Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz #21078528 #56492 üzenetére

    Maradjunk abban, hogy a FAT tábládat nagyon benézted, nem bántásból írom. Elég gáz, hogy nem ismered be. Ezt az fdisket én néztem be, azt hittem, hogy a windowsos fixbootot kevered az fdisk-es /mbr KAPCSOLÓVAL, nem olvastam figyelmesen, hogy parancsról volt szó, nem is értem miért írtam én is parancsot, éjszakás műszak után hajnalban nem jó ötlet fórumoznom. Bevallom, hogy még sose használtam fdisk alatt az x-et, nem azért, mert nem vagyok expert, de még nem volt rá szükségem. cfdisk alatt csináltam hasonlót (s gomb), de ott csak megjelenítésben kavarodtak össze a partíciók (amit még egy reboot is megoldott volna), ilyen not in order hibaüzenettel nem találkoztam.

    Lognál meg nem használtam még addig a hsz-ig syslogd-t, de ha most vigasztal, pont ezen héten volt rá szükségem először egy display manager hibával kapcsolatosan kellett a logokba beleolvasnom (nem érte meg, nem lettem tőle okosabb), előtte csak logfájlokat néztem, azok addig elégnek bizonyultak, ha valami gond volt. 2 éve használok csak systemd-s disztrókat, és még nem volt szükségem eddig a syslogd-re.

    Viszont az SSD-knél azt az érvet buktad, miszerint annyi írást adnak a logok, hogy az nyírná ki a cellákat. Olvastál róla valamit, hogy az SSD-ket kímélni kell, de nem számoltál utána, hogy miből mennyit írsz. Ezért nem elég csak olvasgatni, kérdezgetni, ahogy te mondanád, meg kell nézni hogy működik a gyakorlatban (nagyon helyesen írtad, hogy kísérletezgetni), mennyi az az annyi, smartctl -l devstat futtatásával szépen nyomon tudod követni. De nyugodtan cáfolj meg, állítsd vissza a logolást az SSD-re, és mutass statisztikákat, hogy tényleg annyival dobja meg az írásokat. Legrosszabb esetben is azt tudom elképzelni, ha valami miatt logolási kergekort kap a rendszer (a legtöbb desktop usernél az életben nem fordul elő, de legyen), akkor teleírja azt az SSD partíciót, amin a /var/log van, de arról úgy is értesülsz, hogy elfogyott a hely, abból észreveszed, hogy túlhízott a log, és ilyen nem történik minden nap. Általában a /var/log a root partíción van, ami meg rendszerint nem szokott egy komplett SSD-t kapni (hacsak nem valami korai 32-64 gigás modell, amit nem éri meg partíciókra osztogatni). De tegyük fel a példa kedvéért, hogy csak egy boot és egy root partíció van az SSD-n, elszabadul a logolás, teleíródik az egész SSD (a boot általában kicsi, kerekítsük most 0-ra). Egy SSD-nek egy egyszeri plusz teleírás meg sem kottyan, akkor sem, ha csak valami budget TLC modell. Az access time használatánál sem tudtad megmutatni, hogy mérhetően belassulást okozna. Nem is csodálom, mert nem lassul be.

    Ez a noatime varázslás pendrive-okra, memóriakártyákra van kitalálva, mert azoknál egy nagyságrenddel kisebb szokott lenni az írási terhelhetőség még egy TLC-s SSD-hez képest is (persze modelltől, Flash-típustól is függ), és főleg, ha valami noname kínai cucc, akkor még a papírforma szerinti írásokat sem szokta kibírni, hanem idő előtt tönkre szoktak menni. Ámbár ilyen adattárolóknál is csak akkor számít, ha rendszert futtatsz rajtuk, ha csak fájltárolásra használod (ahogy pl. én szoktam), akkor elfér az access time-ok okozta írást. Ha rendszert akarok telepíteni, arra tartok külső SSD-t (nem azért, mert strapabíróbb, hanem mert gyorsabb, mint egy pendrive, és használtan vagy belépőszinten elég olcsók már az SSD-k is, ha nem kell nagy tárterület), a noatime-ot azon sem kapcsolom ki. Egyszerűen le kell szokni erről a kíméljük az SSD-t litániáról, illetve, ha annyira ragaszkodsz hozzá, akkor a tiédet kíméld, de itt fórumon ne vezess félre embereket, hogy kímélni kell, mert nem kell.

Új hozzászólás Aktív témák