Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz Gempas 70 #21992 üzenetére
Üdv!
A 3,5"-os fizikai méret és a 8 TB-os tárolókapacitás egy dolog, de lehet ezt egyéb szempontok és jellemzők alapján is részletezni. Tehát első körben először azt kellene eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ehhez további mintaként ott vannak mások esetei is: [link], [link]. Na meg értelemszerűen azt kellene tisztázni, hogy mindenképpen külső HDD kell-e, vagy inkább belső. Ha "gépezés" közben nem lenne mindig aktívan használva, akkor jól jöhet a külső merevlemez, mert ilyenkor azt csak szükség esetén csatlakoztatja az ember USB-n. De ha a folyamatosan a géphez van csatlakoztatva, akkor lehet akár készenléti állapotba (alvó módba) is helyezni, vagy ha van rajta tápkapcsoló, akkor azzal kikapcsolni. Igaz a belső merevlemezeket is lehet pl. altatni, vagy akár szoftveresen leválasztani Hot Swap, illetve Hot Plug lehetőségek esetén. De azokat fizikálisan állandóan lehúzni / újracsatlakoztatni SATA-n már nyilván körülményesebb. Aztán a belsővel ellentétben a külső HDD nincsen a PC-hez kötve, könnyen használható más gépeken is USB-n stb. Viszont csak azért nem feltétlen és nem is igazán indokolt külsőt venni, mert valakinek esetleg gondot okoz beszerelni a belső merevlemezt a PC-be, ahol amúgy ettől függetlenül simán megoldható lenne a használata. Ha az utóbbi nem megy, akkor max. meg kell kérni valakit, hogy segítsen benne. De egyébként nem olyan bonyolult dolog.
Az általad linkelt 2 külső HDD közül a Seagate-ről nem olyan régen volt szó egy másik válaszban. A LaCie egyébként a belsőt (HDD) tekintve kb. ugyanaz és a kettő között maga a külső ház, a mellékelt gyártói szoftverek stb. a lényeges eltérés. Lehet akár ezeket, vagy más hasonló külső merevlemezt is választani, mint pl. a WD termékkínálatában a My Book és az Elements Desktop sorozatok modelljeit. Viszont ha már annyira fontos a megbízhatóság, akkor az az előbb linkelt hozzászólásban is le van írva, hogy egy átlagosnál tartósabb belső HDD + külső ház megoldás ilyen szempontból előnyösebb lehet, mint egy gyárilag összeszerelt típus átlagos minőségű belső merevlemezzel. Ezzel kapcsolatban mintaként itt van egy példa, ahol ugyancsak 8 TB-os tárolókapacitásra volt igény. Bár mondjuk 8 TB-os és gyárilag összeszerelt kivitelben az előbb említett WD-k belsejében elvileg már a Red sorozat merevlemeze szokott lenni, ami viszont nem rossz és valamivel megbízhatóbbnak mondható az átlagnál.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Gempas 70 #21995 üzenetére
A My Book sorozathoz hardveres titkosítás, illetve bónusz szoftverek, valamint 3 év gyártói garancia jár. Ellenben az Elements Desktop esetében nincsenek ilyen extrák és a gyártói garancia is rendszerint csak 2 év. Az utóbbi úgymond a fapados sorozat és annál korábban még csak 2-5 TB-os tárolókapacitású modellek voltak elérhetők. Nem olyan régen bővítette ki azoknál is 10 TB-ra a gyártó. De ettől függetlenül a célra az utóbbi sorozat is megfelelhet és maga a belső HDD egyébként rendszerint ugyanaz mindkettőnél.
Az előző válaszhoz még annyit, hogy nyilván akkor érdemes még külső HDD-t, illetve abból is gyárilag összeszerelt típust venni, ha adott esetben az ára jóval kedvezőbb, mint ugyanabban a kategóriában egy belsőnek (példa).
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Gempas 70 #22158 üzenetére
Első körben a fizikai csatlakozást érdemes ellenőrizni, vagyis hogy az USB-kábel csatlakozója a gépen lévő port aljzatába megfelelően illeszkedik-e. Szükség esetén pedig célszerű másik USB-portban (PC-n hátlapi), illetve másik USB-kábellel is kipróbálni az eszközt. Továbbá mivel 2,5"-os külső HDD-kről van szó, ezért USB-n a tápellátás is lényeges. Vagyis lehetőleg USB 3.X portokhoz legyenek csatlakoztatva!
Ha az előbbiek biztosan rendben vannak, akkor célszerű a külső HDD állapotát is lecsekkolni egy arra alkalmas diagnosztikai szoftverrel. Windowson ott van ilyen célra pl. a HDS. Valamint szükség esetén a fájlrendszer állapotát is érdemes ellenőrizni. Ha Windowst használsz (?), akkor az alábbi leírás szemlélteti ennek módját. Első körben elég a sima vizsgálat javítás nélkül. Egyébként többek között még az sem derült ki, hogy a külső merevlemez(ek)nél használva volt-e a szoftveres leválasztás, mielőtt a kábel kihúzásával fizikálisan eltávolításra került(ek). Ha nem, akkor az is okozhat problémát (bővebben). Aztán az sem ismert, hogy pontosan milyen fájlrendszer van a problémás külső HDD-n és az mennyire töredezett. Ha NTFS és nagyon, akkor amiatt előfordulhat a(z) (egyes) mappáknál és a fájloknál lassabb megnyitás. Ez esetben nyilván célszerű lenne egy töredezettségmentesítést lefuttatni.
