Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Dzsekó #62182 üzenetére

    Hello!

    2 napja vettem egy 10 TB-s Seagate IronWolf ST10000VN0004-es winyót.

    Felhasználását tekintve filmek letöltésére és tárolására használnám, a gép folyamatosan megy 0-24-ben, egy 6 TB-s WD Purple-t cseréltem le rá, egyrészt, mert az már teljesen betelt, másrészt meg mivel már gigabites netem van, szerettem volna, hogy gyorsabban töltődjenek le a torrentek, ami a WD Purple írási sebessége miatt nem tudott már kellően gyors lenni.

    Az új IronWolf-ot particionáltam, megformáztam, felmásoltam rá minden adatot a 6 TB-s WD Purple-ről, lecsekkoltam HD Sentinel-en is, teljesen hibátlan a működése.

    DE! Sajnos elviselhetetlenül zavaró kattanásokat hallat kb. 4 másodpercenként. Az oprendszerem SSD-n van, így ez csak egy sima adat letöltő és tároló winchesterként funkcionál, nem fut sem a torrent kliens, és nem fut semmilyen más program sem az alapjáraton kívül, a lemezhasználata 0%-on van, lényegében semmilyen műveletet nem kell csinálnia, de mégis 4 másodpercenként kattan 2-t jó hangosan.

    Azt még csak-csak lenyeltem, hogy a winyó oldalain 3-3 helyett csak 2-2 csavarmenet van, és pont az a csavarmenet hiányzik, amelyikre fel kellene szerelnem azt a tartó konzolt, amivel be tudnám építeni a számítógépházam winchesteres fakkjába, így még csak jóformán rögzíteni sem tudom sehová a házon belül, de ez a szakaszosan jelentkező zakatolása már 1 nap alatt az őrületbe kergetett. Ez különösen bosszantó, ha azt vesszük, hogy egy 100 ezer forint feletti alkatrészről beszélünk, ahol joggal elvárhatná az ember azokat az alapvető dolgokat, amikkel már a jóval olcsóbb árkategóriájú társai is rendelkeznek...

    Na mindegy, nem is akarok tovább panaszkodni, a lényeg amiért írtam, hogy tudnál-e bármilyen információt és megoldási tanácsot adni arra vonatkozóan, hogy ez a kattogó zaj mi miatt lehet, normális-e, vagy fennáll a gyári hiba gyanúja, illetve ha normális, akkor van-e bármilyen lehetőség arra, hogy ezt meg lehessen szüntetni, vagy legalább mérsékelni.

    Várom a válaszodat, és előre is köszönöm a segítséged!

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Dzsekó #62188 üzenetére

    Köszi a választ, délelőtt linkelem a HD Sentineles screenshotot.

    Megnéztem a fentebb linkelt youtube-os videót is, hát az én winyómnak nagyon nem ilyen hangja van...

    Felvettem mikrofonnal az enyém hangját, jól hallható ez az idegesítő zakatolás.

    Itt tudjátok meghallgatni: https://clyp.it/enh5gwl5

    [ Szerkesztve ]

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Dzsekó #62194 üzenetére

    Próbáltam két különböző asztali gépbe is tesztelgetni, de mind a kettőben ugyanúgy kattog.

    700 Wattos FSP Hyper M tápom van, különböző kábelekre raktam, de semmit sem változott.

    Azt is megfigyeltem, hogy jellemzően akkor kattog, ha alapjáraton van, magyarul nincs használva, amint "dolgozni" kezd, megszűnik ez a kattogás, és hasonló zajokat hallat, mint a többi winyó használat közben.

    Írtam a Seagate supportnak is, csatoltam a felvett hangot, plusz mellékeltem az ide is beillesztett smart screenshotot, erre ezt válaszolták:

    "The reasons why a disk is not working properly can be due to several factors. In order to identify the issue, I would kindly ask you to download our Seatools diagnostic Software on a Windows OS and run short and long term tests to check the health of the disk.
    I would also like to ask for a screenshot of the Disk Management when the drive is connected to the computer as well."

    Tegnap óta amúgy a hangja is megváltozott, most már ilyen hangokat ad ki, szerintem ez még tán rosszabb is, mint volt:

    https://clyp.it/egs43gf1

    Mi a véleményetek, valóban haldoklik ez a vadonat új winyó a megfelelő smart értékek ellenére is, vagy lehet, hogy csak szoftveresen kellene vele valamit mókolni, akár ezzel a fentebb is említett parkolás tiltásával, vagy akármivel?

    Fontos lenne tudom, hogy mi lehet a baj vele, mert 10 TB-nyi adatom van rajta, amit most már nagyon átmásolni sem tudnék sehová, max ha kölcsönkapok egy legalább ekkora méretű winyót, backupolás nélkül meg visszaküldetni sem tudom addig a szervizbe. Ha tényleg nagy a baj, akkor viszont kihúzom, és nem használom addig, ameddig vagy így vagy úgy, de megoldódik ez az egész... :(

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Peter Kiss #62200 üzenetére

    Elküldtem az új hangját is a Seagate supportnak, meg mellékeltem a SeaTools-os long generic test-et is, amint hiba nélkül átment.

    Hogy őszinte legyek, nem lepődtem meg a válaszukon, sejtettem, hogy valami nem okés egy pár hete vett vinyónál ez a kattogás...

    Ezt írták:

    "Thank you for righting back to us with the results of the performed checkups. In fact the last mp3 you have sent us obviously demonstrates that "clicking" sound that is a sign of the defective movement of the disk's read-write actuator. Even if at the moment your drive has passed Seatools testing this sound is an indicator of the mechanical damage of the drive's components that can cause its sooner failure and data loss.
    In this situation we would recommend you to proceed with its warranty replacement at the place of purchase or directly from the manufacturer (Seagate)."

    Magyarul kuka, és cserélhetem is ki.

    Most már csak annyi kérdésem lenne, hogy ha sikerül elintéznem ott, ahol vettem, és be tudnám váltani akár másik típusúra is, ti melyik márkát/modellt javasolnátok ebben a 10 TB-os kapacitásúban, ami a legmegbízhatóbb, és tudja produkálni (vagy akár túllépni) ennek az IronWolf-nak az írási/olvasási sebességét? Csak mert ezek után valahogy a Seagate-ektől elment a kedvem...

    A válaszokat előre is köszönöm!

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Dzsekó #62204 üzenetére

    Basszus, most olvasom csak, hogy új oldalon tovább folytatódott a beszélgetés, és írtatok nekem, mellékelem a screenshotokat a SeaTools-ról, a Winyó működési idejéről, illetve a Load/unload cycle count értékről:

  • RoyalEKO

    csendes tag

    válasz Peter Kiss #62239 üzenetére

    Igazából nekem azért kellett nagy winyó, mert a régebbieket, amik folyamatosan mennek kb. 0/24-ben nem szeretem 2-3 évnél tovább használni, nehogy idővel az aktív használat miatt tönkremenjenek. Az alaplapom is eléggé szűk keresztmetszet, mert egyszerre csak 4 SATA-s eszközt tudok rácsatlakoztatni, így próbálom tömbösíteni az adataimat, és minél kevesebb HDD-n tárolni a cuccost. Természetesen backup winyóm is van, amire a fontos személyes adataimat időközönként lementem, de ezt egy torrentezős, filmek tárolására szánt winyónak vettem, ahol azért nem akkora érvágás, ha egyszer elveszítek mindent, de azért nem is lenne őszinte a mosolyom, ha egy szép nap 10 terrányi filmem menne a levesbe egyik pillanatról a másikra, ami úgy jó 15 év termése... Ezért is figyelem folyamatosan HD Sentinellel a winyóimat, hogy legyen még időm backupolni, ha kezdene halódni, mert sajnos annyi pénzem nincs, hogy minden winyóból duplán vegyek (így is egy 100 ezres tétel volt ez nekem), így marad az a megoldás, hogy keresek valami megbízható(bb) márkát, és figyelem továbbra is a hangját és értékeit, amik előrejelezhetik a meghibásodását. :(

Új hozzászólás Aktív témák