Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Egyrészt nem minden 2,5" külsőt gyártónál van 1,5 TB-os (hanem 1 / 2 TB), másrészt amelyiknél van, ott általában nem sokkal olcsóbb a 2 TB-osnál, tehát utóbbit érdemes.
Viszont, ha olcsó 1,5 TB-os kell, akkor Toshiba Stor.E Basics (fapados xar..) és Samsung M3 Portable (ajánlott) jöhet szóba. Utóbbi ár-érték aránya elég jó, a 2 TB már kicsit drágább [link].
WD My Passportok is jók, akad nála drágább is ekkora méretben, márkanévhez képest, ennek se rossz az ára.
Ha keretbe belefér, érdemes meglesni Silicon Power és Trancend termékeit is.Külön rack és HDD megoldáshoz, ott a Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja, viszont HDD és ez a megoldás nem olcsóbbak annyival, pl. : (+ 3-5k az USB3 rack)
>1,5 TB:
Hitachi Travelstar 5k1500 [link]
Toshiba MQ01ABB150 [N/A]...
WD15NPVT [link]>2 TB:
WD20NPVX [link]
WD20NPVT [link] - ifutó széria, azért drágább
Toshiba MQ01ABB200 [link]Legtöbb simán megy PC-n (hátlapi port ajánlott), notebookon 1 db USB2 portban is, max esetleg USB Y tápkábel kellhet, de ez erősen gépház és alaplap függő is.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Gyártókon belül az alsó kategóriás termékeknél sokx nagyobb a selejt és meghibásodás esélye...pl. WD Elements. A A Basics esetében már nem annyira, de egyrészt akad jobb modelljük is [link], másrészt gyári külsőket pont az extrák miatt érdemes főleg megvenni. Ha nem kell semmi csicsa, eleve jobb a külön alumínium ház (hőelvezetés miatt) és a külön HDD kombó megoldás, utóbbiba akár vmi spec strapabíró fajtát - WD Red - is lehet pakolni.
Árban nagyon jók a Samsungok, szoftveres pakk is van hozzá, 3 év gari, de a többi fentebb linkelt is OK:
Mindenki azt vesz felőlem, amit akar, de olcsóság és megbízhatóság nem feltétlenül járnak párban, utóbbira meg amúgy sincs 100 %-os garancia... Eleve a "megbízhatóság" függ helyes használattól is, illetve csak a több helyen, több példányban tárolt adat van biztonságban.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Értem én, de megbízhatóságra ugye nincs teljes garancia és, ha annyira biztosra akarsz menni, akkor (idővel) akár több külső HDD-t is érdemes venni a célra. Illetve, ha nem kell egyszerre a 2 TB tárhely egybe, akkor 2 db 1 TB-os biztonsági másolat lehetőség miatt szintén jó választás, igaz árban kedvezőtlenebb.
Azt meg először el kell dönteni, a 2 megoldás közül mégis melyik kéne, fentebb leírtak alapján logikusan kizárható egyik-másik.
Natúr noti HDD-be - bár megézhetted volna már rég - , a Hitachik és a WD Red 3 év garisak, meg elvileg Samsungok voltak azok, de mióta felvásárolta a Seagate, már csak 1-2 év garit adnak rájuk. -
King Unique
titán
Persze érthető, h fontos a garancia.
Ha nem selejtet fogsz ki és rendeltetésszerűen használod (biztonságos leválasztás, túlmelegedés, leejtés kerülése, megfelelő USB tápellátás), akkor nem szokott velük eleve gond lenni.
Garinál meg figyelni kell, mert sok bolt, webshop lenyeli és a 3 év garis terméket is csak 1-2 évvel adva...elvileg minden 10k feletti műszaki cuccra van 3 év szavatosság is, aminél ha bizonyítani tudod, h a termék hibás volt, h rendeltetésszerű használat alattt ment tönkre, akkor is kérhetsz javítást / cserét. De ez sokx macerás, jobb a megfelelő bolti gari, már ha közben meg nem szűnik az adott webshop...
Illetve ott van gyártói garancia is, RMA-ügyintézés útján az is megoldható. -
King Unique
titán
USB3 nyilván OK, USB2 hátlapi portban sem szokott gond lenni, főleg, ha normális gépházad, alaplapod, tápod van.
Én is használtam még korábban 1,8 m-es hosszabbító kábellel 2,5" külső vinyókat, egy mondhatni átlagos P4-es gépen hátlapi UBS2-ben és nem volt vele gond.
Egyébként sima, szimpla USB3 kábel jár M3-hoz, de egy Micro-B típusú USB3 Y kábel se drága [link], máshol, v ebay-en kapni egész olcsón is.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
HA majd jársz vmikor a jövőben USB 3.0 portos gép közelében, akkor egy ilyen teszt, majd jöhetne, mint amit feljebb a kollega készített [link] + a hozzá adott Drive Manager program működéséről, titkosítás stb.
Melegedés 4x°C-ra mondhatni természetes, főleg a zárt műanyag burkolat miatt, hangja meg egy 2,5" notivinyónak tényleg nincs, főleg nem külső házban, max a égebbiek volt egy kicsi.
-
King Unique
titán
Ez normális, gyári külsőknél be van kapcsolva az alvó mód=üresjárati inaktivitásnál x perc után leállítja energiatakarékosságból a HDD-t. Ezt HD Sentinelben is lehet korlátozni, de még jobb, ha van külső vinyóhoz gyári szoftver erre. Samsungokhoz van, Drive Manager, abban nagyobbra tudod állítani az értéket, de akár ki is lehet kapcsolni, ha jól emlékszem.
Amúgy ígértél nekem egy tesztet, azzal mi van, mert látom az M3 már megvan?
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Piszkálhatod akár, mert ha túl alacsonyra van állítva (5-10 perc) és téged zavar, akkor nyugodtan veheted nagyobbra az értéket, attól még nem lesz semmi baja.
Emlékeztetőül egy ilyesmi kellene [link] (HD Tune írás is, Crystalból lehet a sima, nem ez a mangás) +a Drive Manager screenshotok az egyes beállításokról, funkciókról.
USB 3 lenne az igazi (ha időközben mégiscsak olyan gép közelébe kerülsz), de, hát szemléltetésnek a 2.0 is elmegy.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ennél is vsz hardveres titkosítás van, mint a WD My Passportoknál, az USB chip közvetlenül titkosít, így megcsinálja real time egyből az egészet. Ha a Windowsban lévő Bitlocker, v az ingyenes Truecrypt progi használod, azok jó-néhány óráig elszórakozhatnak vele, míg lekódolja/ újraformázza titkosítottan a meghajtót.
Amúgy, ha be van állítva a titkosítás és a partíció mérete, akkor utána eltüntethető róla, növelhető/ csökkenthető a mérete az adatok törlése nélkül???
WD-nél pl. tetszőlegesen ki/ be kapcsolható.Szerintem az, h céges gépen minden le van tiltva, korlátozva és emiatt nem indul el, az nem a Drive Manager/ SecretZone hibája Lehet épp más termékhez adott program se működne (pl. WD Security, Truecrypt) ilyen környezetben...max a beépített Windows Bitlocker.
rendszergazdával kéne beszélni ez ügyben, már ha lehet erről, h engedélyezze.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
USB sok apró méretű fájl másolásánál eleve gyengén teljesít, igaz ez 2.0-ra, de 3.0-ra is. Főként a kevés és nagyméretű fájloknál jönnek ki a szekvenciális tesztekben mért eredmények. Az eSATA apróbb fájlok másolásánál vmivel gyorsabb, ahogyan ez a teszt is példázza [link]. Egyik fórumtársunk nemrég készített mérési eredményei alapján is, inkűbb nagyméretű fájloknál gyors a 3.0 is: [kicsi] / [nagy].
Továbbá függ géptől, másik HDD teljesítményétől, esetleg fájlműveleteket lassító vírusírtótól is.(#16076) rabbit87: eleve macerás külső USB-s vinyóról OS-t bootolni...jó az a megoldás, amit kollega linkelt, illetve még ez is szóba jöhet [link], v egy korábbi megoldás [link]. Win7-nél ügyelni kell rá, milyen USB port, mert 3.0-ból bootolni nem tud, ahhoz a 3.0 drivert is bele kell integrálni, 2.0-án meg kicsit lassú. Na meg, h gyári, érintetlen ISO legyen, ne vmi hulladék torrent oldalas mókolt szar.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ahogyan a másik válaszban is írták az imént, a 2,5"-os külső merevlemezeknél jelenleg 5 TB a max. (bővebben), azért nem találni sehol 6 TB-osat. Lehet a jövőben lesz majd akkora, vagy akár még nagyobb tárolókapacitású is, de az valószínűleg nem mostanában várható. Na meg az egy dolog, hogy egyes gyártók majd előrukkolnak ilyenekkel, de mire főleg a hazai boltokban kaphatók lesznek, illetve reális és kedvező áron, az megint más dolog.
