Új hozzászólás Aktív témák

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Rycki #149 üzenetére

    Nagyon igaz.. A szörnyű az hogy nem találkoztam még összefüggéssel ár-minőség terén.. szóval tényleg csak a szerencsén múlik. Rendeltem már elég jó ledet olcsón, meg olyat is drágán ami egy hét után ment a kukába...

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #150 üzenetére

    Igen próbáltam. Elég furcsán reagál amúgy. Most már tudom h a vezérlés a ludas, csak megtévesztett mert mási krendszert meg vitt.. furi

    Külön színenkénti tápra dugás után szépen világítanak, és működik minden, kicsit bevillog, de az érintkezéshiba miatt szerintem.

    Eleinte igen kis idő múlva halt meg, aztán már ha bedugom vezérlővel egyből nem is világít hanem eleinte is már csak nagyon halványan..

    És tényleg nem tudom m ilehet a baj, a vezérlő elvileg vinne nagyobb rendszert is, és hibátlanul működik..

    Egy 13m-es rendszerre lis kipróbáltam gyönyörűen vitte...
    Rákötöm a szobában találhatót és nem produkál semmit..
    Érdekes.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    Többszöri újramérés után kijelenthetem hogy teljes a káosz. Csak egy tippem van hogy mi lehet a baj, ha nincs igazam javítsatok ki. Szerintem a +,- valamilyen módon egybefut, és rövidre zárja az egész rendszert.

    Lehet hogy őrült nagy baromság, de uygan ez a rendszer másik táppal, vezérlés nélkül se működik. a táp, a másik táp mással viszont igen.. a vezrlés is tökéletes mással..

    Ez az egész a dimmer vezérlés elé való bekötése után következett be amit már beláttam igen nagy baromság volt elkövetni..

    Fogalmam sincs hogy mi baja van, valamikor bedugom és szépen maxon világít egy percet vagy -et, valamikor nagyon halványan jlenleg sehogy. Valamikor 6-7Voltot megkap, valamikor csak 4-et, és alig pislákol.

    Jelenleg egy ponton kimértem a 4V-ot máshol inkább közelít a 0-hoz..

    Össze vissza mindig más feszt kap és máshogy világít, fogalmam sincs mi lehet.. az az igazság tele van szemét kínai kütyüvel lásd a cikkben..

  • ZTE_luky

    aktív tag

    Újabb mérés:

    Ugye 4 helyen jön be az áram, körülbelül 7-9V feszültséggel átlagban.
    Gyönyörűen világít a led, kb 10 percig méregettem különböző helyeken, legtragikusabb érték 6V. ELérek a kövi kis oszlophoz (ahol bejön a feszültség vezetéken) és hopp korom sötét... Megint ugyan az. Kimérek minden újra sehol semmi feszültség.. Nem tudom mitől mehet el minden, ezúton csak közvetlen tápra kötöttem a szalagokat, + -ba és piros - -ba...

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #154 üzenetére

    Ha ilyenkor a tápegység kimenetén is eltűnik a feszültség, azt okozhatja zárlat, mondjuk a piros ágon valahol, de meg kell nézni a többi színt is. Szakaszos leválasztással is lehet próbálkozni a behatároláshoz.

    Olyan is előfordulhat, hogy a mérés pillanatában ér össze valami, nyilván erre is figyelni kell.

    Egyébként a betápnál még 12V-hoz közeli feszültségnek kellene lenni, az elég kevésnek tűnik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #155 üzenetére

    a tápegység kimenetén SOHA nam tűnik el a feszültség állandóan megvan a stabil 12V.

    minden színen ugyan az e helyzet amit korábban leírtam, nem csak a piroson.

    A mérés pillanatában gondosan odafigyeltem arra hogy a színek se, de főleg a + - ág ne érjen össze a vezető hozzáértetésekor.

    Igen, én is ezt furcsálom, elég gyenge az a 9V. Nem tudom fényerőkülönbségen kívül mekkora hátránya lehet annak hogy 6-7V-ot ad le a szalagnak, de engem jobban aggaszt az h össze vissza világít a rendszer valamikor igen valamikor nem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #156 üzenetére

    Az a legjobb, ha van feszültség, mert csak le kell követni, hol szűnik meg.

    Kevesebb feszültség nem árt a szalagnak, csak a nyitófeszültség szintje alatt (amit 3 soros LED összege képez) viszonylag hirtelen alszik ki.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #157 üzenetére

    az a baj h amikor világít mindenhol van amikor megszűni kakkor meg egyből elmegy már ott ahova bemegy kis elosztóba. Nekem eleve az nem világos hogy hogy lehet az hogy valamikor van aztán csak úgy elmegy..

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #158 üzenetére

    De előbb azt írtad, hogy a tápkimeneten mindig megvan a 12V.

    A van és a nincs között valahol csak megszűnik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    Kernel:

    Köszönöm szépen neked a segítséget, nagyon sok időmet spóroltad meg!!
    Igen, való igaz, csak nem mertem kontakthibára gyanakodni, mert össze vissza világott minden fényerőn, és én időhöz kötöttem a kialvását.. Lényegtelen hogy mit hittem én és te, a lényeg hogy most már jó.

    ------------------------------------------------------------------------

    A következő tancsot mindenkinek mondanám akinek megfordult az eszében vagy esetleg már használt kis kínai csatlakozókat.

    MEGOLDVA:

    Szóval ez az egész világítok-nem világítok probléma két kis kínai csatlakozófej miatt volt.. Fel tudtam volna robbanni az idegtől amikor kiderült, de inkább örültem hogy nem kell szalagot cserélnem mindenhol. Semmi köze nem volt se a dimmernek, se a vezérlésnek se a tápnak a problémához. egyszeűen csak kontaktos volt a csatlakozó ahonnan bejön az áram.

    Egész pontosan erre gondolok. A kontaktra egy baromi egyszerű ok van. A kis saruk amik bele vannak kapaszkodva a vezetékbe, azok lógnak át egy és ugyanazon vezetőn, ami később továbbmegy a szalagba. Namost.. HA a vezeték nincs kisúlyozva (lenyomva teljesen a talapzathoz, földhöz, akkor felemelkedik (esetemben is ez történt mert egy nem túl nagy súllyal rendelkező vezetékről beszélünk..
    A vezeték lóg a levegőbe, ezzel mozgatva a szalag vezetőibe érőtüskéket, amik persze nem értek hozzá a szalaghoz.

    A pislákoló, valamint alig világító ledek teljes magyarázatot adtak arra hogy azo ka tüskék valamikor csak épp hogy valamikor egyátalán nem értek hozzá a szalaghoz.

    Mindneki okuljon a hibámból és mellőzze az olcsó kínai gyártmányú vezetékek, csatlakozók, szalagok alkalmazását, mert hosszú távon 100% hogy nem éri meg jobban!

    Ezúton is szeretném mindenkinek megköszönni a segítséget!

    -----------------------------------------------------------

    Új kérdés:

    Kétféle vezetéket rendeltem be, jobb minőségűt nem találtam. Minőségre van különbség a képen látható két kábel között? Én a hengerré sodrottat jóval vékoyabbnak látom, nem tudom arra köthetek e 5m led szalagot.

    Esetleg tudnátok javasolni egy online shop-ot ahol találok MINŐSÉGI vezetékeket (most nem olyanra gondolok hogy ugyan azt az ebay-es minőséget veszem meg csak 500 forint helyett 2000 forintért..)

    Egész pontosan 3 méteren ki szeretném húzni a tápból egy 3. ágat, ami majd megy egy újabb elágazóba diódák, szalagok, és a főág lenne ez 3m, és a két vezeték közül kéne választanom, mert ezek vannak itthon jelenleg..
    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #160 üzenetére

    Nekem az ilyen bontható érintkező eleve nem szimpatikus (inkább forrasztok), de be kell látni azt is, hogy nem mindenki rutinos forrasztó.

    Vezetéknek a keresztmetszete számít ebben az esetben, ami így képről nem dönthető el. A szigetelés minősége a törpefeszültség miatt mellékes, kettős szigetelésre sincs szükség.

    Vagy azonos hosszúságú darab ellenállását lehetne összehasonlítani, de minél hosszabb, annál jobban mérhető a különbség. Vagy mérni rajta a feszültségesést.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #161 üzenetére

    azt tudom hogy a síkbanyomott 4pin-es 0,22 keresztmetszetű, a másikat nem mértem, de szemmel láthatóan kisebb.. Csak nem tudom kb 5m szalag mellett mennyire számít a keresztmetszet...

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #160 üzenetére

    Hát igen ez sajnos előfordul.

    Erre csak az első hozzászólásomat tudom idézetként beszúrni. Viszont örülök hogy megoldódott a probléma. Sajnos az ilyen kis nüansznyi hülyeségek szokták a legbosszantóbb és legnagyobb hibát okozni.
    És ezeket a hibákat a legszarabb megtalálni egy ekkora rendszerben. :R

    (#70) Rycki
    Jó a kivitelezés. Szép és igényes lett. :C
    Jó pár éves szakmai tapasztalattal a hátam mögött a következőket javasolnám annak aki a közeljövőben ilyen ledezésre adja a fejét.
    Ad1: Miden csatlakozásnál forrasztás ajánlott. Ahogy írtad, hogy nehéz forrasztani és még a réz forrpontok is elégnek és ilyenek... Úgy kell csinálni, hogy a szilikon borításos ledszalagnál szikével a szilikont eltávolítani, a forrpontokat szabaddá tenni, ezután a forrpontokat óvatosan meg kell kapargatni a szikével, hogy a felesleges szilikont leszedjük. És mivel a szilikonban levő anyagok minimális reakcióba lépnek a rézzel így az oxid réteget is le kell kicsit kaparni hogy az ón egyből elterüljön rajta. Nem kell évekig ott tartani a pákát ha rendesen meg van tisztítva a felület, megfelelő hőfoknál 2 sec alatt elterül rajta az ón.
    Ez után célszerű a kész csatlakozási pontot meleg ragacs pisztollyal vissza nyomni és akkor nem marad szabadon.
    Ad2: Az 5050 ledek termelnek hőt. Ezért célszerű alumínium ledprofilba rakni, még akkor is ha rejtve van. Maga az hogy jól szellőző helyen van az vajmi kevés ha a szilikon réteg miatt sem tud távozni a hő.
    Az 5050 ledek maximális áramfelvétele a fehér színnél van. Ilyenkor működik a három alapszín egyszerre.
    1 méter 5050 szalag áram felvétele fehér színnél ~ 800mA - 1A. Célszerű jóval nagyobb táppal működtetni a szalagokat, hogy ne menjen szét a táp.
    Ad3: A szilikon borítás több esetben nem a ledek miatt sárgul be, hanem maga a szilikon miatt ahogy öregszik. Ha gagyi minőségű a szilikon akkor 1 év alatt az állásban, a saját csomagolásában képes besárgulni és megkeményedni. (tapasztalat).
    Ad4: Ilyen toldó elemeket én személy szerint nem használnék mert képes elolvadni és zárlatot okozni.
    Azokon a vékony kis szar tüskéken rosszabb esetben 5A körül áram is mehet és vussss volt nincs. :R

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Rycki #163 üzenetére

    Tény hogy a led rendszer elkészülte után egyből írtam a cikket, ezért nem is volt semmi tapasztalatom vele kapcsolatban a kivitelezésen kívül. Idővel egyre többminden ment szét, romlott el, így már én is be tudom látni szinte az összes hibámat mind anyaghasználat, kivitelezési mód, beszerelés terén.

    Igen én is nagyon örülök, lényeg h működik majd a következő és az azutáni mindig egyre jobb lesz.

    Elég hasznos a te hozzászólásod is (#70), mint sokaké. Így visszatekintve, és újra végig olvasva bevallom őszintén sokkal nagyobb hangsúlyt adtam a ponjaidnak.

    Igen a rendszeremet nem a legegyszerűbbnek nevezném, ha valakit érdekel egy PONTOS, PRECÍZ kapcsolási rajz nagyon szívesen veszem a fáradságot és rajzolok egyet, ami már az utóbbival ellentétben ÉLETHŰEN VALÓSAN adja meg a paramétereket.

    ----------------------------------------------------------------------

    A régi hozzászólásodhoz:

    Igen, belátom hogy a forrasztás a legjobb módszer. Hosszútávon az ember forrasztási tapasztalától függetlenül a leggyorsabb és a legeffektívebb kötés, hisz a kínai csatlakozók előbb vagy utóbb kevesebbszer vagy többször mindneképp elromlanak, azzal maradandó problémát is okozhatva.

    DE! Pont ezért írtam hogy aki teheti, ne ezeket hazsnálja.. Sajnos mint sokan mások, én se rendelkezek profi forraszpákával, ónnal, és forraszfolyadékkal. Még mindig keresem az igazit, mert szerintem már az esetemben is megérné egy komoylabb darabra beruházni.

    A másik az anyagminőség. Így hogy már jópár méter szalagot fogtam a kezemben, elmondhatom hogy HATALMAS különbségek vannak minőségben minden téren! Az én szalagjaimat én szerintem egy profi pákával se tudtam volna forrasztani, mert ha jól számolom jóval több mint 100 pontot kellett volna forrasztanom, és a szalag vastagsága akr mint a hajszál...

    A hőtermeléssel kapcsolatban megfogtál már akkor is. Fel nem fogo maz enyémek hogy lehetnek jég hidegek. akár mennyt használtam még csak annyit se mondhatok hogy kellemesen voltak melegek. Abszolút sobahőmérsékletűek voltak, szóval ezt passzolom.. TAlán azért mert nem kap teljes feszültséet, talán azért mert rendkívül keveset használom. Nem átlag felhazsnálásra csináltam ezt a rendszert, azaz nemidőzítőt, vagy non-stop, hanem kizárólag addig meg amíg bekapcsolom majd ki. EZ eddig max 4 órát takart.

    "1 méter 5050 szalag áram felvétele fehér színnél ~ 800mA - 1A. Célszerű jóval nagyobb táppal működtetni a szalagokat, hogy ne menjen szét a táp."
    - A ez az amit még mindig nem fogok fel. Hogy 18 métert hazsnáltam 5050-es 60led/m RGB ledből, ami méterenként 70W-ot kóstálna, így lenne gömbökkel együtt egy kb 260W-os rendszerem, és a táp fogyasztása alig több mint 50W.... Ez mind a mai napig rejtély számomra..

    "A szilikon borítással is elég hazsnos volt a hozzászólásod, szerintem ha nem szükséges a vízhatlanság, mindenki távolítsa el mert csak hatrányokkal jár.

    Ad4: Ilyen toldó elemeket én személy szerint nem használnék mert képes elolvadni és zárlatot okozni.
    Azokon a vékony kis szar tüskéken rosszabb esetben 5A körül áram is mehet és vussss volt nincs."

    -Ez az ami ellen megint nem tudok semmit csinálni felszerelés nélkül. Ha lenne pákám én lennék az első aki szórná a szemétbe ezeket a hulladékokat :)

    Mégegyszer köszönöm mindnekien ka hazsnos segítséget, lényeg hogy újra megy a zene, és villog rá a led :C :C :C

    ---------------------------------------------------------------

    Rycki:

    neked is feltenném a kábel-es kérdésemet, hogy melyik vezetéket kössem főágnak, mennyire befolyásolja a vezeték keresztmetszete a bekötést. Feljebb megtalálod a teljes kérdést, köszi!!

