Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Nekem kicsit más jellegű kérdésem lenne, mégpedig, hogy kellene-e nekem egyáltalán NAS HDD.

    Jelenleg van egy "használaton kívüli" asztali gép (alias NAS) ebben 3x2TB sima desktop vinyó. Bővíteni kell lassan, mert megtelik, arra gondoltam, hogy 3x6-ra mennék. Nem (vagy csak nagyon ritkán) megy 24/7, van, hogy napokig be se kapcsolom ha nem kell róla semmi, estére általában lelövöm (mivel nem kell extra fűtés, és rajtam kívül más nem használ róla semmit).

    Egy ilyen use-case alapján mit mondanátok? Megéri pl egy WD Red +20-30% árért, vagy bőven elég a desktop hdd (pl Toshiba P300)?

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Sanyi.mTs #28646 üzenetére

    Köszönöm a segítséget :)

    Igen, ami tényleg fontos az kint van külső vinyon is, és ami nagyon nagyon nagyon fontos az pedig driveon es/vagy gphotos-on

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy melyik érné meg jobban?
    Saját NAS-t összerakni (Az eddig NAS-nak használt gépembe vettem egy GPU-t most hogy az árak visszamentek és már nem NAS :D), vagy venni valami 2 fiókos basic-et?

    Amim lenne itthon hozzá:
    4GB DDR3 RAM
    Intel pentium G3420
    M-ATX mobo
    Ami kéne hozzá: Ház, Táp

    Amire használnám:
    -Fileok tárolása 90%-ban
    -Backblaze Backup futtatása (biztos ami biztos alapon, havi 2k-t megér szerintem)
    -Esetleg filmek nézése TV-n Ethernettel kötve de nagyon ritkán (Ami nincs fent netflixen/hbogon)
    -Esetleg távolról elérés, ha út közben készülnének felvételek amiket hazatovábbítanák biztonság miatt, szintén viszonylag ritkán.
    -Esetleg ilyen homelab kísérletezgetés, webszerver, ilyesmi. Semmi féle uptime megkötéssel csak "játszani".

    Kapacitás:
    Jelenleg 3x2TB Sima Desktop vinyóm van, ebből 1x2TB-t megtartanék az asztali gépben játékoknak és olyasmiknek amiket nem feltélen kell backupolni, 2x2TB pedig mirrorban lenne ahogy most is van Windows alatt. Ezeket tervezem cserélni majd a nem túl távoli jövőben min. 2x6TB vagy 3x6TB-re mert már lassan fogy a hely.

    Ha itthoni: Amire gondoltam az OMV, mert ha jól tudom akkor TrueNas-hoz kevés a RAM (mondjuk ez a legkevesebb, DDR3-at használtan egész olcsón kapni).

    Ha nem itthoni: Na erre nincs konkrét ötletem :) Esetleg valami két fiókos synology? Vagy Asustor? Sose volt NAS-om. Fogalmam sincs ilyen felhasználásra mi éri meg, ha megéri egyáltalán bármi.

    Persze az is lehet, hogy azt mondjátok, hogy tök fölös, hagyjam a gépben a vinyókat és kész :D

    Előre is köszönöm! :)

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz cigam #30005 üzenetére

    Szia,

    Köszönöm szépen ezt a remek részletes választ! Nagyon hasznos! :)

    a 3x6TB-t lehet kicsit félreérthetően fogalmaztam, 1x6 lenne a gépben, és 2x6 a nasban, szóval ott nem nőne a lemez szám. De az is lehet hogy a gépbe nem vennék, majd még kiderül idővel.

    Néztem a topik leírásban "30e környékén" cimkézett Zyxel NAS326-ot, viszont már kb 50k minimum, mindenhol. Úgyhogy akkor válaszod és leírásod alapján esélyes, hogy az itthoni linuxos megoldás lesz a nyerő, mivel csak ház és táp kellene, ami gyanítom bőven megvan 50k alatt, mivel nem kell semmi extra. Valamint programok és oprendszer szintjén is azt teszek rá amit szeretnék, és ha esetleg későbbiekben mégis több/jobb stb kéne, akkor könnyebben bővíthető gondolom, mint egy ilyen prebuilt eszköz. (pl RAM, proci stb)

    Webszerver alatt pedig sima weboldal hosting-ot értettem, dev és esetleg prod környezettel a saját kis projekteknek.

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Patice #30007 üzenetére

    Köszi, az lesz akkor mindenképp! :)

    Tápot nem tudom, nem merek használtan venni (vagy lehet? :F ), de újonnan találtam tápos topikban ajánlottat ami 12k, +4GB ram 3k apróról, meg valami basic ház és megvan 20k körül. :)

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Patice #30009 üzenetére

    Értem, meggondolom :D

    Igen, valahol van elfekvőben ha jól rémlik egy 120-as Samsung SSD, megnézem, hogy hol/miben. Ha meg mégse akkor aprón tuti van az is pár ezerért (yep, 5k) :D

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz Borisz76 #30011 üzenetére

    Zseniális :D

    S egy ilyen gépnek / ennyi vinyónak a sata tápokat mivel lehet megoldani? Elosztókkal?

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

Új hozzászólás Aktív témák