Új hozzászólás Aktív témák

  • FBLLMAG

    senior tag

    válasz discrate #7201 üzenetére

    A Quadsharp 4 db volfrám-carbid élezővel rendelkezik. Persze a gyártónak van 4 gyémánt, vagy 4 kerámiás élezője is, ami hasonló. Ezek 4 szöget jelentenek 1 fajta csiszolás finomsággal. A Lansky Deluxe 5 esetében, pl. mind az 5 kővel (70, 120, 280, 600, 1000 szemcsézetű) tudom használni mind a 4 fix fok beállítást +amire a kezem rá áll. És nem csak az a 5 kő létezik. Gyémánt, kerámia, bőr is van, különböző alakban. Mindegyikkel műkődik. Talpak közül is válogathatok, a kényelem érdekében. De nem annyira mobil. A Quadsharp készen van. Ott a 4 db szög és 1 kerámia csík. Kompakt. A 4 db szöget megélezi, de a precíz sima befejezés nincs meg. A Blademedic V volfrám-carbid élezője mellett ott a V kerámia finomabb élező. De csupán 22.5° -ot tud. Pontosan. Ez is kompakt. A WorkSharp kültéri vezetett élezőm már kicsit nagyobb, de szuper élesre élez. Szintén gyorsan. Viszont 20° -osak az oldalsó szögei. Kiegészítik egymást.

    Többen emlegették az apró élező lapokat. Ezek is aprók, teszik a dolgukat (számomra nem elég gyorsan), és az élszöget látásra lehet beállítani.

    Sokan vesznek 1 kompakt utazó élezőt, ami valahogy megélezi a pengéket, hazaérve meg újra formázzák az élt. Esetemben, ha nagyon gyorsan kell éleznem az úton, a természetben, 3 élező közül választhatok. A volfrám-carbid gyorsan dolgozik ahogy a V kerámia is. 4x - 5x meghúzni a pengét, nem nagy idő. A volfrám-carbid kb 70-80 % -ra élez, a V kerámia kb 90 % -ra. A 4.5 cm hosszú kerámia csíkkal tovább lehet finomítani az élt, odafigyeléssel (a Quadsharp 800 szemcsézett a Blademedic 1000). A WorkSharp Pivot Plus ezt nem tudja. A Deluxe 1000 szemcsézetű kövén 100x - 100x húzom meg mind a 2 oldalról, hogy precíz élt kapjak. Ami nekem elégséges. De ez tart is. Nem kell 12000 - 30000 szemcsézetű vizeskő nekem, (nincs rá szükségem), ami úgy élez, hogy ráfújom a papírzsebkendőt, és elvágja.

    A szögek esetében, már elég közeli ez a 4 + 1 szög (17°, 20°, 25°, 30° + 22.5°). Nekem ez is elég. A Victorinox ajánlása pl 20°, de már a 17° -ot is kipróbáltam rajta és volt már 22.5°, 25° élszöge is. Ha valami precízebb kellett volna, ott a WorkSharp precíziós élezője, elérhető áron. ;)

Új hozzászólás Aktív témák