Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz horvathcsaba #252 üzenetére

    Helló Csaba!

    A kódhoz lenne hozzáfűzni valóm ha nem gond. Kizárólag építő jelleggel, nehogy cseszegetésnek vagy okoskodásnak vedd!

    - A ciklusmagon belül, vagy a blokkon belül használt átmeneti értékeket szerintem lokális változókban tárold, de globálisban. (A merkerek és a shared DB minden eleme globálisak). Ennek töb előnye van:
    1. Másik blokk, a program egyéb részei nem tudnak véletlenül se belenyúlni, nehezebben rontod el a programot (pl. nem emlékszel, hogy az MW10-et már felhasználtad az egyik blokkban ciklusváltozó ként és egy másik blokkban is fel akarod használni).
    2. Miután a blokk lefut, a változóra nincs szükség.
    Az ilyen változókat tehát lokálisként érdemes deklarálni (TEMP).

    És az az érdekes dolog állt elő, hogy csak az utolsó megcímzett elem utáni elem tartalmazott értéket. Na de rájöttem!

    Hát igen, ha alacsony (2 byte-on is ábrázolható) értékeket duplaszavakba pakolsz és azokat 2 byte-os átfedéssel rakod le, akkor a következő dupla szó felső 2 byte-ján lévő 00 mindig felülírja az előzőleg lerakott duplaszó alsó két byte-jén lévő nem nulla értéket.

    VAn-e arra lehetőség, hogy dinamikusan foglaljak le memóriaterültet? Pl 'x' elemű tömb kellene, de az 'x' a program betöltésekor még nem ismert. Vmilyen felhasználói interakció lévén derül ki.

    Tanulmányozd a "STEP 7 - System and Standard Functions for S7-300 and S7-400" címűPDF-et (a Step7 alapból feltelepíti).
    Abban is a következő rendszerhívásokat:
    - Creating a Data Block with SFC 22 "CREAT_DB"
    - Deleting a Data Block with SFC 23 "DEL_DB"
    - Generating Data Blocks in Load Memory with SFC 82 "CREA_DBL"
    - Reading from a Data Block In Load Memory with SFC 83 "READ_DBL"
    - Writing a Data Block in Load Memory with SFC 84 "WRIT_DBL".
    - Creating a Data Block with SFC 85 "CREA_DB"

    Szerintem ezekkel meg tudod oldani. De arra számítani kell, hogy egy csomó folyománya lesz az ügynek. Pl. ellenőrizni kell, hogy a létrehozandó adatblokk egyáltalán elfér-e a szabad memóriában, stb.

    vagy ezt úgy érdemes csinálni, hogy jó nagy területet foglalok le és csak bizonyos részét használom?

    Igen, sokszor ez az egyszerűbb, és nem utolsó sorban biztonságosabb.

    Azonban ez pazarlásnak tűnik.

    Bizonyos értelemben igen. De gondolj arra, hogy a PLC memóriája adott. Ha ennek a memóriaterületnek egy részét takarékosságból szabadon hagyod, az ugyanolyan pazarlás, mint az, hogy lefoglalod az egészet, de értelmes adatot valószínűleg nem töltesz bele.
    :)

Új hozzászólás Aktív témák