Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! DDR4 RAM-ok úgy számolom 17 sebességben léteznek. Felhasználás szerint lehet szemléletesen / egyszerűen csoportosítani őket? Például mire elég a 2133 Mhz, mihez szükséges a 4266 MHz.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!

    Nem játszok, néha videót nézek. De brutálisan sok böngészőt és oldalakat nyitok meg egyszerre. Tonnasok. Elfogy a memória. (Szerintem ez okozhatja azt a jelenséget is hogy néha valamire ráklikkelek és bumm vége, akkor sötétbe borul a monitor, mintha nem a gépnél lennék és takarékosságból lekapcsolná. De ott vagyok és hiába mozgatom rögtön az egeret, nyomom a billentyűzetet, nem kapcsol be a monitor. Ilyenkor csak az segít ha resettel újraindítom a gépet.)

    Azt a tanácsot kaptam vegyek új, nagyobb RAM-okat. G.SKILL Aegis 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz F4-3000C16D-16GISB 23 420 Ft-tól.
    A régi RAM-októl szabaduljak meg mert problémát okozhat ha az alaplapon maradnak.

    Most arra gondoltam mi lenne ha máshogy növelném meg a virtuális memóriát? Egy Crucial MX500 2.5 250GB SSD-ra tenném az egész lapozófájlt. Crucial MX500 2.5 250GB SATA3 CT250MX500SSD1 15 390 Ft-tól. Sokkal olcsóbb és sokkal nagyobb GB lenne a virtuális memória.
    1. Működőképes az ötlet? Megoldja a problémát?

    2. Milyen pro és kontra érveket lehet felhozni?

    Hardverem:
    Monitor: Samsung S19B150N (marad, nem akarok új monitort venni)
    Kijelző méret: 19 ", Kijelző felbontás: 1366x768 HD, Méretarány: Wide (16:9)

    MSI B150M MORTAR Intel B150 LGA1151 mATX alaplap (DIMM SLOTS 4)
    https://www.msi.com/Motherboard/B150M-MORTAR.html

    Intel Core i3-6100 3,70GHz LGA1151 Box Processzor, az integrált VGA-t használom nincs videókártyám

    Kingston HyperX FURY Black 8GB (2x4GB) DDR4 memória kit (HX421C14FBK2/8); Frekvencia: 2 133 MHz;

    C: partíció az egész Premier Pro ADATA SP900 64 GB SSD, csak az operációs rendszeré, D: partíciónak van 2 HDD egyben mint Windows Tárolóhely (kb. RAID 1, vagy tükrözés).

    Köszönöm hogy elolvastad! :R
    Nem értek hozzá, nagyon kíváncsi vagyok mi történik ha +1 SSD-vel növeljük a virtuális memóriát.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Cyberboy42 #56696 üzenetére

    Attól hogy kevés lenne a ram még nem kéne hogy elsötétedjen/kifagyjon.

    Mi történik amikor elfogy a virtuális memória? Mit lát a user?

    viszont még egyszer mondom, szerintem valami más oknál fogva fagyogat a gép.

    Szerencsére nem gyakori hogy elsötétedik a monitor de ahogy visszaemlékszem mindig akkor történt amikor legalább 2 felhasználói fiókkal voltam egyszerre bejelentkezve a Windows 10-be és mindegyik felhasználón futott legalább 2 böngésző vagy több, böngészőnkként kb 40 oldal megnyitva (az kb 200 oldal).

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    Hogyan lehet megnézni, hogy éppen mekkora méretű adatot nem tud a RAM-ba betölteni a számítógép és a lapozófájlba vagy virtuális memóriába kellene tennie?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!

