Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • j0k3r!

    senior tag

    válasz Thodeus #52658 üzenetére

    Szerintem ez nem így van. Elképzelhető, hogy a pozíciót (pl.: USD részvény) pluszban zárod, de a forint erősödés miatt nem keletkezik nyereséged.

    https://www.kbcequitas.hu/menu/tamogatas/tudastar/tozsdei-adozas/osszefoglalo.html

    Hogyan kell adóznom, ha csak a forint gyengülése miatt keletkezik nyereségem egy devizában végrehajtott/elszámolt ellenőrzött tőkepiaci ügyletben?

    Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek után ugyanúgy kell adózni, függetlenül attól, hogy azt magyar tőzsdén, forintban, vagy külföldi tőzsdén devizában végezte az adózó. Az adóbevallásban a realizált jövedelmet forintban kell bevallani. A nyereség forintra váltását a tranzakció egyes lábainak dátumán érvényes, hivatalos MNB devizaárfolyamok használatával kell elvégezni.

    Ha például 1db BMW részvényt vesz az adózó 10 euróért a frankfurti Xetra piac normál kereskedésében egy olyan napon, amikor az EURHUF hivatalos MNB keresztárfolyam 200 forint, majd eladja ugyanezt az 1 db BMW részvényt 20 euróért egy olyan napon, amikor az EURHUF hivatalos MNB keresztárfolyam 300 forint, akkor a forintban elért nyereséget a következőképpen kell kiszámolni:

    1*20*300-1*10*200= 6000-2000=4000

    Természetesen a tranzakció két lábához kapcsolható költségek itt is levonhatók a nyereségből, a devizában felmerült költségeket ugyanúgy a felmerülés napján érvényes hivatalos MNB árfolyammal kell forintosítani.

    Azonban ha a fenti példában említett BMW részvény tranzakciót végrehajtom, de az eladásból befolyt eurót nem váltom vissza forintra azonnal, hanem csak később, amikor a forint például 400-ig gyengült tovább az euróval szemben, akkor ezen újabb nyereség után már nem kell adót fizetnie az adózónak, amennyiben ezen tevékenysége nem üzletszerű.

    some men just wanna watch the world burn...

Új hozzászólás Aktív témák