Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fabula

    őstag

    Tisztelt Fórumozók!

    Beléptem a 3D nyomtatással kísérletezők közé, vettem egy Anet A8 nyomtatót, amit sikeresen összeraktam és be is üzemeltem. Eddig nyomtat is rendesen, már amennyire én ezt meg tudom ítélni ilyen kevés tapasztalattal .-).
    Az lenne a kérdésem, hogy milyen nem gyári firmwaret használ, akinek ilyen gépe van és melyik verziója vált be legjobban. Néztem a Marlint meg a Skynet moddolt változatát is. Skynetből a 2.3.2 verziót találtam a legfrissebbnek, de találtam Marlin-SkyNet3D V2.3.9-et is. Meliyket ajánljátok feltenni, illetve mik az előnyei a gyári firmware-el szemben?

    Volna még egy olyan primitív kérdésem - sajnos nem sikerült rájönnöm a megoldásra -, hogyan lehet a filamentet kinyomatni menüből az extruder motorral (gyári firmware) a fúvókából? Máshol olvastam, hogy a legjobb elvágni a filamentet az extruder tetején és utána kinyomatni vele, de hogyan?
    Ti hogyan veszitek ki a filamentet azon kívül, hogy nyilvánvalóan előfűtöm a fejet menüből (egyenlőre PLA-t használok). Hiába az előfűtés, elég nehezen lehet visszahúzni, mivel a végén marad egy olvadt és lehűlt göb.

    Előre is köszi a válaszokat és elnézést, ha butaságokat kérdezek, de kezdő vagyok a témában és a tapasztaltabbaktól tanulni nem szégyen.

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3382 üzenetére

    Köszi a választ, akkor nincs más hátra, így szedem ki a filamentet. Amúgy eddig én is felfűtöttem, majd kirántottam, de ez olyan "barbár" dolognak tűnt nekem a 21. században, azért kerestem volna kifinomultabb megoldást :(( .
    Amúgy tényleg igazad van, az extruder fogaskereke jóval feljebb van, persze hogy nem tolja ki, csak beledermedne a fúvókába vagy egy centi filament. Tudtam én, hogy buta kérdés volt, csak ezt olvastam valahol, mert persze előbb sokat olvastam a témáról, mielőtt belevágtam, de így is sok meglepetés ér a gyakorlatban (elmélet és gyakorlat ugye nem ua.). Szóval többet kellett volna gondolkodnom kérdezés előtt :) .

    A Skynetből az 1.1 alfát írják mindenhol, hogy azt kell feltenni, de vannak sokkal újabbak is. Bár olyat is olvastam egy külföldi fórumon, hogy az újabb Skynet verziók csak akkor mennek fel, ha előtte fent volt az 1.1 alfa. Hát ezt eléggé kétlem, mivel flasheléskor szerintem törlődik a régi firmware mikor az új felmegy. Se hát a fene tudja, nem ez lesz az első megmagyarázhatatlan jelenség számomra a számítástechnikában.

    Továbbra is várom azok válaszát, akik használják a legújabb Skynetet, hogy azt érdemes-e feltenni, vagy elég a sok helyen linkelt 1.1 alfa, meg hogy tényleg kell-e az újabb előtt ezt flashelni.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3384 üzenetére

    Köszönöm a választ, én is így gondoltam. A 1.1.4-es Marlint le is töltöttem, te milyen bootloadert tettél fel ami jó és honnan tudom letölteni.
    A beállításokat tanulom, de programozni már nem akarok megtanulni, úgy hogy csak használom, amit nálam okosabbak elkészítettek :-).
    Az auto level-hez milyen érzékelőt használsz, induktív vagy kapacitív elven működőt és pontosan milyen típust, ha neked van már bevált.

    Szeletelő programnak egyenlőre szintén a géphez mellékelt Cura 14.07-et használom, de az újabb Skynethez a 15.04.6-ot csomagolták mellé, a Cura honlapján meg már a 2.6.2-es a legújabb verzió. Ti melyiket használjátok? A géphez mellékelt Cura 14.07-hez csatoltak egy Anet A8-hoz való config fájlt is. Ilyen config fájl van az újabb Cura-hoz is?

    Elnézést, ha sokat kérdezek, de még némi segítségre szorulok ezekben :-).

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3386 üzenetére

    Köszönöm a kimerítő válaszokat :R .

    Letöltöttem az optiboot bootloadert, gondolom az Anethez az atmega1284p-t kell feltölteni az Aurdibo IDE-vel.
    Egyenlőre wifi modult még nem tervezek hozzá, addig marad az SD support.

    Én egyenlőre üvegre nem tervezek nyomtatni, előbb még kísérletezek. Így sem mindig tapadnak meg a filament első rétegének apró részletei a blue tape-en. Valószínűleg mást kellene próbálni a tárgyasztalra tenni. Pedig levettem az első réteg sebességét a Cura-ban, de ez sem mindig elég.

    Megnéztem a 3DTouch-ot, de nekem szimpatikusabb lenne valami olyan, ami nem ér hozzá a tárgyasztalhoz, tehát induktív, esetleg kapacitív. Akinek ilyenekkel van tapasztalata Anet A8-on, az ne kíméljen, írja meg, hogy mi vált be. Jobb más hibáiból tanulni, mint a sajátomból :-).

  • fabula

    őstag

    atus72 fórumtárs javaslatára feltenném a Marlin 1.1.4 firmwaret az Anet A8-ra. Miután flasheltem kell-e és ha igen milyen beállításokat módosítani, beállítani az új firmware-ben a nyomtató korrekt működéséhez?
    Újra kell-e kalibrálni a fejbeállítást, tárgyasztalt?

    Előre is kösz a segítséget.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3432 üzenetére

    Köszi a rengeteg infót, nagyon hasznosak, rengeteget segítettél :R .

