Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fandango

    veterán

    válasz rii #15040 üzenetére

    A nagyobb atfogas miatt praktikusabb hasznalni, nagyobb a mozgastered ha fogalmazhatok igy.
    Termeszetesen ugyan azt meg lehet csinalni a 18-105el mint a 18-55el.
    Kitobinak azt nevezik amit a geppel egyutt adnak a csomagban (kit-ben), a 18-55 tipikusan ilyen (akar Canon akar Nikon eseteben)

    [ Szerkesztve ]

  • sideburns

    aktív tag

    válasz rii #15042 üzenetére

    Itt megnézheted miről is van szó:
    http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/
    Minél nagyobb a tele vég (a nagyobbik szám), annál távolabb tudsz zoomolni.

    Másképpen:
    A 18-55mm objektív 3x zoomos, a 18-105mm pedig 5,8x.

    (A logika mentén a fix gyútávú objektívek 1x zoomosak.)

    Igen, a 18-55-öt mindkettő másik lefedi.

  • rii

    nagyúr

    válasz rii #15044 üzenetére

    vagy ... 18 MPx esetén ha csak kitobival nem is lehet rá-zoom-olni annyira, van akkora a kép fizikai mérete, hogy meg-crop-olva kb olyan lesz, mint egy 10 MPx-essel.
    szóval lehet inkább panoráma objektív felé kellene elmenni, mert közelebb menni inkább lehet az adott témához (persze nem mindig ... kilátóban, tóparton nem lehet közelebb menni), de eltávolodni attól meg még ritkábban.

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • A Zéé

    addikt

    válasz rii #15045 üzenetére

    azért a sok megapixelből sokat vágni nem adja ugyanazt a végeredményt, mint ha az obi hosszabb. Egyrészt a torzítások máshogy alakulnak, másrészt minél jobban lemegyünk pixel szintre, annál jobban feszegetjük az obi képességeit. Teléből még talán, UWA-ból nem igazán lehet akkorát vágni, hogy normálisan ki tudjon váltani egy obit..

    Ha első gép lesz, és még esetleg nincsenek teljesen kialakulva a fotózási szokások, és belefér a keretbe, akkor szerintem mindenképp megéri a 18-105 Nikon esetén vagy a 18-135 STM Canon esetén a 18-55-höz képest. Kicsit mindenre jók ezek az obik (bár makróra nem), akár egy telét is ki tudnak váltani, nyilván kompromisszumokkal. Aztán egy pár hónap/fél év használat után már körvonalazódni tud, hogy milyen obit érdemes venni következő lépésként... UWA-t, telét, macrot, vagy valami fixet.

    Just a simple Lineman...

  • Fandango

    veterán

    válasz rii #15055 üzenetére

    Fenyeros objektiveknek az f2.8 alattiakat nevezik leginkabb, es pl azert irt 2 fixet, mert mondjuk van egy 35mm es egy 50mm fix vagy akar 85mm fix (mas mas felhasznalasi teruletre,pl 35 vagy 50 utcai fotozasra, 85 pedig portrezni)

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz rii #15055 üzenetére

    A fényerős azt jelenti, hogy az objektív fénygyűjtő képessége nagy, amit a tágra nyitható blendének köszönhetünk. Az f/2.8 már egy fokkal jobb a mezei kitobjektívek f/3.5 körüli induló "fényerejével" (azért teszem idézőjelbe, mert ez a szám a blende/rekesz/apertúra érték valójában és nem fényerősséget jelent, bár a zsargonban így is alkalmazzuk). Ami f/2.8 alatt van (ugyebár minél kisebb ez a szám, annál tágabb blendét jelent) az már egészen alakul. Általában f/1.8 vagy az alatti objektívet tartjuk tényleg fényerősnek. Az előnye úgy gondolom magáért beszél (ha mégsem, akkor szólj, nem tudom hol tartasz az expozíció alapjaiban).

    A fix objektívek általában jobb optikai paraméterekkel rendelkeznek a zoom társaiknál, de persze ez nem törvényszerű.

    Azért jó ha több van, mert nem tudsz zoomolni, így a különböző gyújtótávolságokat több objektívvel tudod csak lefedni. A saját példámból kiindulva amire nekem szükségem szokott lenni (ekvivalens értékben): 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 105mm, 150mm (ezekkel lefedve mindent amire az utcai fotó, tárgyfotó, makró, portré témakörben szükségem lehet, igazi tele objektívre (150mm felett a végtelenségig) meg egyszerűen csak nincs szükségem). De ma például a Photo Weekend-ről tudósítottam, oda egy zoom objektív volt a társam, mert videóztam is, meg a témák is folyton változtak. A zoom sem rossz, de én inkább a fixekért rajongok.

    Kezdőknek olcsóbb fixek között Canon vázra:

    Canon EF 50mm f/1.8 II (kb 30-35k)
    Canon EF 35mm f/2.0 (kb. 70-80k)

    Ugyan ez Nikon vázra:

    Nikon Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX (kb. 50-55k)
    Nikon Nikkor 50mm f/1.8 AF-S G (kb. 55-60k)

    E legutolsónak van egy sima "AF" verziója kicsit olcsóbban, de ez nem ajánlott belépő vázra, mert nem rendelkezik beépített fókuszmotorral (így automata élességállítás sem lesz).

    Kétség kívül fixekkel "bajlódni" sokkal macerásabb ha az ember olyan témát fotóz ahol sűrűn kéne cserélgetni. De ezt némi kreativitással és ügyes előre látással ki lehet küszöbölni (pl: utcai fotózás közben), más esetben (pl: portré fotózás, tárgyfotózás, nem mozgó objektumok makrózása) meg egyszerűen csak megvár a téma.

    [ Szerkesztve ]

  • bteebi

    veterán

    válasz rii #15054 üzenetére

    "orion se 260 - erről a magyar csodáról még ma is ódákat zengenek ..."

    Anyósoméknál vagy pont ilyen, vagy egy erre nagyon hasonlító erősítő van, azt hiszem Orion hangfalakkal. Meglepően jól szól, pedig tényleg nem mai darab :).

    #15105: Hát valószínűleg marad az apró. Tudni kellene időben gondolkodni, illetve (jobban) előre tervezni a keresgélést, vásárlást. Igazából ha nem szerettem volna "nagyon" utánajárni annak, hogy milyen gépet vegyek, akkor már hetek óta egy Nikon D5100 18-105 VR boldog tulajdonosa lennék. Így viszont csak nagyon macerásan, ráadásul némi "felárral" tudtam szerezni egy Pentax K-30-at, amit még gyakorlatilag ki se tudtam próbálni :B. Pluszba zavar, hogy jön a K-50, pár jó fícsörrel, úgyhogy ha lett volna arra lehetőségem, hogy várjak - sajnos nincs/nem volt -, akkor simán vehettem volna akár azt is, nagyjából ugyanannyiért, vagy pedig a K-30-at jóval olcsóbban.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák