Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Don Vittorio

    őstag

    válasz viharhozo #486 üzenetére

    Semmi félreértés. Viszont, ha sértegetni akarsz, akkor gyere ki a hóra! :)

    Két-három különböző dologról beszél itt mindenki:

    1. Mi volt valaha használatos és/vagy helyes.
    2. Mi ma használatos és/vagy helyes.
    3. Milyen irányba fejlődik (esetleg vissza) a nyelv.

    1. Kétségtelenül használták régen az ''avval'' és ''evvel'' alakot.

    2. Ma a köznyelvben kétségtelenül helyes, azonban az írásbeliségben és a nyilvános beszédek során kerülendő. Erről számos nyelvészt megkérdezhetsz. Ma az ''evvel'' és az ''avval'' nem ajánlott, ám élő, tehát helyes forma. (Azaz az utcán nyugodtan mondhatod, de ha levelet írsz, már nem ajánlott. Különösen ordasnak tűnik, ha pl. riportban használod.)

    3. A magyar nyelv fejlődése érdekes téma. A legborulátóbb nyelvészek szerint az összes fülünket bántó -suk -sük és -nák -nék át fogja venni a hatalmat. Ezek alapján az avval és evvel is nyerő. (Ugyanez a helyzet az ikes igék tárgyas ragozásával is: helyes forma az ''iszok'', de az ajánlott, szebb és választékosabb az ''iszom''. Idővel valószínűleg mégis a sima alanyi ragozás fog győzni: eszek, iszok, etc.)

    40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

  • QG

    tag

    válasz viharhozo #486 üzenetére

    2. Az evvel-avval egyaltalan nem ''parasztos'' megnyilvanulas. Akkor sem, ha sokan szeretnek annak beallitani.
    Azert ha valakitol azt hallom avval, konnyebben veszem eszre mogotte a traktort :)
    Egyebkent abban az ertelemben valoban nem ''parasztos'', hogy ugyanugy elofordul varosiaknal. De itt is, ott is altalaban tarsul a nem egeszen 8 osztalyhoz. Nevezd eloiteletnek, ha akarod, en tapasztalatnak hivom. :))

    “Anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that 'my ignorance is just as good as your knowledge.'” ― Isaac Asimov

Új hozzászólás Aktív témák