[ Szerkesztve ]
-
Gempas 70
aktív tag
válasz Gempas 70 #23573 üzenetére
Tovább kérdeznék..
Sokat írok-másolok. Tehát strapa van.. van ami erre ajánlott?
Vagy használjak ssd-t? Aztán tároljam 3.5 külső hdd-n?
Illetve seagate ami NTFS formátum szemben my book ExFat-val szemben.
Ha jól kutakodok inkább rendszer függő a dolog a formátum kezelése végett ( Win vs Ios)
Illetve a filmjeim ha Seagate-en vannak akkor tudom másolni és azt olvassa is a MyBook az eltérő adatformátum miatt?
Illetve melyik a megbízhatóbb pl tárolásra?
Remélem nem verem ki a biztosítékot a láma kérdésemmel.
THX[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Gempas 70 #23573 üzenetére
Nem derült ki, hogy pontosan milyen külső merevlemezről van szó. A "nem látja a gép" kijelentés akkor helytálló Windows esetén, ha semmilyen szinten nem érzékeli, azaz sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben nem jelenik meg a külső merevlemez. Ellenkező esetben, meg pl. ha csak a fájlkezelőben nézted, akkor viszont eleve helytelen.
8 éve... A gyártói garancia meg lehetett a szokásos 2-3 év, vagyis annyira nem lenne meglepő az sem, ha többször annyi idő után tönkrement az eszköz. Sőt, ilyen alapon már az eddigi 8 éves működés is elég jónak mondható.
Ha nem cél az adatmentés, akkor tönkremenetel esetén valóban marad kb. a kuka, vagy esetleg leadás adatmentéses helyen donornak, stb. De ha pl. csak a külső ház ment tönkre, ellenben abból kiszerelve a HDD még működik és az állapota (HDS) is rendben van, akkor az értelemszerűen újrahasznosítható, használható tovább a PC-ben SATA-n, vagy egy másik külső házban USB-n csatlakoztatva.Korábban már érdeklődtél itt 3,5"-os Seagate külső HDD ügyben és akkor a válaszban le lett írva a lényeg, ahogyan nemrég egy másik esetnél is az említett Seagate és WD sorozatok kapcsán. Továbbá a megbízhatóság, valamint a CMR/SMR témáról ugyancsak volt szó itt nemrég egy másik esetnél.
Ha tartósan Windowst futtató PC-hez csatlakoztatva lesz használva a külső merevlemez, akkor adja magát az NTFS fájlrendszer használata, illetve ha pl. a WD My Book gyárilag exFAT fájlrendszerű, akkor is szükség esetén átformázható NTFS-re. Az exFAT akkor jöhet jól, ha pl. macOS, iOS rendszerrel is használva lesz az eszköz, amik alapesetben csak olvasni tudják az NTFS-t, ellenben az exFAT-ot írni is. A fájlmásolásnál ha eltérő a forrás- és a célmeghajtó fájlrendszere, pl az egyik exFAT és a másik NTFS, akkor amiatt Windowsok esetén ilyen probléma lehet. De maga a fájlmásolás technikailag nyilván működik oda-vissza, meg a Windows natívan olvassa és írja mindkét fájlrendszert.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Gempas 70 #23576 üzenetére
A Samsung az csak a gyártó, abból nem derült, hogy azon belül pontosan melyik sorozat, 2,5"-os vagy 3,5" os fizikai méretű, stb. De ha tényleg egyáltalán nem ismeri fel a Windows semmilyen szinten és nem az USB-kábel hibája miatt, valamint már 8 éves muzeális darab és bőven túl van a garanciaidőn, akkor ott annyira nem meglepő a tönkremenetel, mint már előzőleg említve volt.
Az előző válaszban linkelt esetnél a 3,5"-os külső házak topikja is linkelve lett, illetve célirányosan példák ajánlott külső házakra, valamint a belső merevlemezekkel foglalkozó topik is, + a WD Red sorozatokat érintően a CMR/SMR jellemzők, azok értelemszerűen azon társtopikok témája.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7450-6900 MBs - Eladó!
- 256GB Western Digital Nvme SSDk eladóak! 1 év Jótálással! Számla!
- Verbatim Vi5000 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, bontatlan - Eladó! 38.000.-
- Bontatlan! Seagate 14TB SATA III 7200RPM HDD!
- BONTATLAN! Seagate 10TB SATA 3.5" Merevlemez!
- DeLock Slim SATA beépítőkeret 2.5" méretű SSD / HDD merevlemezekhez
- Verbatim Premium SDXC 256GB UHS-1 Class 10 memóriakártya (44026) - Bontatlan
- samsung 500GB ssd 860/870 - SZINTE ÚJ - TÖBB DARAB - intel u.2 ssd 500 GB
- samsung 860/870 ssd 250GB - SZINTE ÚJ - TÖBB DARAB
- HP SmartArray P420 2GB FBWC RAID vezérlő eladó
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest