Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gabró

    tag

    válasz Mercutio_ #12026 üzenetére

    Abban az esetben lehet igazad, ha arra számítasz, hogy a keresleti oldal annyira erős, hogy még van tere egy 21 százalékos drágulásnak. De az áremelés sokkal inkább a kereslet, mint az áfakulcs kérdése. Ebben az esetben egyébként is az lenne a racionális, ha a drágulás már most megjelenne (és ne csak január 1-jén), hiszen a nulláról már most sem fog tudni senki felhúzni 10 hónap alatt egy új lakóépületet.

    A második bekezdésed szerintem azért nem releváns, mert a kivitelezők 4 év laufot kaptak erre. Abban biztos vagyok, hogy most senki nem számít arra, hogy 2023. év végéig ne tudná befejezni a tavaly érvényes építési engedéllyel rendelkező projektjét (legfeljebb abban az esetben, ha az gazdaságilag már az 5 százalékos áfakulcs mellett sem racionális, de akkor ezen projekt esetében nincs is miről beszélnünk).

    Mivel minden bizonnyal a jövőben is fognak új lakásokat építeni, adódik a kérdés, hogy hol fog lecsapódni a 27 százalékos áfa hatása, ha nem az árakban, mert a vásárlók nem bírnak el további 21 százalékot. Szerintem két helyen. Egyrészt a lakóingatlanok építésére alkalmas telekárakban (ennek elvileg már meg kellett történnie), másrészt a fejlesztők kisebb megtérüléssel kecsegtető, egyre kockázatosabb projekteket fognak bevállalni. (Amennyiben a finanszírozók hagyják.)

    Persze ezek csak tippek, ha előre látnám a jövőt, 6 évvel ezelőtt a lehető legnagyobb tőkeáttéttel fektetek a budapesti (vagy méginkább a tatabányai) lakáspiacba, és most már adómentesen ki is tudnék szállni. :) Még van egy-két tippem a használt lakások árával kapcsolatban is, délután megírom.

Új hozzászólás Aktív témák