    Ha 4x8GB-ot (pl. G.SKILL Aegis 32GB (4x8GB) DDR4 3200MHz)
    beteszem egy alaplapba, ami a dual channelt támogatja akkor 2x2 RAM fut dualban vagy mind a 4en single chanleben működnek? Van értelme betenni a 4x8GB-ot?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    Ha az alaplap és a CPU is maximum DDR4 2133 MHz RAM-ot támogat és én mondjuk 32GB (2x16GB) DDR4 3200 MHz RAM-ot teszek az alaplapra akkor mi lesz?
    A RAM probléma nélkül 2133 MHz-en megy dualban, probléma nélkül 2133 MHz-en de nem dualban, instabil lesz a rendszer és néha összeomlik, el se indul?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz MasterDeeJay #60913 üzenetére

    Köszönöm!
    Úgy néz ki nem tudok mindent egyszerre kicserélni. Inkább most veszek RAM-ot és berakom a jelenleg használt MSI B150M MORTAR + Intel Core i3-6100 konfigba.
    Valamikor később cserélek háttértárolót C partíciónak, alaplapot, CPU-t.

    MSI B150M MORTAR:
    • 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB
    - Supports DDR4 2133 MHz

    Most 8GB (2x4GB) DDR4 2133 MHz van az alaplapon. Mivel járok jobban?
    1. Kiveszem a régi RAM-okat és akkor 32GB (2x16GB) DDR4 3200 MHz RAM-ot teszek a helyükre amik dual módban fognak menni 2133 MHz-en?
    2. Hagyjam benn a 8GB (2x4GB) DDR4 2133 MHz RAM-ot és a két szabad helyre tegyem be a 32GB (2x16GB) DDR4 3200 MHz RAM-ot. Lesz 40GB RAM 2133 MHz-en, de nem dual módban.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! FélOFF; ECC RAM; egyik hendikeppem, a kíváncsi természetem miatt írom a kommentett
    Rengeteg érdekes dolog van az életben de a nap nekem is 24 órából áll. Néha elmerülök az információk felkutatásában és közben a fontos feladataim nem végzem el. Ezért ha most valaki van olyan kedves, és röviden, nekem is érthetően válaszol akkor köszönöm szépen! Másoktól elnézést kérek! Ugorják át ezt a kommentet. Ha van tiltólista megfontolandó hogy felvegyenek. ;)

    Most a konfigom:
    Alaplap
    MSI B150M MORTAR Intel B150 LGA1151 mATX
    Részlet az alaplapról az MSI oldaláról az ECC RAM-okról:
    • 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB
    - Supports DDR4 2133 MHz
    • Dual channel memory architecture
    • Supports ECC, un-buffered memory
    - ECC UDIMM memory (non-ECC mode)
    • Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)

    Ez azt jelenti működik az ECC funkció ECC un-buffered memory RAM-al, de nem működik az ECC funkció ECC UDIMM memory RAM-al?
    (Sok a rövidítés és nem értem pontosan mit jelentenek.)

    CPU
    Intel Core i3-6100 3.7GHz LGA1151
    Részlet a cpu-world.com oldalról:
    Memory controller
    The number of controllers: 1
    Memory channels (per controller): 2
    Memory channels (total): 2
    Supported memory: DDR3L-1333, DDR3L-1600, DDR4-1866, DDR4-2133
    ECC supported: Yes

    Az i3-6100 akár egy kritikus rendszerben is használható lenne, amiben ECC RAM van? Volt idő, amikor még elég számítási teljesítménye volt ennek a processzornak, hogy ilyen rendszerben használják?



    RAM
    Kingston HyperX FURY Black 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz memória kit
    Ahogy a Kingstone oldalán írják: HX421C14FBK2/8 8GB (4GB 512M x 64-Bit x 2 pcs.) DDR4-2133 CL14 288-Pin DIMM
    Itt szó sincs ECC-ről

    A tomshardware.com-on azt írják egy utoljára 2020 december 31-én frissült cikkben az ECC RAM-okról (fordítás félig google félig én):

    Az ECC-memóriát használó rendszerek ritkábban omlanak össze. 2014-ben a Puget Systems benchmarkokat futtatott, és azt találta, hogy az ECC-memória meghibásodási aránya 0,09 százalék, míg a nem ECC-memória 0,6 százalék.

