Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Eugene Roe #20 üzenetére

    Már a rómaiak is tudták, hogy a védelem első lépcsője az elrettentés. Azaz rendelkezz akkora erőkkel, amivel minimum komoly veszteségeket tudsz okozni az esetleges támadónak. Így az át fogja gondolni többször is, hogy egyáltalán támadjon-e. Ha ezek az erők nincsenek, akkor nem fog gondolkodni, hanem ha akar, támad.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #20 üzenetére

    Városi harc pakett alatt az aktív védelmi rendszerre gondoltam.

    Nem tudjuk, hogy pontosan milyen felszereléssel érkeznek a harckocsik. Vagy ha neked van tételes anyagod a szerződésről, kérlek juttasd el nekem valami anonim csatornán, mert ha jól sejtem az titkosítva vagyon...

    Ezzel együtt a Leo2-höz nincs teljes értékű, megbízható APS. Ha jól tudom a németek sem rendszeresítettek az új Leo2A7+ és A7V harckocsikhoz. Az AMAP-ADS jó 7-8 éve promózva van, de nem igazán vette meg senki. A Thropy a legelterjedtebb, de nincs integrálva a Leo2-höz (jó hogy persze, majd a Rheinmetall és társai hagyni fogják, hogy más cég rendszere legyen rajta...).

    Szvsz egy-két éven belül előállnak valami új APS-el, amit utólag lehet majd felszerelni.

    Először is szögezzük le, hogy véleményem szerint a honvédségnek nem célja harckocsikkal folytatott támadó művelet megvívása, és akkor jöjjön a három példa.

    Én nem feltétlen támadó hadműveletekben gondolkodtam. Eleve a békefenntartó / támogató küldetéseknél is hasznos dolog, ha nehéz vasak vannak ott. Ez volt a helyzet Irakban, Afganisztánban, és így tovább. Az AK, PKM, RPG-7 szentháromság szintjén inkább egy csörömp vegye le mellel a támadást, már ha valakinek a látványától nem megy el a kedve attól, hogy felé puttyogtasson. Olyan azért viszonylag ritkán van, hogy egy HMMWV-t vagy egy G-Wagent meglátva laposkúszásba megy át egy önjelölt szent harcos...

    Egyébként ezt nagyon jól leírod Afganisztán kapcsán. Szóval máris meg van indokolva, mi szükség lehet rájuk.

    ....ugyanakkor elenyésző esélyét látom annak, hogy a keleti országrész 1-2 megyéjében álljon be ilyen helyzet.

    Azért tegyük szépen hozzá, hogy mint NATO tagország, szükség esetén nekünk is biztosítani kell olyan haderőt, amely egy adott helyzetben egy bajban lévő NATO tagország segítségére siethet. Ugye tudod, hogy jelenleg azért nincsenek a Tatai harckocsizók felajánlva, mert mindenki tisztába van vele, hogy a harcértékük és túlélőképességük (némi túlzással) a pikáknál és számszeríjaknál komolyabban felfegyverzett ellenségekkel szemben elégtelen...

    Igen, 40 leopárd tök jó lenne minden szomszédunk ellen, de egyik szomszédunkkal sem tervezünk háborút a következő 50 évben.

    A logikád alapján oszlassuk fel a hadsereget, hiszen nincs szükség rá. Mert mi úgy sem tervezünk háborúzni senkivel.

    Most hozakodjak elő a történelemmel, hogy hányszor hányan gondolták már ugyanezt, aztán ébredtek rá arra, hogy hoppá, valaki éppen úgy döntött, hogy most betér ide, úgy pártízezer jólfésült haverjával együtt?

    Inkább arra kellene koncentrálni, hogy ne kezdjünk Afghanisztánhoz hasonló megnyerhetetlen háborúkba, ahol a hagyományokkal ellentétben 1-2 gyalogos élete többet ér, mint 4-5 harckocsié, mert aki ilyen alapon kezd bele a következő (igazi) háborúba, az csúnyán megnézheti majd magát.