    A számítástechnikától nem félek, több mint 30 éve jó barátságban vagyok vele :-), ezért megfontolandó a javaslatod, hogy következő fejlesztésként a wifi-s vezérlést mrgcsinájam hozzá.
    Amúgy is ki akartam már próbálni a Raspberry Pi-t, csak eddig nem jutott rá időm. Most már lesz indok is hozzá :-). A videón amit linkeltél egy wifi stick is van bedugva a Pi-be. Az mindegy milyen típus, vagy csak egyfélét kezel a szoftver?

    Számomra most a 3D nyomtatás az új meghódítandó IT terület és korábbi tapasztalataimból kiindulva inkább olvasok és kérdezek, mielőtt valamit elrontok. Jobb a más kárán tanulni :-).
    Ez azért más, mint a számítástechnika, itt sokkal nagyobb szerepe van a precíz mechanikának és a megfelelő anyagismeretnek (filamentek tulajdonságai, viselkedése), meg sok olyan trükk van, ami ezekhez kapcsolódik, előbb ezeket sajátítom el, amikor időm engedi.

    Egyenlőre elsősorban a nyomtatóhoz nyomtatok tuning alkatrészeket, az extruder button volt az első, mivel az tényleg nagyon bénán lett megoldva. Minél jobban belemélyedek a tuning témába, annál több mindent kell módosítani, ahogy elnézem mások feltuningolt nyomtatóit, némelyikben már csak nyomokban lehet felfedezni az eredetit :-).
    Tartalék alkatrészeket (nozzle, szíj, mikrokapcsoló, hotend fűtőbetét, stb.) és 2 db mosfet panelt már megrendeltem hozzá, mivel olvastam, hogy ezek nem árt, ha kéznél vannak. Láttam pár fotót a neten a megégett alaplapról, ezért a mosfetes bővítést én is rögtön fontosnak éreztem.

    Most - némi tapasztalat birtokában - már bátrabban próbálkozok a beállításokkal a Cuara-ban és a nyomtatón is. A következő fejlesztésnek az autolevelt szánom, és ha üveget is akarok rátenni, akkor ahhoz kell megvennem a szenzort (valószínűleg 3D Touch), ha meg nem, akkor jó az indukciós is.
    Ehhez nyilván fel kell majd tenni az új Marlin firmware-t is, de erre még nem volt időm, hogy utána olvassak, hogyan kell feltennei az Arduino IDE vel. Már mindent letöltöttem, csak több idő kellene hozzá.

    Amiket leírtál, azok megerősítettek abban, hogy jó irányba indultam el, ha tényleg normális 3D nyomatokat akarok készíteni.

    Lenne viszont egy kérdésem is. Ha üveget vágatok az asztalra, akkor milyen legyen? Valahol azt írták, hogy a sima is jó, de ebben én kicsit kételkedem, én hőálló üvegre gondoltam.
    Ha pedig üveg, akkor mindenképp kell a hajlakkos befújás is, hogy megfelelően ragadjon az első réteg? Sok helyen ezt írják. Más módszer, pl. ragasztózás, amit te is írtál szóba jöhet az üvegnél?

    Előre is köszi a válaszokat.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz fabula #3433 üzenetére

    Elnézést a wifi stick kérdésért, kicsit már későn (korán) van. Most látom, hogy a Pi 3 már alaplapi wifi-s. A kérdés így már tárgytalan. Sajnos lekéstem a szerkesztési időt.

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3436 üzenetére

    Köszönöm az újabb infókat, nagyon sokat segítesz vele :R .

    Amit leírtál, azzal teljesen egyet értek, valóban az új technológia kiismerése, megtanulása a legfontosabb.
    Én is megtaláltam a thinkercad-ot és abban már készítettem is két, filament tároló dobozt lezáró kapcsot, amit egy leárazott OBI-s fedeles müa. dobozból meg némi P profilú tömítőgumiból készítettem, mivel azt írták, hogy a PLA nedvességre érzékeny, és tettem be melléjük szilikagélt is. Na ehhez kellett két könnyen oldható, de a tetőt eléggé leszorító lezáró kapocs, ezt terveztem meg és nyomtattam ki. Nagyon büszke is voltam, hogy egyből sikerült :D .

    Természetesen nem akarom túlzásba vinni a tuningolást, azt néztem meg, melyek azok a fejlesztések, amelyek masszívabbá, stabilabbá teszik a nyomtatót és csak azokat nyomtatom ki, amit gondos mérlegelés után valóban fontosnak tartok a stabil, hosszútávú, illetve a kézreállóbb működtetéséhez (pl. filament vezető).

    Most várom, hogy megjöjjenek a Mosfet-es modulok és utána még egy dobozt akarok nyomtatni az elektronikának, amiben ezek is elférnek. Utána már csak az autolevelt akarom megoldani, attól függően, hogy teszek-e rá üveget. Addig jó a kézi beállítás is :) .

  • fabula

    őstag

    Tisztelt fórumozók!

    Eljutottam oda, hogy feltennem az original 5 nyomógombos kijelzővel és Anet 1.0 Arduino alaplappal szerelt Anet A8-as nyomtatóra a Marlin 1.1.4 firmware-t.

    Kérdésem a következő, hogyan kel beállítani az értékeket az example_configurations mappában lévő Anet A8 Cofiguration.h fájlban, hogy kezelje az Anet gyári autolevel érzékelőjét.
    A Skynet 2..3.2 fix 2-ben külön van ilyen config fájl az A8- 5buttonkeypad- autolevel- stock anet sensor mappában, de már nem tenném fel a Skynetet, mivel beolvadt a Marlinba és a fejlesztések ehhez lesznek a továbbiakban.
    Ha jól gondolom a Z Probe Options részben kell ua. értékeket beállítani, mint ami a Skynet A8- 5buttonkeypad- autolevel- stock anet sensor config fájlban szerepel? Mást ehhez esetleg kell még módosítani a Marlin configon?
    A config fájlban az Extra Features részben #define DEFAULT_NOMINAL_FILAMENT_DIA 3.00 sor szerepel, a 3.0 értéket át kell írni 1.75-re, mivel ilyen átmérőjű filamentet használok?

    Csak megerősítésképpen kérdezem, mielőtt valamit elrontanék.
    Először átmásolom a example_configurations mappában lévő Anet A8 config fájlt (az adv-ot is?) a Marlin mappába.
    Utána betöltöm a Marlin.ino fájlt az Arduino IDE 1.8.3-ba.
    Fentiek szerint szerkesztem a Cofiguration.h fájl tartalmát?
    Ezután Verify/Compile futtatása.
    Végül a firmware flashelése az alaplapra USB-n megfelelő portot beállítva.

    Előre is köszönöm a segítséget.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3464 üzenetére

    Köszi a korrekt és gyors választ :R.

    A Z level kérdésre valaki esetleg? Használ valaki eredeti Anet érzékelőt?

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3467 üzenetére

    Az Anet gyári érzékelője tudomásom szerint induktív, most kaptam egyet kipróbálásra. Amíg nem döntöttem az üveg asztal felől, addig ez is jó lenne kísérletezni.
    Így néz ki, az extruder hátsó részére kell felcsavarozni az epoxy tartólemezét.

    [link]

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3470 üzenetére

    Ez állítólag a hivatalos érzékelője, a tartó epoxy lapból ki is van vágva az Anet felirat. Ezt hívják a fórumokon the “official” Anet sensor-nak.
    Sajnos úgy néz ki, hogy nem működik. Feltettem a nyomtatóra a Skynet v2.3.2 fix 2 firmware-t a mellé adott A8- 5buttonkeypad- autolevel- stock anet sensor configal, gondolván hogy ezzel nyilván működnie kellene, azonban az alaplap z-endstop csatlakozójába dugva a ROKO SN04-N típusú szenzor nem csinál semmit, az asztalhoz közelítve nem világít a rajta lévő piros LED, tehát valószínűleg nem érzékel, így nem is szereltem fel.
    A Skynet v2.3.2 fix 2 firmware-t a mellé csomagolt Arduino IDE 1.8.0 (with APIM) szoftverrel flasheltem fel, felment gond nélkül.

    Na gondoltam, akkor ha nem jó a szenzor, felteszem a Marlin 1.1.4-es firmwaret, de annál már a a fordítás sem fut le, hibát ír ki, hogy nem jó a kiválasztott board típusa. A Skynet-hez csomagolt Aurdino 1.8.0-ban ki lehetett választani az Anet v1.0-ás alaplapot és ezzel a Skynet fel is ment gond nélkül, azonban a Marlin nem, hibát ír ki.

    Próbáltam a legújabb Arduino IDE 1.8.3-at is, de abban nincs a választható alaplapok között az Anet, az alaplap info ismeretlen alaplapot ír. A Marlin firmware Anet A8-ra feltételéhez melyik alaplap típust kell kiválasztani az Aurdino 1.8.3-ban?

    Megköszönném, ha átküldenéd Marlin Configuration.h fájlodat. Neked 3D touch szenzorod van és ha teszek az asztalra üveget, akkor nekem is azt kell majd beszereznem. Neked amúgy hogyan vált be a szenzor?

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    Na szóval jelenleg azzal kínlódok, hogy az első réteget nem fekteti le rendesen a nyomtató. Amikor az első réteg keretét nyomtatja, a szál nem tapad le és összevissza gabalyodik. Az asztal távolsága pontos, már többször leellenőriztem, 0,2 mm. Ha nyomtatok alá "talpat" (Raft), akkor azt kinyomtatja, majd amikor a tényleges tárgy első rétegét kezdi nyomtatni, akkor ugyan az történik.
    Olyan, mintha túl magasra emelné a fejet és magasról "csorgatná" az olvadt PLA-t, így az nem tapad le és össze-vissza húzza maga után a fej. A második rétegtől azután már normálisan nyomtat és a többi is réteg is rendben van, de amikor leválasztom az asztalról, hát az alja az csapnivaló gubancos csíkok egyvelege.

    A gyárilag hozzá adott filamenttel, a gyári firmware-el és a szintén hozzá adott Cura 14.07-el a leírás szerinti beállításokkal szeletelve ilyet nem csinált.

    Most a Skynet 2.3.2 fix 2 firm van fent, azzal is ugyan ezt csinálja.

    Jelenleg Devil Design PLA-t használok, erről azt írták, hogy jó. Nyomtattam temp towert is vele, ez alapján 195 C fejhőmérséklet környékén nyomtat vele a legszebben. Az asztal 60 C-ra van felfűtve.

    Ja és mindegy neki, milyen programmal szeletelek, mindenképp ilyen lesz.

    Mit kell beállítani ahhoz, hogy normális első réteget nyomtasson és ne húzogassa maga után a szálat az asztalon vagy a raft-on, mindegy neki, hogyan nyomtatok. Márpedig a raft-ra tapadnia kellene.
    Miért emeli fel a fejet az első rétegnél magasra és hol lehet ezt beállítani, hogy ne tegye?

    Akinek volt már ilyen, esetleg írja meg, mi nem jó.

    Ja és még egy. A nyomtató a 3-as soros porton van, az Arduino IDE simán kommunikál vele, viszon egyik Cura-ból sem lehet USB-n nyomtatni, azt írják, nincs kapcsolat a COM3-on vagy nincs nyomtató csatlakoztatva (14.07, 15.04, 2.6.2 egykutya). Miért nem tudnak csatlakozni a nyomtatóhoz, ha az Arduino IDE tud? Mit kellene beállítani?