    Tehát az ECC RAM-ok is hibáznak. Úgy számoltam át, hogy ha a nem ECC RAM 100 hibát csinál az ECC RAM ugyanannyi idő alatt csak 15 hibát. Az ECC RAM-okat kritikus rendszerekben használják (pl. bankszektor, egészségügy). Ezekben a kritikus rendszerekben van még egy további eszköz ami a maradék hibát észleli és kijavítja? Hogy működik?

    Az ECC memória vállalati szintű munkaterhelést céloz meg, így a legtöbb fogyasztói PC- alaplap vagy nem támogatja az ECC RAM-ot, vagy az ECC funkció nélkül fut. Ahhoz, hogy valóban élvezhesse az ECC memória előnyeit, munkaállomás/szerver szintű alaplapra lesz szüksége.

    Mi van azokon az átlag fogyasztóknak szánt alaplapokon amiken ECC funkció nélkül, de még is működik az ECC RAM? Az átlagember alaplapjának ára forintban 5 számjegyű összeg. A szerver alaplapok 6 számjegyű összegtől indulnak.

    Az ECC memória ismét a vállalati szintű munkaállomásokra és szerverekre van igazítva. Mint ilyen, egy hasonlóan nagy teljesítményű CPU-ra van szükség az ECC memória támogatásához. Az Intel CPU-k esetében csak a Xeon vonal támogatja az ECC-t, hogy megkísérelje megkülönböztetni a rajongó szintű processzorokat a vállalati szintű processzoroktól. Eközben az AMD magban gazdag Threadripper vonala támogatja az ECC memóriát.

    Itt a link, tényleg azt írja az Intel Core i3-6100 “ECC Supported: Yes”:
    https://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i3/Intel-Core%20i3-6300.html

    :R

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz #24845312 #60945 üzenetére

    :R Köszönöm a választ!
    Biztosan ez érvényes a CPU-ra is, az Intel Core i3-6100 Memory controller tulajdonsága ECC supported: Yes. Ez is csak annyit jelent, hogy működik ECC RAM-al, de az ECC RAM non-ECC módban fog működni.

    Megnéztem az intel.com-on és ugyanazt írják, mint a cpu-world.com oldalon: ECC Memory Supported Yes
    Buborék szöveg:
    ECC Memory Supported
    ECC Memory Supported indicates processor support for Error-Correcting Code memory. ECC memory is a type of system memory that can detect and correct common kinds of internal data corruption. Note that ECC memory support requires both processor and chipset support.

    Nem tudom, aki anyanyelvi szinten beszél angolul és laikus azt is megtéveszti ez a megfogalmazás? Azt fogja hinni pl. a Core i3-6100 processzorral és ECC RAM-al nem csak működni fog a számítógép, de az ECC RAM 9. memóriachipje figyelni fogja a másik 8 memóriachipet és javítani fogja a bithibákat?
    Nekem ez úgy tűnik, mintha szándékosan megtévesztenék a vásárlókat. Azt gondolom az intelnek inkább így kellene írnia:
    ECC Memory Compatible, but ECC mode is off.
    ECC mode is on only with Xeon CPUs.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    Születtek megoldások amik az átlag emberek hardvereinek szintjén megoldják a bithibák javítását? ECC RAM nélkül.
    Pl.:
    Az alaplapon 4 RAM csatlakozó van és mindegyikben 32GB-os memóriát teszünk. A rendszer 32GB RAM-ot lát, nem 128GB-ot (nem 4x32GB). Ha az egyik 32GB-os memóriában hiba keletkezik, akkor kvázi szavazással eldől melyikben van a hiba és azt a rendszer “eldobja”.
    Ha a 4 memóriából 1-ben hiba jön létre a másik háromban jó és egyforma adatok lesznek.
    Ha a 4-ből 2-ben hiba jön létre, akkor biztos nagyon kicsi az esélye, hogy a két hiba ugyanaz lesz, mert a hibák véletlenszerűen jönnek létre.

    Ez vajon működne? Egyáltalán lehetséges átlagos hardverekkel megcsinálni azt amire az ECC RAM-ot használó drága hardverekből felépített kritikus rendszerek képesek?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

Új hozzászólás Aktív témák