Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Fixer_SH #17 üzenetére

    Hi!
    ''mondjuk a PLC-kben van sok vedelem...''
    Egyrészt. A PLC ipari kivitel, arra van kitalálva. Egyszerűen más felhasználói szegmenst céloznak meg egy PLC-vel, mint egy kontrollerrel. Persze egy PLC-t is kontroller vezérel, de az azért egy ''egyszerű'' PIC-nél jóval többet tud (hogy mást ne említsek, egy PID-szabályozót valszeg. nem olyan egyszerű összehozni PIC-kel :) ). Aztán: egy mai PLC a legtöbbször moduláris felépítésű, bizonyos szintig bővíthető, külön (esetenként szabványosított) programnyelve van, és mindenféle, az iparban alkalmazott kommunikációs módokat támogat (RS485 / modbus, profibus; ethernet, stb). Egy natúr kontroller meg inkább csak alacsonyabb, áramköri szinten kommunikál ''kifelé'': I2C, SPI, esetleg RS232, USB, stb.
    Persze léteznek olyan kisebb kontrollerek is, amelyek nem kimondottan PLC-k, de kevés I/O-számú vezérléshez megfelelőek, sínre szerelhetőek, akár önmagukban is programozhatóak (van saját, néhány billentyűből álló kezelőfelületük meg LCD-kijelzőjük), olcsók, pl. ilyen a Moeller Easy-je.
    #13-hoz: ezt a hibát véletlenül nem az okozza, hogy a notebook-ok soros portja általában nem az asztali PC-ken megszokott, szabványos jelszintekkel (+/- 5..15V) dolgozik? (Ez esetben megoldás lehet egy RS232<->TTL konverter, mint a MAX232.)

  • Szirty

    őstag

    válasz Fixer_SH #17 üzenetére

    Hali!

    ''Szamlalo van PIC-ben is, idozito is van,''

    Jó de mennyi? 128, 256? :)
    Persze-persze. Szoftveresen megoldhato :)

    ''Mondjuk arra nincs konkret elkepzelesem, hogy hogy nez ki egy PLC bemente (marmint aramkori szinten), de a kimenetrol van (rele, tranzisztor)''

    A backplane buszrol galvanikusan leválasztott a kimenet és a bemenet is alapból. Akár analóg, akár digitális.
    And jól mondja. A PLC magasabb szinten van mint egy PIC és néhány tranzisztorral megépített készülék. Pl. a kommunikációs portok önálló processzoral mennek, nem a fő CPU intézi izomból.
    Aztán ha meg is épül PIC-cel vagy más mikrovezérlővel a kütyü, ott van még a dolog szoftver oldala. Az is elég húzós. Az eleve nem megoldás, hogy a mikrovezérlő saját nyelvén kell programozni. Kell valamiféle oprendszer bele, ami a felhasználói programot futtatja, kell hibavédelem, kell hozzá PC-re egy fejlesztői környzet. A ponyprog vagy AVR studio vagy picstart az messze nem eleg!

Új hozzászólás Aktív témák