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3478 üzenetére

    Hálás köszönet a válaszokért, máris megnézem a szoftveres részt :R .
    Na akkor nem én vagyok a béna, mivel én is beszinteztem ahogy elő van írva és még is vacak lett az első réteg. Követem a tanácsodat, ezt is próbálom mindjárt.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3474 üzenetére

    Nagyon köszönöm, megnézem :R . A fene se érti ezeket az USB-serilal portokat, nekem eddig még csak bajom volt vele. Csak azért tartok itthon egy ósdi notit, hogy a régi serial porton beállítandó hardwerwkwt tudjam kezelni, ha kell, mivel az USB soros átalakítás nem igazán megy sok régi, de még használatban lévő eszközzel, ezek elsősorban telefonos hardwerek.

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3478 üzenetére

    Sanguino beállítva alaplapnak ahogy leírtad, de a Marlin 1.1.4 firmware fordításakor ezzel a hibával megáll az Arduino IDE. Miért akar más alaplapot, mint amit én beállítok. Ti hogyan tettétek fel az Anet A8-ra?

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3485 üzenetére

    Nagy vagy! Ma egész nap (szabadnapos vagyok :) ) a 3D nyomtatással küzdöttem, már csukott szemmel is be tudom állítani a tárgyasztalt :-).
    Azt viszont nem mertem megcsinálni, hogy nagyon szorosra állítsam a papírt a fej alatt, még 0,2-es hézagolóval is leellenőriztem.
    Na most a te tanácsodra beállítottam úgy, hogy szoruljon az a papír!
    Közben megkerestem a Cura-ban a PrinterManager.py-t és valóban, 115200 baud volt beállítva legkisebb értéknek. Na azt átírtam 57600-ra és már látja is a nyomtatót. ( Modjuk a régi 14 és 15-ös Cura-k most sem találják, pedig azoknál a nyomtató beállításoknál be lehetett és be is állítottam a COM3-at és 57600 baudot, na mindegy, felejtősek.)

    Szóval most a tesztkockát a Cura 2.6.2-ből nyomtatom USB-n és szépen megcsinálta az első réteget is így szemre, de majd ha kész lesz és leszedem az asztalról, akkor minden kiderül. Minden esetre most nem húzgálta össze-vissza a szálat az első rétegnél, ami nagy haladás. Ha kell, kipróbálom az Z offsetet is, az is jó ötlet.

    Ja és a Marlin. Természetesen csináltam én egy külön könyvtárat neki, ahová bemásoltam az Anet A8 configokat, de miután nem ment, le is töröltem. Így esett meg, hogy az eredeti, alap config fájlos Marlin maradt a gépemen és persze miután a segítségeddel feltettem az alaplapot, már erről elfelejtkeztem és betallóztam így az Arduino-ba. Na most hála neked bemásoltam az Anet config fájlt a Marlin könyvtárába és simán le is futott a fordítás. Hogy én milyen ... vagyok! :W Hálás köszönet, már nem igazán tudom néha, mit is csinálok, de még lelekes vagyok :) . Nagyon érdekel a 3D nyomtatás és minél jobb eredményt szeretnék kihozni belőle, amit egy ilyen olcsó gépből max ki lehet hozni.

    Nagyon sokat segítettetek itt a fórumon, köszönöm mindenkinek.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3479 üzenetére

    Csak jelzem, hogy teljesen igazad volt a Z offsettel kapcsolatban. Hiába állítottam be úgy az asztalt, hogy a fénymásoló papír csak szorulva húzogatható az a fej alatt középen és a négy sarokban is, a bonyolultabb, főleg kis belső részleteket (pl. csavarluk) tartalmazó objektumoknál ezek nem tapadtak le, a fej elhúzta őket. Tanácsodnak megfelelően állítottam a Z offseten lefelé, próbálgattam, most 0.17-en van és így nyomtatja jól az első réteget.
    Még egyszer köszi a tanácsot, magamtól nem mertem volna így beállítani, nehogy a fej felszántsa az asztalt.
    Hiába, ezt teszi a tapasztatlat. Még egyszer köszi, hogy megosztottad ezt az infót.

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3512 üzenetére

    Jelzem, én meg el is olvastam, mert nekem belinkelted, tényleg sok hasznos dolog van benne a 3D nyomtatásban kezdőknek.
    Azért ez nem egy lézer, vagy tintasugaras nyomtató, amiben csak a tonert vagy a patront kell cserélni, esetleg néha valahol beszorul egy papírlap, de amúgy az esetek 99%-ában megy a nyomtatás odafigyelés nélkül.
    Ezt bizony meg kell tanulni, felhasználva azok tapasztalatait, akik már régebb óta foglalkoznak vele és ki kell mindent tapasztalni magadnak is. Sok kis apróságon múlik a nyomat minősége, sokkal nagyobb odafigyelést és lényegesen több karbantartást igényel egy 3D nyomtató üzemeltetése. Na meg tisztában kell vele lenni, hogy ezek a DIY nyomtatók nem a legprofibbak, cserébe az áruk is barátibb.
    Én is szívesebben vettem volna egy Craftboot 2-őt, csak nem volt lehetőségem 10x áron megvenni.
    Ezt a lehetőséget úgy fogom fel, hogy megtanulhatok egy új technológiát, és így, hogy minden kis részletét meg kell tanulni, sokkal jobban fogok majd hozzá érteni, mintha egyből drága pénzért egy profi gépet vettem volna.

  • fabula

    őstag

    Ha már a hőmérsékletekről van szó. Én Devil Design PLA-val nyomtatgatok, nyomtattam thermal towert és aszerint a 190-195 C-os részei lettek a legegyenletesebbek. Most 195-re állítva nyomtatom 60 C-os hotbed-el, így jó is lesz a nyomat, viszont nagyon vékonyan, de szálaz az ugrások közben. A retraction bekapcsolva, a distance 5 mm, a speed 45 mm/s,a min travel 0,8 mm, a Z hop bekapcsolva, height 0,5 mm.
    Tényleg nagyon vékonyak a szálak, pókháló vastagságúak, amikor csipesszel leszedem, alig lehet megfogni őket, de mindig jelentkeznek.
    Mit állítsak még, hogy ezeket eltüntethessem? Vagy ez ilyen és utómunkálattal kell eltávolítani?

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3520 üzenetére

    Elolvastam amit linkeltél, kösszönöm.
    Hát igen, nekem is 0,8 volt először a distance (visszahúzás), de akkor nagyon szálazott, állítgattam nagyobbra és jobb lett, de 5 mm-nél hosszabbat már nem mertem állítani, én is sokalltam az eddig látottak, olvasottak alapján. Mondjuk erre nem is gondoltam, hogy így már visszahúzza a filát a hideg zónába és ez rontja a nyomtatást, megszívlelendő. Most visszavettem a distance értéket 0,8 mm-re, a speedet felvettem 50 mm/s-re, ez az Anet A8 javasolt travel sebessége a gyári beállítások szerint, a min travel nmaradt 0,8 mm-en. Ma már nem nyomtatok, de majd holnap igen és akkor kiderül, mi változott, majd megírom.
    Mindenkinek jó éjt, már ha tudtok aludni ebben a melegben.

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3522 üzenetére

    A nyomtatóhoz adott A8 Operation instruction-2016-7-8 pdf-en 50 mm/s van megadva a Cura 14.07 beállításainak ismertetésénél travel speed-ként. Azért gondoltam, hogy ez a javasolt. Máshol láttam már én is nagyobb sebességet beállítva travel-nek, de eddig nem akaratam ezzel variálni, amíg elfogadhatóan nem nyomtat. Ezekkel majd utána kísérletezek :-).

  • fabula

    őstag

    Az Anet A8-hoz elég "egyszerű" műanyag bordás szíjat adtak és nekem is ropogó hangot ad az X tengelyen.
    Rendeltem is hozzá 6 mm-es GT2-es szíjat. Az lenne a kérdésem, hogy az A8 szíjcserénél GT2-re kell-e cserélni a motoron lévő bordás meghajtótárcsákat és ha igen milyenre (pl. típus, vagy milyen milyen fogszámú, átmérőjű, stb., ami fontos adat lehet).

    Előre is köszi a válaszokat.

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3474 üzenetére

    Köszönöm a konfigot :R .
    A sikertelen Anet "stock" sensor próbálkozás és tájékozódás után úgy döntöttem, hogy én is beruházok egy 3D-Touch érzékelőre. Már csak azért is, hogy ha később teszek rá üveget, ez azzal is működni fog korrektül.
    Néztem a bekötését az Anet A8-hoz és ott az 5 szálból az egyiket a kijelző csatlakozójának egyik lábára kötik.
    Te hogyan oldottad meg a bekötését a 3D-Touch-nak?
    Előre is köszönöm a választ.

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3529 üzenetére

    Kedves kazmer!

    A gyári csapágyakba milyen kenőanyagot tettél? Én WD40-el fújtam be, de az asztal csapágyai így is elég hangosak maradtak, jól hallhatóan ropognak az asztal mozgása közben.
    A z couplereket milyen típusra cserélted le, megtennéd, hogy belinkeled?

    Előre is köszönöm a válaszaid.

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3539 üzenetére

    Köszönöm a válaszaid.
    Az meg tudnád mondani, hogy az Anet motor tengelye hány mm-es? A Z coupler-nél azt tudom, hogy 8 mm-re kell egyik oldalon (menetes Z szár), de a motor tengelyét nem mértem le beszerelés előtt és most nincs sok kedvem csak ezért szétszedni :-).
    Esetleg azt meg tudnád mondani, hogy a GT2-es szíjhoz kell-e a motor bordás meghajtótárcsáját cserélni? H igen, milyen fogszámúra (16-ost meg 20-ast találtam a neten).
    Amikor rendeltem, a GT2 szíj paramétereinél nem volt feltüntetve fogszám, viszont az írták, hogy Pursa-hoz jó, az Anet meg Pursa klón, így akkor erre nem is gondoltam.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    Kedves Fórumtársak!

    Azt hiszem, rájöttem az Anet A8 legnagyobb gyengeségére, ez pedig a két Z tengely időbeni eltolódása. Először csodálkoztam, miért kell gyakran utána állítani az asztal szintezését a fejhez, de egy idő után azt vettem észre, hogy nem egyformán kellett az asztal négy sarkát állítani, mintha ferdülne. Ekkor jutott eszembe, hogy rámérek az X tengely rúdjaira és a jobb oldalon magasabban volt 1,5 mm-el, mint a bal oldalon. Ez ugye azt jelenti, hogy a két Z tengelyen nem szinkronban történik a mozgatás.
    Mit lehet tenni, hogy a két Z tengely szinkronban maradjon a két motoros megoldás ellenére?
    Kerestem a neten és ezt találtam:
    [link]
    meg ezt:
    [link]

    Ilyen megoldást próbált már valaki és működik-e?
    Esetleg milyen más megoldást ajánlotok?

  • fabula

    őstag

    válasz layerke #3552 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a válaszokat.
    Nem tudom, hogy mi okozza a két Z tengely eltérését, de mindent le fogok ellenőrizni.
    Amúgy ha már más is próbált erre megoldást találni, esetleg lehet, hogy olyan valós probléma, melyrek nem tüneti kezelés kell.
    Közben láttam a youtube-on egy olyan videót is, ahol egy latin ajkú srác teljesen átalakította a Z mozgatást, az egyik Z motort felülre tette és onnan hajtotta meg egy bonyolult bordás ékszíj vezetéssel a két Z orsó egymotoros meghajtását, úgy, hogy az orsók felső végére tette a bordás tárcsákat. Na ezzel biztos nem lesz letérés a két oldal között, de ez elég nagy átalakítás.
    Amúgy már máshol is olvastam korábban, hogy a Pursa i3-nál és a klónjainál jellemző ez a hiba, csak nem gondoltam ekkora eltérésre ilyen rövid idő alatt, azt hittem, hogy elég pl. havonta ellenőrizni az X rudak egyenlő magasságát a két Z tengelyen.