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #164 üzenetére

    Egyrészt a szalagok valós áramfelvétele kisebb a névlegesnél, amit tovább csökkent a vezetékezés, illetve csatlakozási pontok ellenállása is, amivel itt láthatóan problémák is akadtak.

    Utána következik hálózati fogyasztásmérő kérdése, ami nem biztos, hogy jól mér.

    Láttam egyik fotón a pillanatforrasztó pákát (nem pontforrasztó egyébként, olyan nincs, ponthegesztő van, ami más műfaj).

    Amit én használok több évtizede, nem pont úgy néz ki, de hasonló, a klasszikus szlovák páka. Ne tudd meg, hogy mi mindent megcsinálok vele.

    Noha én elég jól tudom szabályozni a hőfokát kézzel is, LED-szalag sem akadály, de ha nem akar sikerülni, célszerű vékonyabb rézhuzalból készült hegyet rakni a pákára, amivel csökken a teljesítmény, nem tud annyira égetni.

    Használni kell gyantát is, illetve folyasztószert, hogy jobban fusson az ón. Ha oxidált a rézfelület, meg is lehet kapirgálni szikével, fémtisztára.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #164 üzenetére

    Megpróbálok minden kérdésedre, észrevételedre választ adni.
    Én nem használok folyasztószert, pedig javítások esetén amikor ilyen 3-as szakaszokat kell javítani azt több esetben is a helyén végeztem függőlegesen vagy éppen a fejem felett elég kellemetlen helyzetben.
    Ha kicsit meg van kaparva a forrasztási pont akkor a megfelelő ÓN normálisan elterül, anélkül hogy átégne a szalag.

    A fogyasztást nagyban befolyásolja a használat. Az 5050es RGB 60led/m szalagnál a 800mA - 1A fogyasztás az a maximális fényerő és fehér színnél van amikor a Kék, Zöld, Piros ág egyszerre világít.
    Függ még attól hogy a ledszalagon milyen RGB led van, mert RGB led és RGB led között is van különbség.
    Ha nem használod teljes fényerőn és mondjuk csak Piros vagy Kék színnel világít akkor kevesebb a fogyasztás.
    Neked 18 métered van. Ha a papírforma szerint számolunk akkor 18méter X 12Watt = 216Watt papíron maximális fényerőn fehér fénynél megközelítőleg ennyit eszik a rendszered.
    Ha mondjuk csak a piros színed világít maximális fényerővel akkor 18 méter X 4Watt = 72Watt, ha lejjebb veszed a fényerőt akkor ez is csökken.

    És akkor még figyelembe kell venni hogy amíg bemelegszik a led addig nő a fogyasztása.
    Anno még az elején mértem a ledszalagokat. 5 méteres RGB szalag feltekerve a tekercsre Fehér fénynél maximális fényerőnél 4,4 A-t vett fel a bekapcsolás pillanatában 5 perc működés után 4,7 A-nél állt meg.

    Ez abból a szempontból rossz hogy amit lehet kapni kínában SZETTet 5 méter RGB szalag, 5A táp és vezérlő, ha itt folyamatosan fehér színnel működik maximális fényerővel a szett akkor igen gyorsan feladja a harcot a táp, mivel jócskán maximumon van használva és azt nem szeretik.
    A tápokat 15-20%-al túl kell méretezni a maximális fogyasztáshoz képest.

    A kábellel kapcsolatban én a lapított verziót ajánlanám, mivel a szalagoknál könnyebb őket szerelni.
    Kép alapján én is vastagabbnak látom a lapítottat főágnál ez javallott.

    Forrasztáshoz aki nem napi szinten forrasztgat annak bőven megfelel szerintem egy Dremel páka. :R

    [ Szerkesztve ]

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #165 üzenetére

    Igen, valóban lecsökken az áramfelvétel az esetemben, és lehet a fogyasztásmérő is csal, a kérdés akkor már csak az, hogyhogyan lehetne kimérni a led fogyasztását. De meg is válaszolom helyetted a kérdést, egyszerűbb fogni egy jó nagy tápot és berakni a rendszerbe és akk nincs gond. A tpom elég idős, nem tudom kép alapján felismeri valaki a szakmába njártas, elvileg 20 éves kb, és kegyetlen nehéz ami a tekercs nagyságára utal. Nevetséges a hatásfoka elvileg, 100W-ot vesz fel és 50W-ot ad le a rá írt adatok alapján.
    Akitől kaptam, mondta mneki hogy kb 250W-os rendszerbe kellene, és mondta hogy ezt tegyem be ez 100% hogy nem fog tönkremenni mert profi cucc.. hát nem tudom..

    A pákáról meg köszönöm szépen a tanácsot, elég profi lehet a cucc, a kommented meg elolvastam, minden elismerésem, nagyon szépen dolgozhatsz.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Rycki #166 üzenetére

    Köszi neked is a pákával kapcsolatos tanácsod, ezt szerintem ember válogatja, kinek mi.. Valószínű amint lesz pákám én is ügyeskedek majd, kitapasztalam mi hogyan jó :)

    Namost, a fogyasztással kapcsolatos gyorstalpalód elég sokat segített, voltak téveszmélyim vele kapcsolatban. Általában hangvezérlésen van azaz össze vissza változtatja a színét, és a fényerősséget is, főleg kisebb fényerőn van. Minden tiszta már, már csak az a kérdésem ha nagy teljesítmény van egy kisebb teljesítményű tápon, akkor mi baj érheti a tápot, gondolom szépen lassan következik be a baj.

    Ez a bemelegedsi idő mennyi körülbelül? mrt ugye én átlagosan 1-2 órát használom.. Arra gondolom már bemelegszik rendesen.

    Köszi, azóta megrendeltem a vastagabb vezetéket, nem mertem beszerelni inkább legyen tuti jó, várok rá 1-2 hónapot. Bár nagyon jó lett volna beszerelni a másikat, jobban elfért volna a csatornában..

    Lehet simán jó is lett volna, hisz tényleg pár méter kerül majd rá.

    Értem Dremel páka. Valami ilyesmire gondoltál?

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ZTE_luky #167 üzenetére

    Ea kérdés akkor már csak az, hogyhogyan lehetne kimérni a led fogyasztását.

    A szalag DC áramfelvételét kell mérni, tehát a 12V-os oldalon, az sokkal egyértelműbb. AC-oldalon több probléma merülhet fel: fázisszög, a tápegység szinuszjelet torzító hatása, a fogyasztásmérő minősége, hogy mindezeket jól dolgozza-e fel. Hatásfok is természetesen bejön a képbe.

    ...elég profi lehet a cucc

    A sokak által ismert tömegtermék, az agyonverhetetlen 75 W-os szlovák pillanatpáka nem egy különös eszköz:

    Nem sokban különbözik a cikkben látottól:

    Talán utóbbi 100 W-os lehet (létezik olyan is). Akárhogy is, vékonyabb és/vagy hosszabb heggyel, kíméletesebben lehet vele forrasztani. LED-szalaghoz inkább vékony rézhuzalból, ami nem tárol sok hőt. Akár tömör UTP-kábelből bontott rézszál, de abból rövidebb, hogy azért fűtsön is.

    Tehát arra próbálok kilyukadni, hogy a meglévő páka is alkalmas a célra.

    Azt mondjuk nem gondoltam volna, hogy nem max. fényerőn mérted a fogyasztást, pedig akartam is rá utalni, csak el is elfelejtődött közben.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • ZTE_luky

    aktív tag

    válasz Kernel #169 üzenetére

    értem.
    direkt úgy fogalmaztam hogy az illető szerint.
    A páka nem az enyém volt, kölcsönpáka.
    a fogyasztást max fényerőn néztem, csak nem fehér színnél hanem külö az rgb színek közül az egyiket.

Új hozzászólás Aktív témák