Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hörmann

    tag

    Az államháztartás magas hiánya, minősítésünk folyamatos romlása miatt várható a forint árfolyamának kiigazítása. Ezt a várakozást alátámasztják elemzések, illetve az, hogy a minap láttam egy belső anyagban, hogy egy új, nemsokára bevezetésre kerülő banki termék milyen mértékűre becsli a bank -saját makroelőjelzéseire alapozva- a forint/euró árfolyam szintjét. Ez az érték max 365 Ft, min. 265... Ami számomra (a bankoknál szokásos extra biztonsági ráhagyást figyelembe véve is) azt jelenti, hogy ténynek veszik, hogy kiigazítás lesz a kérdés, hogy mikor.

    Mivel a nemzetközi pénzügyi körök nem akarnak beavatkozni a választások menetébe (egy ilyen lépésnek minden bizonnyal lenne hatása a kormányzó párt megítélésre ), van még kis haladék. Megítélésem szerint a választás eredményétől függetlenül 280-290 forint körüli forint/euro árfolyam várható április végére-május elejére. Én nem csodálkoznék, ha magasabb is lenne.

    Nem szeretek és nem is szoktam tanácsot adni, de a mostani helyzetet áttekintve eurót fogok vásárolni és abban tartanám a megtakarításomat egy ideig, már csak azért is, mert fordított esemény, mármint a forint hosszabb távú erősödése kizárható, tehát egy ilyen tranzakció kockázata alacsony.

    A mai 250 forintos árfolyamhoz képest egy 280 forintra elmozdult árfolyam pár nap alatt (a kiigazítás ennyi idő alatt lemegy) 12%-os nyereséget jelent(ene). Ez a fenti kamat még éves szintre vetítve se kutya. Szerintem.

    [kép]

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz mynames #737 üzenetére

    Szerintem relevánsabb az ügyben az, hogy a nagybankok meddig tartják vonzónak az alacsonyabb besorolású -egyre magasabb kockázatú- magyar értékpapírok birtoklását...Mert ha hirtelen elunják és elkezdik eladni és kiviszik az országból a tőkét, akkor kellemetlen dolgok elé nézünk.

    Megjegyzem viszonylag kevés árfolyam-kiigazítást írnak meg előre a lapok és az elemzők, ugye.Jellemzőbb, hogy utólag írják meg. :)

    Persze lehet, hogy tévedek, de ezt súgják öreg csontjaim.

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz concret_hp #754 üzenetére

    Na ez még nem az amiről beszéltem, de lesz ez komolyabb is a választások után.
    Believe me.

    [link]

    Egy figyelmeztetés reakciói: 0.6%-os forintgyengülés, 15-20 bp-os hozamemelkedések
    2006.01.26 18:42
    Azonnal gyengülésnek indult a forint az euróval szemben miután az S&P bejelentette, hogy az eddigi stabilról negatív kilátásúra rontja a hosszú lejáratú devizaadósságunk besorolását (A-). A 249.50 körüli jegyzések a jelentés hatására több hullámban az esti órákra 251 fölé, a forint szempontjából egyhetes mélypontra jutottak. A reggeli nyitási szintekhez képest közel 1%-os a forintgyengülés mértéke Az állampapírok másodpiacán jelentős, 15-20 bp-os hozamemelkedések következtek be, a hosszabb oldali hozamok 6.75-6.80% közelébe ugrásával a hozamgörbe meredeksége ismét nőtt.

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz fokukac #763 üzenetére

    ''vészmadárkodj már itt... (is)

    nem tűnt fel még, hogy évek óta ezt jelzik, hogy komoly forintgyengülés várható,
    aztán gyakorlatilag 4 éve a 204-260-as sávban mozog a forint...

    pedig a sáv 240-től 321-ig terjed, ha jól emlékszem.

    Amíg a folyó fizetési mérleg hiányát nagyjából finanszírozza a nem adóssággeneráló tőkebeáramlás, addig nincs baj.''


    Forintválság egy éven belül?

    * Index

    2006. március 6., hétfő 11:39

    A Goldman Sachs szerint komoly válság fenyeget, magyar elemzők inkább lassú, de folyamatos gyengülést várnak. A választások után lépni kell, de elképzelhető, hogy piac még őszig, az önkormányzati fordulóig is megértő marad.

    A forinttal kapcsolatos borúlátás ''eddig idő előttinek bizonyult, a helyzet azonban a következő 12-18 hónapban jó eséllyel megváltozik'' - idézte a Goldman Sachs múlt csütörtökön megjelent európai feltörekvő piaci elemzését a Portfolio.hu. A Goldman Sachs szerint a 2006-os költségvetési hiány valós mérete ''valószínűleg sok piaci szereplőt meg fog lepni'', és megvan a kockázata a kétszámjegyű százalékos hiánynak, annak pedig jelentős a kockázata, hogy a választások után a hitelminősítők rontják a magyar adósságosztályzatot. Az elemzés szerint a magyar politikát a belső kényszer terelheti a helyes útra, azaz ha a választók is látják és elfogadják a megszorítások szükségességét, ez pedig - köszönhetően az egyre nagyobb devizahitel-állománynak is - a forint jelentős gyengülése esetén következne be.