    Emlékeim szerint mi nem kezdtünk oda, de a ettől még a katonai szövetségek úgy működnek, hogy ha elvárjuk, hogy X ország adott esetben megvédjen minket Y országtól, akkor időnként X ország szólni fog, hogy hát skacok, én most éppen Z országban sertepeltélek, és kellene némi segítség, gyertek. Ha nem mész, akkor meg nem kell csodálkozni, ha nem fognak magas szinten tartani a későbbi kapcsolatok terén...

    Szóval vagy elfogadjuk, hogy a katonai szövetség ezzel jár, vagy azt csináljuk, mint Lengyelország, hogy szükségét érezzük annak, hogy márpedig olyan hadseregünk legyen, amit úgy senkinek sincs kedve igazán b@szogatni, mert fájdalmas ellenreakciók jöhetnek utána...

    Viszont lenne egy szakmai kérdésem Cifu: Te mit szólsz a németek ~új 130mm-es lövegéhez?

    Az egy hosszabb távú fejlesztés, jelenleg a Rheinmetall úgy számol, hogy egy nagyobb csőnyomásra képes 120mm-es löveggel a 2020-as évek elején/közepén további cirka 15-20%-al növelheti a torkolati energiáját a meglévő harckocsiknak (olvasd: Leo2, Abrams, Type-10, K2, Merkava IV., stb.). Ez szerintük elég lehet a T-14 Armata szintű harckocsik ellen.

    A 130mm-es löveg a közös Német-Francia Main Ground Combat System (MGCS) program (más néven: "Leopard 3") számára szolgáló fegyver kifejlesztéséről szól.

    Tudni kell, hogy ilyen téren zajlik egy "belső" verseny. A német KMW és a francia Nexter pár éve egyesülni kezdett, és anno a Rheinmetall a KMW-t is meg akarta venni - az nem jött össze. A KMW-Nexter (KNDS) projekt ha valóban teljes értékű összeolvadás lesz, akkor egy különálló versenyt jelenthet, mivel a Nexternek van saját lövegfejlesztő ága, amely nemrég ugye egy 140mm-es löveget tesztelt egy Leclercbe építve...

    Hogy a hátteret lássuk: a Leopard 2 és a PUMA esetében egy-egy konzorcium a gyártó. A Leo2 esetében például a teknőt a KMW gyártja, a tornyot a Henschel gyártotta, a löveget a Rheinmetall, a motort az MTU, a sebességváltót a Renk adta. Na most a Rheinmetall jó másfél évtizede egyre agresszívabb felvásárlásokba kezdett, megvette a Henschel-t is például és a KMW-t is meg akarta venni. A KMW nem engedett, akkor úgy tűnt, hogy hát ennyiben maradnak. Csakhogy a Rheinmetall elkezdett alátenni a közös projekteknek, például a PUMA lövészpáncélos (amit a KMW és Rheinmetall közös leányvállalata gyárt) mellé előhozakodott a Lynx lövészpáncélossal, amit kizárólag ő gyárt. A KMW megérezte a veszélyt, és ez után jött a KMW és a Nexter összefonódása, hogy egy ellenpólust adjanak a Rheinmetallnak. Ez azóta további lépésekkel bővült, ugyebár a brit BAe egy gyakorlatilag eladta a brit harckocsigyártó részlegét (ami amúgy is teszthalott fázisban volt) a Rheinmetallnak, aki ezután a Challenger 2 harckocsit egy új (Henschell) toronnyal promózta, mint felújítás.

    Szóval zajlik egy csúnya és kemény üzleti harc a háttérben.

    Hogy ebbe hogy illik a 130mm-es löveg? Nos, azon megállapításod, hogy szemből a mai harckocsik nem nagyon tudják kilőni egymást, szerintem nem feltétlenül helyes megállapítás. A nyugati cégek és hadseregek elkényelmesedtek. A T-14 egy új koncepciót hozott, de az, hogy nem rendelték meg nagy számban jelzi, hogy vannak vele még gondok bőven. Szóval egy félkész, de kétségkívül potenciával bíró harckocsiról van szó. Erre a jelek szerint középtávon van és lesz megoldás (új lőszerek és nagyobb csőnyomással bíró 120mm-es lövegek).

    A 130 és 140mm-es nyugati harckocsilövegek a T-14 módosított, későbbi változatára, vagy a T-14 utódjára fognak választ adni...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák