Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #40935168

    törölt tag

    válasz Real_Necro #346 üzenetére

    1. összekötöd a gépet a Winfossal, felismeri, lövésre kész.

    2. Progi indít, ez a képösszerakó felület még csak.

    3. Menüből lenyitható a Camera Remote vagy mi a szösz.. (fejből írom munkahelyen, bocs).

    4. Bejön egy majdnem fullscreen plussz ablak, a DSLR-ed kattan egyet (és rádjön a szívroham, ha addig tökéletes csendben ültél) :DDD és kvázi egy LiveView-t tol ki egyenesen a monitorodra, NEM a valóságot mutatva, hanem úgy, ahogy a kis saját kijelzőjén is tenné. Tehát hiába állítasz be 100-as ISO-t f/22 rekesszel szobai lámpafényben, a vaksötét helyett jó szemcsésen de azt látod, amit kell, gondolom kompenzál a gép vagy a program, ezt nem tudom.. de használható. Egy klassz video kép.

    5. Gépvázat M-be kell tenni és obit AF-be.

    6. Innentől kezdve a progiból tudod a főbb értéket állítgatni egymás alatti lenyíló menüpontok formájában, mint: rekesz, iso, záridő, expozíció-kompenzáció (egész EV értékekben ha jól emlékszem), white balance és még 1-2 dolog.

    7. Alulexponáltságot kimutatja, tehát iso 100 f/22-re állítva addig nem látsz a monitoron semmit, míg mondjuk 10mp-re nem teszed a záridőt. Ekkor elkezd világosodni a kép, végül jó lesz és kb. 16mp-nél vagy ekkor (erre mondom, hogy kompenzál). De a kiégést nem mutatja, mert nem tudja az előnézeti kép még jobban világosba tuningolni magát, tehát ha a záridőt 16-ról átteszed 30mp-re és iso-t mondjuk 100-ról 200-ra, ugyanezt a videoképet kapod, nem világosodik jobban. Ezért a korrekt expóhoz én alulról közelítettem és mikor beállt a kb. jó érték, na ott hagytam.

    8. Tud raw-t is output-ként beállítani és JPEG-et is, különböző méretekben (amit a váz enged.. ez csak egy remote, szerintem itt mindent a váz csinál). Én raw-ba tettem és full size-be, ehelyett small jpeg-eket kaptam, 25 darabot. Elég volt nyilván ez is és megmosolyogtató, ahogy a végső JPEG-ben ott az Exif és minden érték gyönyörűen látszik, mintha egyetlen egyből lőtted volna. Lehet csak a próbaverzió limitáltsága, hogy az egyes képkockákat nem fullos NEF-ben lőtte, de nagyon nem próbálgattam.

    9. Itt jön a lényeg: van egy csúszka, ahol mindkét irányban finoman, közepesen és durván tudod (3 fokozatban) állítani a fókuszt. Kézzel arrébbpöckölni magyarul, gombnyomásra. Az obid megmoccan (legalábbis az én Tamronom) és ollé, beállt. A monitoron az élőképen végig ellenőrizheted ezt.

    10. vagy van egy külön "ecset", autofókusz célkerreszt. Ahova a képen kattintasz, oda lesz fókuszálva. Nem használtam, de fun.

    11. Fókusz stacking: be kell állnod az obival a két fókusz-végállást, mettől meddig járja be X lépcsőben (=képben) az obi a tárgyat. A 9-es pont csúszkája alatt van két gomb: egy minimum fókusz fixáló, és egy maximum fókusz fixáló gomb. Meg kell jegyeztetni a programmal, hol a min és hol a max fókusz. Én alul kezdtem, a legközelebbi ponton: beállítottam tűélesre a nyák szélét és megnyomtam a gombot, megjegyezte a legközelebbi fókusz állást. Aztán elmentem fókusszal a nyák túlvégére és ott is megnyomtam a másik gombot, arra meg a max-ot rögzítette.

    12. ezután már csak azt kell variálgatni, hogy hány lépcsőben szeretnéd a min és max közti távot az éles fókuszsíkkal bejárni. Erre a program egy elég meredek kalkulációt ad, ha kicsi a DOF-od. 90mm makrónál 2.8-on nyilván viccesen kicsi, szinte használhatatlan.. a progi emiatt az élesség érdekében iszonyú sűrűre vette a fokozatokat, valami 190-akárhány képre :Y ami időben is sok és képben is meg úgy mindenhogy. f/22-re dobott valami 36 értéket a kalkuláció, nyilván f/64-en egy sokkal szélesebb fókuszsíkkal lehet megoldja 4-5-6 képből.. én f/22-re kézzel csináltam egy override-ot és beütöttem hasra hogy 25 (nyilván tudva, hogy ez nem biztos hogy tökéletes lesz, de látni akartam, hogyan műxik az okosság).

    13. Start shooting gomb :)

    14. Gép kattog, exponál, kattog, exponál.. felmentem kajálni addig :DDD

    15. Meglett a 25 jpeg, a liveview szerű ablak eltűnt és a főprogram jött elő, külön mappába teszi a 25 képet automatikusan és már tölti is be Neked egy thumbnail-es előnézetbe, hogy ellenőrizd őket.. A végállás képe túl életlen lett, töröltem (túlfókuszáltam), a többi oké.

    16. Run gombra katt és már rakja is össze a képekből a véglegest, amit fél-kicsiben megmutat lent.

    17. Save As ... -> kimented, majd PS betölt és nézelődsz, milyen lett. :)

    Még small jpeg-ben is fenomenális, mennyi kosz és apró mikro szösz meg por van a pici SMD alkatrészek között, én konkrétan lepetéltem :DDD

Új hozzászólás Aktív témák