  • fabula

    őstag

    válasz kazmerr #3562 üzenetére

    Erről a PLA filament tárolásról sok külföldi fórumon is írtak és inkább szükségesnek ítélték.
    Én a biztonság kedvéért vettem az OBI-ban akcióban féláron egy zöld áttetsző tároló dobozt (volt pink is :-) ) és a fedelet a belső peremén körberagasztottam P tömítőszalaggal, majd nyomtattam hozzá két rápattintható rögzítőkapcsot. Tettem bele egy adag silica gel-t és ebben elfér 6 tekercs filament. Nekem ez egyenlőre elég, bajt meg biztos nem csinálok vele. Az egész kijött 1200 Ft-ból. Inkább védjem, mint hogy később tönkremenjen, ki tudja, nekem még nincs hosszútávú tapasztalatom és inkább óvatos vagyok. Azért kár lenne, ha később ki kellene dobnom filamentet, mivel még is az óvatosoknak volt igaza :-).

  • fabula

    őstag

    válasz atus72 #3589 üzenetére

    Érdekes amit írsz, mivel nekem is DD filamentem van és a fehérrel nyomtattam egy temp calc towert. Meglepetésemre 195 C-nál adta a legszebb eredményt. Azóta is ezen hőfokon nyomtatok vele és semmi hibát nem tapasztaltam. Ekkora szórás lenne a DD filamntjei között? Korábban én is magasabb hőfokon, 205 C nyomtattam vele, de nem volt tökéletes, ezért nyomtattam temp calc towert.
    Úgy látszik új filament beszerzése után mindig érdemes lehet ezt a temp tesztet kinyomtatni, hiába ugyan az a gyártmány.

  • fabula

    őstag

    válasz blountex #3624 üzenetére

    Próbáld ki őket, mind ingyenes és amelyik jobban bejön, kézreállóbb neked, azt válaszd. Én az Anet A8-hoz a Cura 2.6.2-őt használom, eddig bevált. De kinek a pap, kinek a papné :-).

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz s.donat #3640 üzenetére

    Nekem Anet A8 van egy hónapja. A hozzá adott tápegységgel kapcsolatban nem olvastam még komoly problémát. Én is kinyomtattam hozzá a tápegység védő, biztosítékos kapcsolóval és dugaljjal ellátott borítást. Tervezek még rá egy hűtőventilátort tenni a rácsra és a tetejére hővezető párnával hűtőbordát. Szerintem egyenlőre fölösleges cserélni. A szerelés viszont nagyon fontos, mint ahogy azt írták. minden kábelvéget beónoztam és szigetelt kábelsarut préseltem rá bekötés előtt, amin nem volt.

    Tettem rá két mosfet-et is, itt is minden kábelt ónoztam és saruztam a bekötés előtt, valamint a hotend fűtőszál kábelének végére szigetelt kábelvégzárót préseltem.
    Amit még szoktak írni, az a hotbed négyes fűtőcstlakozója (ami a hotbedhez csatlakozik), ami meg szokott égni, vannak róla fent fényképek. Ezen még gondolkodom, hogy milyen masszívabb, nagyobb felületen és biztonságosabban csatlakozó csatlakozópárral válthatnám le. Valaki csinált már ilyet esetleg?

    Közben megjött a az E3D V6 hotend, annak a beépítése és az extruder máshová telepítése lesz a következő projekt.

    Ja és közben megcsináltam az Anet A8 "stock" szenzorával az auto bed levelinget, kellett hozzá egy optocsatolós megoldás, melyet pár alkatrészből el is készítettem és így már 12V-ról táplálva kitűnően működik (köszi a tippet (#3478) izisz).

    Én is ezzel a DD 5 színű kezdőcsomaggal indítottam és nekem bevált, viszont mint már írtam, egy temp tower nyomtatása után jelenleg 195 C hotend és 60 C hotbeddel nyomtatok vele, mert így adta a legjobb eredményt.

    Ja és jelenleg én is a SkyNet 2.3.2 fix 2 firmware-el használom, mivel a legújabb Marlin nem ment fel. A Marlin-hoz valószínűleg bootloadert is kellene cserélni kisebber, mint ahogy azt korábban ajánlották itt a fórumon, mivel a Marlin nagyobb méretű és nem fér a flash-ben, de az optiboot bootloader állítólag kisebb és jobb is mint a gyári, csak még arra nem jöttem rá, hogy lehet feltenni az Anet A8 alaplapjára. Egyenlőre nem is foglalkozom vele, mivel a SkyNet-el jól működik, de azt már nem fogják tovább fejleszteni, mivel a hivatalos Marlin-ba is bekerült az Anet A8 támogatás, ezért előbb-utóbb lépni kell majd.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3648 üzenetére

    Gratulálok a fémvázhoz, már én is néztem, mint későbbi lehetséges továbblépést. Hol vetted?

    Nekem a Marlin 1.1.4 USB-n a PC-ről nem ment fel, mindig hibával leállt. Ugyan így telepítve a SkyNet 2.3.2 fix 2 simán felment. Nem értem, mi lehet a gond a Marlinnal, én is githubról szedtem le.
    Ez kb. két hete volt, azóta még nem néztem utána más elfoglaltságok miatt.
    Lehet, hogy neked a SkyNet-ből feltett bootloader miatt ment fel a Marlin? Nekem még a gyári bootloader van fent.
    Korábban egy fórumtárs azt írta, hogy neki sem ment fel a Marlin egyből az A8-ra, előbb bootloadert cserélt optiboot-ra, ami kisebb méretű a gyárinál, mivel a Marlin sok helyet foglal. Gondolom a Marlin alapból sok nyomtatót támogat, a SkyNet meg optimalizált az A8-hoz, ezért lehet a méretkülönbség.

    Ha lesz egy kis időm szórakozni vele, akkor majd megpróbálom feltenni az általad javasolt bootloadert és utána a Marlint, hátha úgy menni fog.

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz s.donat #3644 üzenetére

    A biztosíték 2,5 A lassú.
    A sarukhoz nem kell feltétlen préselő fogó, pl. ha nem szigetelt sarukat veszel, simán bele lehet forrasztani a vezetéket és úgy is tökéletes lesz, ha telenyomod forrasztóónnal. Utána/előtte meg ráhúzol hőre zsugorodó szigetelőcsövet és szintén a pákával rázsugorítod.
    Forrasztópákát rendelhetsz az Ali-ról 1500-1700 Ft-ért, 220V-os hőfokszabályzós 5 cserélhető heggyel és van, amelyikhez még tartalék fűtőpatront is adnak ennyiért.
    Pl.: [link]
    Ez egy megtérülő beruházás, ha barkácsolsz, sok mindenre jó lesz, persze SMD alkatrészeket azért ne ezzel forrassz :N .

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    Sziasztok.

    Anet A8-nál most jött elő, hogy nyomtatás közben fogja magát és újra indul. SkyNet 2.3.2 fix2 van rajta szinte az elejétől (1 hónap) és eddig ilyen nem volt. Ma már többször is megcsinálta, persze ilyenkor leáll a nyomtatás és lehet eldobni a félkész nyomatot.
    Csinált olyat is kétszer, hogy túlmelegedést írt ki a kijelzőre és persze megállt. Nem volt semmiféle túlmelegedés, mivel pont néztem, hogy hol tart, normál hőmérsékleten volt a HB és HE is, termisztorok jók.

    Valakinek volt már ilyen és ha igen, mi okozza?

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3700 üzenetére

    Köszönöm a válaszod.
    Nem USB-ről nyomtattam, hanem SD-ről, ez nem lehetett az ok.
    A hőmegfutás ellen a SkyNet 2.3. fix2-ben nagyobb határértékeket állítottam be a javaslatodra, várom, mi lesz az eredmény.
    Amit megfigyeltem, hogy tegnap sok és időigényes munkadarabot nyomtattam vele. Az elsőt még kinyomtatta rendesen, majd a másodiknál kezdte el a spontán újraindulást és a thermal runawayt.
    Néztem, hogy a tápegység és a vezérlőpaneleln lévő motorvezérlők hűtőbordája is elég meleg. A HB és a HE már külön mosfeteken keresztül kapja az áramot, azok alaplapi vezérlője nem is melegazik.
    Ma ráakasztottam ideiglenesen egy 92-es ventit a tápra és egy 60-asat az alaplap elé, hogy a hűtse a motorvezérlőket. Most így a táp és a motorvezérlők bordái is hidegek.
    Lekopogom, de ma eddig még nem indult újra és nem is volt hőmegfutás sem. Lehet, hogy hosszabb nyomtatásokkor mindenképp aktív hűtés kell a tápnak és az alaplapi vezérlőknek? Meglátom, mi lesz a hűtés után, lesz-e spontán újraindulás. Ma nem tudtam olyan hosszan nyomtatni, mint tegnap.

    Más kérdés. Továbbra sem tudom felrakni a Marlin 1.1.4-es firmwaret az alap Anet A8 alaplapra. Valaki tette már fel úgy, hogy a gyári bootloder volt fent? Azért is érdekes számomra, mivel a Marlin alapú SkyNet 2.3.2 meg simán felmegy USB-n. Mi a különbség, ami ezt okozza? Valóban annyival nagyobb méretű lenne az originál Marlin, hogy nem fér el a gyári alaplapi flash-ben?

    Hiába na, a mikrokontrollerekkel még nem volt eddig időm foglalkozni, most kell magamra szedni annyi tudást, hogy legalább a 3D nyomtatókkal elboldoguljak. Egyenlőre nem szeretnék alaplap cserére költeni, a gyári A8-as lapot kell használhatóvá tenni, ha lehet.

  • fabula

    őstag

    Elnézést, lejárt a szerkesztési idő.
    Az miért van, hogy a SkyNet 2.3.2 fix2 firmware-n nyomtatás közben állandóan szétesik a kijelzőn a főképernyő. Ha látni akarom az adatokat, be kell lépni az almenübe, majd vissza, hogy helyreálljon a kép, addig csak szemetet látni. Elég bosszantó.
    Ez az eredeti Marlin 1.1.4-ben is így van?

  • fabula

    őstag

    válasz izisz #3724 üzenetére

    Először is köszönöm a válaszod és a felajánlott segítséged.
    Az LCD szalagkábelére tettem egy zajszűrő ferritet és valóban eltűnt az LCD hiba, már nem jelenít meg összevissza értelmezhetetlen jeleket, stabilan működik, legalább is eddig. Jó ötlet volt, köszi :R .
    Sajnos az utóbbi napokban alig volt időm a 3D nyomtatással és a nyomtatóval foglalkozni, de remélem a jövő héten már több időm lesz.
    Közben sorban megjöttek a tuning alkatrészek is, jelenleg éjszakánkként ezekhez nyomtatok ki egy-egy darabot, hogy mielőbb fel tudjam szerelni (E3DV6 HE, Igus DryLin csúszócsapágyak, GT2 szíj és görgők, stb.). Mivel most alapvetően jól nyomtat az A8, addig nem akarok firmwaret cserélni, míg ezeket át nem szereltem, majd utána jöhet a Marlin is, addig már elleszek a SkyNet-el.
    Azóta csak egyszer produkált újraindulást, mióta hűtöm a tápot és az alaplapot is, szerencsére csak három réteg után, így nem volt nagy veszteség, de még mindig nem értem, mi miatt indul újra. Gondolok arra, hogy esetleg a táp szűrése nem megfelelő és onnan kaphat hálózati zavarjelet, vagy érzékeny a kisebb hálózati feszültség ingadozásokra, nem tudom. Próbálok szerezni egy szünetmentes tápot és megnézem, azzal jelentkezik-e az újraindulás.
    A Marlin ügyben majd írok, ha kész vagyok az átépítéssel és jöhet a firmware csere, ha még akkor is élhetek a felajánlott segítségeddel.