    Az Index által megkérdezett elemzők bár nem zárnak ki egy ilyen forgatókönyvet, lényegesen kevésbé pesszimisták, arra azonban számítanak, hogy a forint a következő időszakban lassú és folyamatos gyengülés után a mostaninál jelentősen alacsonyabb szinten stabilizálódik.
    Lépni kell, de melyik választások után?

    Az EU szeptemberig adott haladékot egy hiteles konvergencia-program összeállítására, és a nagy hitelminősítő intézetek is jelezték, hogy a kilátások rontása után az adósságok tényleges átsorolásával várnak a választásokat követő időszakig - hangsúlyozta Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője. Szerinte ezért bármilyen kormány is lesz, elképzelhetetlen, hogy ne legyen költségvetési kiigazítás a választások után, amely ha hiteles, elkerülhető a forintválság. Ebben szerepe van a külső befektetői környezet jelenlegi, a feltörekvő piacokat előnyben részesítő hangulatának, és a magyar befektetési eszközök biztosította hozamfelárnak is.

    Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője szerint akár még több idővel is gazdálkodhat a politika: szerinte ugyanis érdemi hatású intézkedésekre az őszi, önkormányzati választásokat megelőzően kevésbé lehet számítani, és ezzel a piacok is tisztában vannak. Ha pusztán a magyar államháztartás helyzetét nézzük - hangsúlyozta az elemző - a piac már régen léphetett volna, ám ahogy eddig nem volt tőkekivonás, a bizalom már kitarthat néhány további hónapig. Az ősz azért is meghatározóbb időszak lehet Pintér András szerint, mert ekkor körvonalazódhatnak a 2007-es költségvetés fő számai.

    Lassú gyengülés jöhet

    A válságforgatókönyv ugyanakkor szerepel a lehetőségek között mindkét elemző szerint: Trippon Mariann szerint Magyarország megítélését nem csak az a tény rontja, hogy költségvetési hiánycélokat az utóbbi években rendre túlléptük, illetve már azok kijelölése sem tűnt reálisnak, hanem az is, hogy 2002-ben a választások után sor került a kampányígéretek egy jelentős részének a költségvetést terhelő megvalósítására. Ha ez most így lesz, és a befektetők további, a deficitet növelő lépésekkel szembesülnek kiigazítás helyett, az könnyen tényleg válsághoz vezethet.

    A Goldman Sachs hosszabb ideje a legpesszimistább előrejelzéseket adja a külföldi elemzők közül a magyar helyzetről - emelte ki Pintér András, aki szerint a válság lehetősége ugyan valóban nem vethető el, de az igazi kérdés - és ebben nyilvánul meg a Goldman pesszimizmusa -, hogy ki mekkora valószínűséggel számol ezzel. A valószínűbb forgatókönv mind a CIB, mind az Inter-Európa Bank elemzője szerint az, hogy a forint a következő időszakban lassabb és folyamatos, részben a feltörekvő piacokra jellemző trenddel párhuzamosan gyengül, de maximum 255-265 ft/euró közötti szinten stabilizálódik.

    A jelek megvannak. Van aki olvas belőlük, van aki nem.

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz Hörmann #801 üzenetére

    Óriási léptékben nőtt a feltörekvő piacok eladósodása
    2006. március 8. 10:47

    MNO
    Hatalmas léptékben nőtt a feltörekvő piacok eladósodása 2005 harmadik negyedévében – írja az egyik svájci székhelyű pénzügyi intézet legutóbbi jelentésében. Úgy vélik, a feltörekvő gazdaságok – a többi között hazánk is – nagy megrázkódtatásokra számíthatnak a közeljövőben.

    Az egyik svájci székhelyű pénzügyi intézet szerint a feltörekvő gazdaságok – köztük Magyarországot is – a közeljövőben nagy megrázkódtatásokra számíthatnak.

    Hatalmas léptékben nőtt a feltörekvő piacok eladósodása 2005 harmadik negyedévében. Elképzelhető, hogy megérett az idő arra, hogy jelentős kiigazításon essék át a piac – figyelmeztetett a baseli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja a legutóbbi jelentésében.

    Ennek okai, hogy egyrészt nagyon nyomottak a kamatok, másrészt igen jelentős a pénzfelesleg a piacon. A jelentés szerint a befektetők lehet, hogy alulértékelték az országok rizikóját.

    Az elemzők attól tartanak, hogy Észak-Amerikában, Európában és hamarosan Japánban is nő a kamatláb, így felszippanthatják a világ pénzpiacán lévő fölösleget. A JP Morgan szerint a fordulat akár ebben az évben is megtörténhet.

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz Boyfish #804 üzenetére

    ''hi Hörmann akkor ez valami olyasmit jelent, hogy az ember ne tartsa forintban a megtakarítását?''

    Igazából számolni kéne, hogy a konverziós költség megéri-e az árfolyam-elmozdulásból eredő veszteséged. Ez függ pár dologtól. A megtakarított összeg nagyságától és a váltási kondíciótól. Nem akarok ''rémhírezni'', de a húzósabb vállalkozó ismerőseim már keresik azokat a deviza befektetési lehetőségeket, ahol jól jönnek ki a dologból. Az tény, hogy a bizonytalanság a 2006-os évvel kapcsolatban elég nagy.

    Megkockáztatom ez még nem is az, amiről beszéltem...Nem csodálkoznék, ha még kisebb visszaerősödés is lenne átmeneti időre. Itt az alapprobléma a baj.

    [link]

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz fokukac #808 üzenetére

    Hidd el, hogy ezeket a vállalkozókat hidegen hagyja a nyáj hatás. Az érdekli őket, hogy buknak-e 10-20%-ot a forinton, vagy nem. Nem két forintokról van szó, elhiheted.

    Mondom, átmenetileg visszaerősödés is elképzelhető. Ha ezt a nyugodtabb szakaszt kihasználva sikerülne meggyőzni a nemzetközi pénzpiacot, hogy lesznek kézelfogható pozitív változások, akkor lehetséges tompítani az árfolyamveszteséget amit a nemzetgazdaságnak mindenképpen el kell viselnie (a külső -főként dollárban mért- államadósság kamatemelkedéséről most nem is beszélek). Drága dolog az, ha így dübörög egy ország gazdasága...

    Megjegyzem, az export cégeknél (akiknél a feldolgozás során nem jelentős arányú az import alapanyag hányad) ma este tutira céges partit szerveznek. :O

    [link]



    [Szerkesztve]

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz lorcsi #810 üzenetére

    Ekkora összeget nem érdemes szvsz. Határidőzni inkább. :)

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz joshua7 #816 üzenetére

    Kezdetnek vegyél egy ''zöld újságot'' és nézd meg a hozamokat.

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    Ezt jósoltam én:

    ''Megítélésem szerint a választás eredményétől függetlenül 280-290 forint körüli forint/euro árfolyam várható április végére-május elejére. Én nem csodálkoznék, ha magasabb is lenne.''

    Tévedtem egy kicsit, mert júniusig tartott a türelem... :)

    Ezek voltak akkor reakciók:

    ''#762) fokukac válasza Hörmann (#735) üzenetére

    vészmadárkodj már itt... (is)

    nem tűnt fel még, hogy évek óta ezt jelzik, hogy komoly forintgyengülés várható,
    aztán gyakorlatilag 4 éve a 204-260-as sávban mozog a forint...

    pedig a sáv 240-től 321-ig terjed, ha jól emlékszem.

    Amíg a folyó fizetési mérleg hiányát nagyjából finanszírozza a nem adóssággeneráló tőkebeáramlás, addig nincs baj.''

    #753) concret_hp válasza Hörmann (#735) üzenetére
    Új Válasz Privát Email 2006-01-25 16:49:08

    ''Azért igencsak meglepődnék már azon is ha tartósan 270huf fölé menne az euro, nemhogy 280-290. gondoljuk csak meg mi történne, ha hirtelen 10-15%-ot gyengülne a valutánk? egyszercsak igensokan jönnének ide befektetni, meg pénztkölteni, elkezdenék venni a forintot, az mneg szépen visszaerősödne secc perc alatt

    igaz, a dollár ami egy sokkal keményebb valuta is el tudott elgyengülni tartósan, de annak azért komoly okai voltak''

    Emlékeztetőül, hogy ki vészmadárkodott, felírtuk ezt is.

    El lehet gondolkodni. :(

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

  • Hörmann

    tag

    válasz concret_hp #1039 üzenetére

    Ez korrekt. :R

    Szvsz az, hogy a forint visszaerősödik-e, két tényező függvénye. Egyrészt szükség van egy megfelelőintézkedéseket tartalmazó, takarékossági csomagra, majd hiteles kormányzati kommunikációra, ami meggyőzi a befektetőket. Ha ez megvan ÉS a befektetők ennek valóban hisznek,majd az eredmények középtávon megfelelőek, akkor lassú visszazárkózás, normalizálódás elképzelhető. Ennek azonban az ára, amit hazai gazdaság és a lakosság megfizet, magas lesz... :(

    .
    Azonban ha ez nem következik be és marad a tökölés, esetleg komolyabb spekulációs hullám ér el minket....akkor Argentina... :(( P

    ersze ennek nincs sok esélye, de elvileg a 280 Ft-os euronak se volt, ugye....

    ''Ezer új útról álmodtam... Felébredtem, és a régin találtam magam.''

Új hozzászólás Aktív témák