Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wattafaka

    senior tag

    Sziasztok,

    Szeretnék egy olyan konfigot összeállítani, amiben ezek szerepelnek:
    -intel i5-4590
    -MSI B85M-E45
    -Corsair 8GB 1600Mhz CL9 (CMZ8GXM2A1600C9)

    A többi a kérdésem szempontjából lényegtelen. Szóval sok helyen azt mondják, hogy az 1600-as ramokat alapból az alaplap csak 1333Mhz-n futtatja, és hogy a BIOS-ban kell beállítani 1600-ra. De pontosan hol és hogyan? XMP profilban meg fogom így találni, hogy 1,5V - 1600Mhz - 9-9-9-24 vagy valami ilyesmi és ennyi? És bírni fogja ez a processzor ezt a "tuning"-ot, mert olvastam hogy a memóriahúzással együtt a processzor is húzva lesz. És ugye ez nem K-s processzor, nem tudom mennyire bírja a húzást, főleg hogy gyári hűtéssel.

    Előre is köszi,
    Üdv,
    hazazs

  • wattafaka

    senior tag

    válasz Vajga #44196 üzenetére

    Hát én imádok gépet összerakni, szerelni meg minden, viszont ez a tuningolás egy olyan terület, amit sosem csináltam. Most is csak azért feszülök rajta, mert hogy ha már a processzorom és az alaplap is támogatja az 1600Mhz-et, meg a kiszemelt memóriára is az van írva, akkor most miért ne kívánhatnék ilyen húdenagyot :)
    "Sajnos" nekem is nagy kedvencem a Corsair, nehezen állnék át más márkára. Amit külföldi és magyar fórumokon összeszedtem infót, azt leírom neked, hátha segít.
    Ugye a Corsair-nél szokás ez, hogy a tesztelt és stabilan működő órajelet írják ki a termékekre (mert hát marketing), amit még persze elbír tökéletesen. Tehát lényegében a "jól tuningolható" tulajdonság kimerül abban, hogy a csökkentett órajelet felhúzod a honlapon kiírtra és boldogság van. Úgymond ez nem is tuning, csak egy gyári OC, amit kétfléképpen is lehet BIOS-ban, ezért sem merek szakértő véleménye nélkül belebarmolni (igaz nagy bajom nem lehet, max egy BIOS reset és bumm, de mivel ősszel venném a gépet, ezért van időm kiokosodni addigra). A kétféle lehetőség:

    1. manuálisan az alap órajelet (általában 133Mhz) kell 160Mhz-re állítani, mert ugye a 10-es szorzóval lesz 1600, viszont a processzor is ezt az alap órajelet használja kiindulásként egy másik szorzóval (pl. egy 3,2Ghz-es proci 133Mhz * 24 = 3192Mhz ~ 3,2Ghz), így annak megemelésekor a processzor is tuningolódik. (a példában lesz 24 * 160Mhz = 3840Mhz ~ 3,8Ghz, ami mondjuk egy gyári hűtővel szerelt CPU-nál nem biztos, hogy szerencsés). Ezért szokták a CPU szorzóját ennek megfelelően lecsökkenteni. Jelen esetben 20-ra (20 * 160 = 3200Mhz = 3,2Ghz). És akkor így elméletileg megmarad a rendszer stabilitása, és a memória is 1600Mhz-en fut, dehát az anyja bele kókányoljon ilyeneket BIOS-ban a terméknél feltüntetett tulajdonság eléréséért. Mintha úgy andának el autót, hogy megy ez 200-zal is, ha kicsit megbütykölöd a motort.

    2. Létezik egy XMS technológia, amivel az arra alkalmas memóriamodulban előcsalogathatók a gyártó által beállított "tuningolt" beállítások. Kettő van általában, az egyik gondolom a leírásban közölt 1600/2100 satöbbi. Erre simán rámegy az ember és automatikusan elintéz mindent. Csak azt nem tudom, hogy ebben az esetben is belenyúl-e a processzor órajelébe. Aztán mivel gyári hűtővel nyomulok, meg nem is K-s processzor, ezért annyit nem érne az 1600Mhz, hogy izzadjon a processzorom, ezért is érdeklődöm, hogy ez az XMS profilos cucc mennyire járható út.

  • wattafaka

    senior tag

    Sziasztok.

    Egy ilyen RAM-ot tervezek venni: Corsair Vengeance 8GB 1600Mhz CL9 (CMZ8GXM2A1600C9)
    Az alaplapom Memory support listájában viszont Vengeance-ből csak ez a kettő szerepel:

    [Vengeance] CMZ8GX3M1A1600C10
    [Vengeance] CMZ16GX3M2A1600C10

    Ahogy nézem a kódsort csak KIT mennyiségben és időzítésben térnek el az általam választottól. Ettől függetlenül ugye nem lesznek kompatibilitási gondjaim? Menni fog CL9-en?

  • wattafaka

    senior tag

    Sziasztok!

    RAM vásárlás előtt állok és kettő között nem tudok dönteni:
    Corsair Vengeance 2x4GB DDR3 1600MHZ KIT CMZ8GX3M2A1600C9
    2* Corsair Vengeance 4GB DDR3 1600MHZ CMZ4GX3M1A1600C9

    Ezek ugyanazok a memóriák? Mármint annyi különbség nyilván van, hogy az egyiknél KIT-ben vannak. De ezen kívül van különbség? Csak mert sosem láttam még ilyet, hogy KIT-ben 3000-rel drágább (PCX), mint ha egyenként venném meg, aztán nem akarok "rosszat" venni.

    Üdv,
    hazazs

  • wattafaka

    senior tag

    válasz Qru #44368 üzenetére

    Tehát lényegében a KIT-ben is pontosan ugyanebből van kettő, csak tesztelve is voltak párban?

  • wattafaka

    senior tag

    válasz Qru #44386 üzenetére

    Mondjuk akkor ez így elég tré, hogy még két maximálisan megegyező modul esetén sem garantált a DC-ben való együttműködés :( (nem mintha olyan egetrengető lenne a különbség SC és DC között)

Új hozzászólás Aktív témák