  • fabula

    őstag

    Tisztelt Fórumtársak!

    Olyan kérdésem lenne, hogy egy kész .stl formátumú 3D modellt milyen szoftverben és hogyan lehet két önálló darabra elvágni? Eddig kezdőként a tinkercad-ot használtam, de abban nem találok ilyen funkciót.

    Más. Az Anet A8-am SkyNet 2.3.2 fix2 firmware-al olyat csinált, amit eddig még nem láttam. Egy modell nyomtatása közben megállt, kivitte bal oldalra a hotendet és kiírta hogy "cleaning". Gondoltam magát fogja tisztítani (ne nevessetek ki, de tintasugaras nyomtató már csinált ilyet, gondoltam analóg a működés), de mivel semmi nem történt, gondosan letörölgettem a forró fúvókát egy nem szöszölő rongydarabbal, majd rányomtam a nyomtatás folytatása parancsra. Sajnos azt kellett tapasztalnom, hogy kb. 20 réteg kinyomtatása után a modell eltört ott, ahol a "tisztítás" után folytatta a nyomtatást és atörésnél volt vagy 3-4 réteg, ami anyaghiányos volt, azoknál tört el. A fúvóka nem tömítődött el, mert ezek után jól nyomtatott és a filament is hibátlan volt.
    Mit kell tenni, ha megint tisztítást ír ki a nyomtató egy modell nyomtatása közbe? Ki kell nyomatni egy kis filamentet a hotendből? Esetleg valami más?

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    válasz nyogo83 #3821 üzenetére

    Köszi a választ.
    A gcode-ot én csináltam Cura 2.6.2-vel, eddig még ilyet nem produkált. Rákerestem és valóban van a kódban egy ilyen sor: "M117 Clean up...". Hogy ez hogyan került bele, el sem tudom képzelni. A Cura fogta magát és beletette?
    Na legalább már ezt is tudom.

  • fabula

    őstag

    válasz Dalee #3822 üzenetére

    Köszönöm a választ.
    Már én is letöltöttem a Fusion360-at és próbáltam is benne szeletelni, de nem csinálja meg arra hivatkozva, hogy az elvágó négyzet nem keresztezi az elvágandó objektumot, ami pedig nem felel meg a valóságnak. Előtte kipróbáltam a szeletelés funkcióját egy kockán és azon működött, de a betöltött szerintem nem túl bonyolult .stl modellen meg nem.
    Más program van-e esetleg, ami tud darabolni stl modellt?

  • fabula

    őstag

    válasz janek69 #3833 üzenetére

    Köszönöm a tippet. Telepítettem a netfab-ot és azzal sikerült a darabolás ami a Fusion360-al nem. Ki érti ezt?

  • fabula

    őstag

    Megjöttek a CoLiDo PLA filamentjeim. Eddig DD filamenteket használtam és azoknál 195 C környékén nyomtatott a legszebben az A8.
    Aki már használt CoLiDo PLA-t megírná, hogy mi a kb. optimális HE hőmérséklet hozzá (nincs kedvem kísérletezni, ha nem muszáj :) ).

  • fabula

    őstag

    válasz nyogo83 #3891 üzenetére

    Szia!
    Belinkelnéd a leírást ide, engem is érdekelne a téma és lehet mást is.
    Előre is köszi.

  • fabula

    őstag

    válasz nyogo83 #3898 üzenetére

    Állíts a szenzoron kicsit feljebb, úgy, hogy amikor a szenzor érzékeli a HB-t, a HE hegye épp hozzáérjen a HB-hez, majd 0,1 mm-enként állítsd feljebb, amíg az A4-es papír enyhén nem szorulva csúszik alatta (persze előtte a HB-t szintezd be megfelelően).
    Ha meg van a felfelé eltolás értéke, akkor azt állítsd be a szoftverben offset-nek.
    Én így csináltam és működik.
    Onnan lejjebb szerintem nem engedi vinni, ahol az érzékelő érzékeli a HB-t, csak feljebb, mivel az az alsó végállás.
    Ha hülyeséget írtam, akkor sorry, majd más tapasztaltabb fórumozó kijavít :) .

    [ Szerkesztve ]

  • fabula

    őstag

    Lehet hülye kérdés, de most merült fel bennem. Amikor felszerelem a 3DV6 tefloncsöves HE-t és az extruder elkerül az A8 tetejére, akkor hogyan tudom kiszedni cserekor a filamentet. Melegítem a fejet és rángatom a hosszú csövön keresztül az extruder felől?
    Ti hogyan cseréltek filamentet ilyen konstrukciónál?
    A gyári HE extruder kombónáál az extruder hűtőventit megcsináltam kinyithatóra, így filament cserénél közvetlen a HE bemeneti csövénél elvágom a filamentet az extruder fogaskerék alatt és az új filamenttel pedig kitolom az előző meleg anyagot a fejből. Ezt találtam a legkulturáltabb megoldásnak.
    Most, hogy fognék hozzá az A8 fejlesztéséhez és már kinyomtattam mindent a 3DV6 HE és az extruder átépítéséhez, elgondolkodtam ezen és önerőből eddig nem jöttem rá a legjobb megoldásra :-).

    Saccco 3956: Ez tényleg komoly projekt, szép világítós virág mikrokontrolleres vezérléssel, nem semmi. Én úgy csinálnám meg egy fényérzékelővel, hogy sötétre induljon és fényre álljon le. Úgy jó lenne a gyerekszobába éjjeli fénynek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák