Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • layerke

    aktív tag

    Sziasztok,

    Fotovoltaikus kiserőmű telepítés zárultával egy kis összefoglalót írnék, hátha hasznos lesz valakinek.
    Először az összefoglaló kérdéseire válaszolok, majd pár grafikonnal egy tiszta napot megmutatok, hogy hogyan is néz ki a termelés.

    A rendszerről:
    Jövőállóság miatt 10 kVA-es invertert vásároltam, egy Fronius symo 10.0-3-M képében. A márka ismert volt számomra, jókat hallottam róla és minden szolgáltató elfogadja nyavajgás nélkül.

    Kezdésnek 20 db SHARP ND-AC275 polikristályos napelemeket használtunk fel, hogy a jelnlegi igényeinket kielégítse a rendszer. Ismert, kipróbált márka, a napelemek is jól teljesítenek és fontosnak tartottam a polikristályos kialakítást a nem teljesen déli tájolású tető miatt. Nem utolsó sorban igen olcsó napelemről van szó, ami szintén egy fontos érv.

    A tartószerkezet TOPFIX100 névre hallgat. Cseréphez kampós saválló tartó, ami az alumínium profilt tartja. Minden alkatrész alumínium vagy saválló acél, jól és egyszerűen szerelhető. Horogfánként raktunk tartóelemet, ami így elfogyott és még venni kellett 6 darabot, de ez legyen a legnagyobb gond. Strapabíró lett. Fénykép lentebb.

    Kábelezés a DC oldalon természetesen dupla szigetelésű DC kábellel, ami UV álló és 4 mm2-es. AC oldalon túlfeszültséglevezető valamint 4 pólusú megszakító egy külön elosztóban. A kábelezés 3 fekete 1 kék 4mm2-es Mkh, valamint az EPH végig 10 mm2-es zöldsárga Mkh. Minden védőcsőben vezetve. Továbbá ez opcionális, de nálam fontos volt a réz, ezért UTP kábel az inverterig külön védőcsőben, mivel nem rajongok a wifiért, bár az inverter azt is tudja.

    Az inverter a ház oldalán került elhelyezésre a tető alatt az időjárás viszontagságaitól (kivéve a hőmérsékletet) védett helyen. Fénykép lentebb.

    Kiegészítés: jövőre beszínezzük a házat :)

    Az igény felmerülésétől hogy jutottál el a kivitelezésig? 4 évig tartó bátorság és pénz gyűjtögetéssel, majd megérett az elhatározás. A végső elhatározáshoz kellett az is, hogy folyamatosan növekvő villamos energia szükségletünket már nem akartam tisztán szolgáltató által kielégíteni, mert meghaladta a lélektani 20 ezer ft/hó határt.

    Hol kértél ajánlatokat? Kellő mennyiségű információ megszerzését követően sikerült egy olyan webshopot találnom, ahol megfizethető áron hozzájutottam a rendszer minden alkotóeleméhez és nem akarták rámerőltetni az összeszerelést, mint szolgáltatást. Földszintes házunk van, így nincs magasan a tető, valamint villamosmérnöknek tanulok, megbírkóztunk édesapámmal ketten a feladattal 3 délután alatt.

    Hol informálódtál? Interneten és olyan ismerősöknél, akik ismerik a működési elvét a rendszernek, nem teljesen idegen tőlük a napelem.

    Kik segítettek (akár nyilvánosan, akár privátban)? Ezt a fórumtémát nem régen találtam, így innen senki, de helyben Apa a műszaki érzékével és tapasztalatával, nagybátyám a villamosmérnöki ismereteivel és a feleségem, aki vigyázott a gyerekekre, amíg mi szereltünk.

    Mik voltak a fő szempontok? El kell látnia a háztartást. Több állandó fogyasztónk is van (hűtő, fagyasztó, szünetmentes táp, modem, router, wifi ap, kazán, klíma, szerver, stb) valamint a közelmúltban szert tettünk egy PHEV-re, ami szeretnék közel 100%-ban elektromosan használni. A tetőm 35°-ban tér el a tökéletes déli tájolástól, ami 2-3%-os teljesítmény csökkenést jelent kb. A tető mérete és előzetes számítás alapján 42 darab klasszikus, 1*1,7 m-es tábla fér el, ez típustól függően kb 11,5-13kWp-t jelent. A valóságban a betép légvezeték miatt 4 tábla takarásban lenne, ezért 38 db a feltehető mennyiség.

    Miért azt a műszaki tartalmat választottad, amit? Előző pontban leírtam a nagyját. Napelemből fontos volt számomra, hogy kipróbált és bevált legyen. Több számítást is végeztem és egyáltalán nem győztek meg az újabb, nagyobb hatásfokú és/vagy teljesítményű példányok, mert indokolatlanul drágítja a projektet és kitolja a megtérülési időt, valamint nin szükségem 12 helyett 15 kWp-re, mert 10-et se tudnánk kihasználni a közeljövőben még egy teljesen elektromos autóval sem.

    Miért azt a kivitelezőt választottad, amit? Saját magunk szereltük, így ez irreleváns.

    Mit csinálnál másképp? Használt invertert vennék németországból, mert azon is foghatok "1 évet" kb.

    Mi volt, ami bosszantott? A démász tetű lassú ügyintézése.

    Mit tapasztaltál az ügyintézés során? Előző pontban leírtam. Amúgy rendesek, kedvesek, de a tempó..

    Mennyi idő volt mindez? 2 hónap az első "kapavágástól" a rendszer bekapcsolásáig. Ebből 2 hónap az ügyintézés a vízfejnek hála. A szerelés 3 délután volt 2 embernek, aki először látott ilyet testközelből (de azért nem teljesen hülyék).

    Mi volt, amit szerettél volna, de nem valósult meg? Nincs ilyen, elégedett vagyok.

    Mi volt, amit nem terveztél, de végül mégis meglett? Igazából az egészet nem terveztük, ez egy régi álom valóra válása, mert összejött rá a pénz és megszületett a döntés. Eddigi tapasztalataim alapján ez az egyik legjobb döntés, amit hozhat az ember.

    Mik az elvárásaid? Számításaim alapján a rendszer megtérülési ideje 7 év lesz. Ezen vághattam volna egy évet a használt inverterrel. Szerintem problémamentes üzem lesz.

  • layerke

    aktív tag

    válasz Geresics #6574 üzenetére

    Köszönöm az észrevételeket, ezeket megoldom majd alkalom adtán, jelenleg már más projekt fut.

    Addig is tapasztalati adatokat osztanék meg a nagyérdeművel, mégpedig a termelés hőmérséklet függéséről egy diagram halmot. Ezeken jól látható, hogy amennyiben nem felhős az idő (a napelem DC és a nepelem termelés diagramokon nem "fűrészfogas" a diagram) és a napsütés ellenére nem túl magas a környezeti hőmérséklet, úgy kimondottan jól termel az erőmű. Augusztus 29-én és 30-án nagyon meleg volt és szemmel láthatóan kevesebbet termelt, mint egy hasonlóan napos, de nem állati meleg napon.

    [ Szerkesztve ]

  • layerke

    aktív tag

    válasz tuzpenge #6663 üzenetére

    Profilos: azt jelenti, hogy a hozzád hasonló átlagos felhasználó átlagos fogyasztását veszi alapul és nincs folyamatos (napi) mérés bejelentés, mint az ipari fogyasztóknál, akik nem profilosak.

  • layerke

    aktív tag

    válasz senki68 #19831 üzenetére

    Ilyen grafikonokat Grafana-val lehet létrehozni. Valamilyen (klasszikusan influxdb) time series adatbázisban tárolja az adatait és ezt megjeleníti grafanával. Az adatbázisba pedig a homeassistanttal vagy más szoftverrel juttatja be az adatokat. Szerintem van valami okosmérő ott, mert anélkül ilyen felbontású oda-vissza adatokat tartalmazó grafikont nem lehet. Nekem is csak ilyen tök alapot lehet, mert nincs smart meterem.
    Nálam iobroker, influxdb és grafana van és ilyen egy kép:

    #19834 Chal
    Igen, láttam közben :D

    [ Szerkesztve ]

  • layerke

    aktív tag

    válasz senki68 #19833 üzenetére

    Miért vág 7 körül, ha a csúcs 13,2? - közben meg is válaszoltad.

    [ Szerkesztve ]

  • layerke

    aktív tag

    válasz Chal #19845 üzenetére

    openweathermap-ből jön, mint időjárási adat %-os formában.

  • layerke

    aktív tag

    válasz kiliti #19961 üzenetére

    A history tökjó, az előrejelzést nem használom (nem érdekes annyira nekem), a lekérdezések száma bőven elég.

  • layerke

    aktív tag

    válasz stickermajom #20101 üzenetére

    ioBroker épületautomatizáló szoftverem van és ahhoz tartozó adapter ez, itt találod, hátha találsz benne valamit.

  • layerke

    aktív tag

    válasz tothbe #20788 üzenetére

    Azt hagy kérdezzem meg, mi a baj az alumínium vezetékkel, ha az amúgy kellő keresztmetszetű? Azon kívül, hogy divat a réz és rugós kötés kell az aluhoz a nagyobb hőtágulása miatt, mi a gond vele szerinted?

  • layerke

    aktív tag

    válasz Geresics #23095 üzenetére

    Napelemes cserép kapcsán eldugottabb helyeken találtam árat, ami egy manapság teljesen átlagos napelemnek a 3-4szeresébe kerül. Max jobban néz ki, de soha meg nem térülő beruházás.

Új hozzászólás Aktív témák