Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    válasz pomorski #2 üzenetére

    Bevallom nekem ez a PCIE-re rakom a tárolót kicsit olyannak hat mint az ISA bővítők idejében a VESA bus szabvány [link], amikor a "jobb" VGA és IO kártyákat közvetlen a procira kötötték rá mert az ISA már lassú volt...

    Ami nem teszik, hogy eléggé "szükségmegoldás" vonal ez a NVMe SSD.. a PCIE solt kiépítése drága és energiaigényes.
    Külön pcie sávokat kell beépíteni miatta (egységenként 4et, ami elég sok), mind külön-külön van vezérelve, az IO műveletek nem egy külső vezérlővel vannak vezérelve ezáltal jobban fogják a CPU-t (igaz, ez a sima alaplapok esetén a SATA esetén is él, hisz a vezérlő ott is csak szoftveres, nem tényleges saját CPU-val rendelkező egység.. de ott a lehetőség nagyobb az utóbbira külön bővítőkártya esetén).
    És az alaplapon a helyigény is magas, így már "csak" 2 ilyen egység elhelyezése is eléggé behatárolja, hogy mekkora lesz az alaplap.

    Kéne egy új sata szabvány (vagy valami helyette).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz t72killer #6 üzenetére

    Nem ...

    csak a sata a sata vezérlőn keresztül kommunikál (ami tudom chipsetben/cpuban van manapság), de általában egy tömbben van egy sarokban.

    amire gondoltam, hogy a pcie lineokat több irányba kell leosztani ha telerakják a lapot ilyen M.2 foglalatokkal. És az akkor használ sata vezérlőn át való kommunikációt ha olyan fajta egységet rakunk bele, nem NVMe típusút.. utóbbi pcie sávokon át kommunikál (utóbbi gyorsabb is)...
    A külön sávokat arra gondoltam, hogy "más elöl elfoglalhatja" és csak az M.2 foglalatok miatt több sávot kell a rendszerbe tervezni, míg a sata vezérlő néhány sávon több eszközt is el tud látni nem csak 1-et (persze ennek lehet hátránya az osztott "erőforrás" de általában nem egyszerre megy minden meghajtó)..

    de nem igazán sikerült jól leírni ami akartam.. és a mostanival se érzem "kereknek" a dolgot...
    röviden amit akartam, kéne egy olyan modern port mint a sata, de nagyobb sebességgel a mostaninál. jó pár SSD túl tudná lépni a sata port sebességét ha nem azon csücsülne.. persze arra ott az NVMe ssd.. csak akkor meg megint ott tartunk ahol kezdtem, hogy olyan érzést kelt bennem mint anno az ISA toldat VESA csatlakozók... "kényszermegoldás" szerű..

    pl. egy olyan gépbe amin sok-sok adatot tárolnának jelenleg valószínű merevlemezekkel dobálják tele.. nekik elég is a mostani SATA sebessége, de egyre inkább teret nyernek az SSD-k .. na ha valaki sok-sok "nagy" ssd-t tenne ilyenbe akkor is jó eséllyel túl kevés M.2 port lesz, és akkor marad a sata, de ott meg sávszélesség korlát lehet... persze egyenlőre nem "komoly gond" ez, mert a 10Gbit is belső hálózatok se túl elterjedtek, stb...
    csak nem látszik, hogy bármit is terveznének.. számomra és rákeresve se hallottam még SATA 4-ről.. 3.3 az utolsó..

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák