    Ez mondjuk nalam inkabb azon mulik, hogy az adott okos kutyu gyartoja adjon tamogatast tobb hangalapu vezerlesre

    És ugye pont ezt akarja megakadályozni a három nagy, amit problémásnak lát az EU.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Busterftw #25 üzenetére

    Errol nem olvastam

    1. Erről szólt a cikk.
    2. Erről írtam #12-ben, amire válaszoltál is.

    :U

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák