Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zLegolas

    őstag

    válasz ragazzo #858 üzenetére

    Hát lehet, hogy most páran megutálnak, de belökök egy kis idézetet, (bocs a hossza miatt!) :

    Víruskeresés
    A Linux sokoldalúságát bizonyítja az a tény, hogy bár a Linux operációs rendszerek a vírusok számára gyakorlatilag sebezhetetlenek, mégis hatékony fegyverekkel rendelkezik az ilyen kártevőkkel szemben. Ennek köszönhetően a Linux ideális eszköz lehet egy Windows számítógép vagy hálózat vírusvédelmére. Alkalomadtán szükségessé válhat egyes fájlok, lemezterület, vagy akár egy teljes partíció vírusmentesítésére is.
    Az antivírus kutatásokkal foglalkozó vállalatok számos esetben a magán célú felhasználók számára ingyenesen kínálnak vírusellenőrző programokat és az azokhoz tartozó adatbázis frissítéseket. Ezek többnyire parancssorból használható programok, amelyekhez szinte kivétel nélkül előbb-utóbb valaki elkészíti a grafikus felhasználói felületet az egértől elszakadni képtelen felhasználók számára.
    A következőkben a teljesség igénye nélkül megemlítek néhány ilyen alkalmazást. A programok használata során többnyire elegendő célirányosan csak a hozzánk került gyanús fájlokon vizsgálatot végezni, ilyen célterület lehet például a letöltött leveleink mappája, stb.... A programokat egy vírusos fájlokat tartalmazó könyvtáron teszteltem.
    Egy nagyon jó, a vírusok problémájáról átfogó áttekintést adó írás található a http://vili.pmmf.hu/cocoon/vili/doc-virus.html oldalon, ajánlom mindenkinek és köszönet érte a szerzőjének!


    Antivir

    Az Antivir névre hallgató víruskereső kipróbálható verzióját a SuSE 9.0 válogatása is tartalmazza. A program parancssorból használható verziója magánszemélyek számára egy ingyenes regisztrációt követően használható. TkAntivir néven készült hozzá grafikus felület, ami a http://www.sebastian-geiges.de/cms_e/front_content.php?idcat=6 címen érhető el. A tkave.tgz fájl kicsomagolását követően egyszerűen adjuk ki root-ként a ./configure utasítást. Ezt követően userként a tkantivir beírásával indítható a program. ()

    A vírusadatbázis frissíthető és az újabb verziók letölthetők a www.hbedv.com oldalról. A program paraméterezéséről az antivir -help parancsra kapunk tájékoztatást. Egy lehetséges példa vírusellenőrzésre:
    antivir -s -allfiles /ahol_a_könyvtár_van/
    A regisztráció a következő címen lehetséges:
    www.hbedv.com/en/support/unix_private_registration/index.html


    F-prot

    A közismert víruskeresőnek elérhető Linux-os változata is. Kiindulásként célszerű a www.fprot.com oldalon tájékozódni az aktuális verzióról. A program és a vírusadatbázis magánszemélyek számára szabadon letölthető, felhasználható. Az adatbázist heti rendszerességgel frissítik. Alternatív letöltési helyként érdemes még a magyar http://esca.atomki.hu/paradise/sac/avir.html oldalt felkeresni. A program itt fplnx311.tgz, a frissítés fp-def.zip néven található.

    A használatba vétele nagyon egyszerű, csomagoljuk ki valahová egy mappába a két tömörített állomány tartalmát. Ebben a mappában nyissunk egy terminált. A lehetőségeinkről az f-prot -help tájékoztat. Egy mappa fájljainak ellenőrzésére egy lehetséges módszer a következő:
    f-prot -old -archive /ahol_a_könyvtár_van/

    Természetesen használható grafikus módban is, ehhez a Qtf.prot csomagra lesz szükség, ami elérhető a www.linuxsoft.cz/sw_detail.php?id_item=1336 címen. A Qtf-prot egy tetszetős frontend (GUI), amely segítségével a billentyűzet használata nélkül, egérrel vezérelhetjük az alap parancssoros F-prot -ot. SuSE .rpm csomagok a www.acepoint.de oldalon találhatók. ()

