Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Chaser #446 üzenetére

    Belsős infók szerint ez a kártya MSRP körül lesz megvásárolható a kijövetel után, de eleinte (1-2 hétig) csak kisebb mennyiségben a késő szállítmányok miatt.
    Később lesz belőle bőven, de az ár fel fog menni.
    A leírtak az USA piacra érvényesek.

    A másik dolog, hogy mostantól a $200-os kártya lesz az asztali játékos kártyák legalja, szóval aki arra számít, hogy majd visszajönnek a szépidők occsó Radeonokkal az csalódni fog. Az AMD a Vega óta nem csinál olcsó játékos kártyát (tehát 1080p+) mert nincs értelme. Már csak arra mennek, hogy a fan-okat lehúzzák, az áraikat az NV-hez igazítják és nem érdekli őket az eladásszám, csak a profit (mivel így is úgy is monopolhelyzetben van az NV).

    Végül pedig, hogy a bányászok értelmesebbik felének a legértelmesebbik kis százaléka :D (aki tudja mit csinál) elkezdte a bányászgépeinek az eladását (farmokról van szó). Egyelőre még ott tartanak, hogy továbbra is inflált árakon adják, mivel még megvan a kereslet, de ez nem lesz túl sokáig így. Ugye az Eth 2-ről van szó. Basically azoknak adják el, akik most szállnak be, kb. mint amikor a részvénypiacon a balekok a tetőn vásárolnak be. :D

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    Kis adalék, hogy a jelenlegi brutális árazásokért legkisebb mértékben az AMD és az NV a felelős. Nekik a szilikonon megvan a maguk 40-80% profitjuk de ezt leszámítva már nincs semmi amivel befolyásolni tudnák a dolgok alakulását, a GPU-k mellé "csomagolt" memória is fix áras. A kártyákat a partnerek rakják össze és árazzák be (értsd Asus, MSI, Gigabyte és társaik) majd a boltok adják el (disztribútor aztán kisker). Szóval a magas árazásért ez a két piaci szegmens a felelős.
    De őket sem lehet hibáztatni azért, mert a bányászok oldaláról megvan a kereslet még ilyen árak mellett is.
    Az RX 6500 XT $199-es áron gyakorlatilag egy nullszaldós kártya az AMD-n kívül mindenkinek, de az AMD is csak filléreket keres rajta. Ami rá fog rakódni az a gyártópartnerektől jön majd. Illetve ugye amikor MSRP-ről beszélünk arra az EU-ban alapból rámegy az ÁFA, tehát itthon a minimálár 252,73 EUR lesz. Aztán gyártónként változik majd, hogy valójában mennyi, az Asus mindig is drágább volt a többieknél, szóval azok a hírek a 299 és 334 EUR-s kártyáikról nem meglepőek.
    A 6500 XT sebessége RX 590 és GTX 1660 körül lesz. Bányászok szempontjából (tudom ezt rossz hallani) de jó kis kártya lehet a kevés memória ellenére is, vannak algoritmusok amik a magas órajelet szeretik pl. Flux, és mivel ez 6 nm-es és feltehetően keveset fogyaszt ezért simán lehet, hogy jó lesz bányászni, csak sokat kell belőle venni. Kb. mint az RX 6600 esetében.
    A dekódolók hiánya és a 4x interfész abból ered, hogy ez egy eredetileg notikba tervezett GPU ahol az APU-val közösen dolgozik.
    Gyakorlatilag megpuszilhatjuk az AMD talpát, hogy egyáltalán ilyen kártya is lesz, mert más nem lesz.
    A jövőben ha az ember sokat akar játszani a gépén akkor jobban jár egy konzollal vagy egy notival.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Habib[HUN] #448 üzenetére

    Tudom. Olvasd el a #449-et is.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Habib[HUN] #451 üzenetére

    Minimálár, fapados verziók kisebb gyártóktól, nem elképzelhetetlen hogy akörül lesz. De persze a magyar kiskereknél nem számítanék jó árakra. Geizhals.at-n vagy ebayen olcsóbbak a kártyák, mint a magyar kiskereknél.
    Talán arra jó lesz ez a kártya, hogy a használt RX470480570580 és a megfelelő GTX-ek árait lenyomja majd.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Fred23 #455 üzenetére

    Ezeket a VGA árakat a nyugati világ önként és dalolva küzdötte ki magának akkor, amikor a sok esetben gyorsabb, fejlettebb és olcsóbb AMD kártyák helyett NVIDIA kártyákat vettek az emberek. Ezt hívják az amcsik "mindshare"-nek, pontosan nem tudom mi a fordítása (talán a márka ismertsége), de a definíciója "Mindshare is a measure of consumers’ awareness of your business or brand compared to your competitors. In other words, it refers to brand visibility and popularity. Think market share, but less concrete and numeric."
    A nyugati világban, főleg az USA-ban ha videokártya, akkor NVIDIA, az AMD le sincs sz@rva, de tényleg.
    Az AMD elég sokáig küzdött fejlettebb technológiákkal és alacsony árakkal az NV ellen, de nem volt képes a piaci részesedését feltornászni, és mára az NV 80+%-os monopolhelyzetben van, profiteloszlást tekintve pedig 90+%-ról beszélünk. Elég ránézni a Steam survey-re, volt idő amikor RX570-et 3 ingyen játékkal adtak az amazonon $130-ért és nem fogyott (ezért volt ennyire leárazva), mert helyette GTX 1050 Ti-t vettek az emberek $210-ért, miközben az RX sokkal gyorsabb. A nyugati világ szemében az AMD lassabb kártyákat gyárt, másodrangú szereplő a piacon és alacsonyabb minőséget képvisel. Most is az van, hogy Radeonokat simán lehet vásárolni bármelyik boltban, GeForce-ot viszont csak sorsolással meg szerencsével.
    Szóval az AMD rájött, hogy ha így is úgy is ugyanolyan eladásokat produkál, akkor felemeli az árait, hogy nagyobb legyen a profit.
    A fenti mindshare-hez egyébként hozzájárult az is, hogy a hardveroldalak szerkesztői az NV által produkált csökkenő generációs teljesítménynövekedésekhez is tapsoltak növekvő árak mellett. Az NV a GTX 680 óta középkategóriás GPU-kat (4-essel végződő) árul felsőkategóriásként, mindig ezeket hozza ki először az új generáció csúcsára, aztán pár hónap után előrukkol a tényleges csúcs GPU-val, ezzel eléri hogy szegény fanok csak kapkodják a fejüket mit is vegyenek, mert már megint itt egy méggyorsabb kártya. :D
    Na de túl sokat magyarázok. :D

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    #458-ra.

    Nekem sosem volt 5700-am, de olvastam erről hogy driverproblémák voltak vele. Más Radeonom volt jópár az évek során és nekem nem volt vele gondom, de én sosem vettem meg a legújabbat, részben pont ezért. Mindenesetre ez a dolog nem az 5700-zal kezdődött el, hanem már jóval korábban, talán 2010 (?), nemtom pontosan. Az AMD nem tudta megállni, hogy pár évenként új architektúrát vezessen be, jórészt ennek is köszönhető, hogy a drivereikkel gondok voltak.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz #32839680 #477 üzenetére

    Amit leírtál az a mindshare. :R

    CPU fronton elég nagy szerencséje volt az AMD-nek, nem igazán lehet összehasonlítani a két helyzetet. Az Intel évekig drága 4 magos procikkal tukmálta a népet, gyártástechnológiában pedig elakadt és ezt még egy mezei user is észrevehette. VGA fronton az NV-nek nincsenek ilyen bajai.

    A VGA árakra annyit mondanék még, hogy az AMD pár hónapja emelte az RX6000-es széria BOM kitjeinek árát ha jól emlékszem 10%-kal (de lehet, hogy 6% volt, vmi ilyesmi). Ez teljesen alap mikor emelkednek a nyersanyagárak és a szállítás is. A BOM kitben benne van a profitja, ezt adja el az AIB partnereknek.

    Ha a két pontodban arra utalsz, hogy most azért nincs alacsony MSRP-jű jó VGA mert bányászás van, akkor sztem nincs igazad. Az utolsó "népkártyák" AMD-től a Polaris VGA-k voltak (RX470480570580), azok jöttek $200 USD körül.
    Utána a Vega, Radeon VII, stb már mind magasabb árakat kapott és nem volt végig bányászroham a videokártyákért.
    De egyébként ez beleillik a képbe, mert Lisa Su teljesen áttranszformálja az AMD-t egy proci és VGA-gyártóból (+ konzol soc) egy adatközpontokra koncentráló céggé, a PC piac a bevételeknek már csak 30-40%-t teszi ki. A Vega óta a HPC-re fejlesztett GPU-k jönnek le asztali gépekre, tulajdonképpen csak mellékesként tekint a desktop VGA-kra.

    Remélem ezúttal nem írtam túl sok baromságot. :R

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Abu85 #503 üzenetére

    Veled nem vitatkozom... :D
    De amúgy GCN 5.0 és 5.1 először HPC-re jött (MI25 és MI50).
    Navitól kezdve tényleg asztaliba jönnek először.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    Utánanézve a dolgoknak úgy tűnik, hogy a jelenlegi bányászok legelőször a Polaris kártyáktól fognak megszabadulni (RX470480570580), mert azok ETH-n kívül minden más cryptóban lassúak a fogyasztásukhoz képest. Lassú kitárazásra lehet számítani a következő pár hónapban, elvileg júniusban aktiválják a difficulty bombot, addigra a Polarisoknak le kéne csengenie. Ezek tutira eléggé leharcolt kártyák lesznek, szóval nem rohannék értük.
    Utána jönnek majd az LHR kártyák az újabbak közül. Sokan át akarnak nyergelni más cryptókra, de azt még nem lehet tudni ez mekkora tömeget jelent az egész Ethereum hashrate-hez képest. Ezek az emberek a GeForce-okat nem nagyon akarják majd eladni, legalábbis eleinte. Később rájönnek, hogy nem éri meg őket megtartani. :D Sőt, egyesek arra játszanak, hogy még jobban bevásárolnak majd amikor az árak lezuhantak. Ravencoin és Flux, ezekre akarnak átnyergelni a leginkább.
    Újabb Radeonok felvásárlásától elvileg nem kell majd tartani, mert továbbra sem népszerűek. Ez persze nem jelenti azt, hogy az AIB-ok és a kereskedők nem fogják őket 2x-es áron adni mint ahogy az most is jellemző, Radeonokat simán lehet vásárolni (csak éppen nem veszik őket ilyen árakon), nem úgy mint GeForce-ot.
    Egyébként bányász körökben is elég nagy a sírás-rívás a VGA-árak miatt. Nemtom felfogták-e, hogy ez nagyrészt nekik köszönhető, mindenesetre ugyanúgy ki vannak bukva, mint a PC játékosok. :D

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Petykemano #518 üzenetére

    Jelen kontextusban a difficulty bomb = Ethereum 2.0, tehát amikortól a VGA-s bányászásnak befellegzik.
    Egyébként az Ethereum hashrate jelenleg 390 TH körül van.
    Ez 390 000 000 MH.
    Egy RTX 3090 114 MH, egy RX 580 30.5 MH sebességgel bányászik.
    Ez azt jelenti, hogy ha az ASICS-ok aránya 50% körül is van (sztem alacsonyabb), akkor is 10+ milliónyi darab videokártya van a bányászoknál amik potenciálisan megjelenhetnek a használt piacon.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Petykemano #520 üzenetére

    Elírás... :D 390 -> 930-ra gondoltam.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz martonx #521 üzenetére

    Hát ahogy én látom még elég sok van belőlük. A jelenlegi bull piac előtt eléggé lement az áruk és sztem akkor vásároltak be belőle sokat.
    Én is tavaly április körül vettem a 470-esemet 21000-ért.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Abu85 #523 üzenetére

    Az LHR-eket azért adnák el a legtöbben, mert azoknak az értéke a használt piacon a "csökkentett funkció" miatt kevesebbet fog érni mint a normál kártyáké, legalábbis így spekulálnak egyesek. Szóval inkább eladják őket még az elején jó drágán.
    De amúgy igen, egyébként nincs értelme eladni.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Kansas #532 üzenetére

    Hát ja, siralom régi géppel.
    Ahogy látom minden fórumon fikázzák az AMD-t emiatt a kártya miatt, pedig szerintem itt tényleg az volt Lisa Su szándéka, hogy kiadjon egy olyan kártyát amivel egy játékos olcsón be tud lépni a desktop PC piacra. Szerintem ezt nem is tervezték kiadni, csak utólag tákolták össze, ez nem asztali VGA-nak lett tervezve, hanem notikba.
    - 4 PCIe sáv az energiamegtakarítás miatt. Notebookokban ez a 4x sáv egyáltalán nem gond, mert az OEM-ek nem fognak alá PCIe 3.0-s alaplapot rakni.
    - csak 2 kimenet, notiban ez az iGPU feladata
    - enkódolás hiánya, ez is az iGPU-t terheli
    Videocardz.com-on már láttam, hogy Gigabyte 350-380 EUR lesz szóval ennyit az olcsóságról. Mondjuk ha vki nagyon ki van éhezve vagy épp behal a VGA-ja akkor kénytelen lesz megvenni.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Chaser #555 üzenetére

    Nem gondolom, hogy jószándék vezérelné, viszont a piaci rést itt be kellett vmivel tömni.
    Nekem csak egy olyan sejtésem van a speckók alapján, hogy ez a kártya szerintem csak vmi kényszerszülés volt. Egyébként e-sportra ez sztem bőven elég lesz, 1080p+low beállítások. 144 fps? Az már kérdésesebb.
    Az árakkal meg nem nagyon lehet mit csinálni, a drágább kártyák húzzák felfelé az olcsóbbak árait is, az vicces lenne ha kijövetel után ez tényleg kapható lenne 250 EUR-ért és a 6600 meg 2-2.5x ennyibe kerülne, az ilyen nagy árréseket a piac kiegyensúlyozza (vagyis jelen esetben az AIB partnerek).
    Stadiát próbálta már vki? :U Xbox Series S-t lehet venni a hardveraprón 70-90-ért, van belőlük bőven.

    ps: én most azt figyelem, hogy x időközönként az RX470-re hány találatot dob a hardverapró [link] és kb. mennyi az átlagár. Sztem itt lehet majd látni, ha elindul a lejtmenet.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

Új hozzászólás Aktív témák