Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vicze

    félisten

    válasz UnA #1 üzenetére

    A pénteki egy G5-ös legmagasabb erősségű CME volt, 21 éve volt utoljára ilyen erős. Most kezdődött a Nap aktivitásának maximuma és jövőre tetőzik, utána megint 11 év nyugalom.

    Elvileg amíg, nem a Földet egészében érintő méretű napvihar lesz, addig ennél nagyobb károkat nem fog semmi okozni a földközelben. A műholdakat érintheti jobban, de elég sokan elfejtik, hogy a Parker konkrétan átrepült a nap koronáján... Modern műholdak, eléggé jól védve vannak a sugárzás ellen, valamint leginkább azok érintettek, amik pályája a pólusokat is érinti, és bekerülnek a sugárzási zónába.

  • vicze

    félisten

    válasz ddekany #3 üzenetére

    Még egyszer, a G5 a skála csúcsa, és nagyon erősebb már nem lehet, Floridáig lement...

    A legtöbb műhold rendelkezik megfelelő végelemmel, mivel pl. a Van Allen öv is lényegesen erősebb sugárzás, mint egy napvihar, így mindennek ami áthalad rajta védelemmel kell rendelkezzen, szóval bármi 600km felett.

    A Földön már az alapból meglévő EMI védelem miatt, a dolgok túlnyomó többsége védve van, nem 1900-as években vagyunk. Meg kéne érteni, hogy pontosan miről is van szó.

    Még egyszer ha egy akkora napkitörés lesz, ami befolyásolja a hálózatot jelentősebb mértekben főleg délebbre, akkor a áramkimaradás lesz a lehető legkisebb problémád, mert nem leszel már életben...

  • vicze

    félisten

    válasz ddekany #5 üzenetére

    Neked valami perverziód a Carrington event? :U 180 éve volt, és max. anekdótális feljegyzéseink vannak.
    Számokban tessék. Annyit még hozzátennék, hogy a Carrington által feljegyzett napfolt közel azonos méretű, mint az a klaszter ami a mostanit okozta(lehet még), bár nem jelent feltétlen túl sokat. Elég könnyen lehet, hogy a pontosabb mérések megkezdéséig volt nagyobb vihar is a 1859-esnél, de nem lett akkora fenék kerítve neki.

    A G5 extrém besorolás pontosan azért van, hogy az érintett területeken az energia cégek megtegyék a megfelelő óvintézkedéseket, érintett műholdak safe módba menjenek, hogy a 1989-es eset (legnagyobb eddig mért) ne történjen meg. Jelenleg, a UHF és VHF zavarásán kívül, egyedül a transzformátorokra van bármilyen kihatása, de mivel 4-5nap van felkészülni egy CME-re, így van elég idő, hogy megtegyék, és most is megtették.

    Értem, hogy a média szüntelen félelemkeltésén nehéz túllépni, de a valóságot kell látni. Kárt okozhat egy napvihar, de gyakorlatban rövid idejű esetleges áramkimaráson kívül nem sok vizet zavar összességében.

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz ddekany #8 üzenetére

    "Az a legnagyobb/legismertebb ilyen esemény a modern korban..."
    Szinte biztos, hogy nem. A legnagyobb publicitást kapott eset volt, a későbbi nap maximumok ugyan ilyen problémákat okoztak csak már szokványosabb volt.
    1840-es évek végén terjed el a telegráfi, így a 1859-es napi maximum volt az első, ami nagyobb telegráf hálózatot befolyásolhatott. És mivel azt használták kommunikációra az újságok, így add össze 1+1-et. ;)

    "Estimates"
    Remélem tudod értelmezni. Lehet annyi volt, lehet kevesebb, hasra ütés, a felső érték mindenképp erősen túlzó. -600nT volt a 1989-es legnagyobb mért. És azt is értelmezd, hogy az erőjelezés miatt több óvintézkedést is tesznek az áramszolgáltatók. A 2003-as vihar szintén -400nT körüli volt, de sokkal több problémát okozott mint most.

Új hozzászólás Aktív témák