    Clam AntiVirus

    A Clamav népszerű, hatékony antivírus szoftver, amely letölthető a projekt honlapjáról (www.clamav.net), illetve a http://prdownloads.sourceforge.net/clamav címről. Számos konfigurációs lehetőséggel bír, képes automatikus adatbázis-frissítésre az internetről. A program specialitása e-mail -ek továbbítása során történő vírusellenőrzése, vagyis ideális eszköz lehet egy levelező szerver forgalmának automatikus tisztítására. Pillanatnyilag többek között a SuSE 8.2 és 9.1-es kiadásához bináris (vagyis .rpm) csomagok találhatók a www.ispservices.com/clamav.htm lapon.
    Egy rövidke kis írás található az UHU Linux alatti alkalmazására a http://www.linuxace.linuxuser.hu/e107/news.php?extend.134 oldalon. A vírusadatbázis frissítések több magyar oldalon is elérhetők, ilyenek a www.clamav.crysys.hu , a www.clamavdb.ikk.sztaki.hu és a www.clamav.elektrotech-ker.hu portálok. A Clamav-ot a magyar fejlesztésű, nagyszerű UHU Linux is tartalmazza, folyamatos frissítéssel. A program telepítése a szokásos módon, például lokálisan a felhasználói könyvtárunkba történhet:
    ./configure –disable-clamav majd: make és root-ként: make install

    A Clamav futtatható terminálból a következő utasítással:
    ~/clamav/bin/clamscan ~
    vagy:
    clamscan -r /

    Igény szerint grafikus felületettel (avscan-0.1.2.tar.bz2) is alkalmazható, amely a http://wolfpack.twu.net/Endeavour2/contrib/index.html címről tölthető le. ()

    RAV antivirus

    A RAV AntiVirus a világ élvonalába tartozó vírusvédelmi eszköz, számos nemzetközi díj birtokosa. A termék hatékony megoldást kínál az otthoni és a professzionális felhasználók számára, MS Windows és Unix operációs rendszerekhez. Alkalmazható munkaállomások és szerverek védelmére egyaránt. Mivel a Microsoft Corp. felvásárolta a GeCAD RAV anti-vírus üzleti tevékenységével kapcsolatos minden szellemi tulajdonát és technológiáját a RAV termékek forgalmazása 2003. szeptember 3-án átmenetileg megszűnt, és olyan hírek keltek lábra, hogy a Microsoft nem folytatja a RAV termékek forgalmazását. Jelen pillanatban a projekt honlapja ismét él, ingyenes változatokról viszont semmi hír nem található.
    A korábban megjelent, térítésmentesen használható programok sorsa és jogi státusza kissé bizonytalan. Mindenesetre két, legális forrásból letölthető változat () található a következő címeken:

    RAV v7.6 for i386 Linux:
    ftp://ftp.sac.sk/pub/sac/avir/rav7lin.tgz
    RAV v8.1 for i386 Linux:
    ftp://download.ravantivirus.com/pub/rav/desktop/linux/i386/ravdsk/8.x/ravlin8-8.1-4.i386.rpm

    Amennyiben az eddigiek között nem sikerült megtalálni a nekünk megfelelőt, még számos lehetőség közül válogathatunk. A következő irányokban érdemes keresgélni:


    BitDefender

    A pillanatnyilag legfrissebb BitDefender Linux Edition v7 szintén a freeware kategóriába tartozik, azaz ingyenes program. Hatékony, megbízható, sokak kedvence.
    http://www.bitdefender.com/index.php , http://www.virfilter.hu/page.php?pg=bitdefender/bd_letoltes


    AVP, Kaspersky AntiVirus for Linux

    A Kaspersky AntiVirus név bizonyára sokak számára ismerősen cseng. A Linux rendszerekhez elérhető programcsomagjuk jelenleg a 4.0.2.2. verziónál tart, sajnos nem ingyenes, de kétségtelenül hatékony. A projekt honlapja a http://www.avp.ch/. Az AVP alkalmazására valamint egy Sendmail levelezőszerverhez való konfigurálására magyar nyelvű példa olvasható a http://wigwam.sztaki.hu/linux/avp_for_linux.shtml oldalon.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

Új hozzászólás Aktív témák