Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #282 üzenetére

    Szia,
    a 9000kWh/év valóban nem kevés! :Y
    Első körben megnézném, hogy hogyan lett olyan magas? Egy ügyfelemnél hasonlóan magas érték jött ki a korábbi 5000 helyett, és kiderült, hogy valami nem stimmel a medence-keringetőjével! Érdemes lehet megnézni, hogy mi fogyaszt olyan sokat!

    Ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy mekkora rendszerre van szükséged tudni kellene a pontos éves fogyasztást. Ha hirtelen ugrott fel a fogyasztásotok, akkor lehet, hogy valójában nem is akkora, de ha mégis, akkor is belép két új "nagyfogyasztó" a háztartásotokba, aminek én sajnos nem tudom megmondani, hogy mekkora lesz a fogyasztása! Nyilván a klíma annyit fogyaszt majd, amennyit használjátok, a bojler pedig egy viszonylag állandó fogyasztó lesz.
    Azt szoktam javasolni ilyen esetben, hogy kérdezzék meg azt, akitől veszik, hogy mennyi lesz a fogyasztása, mert ez egy jó szűrő is lehet! Aki ezzel foglalkozik, tudnia kell, sőt, neki is kell legyen otthon! Ha neki nincs (klíma), akkor miért vegyél tőle olyat, amit ő maga sem használ? Ha van, de lövése sincs, akkor pedig a szakmai hozzáértése miatt keresnék mást - DE ez csak az én hozzáállásom!

    Ha nincs elég hely a tetőn, és ács vagy, akkor van egy tippem: egy kivitelező partnerem otthonra a kertjébe úgy telepített napelemet, hogy egy kerti kiülőt csinált napelemből! A belépőmagasság kb. 2m volt, és úgy csinálta meg, hogy elférjen alatta a komplett kerti-bútor szett! Cserepet, vagy egyéb tetőfedést nem csinált, a napelemek ugyanis valamelyest átengedik a fényt! Most van a kertjében egy árnyékos, mégis fényáteresztő kiülője! Nagyon megtetszett, amikor megláttam! :K
    (Ha ilyenben gondolkodsz, fontos lehet, hogy a napelemek között a leszorítók 2cm rést hagynak, így azok nem képeznek vízzáró felületet!)

    Persze van másik lehetőség is: egy ügyfelemnek a kocsibejárójára csináltunk napelemből egy "előtetőt" - szintén nem vízzáró megoldással.
    Erről tudnék fotót is linkelni, de a referencia fotóim mind el vannak látva céges logóval, és nem akarom, hogy a moderátorok hirdetésnek vegyék. Ha gondolod, elküldöm e-mail-ben szívesen.
    Jogilag ez utóbbi egyébként jobb megoldás, mert hivatalosan így nem kell foglalkozni a villámvédelemmel sem, ugyanis az épülethez csatolt "építményről" van szó, viszont nem kell építési napló sem, mert nem minősül épületbővítésnek. Hivatalosan ha különálló építményként csinálod, akkor kötelező villámvédelmi kockázatelemzést elvégeztetni, és annak eredményeként javasolt villámvédelmet kötelező kiépíteni! Egyébként ez nem hülyeség, mert ha belegondolsz, akkor egy nagy fémes izét raksz a kertedbe, ami bizony vihar esetén jelentős kockázati tényező, és valóban emberéleteket kockáztathat, ami nem játék, pláne nem a saját családtagok esetében (anyós viharban úgysem lesz ott, szóval az nem ér ;] )!

    Olcsósításnak pedig ezeket tudom javasolni:
    - Keresd meg, hogy miért ilyen magas a fogyasztásotok!
    - Déli tájolás, és minimum 35°-os dőlésszög - így már jó a polikristályos napelem is! (30° alatt mindig monot javaslok, de az drágább!)
    - A tartószerkezetet Te csináld meg! Egyrészt a saját munkád nem kell kifizetned, az anyagokat akár olcsóbban be tudod szerezni, mint más!
    - Méreteket nem nagyon tudok javasolni helyismeret nélkül, ráadásul a méretet ugye a fogyasztás határozza meg, de a gerendatávolságot 1m körülire érdemes belőni, mert a legolcsóbb sín (a napelemeket sínekre rögzítik) is tud ekkora átfeszítést!
    - Ha akarsz valaha garázst, vagy műhelyt építeni (már ha most nincs), akkor azt is megtervezheted úgy, hogy arra menjen a napelem!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Petya25

    addikt

    válasz stafff71 #282 üzenetére

    Szia
    A 9000 kWh egy normál háztartásra baromi sok, kb 27e Ft / hó csak az áram.
    Nálunk ez kb 4000 kWh és kb 12e Ft / hó, 5 főre, 2 komplett háztartásra (2 konyha, 2 fürdő, 2 vill bojler, 3 TV, 2 klíma, 2 automata garázs, 4 szgép, +kert nyáron forgatós medencével, fűnyírással).
    Nem tudom milyen durvább fogyasztóitok vannak (szauna, fűtött medence, valami ipari melós gép....) de én tuti a nyomozással kezdeném, az a legolcsóbb elsőre.

    Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

Új hozzászólás Aktív témák