Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz Piftuka #23 üzenetére

    "Nagyon rossz megközelítés az individualizmus ebben az esetben!

    Nem az a lényeg, hogy Neked, vagy bármelyik másik fogyasztónak önmagában mennyi megtakarítást jelent (vagy nem jelent) egy-egy arra törekvő technológiai megoldás, hanem hogy Neked és az összes többi hozzád hasonló fogyasztónak a háztartásában mennyi energia megy pocsékba!"

    Idéznék a másik hsz-edből: amennyit nyersz a réven, annál többet vesztesz a vámon. A tápegységek kidobásának és gyártásának is van egy környezeti költsége (energia-felhasználás mellett ércek kitermelése, és az előállítás során a környezetbe jutó mérgező nehézfém-szennyezés), ami sokkal nagyobb, mint az a pár watthoz tartozó energiafelhasználás (döntően "csak" CO2), amit megspórol. Néha emiatt még egy környezet-szennyezőbb technológia megtartása is lehet kevésbé káros, mint újjal lecserélése, ha csak ritkán és keveset van használva.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • Darmol

    senior tag

    válasz Piftuka #23 üzenetére

    Hű ez na de mekkora parasztvakítás.
    Az ennyire zöldek már annyira zöldek hogy teljesen sötét-zöldek.
    Egyén szintjén az egyszeri felhasználó eldöntheti azt, hogy az utcán gyökérként eldobja a szemetet, vagy az arra rendszeresített kukát használja. Szintén eldöntheti, hogy használja e a szelektív gyűjtőket vagy nem.
    Az energetika gyökeresen más. Ha az energiaigényedet 100% megújuló energiából szerzed be, erkölcsi és környezetvédelmi szempontból irreleváns, hogy mennyit használsz. Magyarországon tűzzel vassal irtják és akadályozzák a megújuló erőforrások hasznosítását. Lásd alternatív üzemanyagok, vagy elektromos energia termelés.
    Ezen annyi meglepő nincs, hiszen ezeknek jóval kevesebb összes adótartalmuk van a hagyományos forrásokhoz képest, így a döntéshozók kevesebbet tudnának lopni.
    Vegyük hozzá azt, hogy Magyarországon a családok 80% hitelből finanszíroz olyan luxust, mint például új cipőt kap a gyerek, mert a régi lerohadt a lábáról.
    Na ezek után csak egy egyenletet használ mindenki: egyik beszerzési és üzemeltetési költsége összehasonlítva a másik beszerzési és üzemeltetési költségével. Amelyik kisebb, azt érdemes választani. Minden más szempont tökéletesen lényegtelen, és társadalmi szinten is teljesen felesleges.
    Te a döntéshozók felelősségét az egyéni felelősség felé akarod tolni, ami kb. ilyen:
    Egy afrikai éhezés problémája Li Csou felelőssége, mert ő pazarló módon öt rizsszemmel többet ad az éhező gyerekének. De milyen szerencse hogy itt vannak a dagadt amcsik, mert az elnök két vajas pattogatott kukorica között erre rávilágít. És persze lebombáztatja napalmmal Li Csou-t hogy rendet tegyen.

    [ Szerkesztve ]

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Piftuka #23 üzenetére

    Ha már itt tartunk: a mi elektromos vízmelegítőnk (teához, tésztához forralok vele vizet) napi átlag negyed órát megy, 2200W-os és 1m 0,75mm²-es rézvezetékekből álló kábele van. Némi számolgatás után kiderül, hogy a 2m vezetéken 4W teljesítmény alakul hővé, tehát a napi negyedórás hajtás alatt pontosan egy Wh, ami évente 365Wh. 2004-ben vettem valamikor, tehát 12 éves meg egy kicsi, az 4380Wh, mondjuk 40Ft/kWh árat véve ez 175,2Ft-ot jelent, ami nem tett mást, csak fűtötte a kábelt. Kiskeráron számolva a 3x0,75mm-es MT kábel és az 1,5mm-es között méterenként 52Ft a különbség (google első villanyszerelőbolt adatai alapján), míg a teljesítményveszteség különbség kb. a fele (2200W vs. 4W és 2W esetén nem bohóckodnék feszültségosztóval, majdnem mindegy, hívjuk felének), tehát 87,6Ft-tal evett volna kevesebbet a drót, míg a vastagabb kábel kisker ára csak 52Ft-tal lett volna több. Erős ráfizetés. Ha úgy vesszük, akkor ha mindjárt a legelején lecserélem a kábelt 1,5mm-esre, és a gyári 0,75mm-es kábelét veszteségként benyelem (az új kábel ára 142Ft/m), akkor 19,5 év alatt be is hozta volna az árát, a huszadik év második felétől az új kábel évi 7,3Ft-ot termelt volna.

    Mivel jellemzően nem szokás lecserélgetni a kábeleket a vízforralókon, így az évenkénti 365Wh energiaveszteség a gyártó környezettudatosságának hiánya miatt válik enyészetté. Ha feltételezzük, hogy átlag minden vízforraló hasonló kábellel rendelkezik, ennyit fogyaszt és ennyit üzemel (van, ahol többet, van, ahol kevesebbet), és az országban dolgozik mondjuk hárommillió vízforraló (van, akinek nincs otthon, van, aki egyedül él, van, ahol népes a család, és vannak munkahelyeken is), akkor ez 350g/kWh értékkel számolva (google első találat) 383,25 tonna CO2-t jelent évenként csak Magyarországon, csak vízforralóilag. Ezen felül vannak vékony vezetékkel szerelt mosógépek (mivel elég nagy mennyiségű vizet kell felmelegíteniük, itt még nagyobb a veszteség), mikrohullámú sütők, vasalók és egyéb nagy fogyasztású háztartási eszközök, ahol ugyancsak spórolnak a rézzel. Másképp számolva: egy mol CO2 44g, amiből 32g az O2, tehát 383,25t CO2-ből 278,7t O2 megy pocsékba a kábel miatt. Mivel egy átlag ember napi 0,84kg O2-t fogyaszt (google találat...), így a kábelek okozta fogyasztásveszteség 909 ember teljes oxigénfogyasztását emészti fel -- ez az érték, ha a 0,75mm²-es kábel helyett 1,5mm²-est használnának a gyártók, csak 455 embert jelentene, tehát a maradék 454 ember számára megőriznék a gyártók az oxigénellátást. Mégegyszer: ezek csak a vízforralók, és a bonyolult technológiai megoldás az lenne, hogy dupla vastag kábelt használjanak (kb. 6,5g réz/készülék).

    Persze ez senkit nem érdekel, ez az érték elenyésző és egyáltalán nem számít.

    Ennek ellenére én örülök neki, hogy a tápok nem fűtenek ha kell, ha nem, de azt is üdvözíteném, ha nem spórolnák ki a rezet a készülékekből :U

Új hozzászólás Aktív témák