Tehát, ha egylemezes (1 db HDD) kivitelben kell 1 db 6 TB-os külső merevlemez, akkor olyat jelenleg csak 3,5"-os fizikai méretben lehet venni. A téma-összefoglalóban vannak kategóriák szerint információk, illetve a külső házaknak is vannak külön társtopikjai, ha valaki inkább ez utóbbi megoldást választaná.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha elolvastad a korábban linkelt blogbejegyzést, akkor abban le van írva, hogy jelenleg 2,5"-os méretben csak a Seagate gyárt 5 TB-os merevlemezt. Tehát jelenleg minden 5 TB-os mobil külső merevlemez belsejében ez a bizonyos Seagate merevlemez (ST5000LM000) van.
Az ADATA HV300-as sorozatával itt a topikban még nincsen tapasztalat, de a felszereltsége, a 3 éves gyártói garancia és nem utolsósorban pl. az 5 TB-os modell ára jónak mondható. Sőt olyannyira, hogy legalábbis a hazai boltokban külső meghajtóként olcsóbb, mint natúrban a benne lévő merevlemez.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Úgy mondanám, hogy ha 5 TB-os mobil külső merevlemezt akarsz venni, akkor a belső jelenleg mindegyiknél ugyanaz. Viszont pl. maga a külső ház és annak anyaga, burkolata, a SATA-USB átalakító egység és az annál alkalmazott chip, a mellékelt szoftverek, a garanciaidő stb. már eltérő lehet. Az utóbbi értelemszerűen minél több, nyilván annál jobb. Viszont a kiválasztást ezen kívül egyéb szempontok alapján is lehet részletezni.
Az a belső merevlemez adatlapján is szerepel, hogy 128 MB a cache mérete. Tehát a webshop adata elírás lehet, ami egyébként amúgy sem ritka, ezért elsődlegesen mindig a gyártó weboldala a mérvadó. Egyébként az ilyen külső merevlemezeknél rendszerint viszonylag kicsi szokott lenni a gyorsítótár mérete, ami ennélfogva sima adattárolásnál és nagyobb méretű fájlok mozgatásánál kevésbé számít. Ez egy korábbi hozzászólásban is részletezve van.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor gyárilag összeszerelt és egyben fapados kivitelben pl. a Seagate Expansion Portable, vagy a WD Elements Portable sorozata adná magát, de azoknál nincsen 5 TB-os modell. Tehát az előbbi gyártónál marad a Backup Plus Portable sorozat, viszont annál valóban csak 2 év gyártói garancia van. Vagyis az ADATA HV300 3 év gyártói garanciával jobb választás lenne és ugyanakkor az ára is kedvezőnek mondható. Ha biztosan nem kell a külső hatásoknak jobban ellenálló, illetve ütésálló, vízálló stb. kivitelű, akkor a HD330 és a HD710 Pro sem indokolt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ettől még normál esetben nyilván nem fog tönkremenni. De ugyanakkor az intenzív és tartós írás / olvasás miatt a külső házban maga a merevlemez jobban melegedhet a megszokottnál. Ami hosszabb távon és pláne a mostani nyári kánikulában nem éppen a legideálisabb egy passzív hűtéses külső merevlemeznél. Ha ilyenkor rendre tartósan 40-45°C, illetve főleg 50°C-ra és a fölé melegedik, akkor meg pláne nem.
Teljes víruskeresést egyébként akkor érdemes rendszeresen futtatni egy ilyen külső merevlemezen, ha gyakran változik a tartalma, idegen gépeken és operációs rendszereken is használva van, kétes az újonnan rámásolt fájlok megbízhatósága és eredete stb. Ellenkező esetben viszont nem szükséges minden egyes csatlakoztatáskor, illetve naponta átvizsgálni, mert ez csak feleslegesen nyekeregteti. Ilyenkor elég egy alkalmas időpontban 1x lefuttatni a keresést, illetve legközelebb akkor, ha indokolt az előbbiek értelmében. Egyébként, ha idegen környezetben is használva van a külső HDD és ott csak olvasni kell a tartalmát, akkor szükség esetén Windowsnál (is) beállítható írásvédettként, azaz csak read-only módban lesz használható. Ez az adatokra nézve nem destruktív, illetve viszonylag könnyen bekapcsolható / kikapcsolható. Az előnye pedig az, hogy ezáltal pl. másik környezetben, másik felhasználó nem fogja tudni normál módon csak úgy módosítani a külső meghajtó tartalmát, valamint ez esetben egy vírus sem kerülhet rá, mivel csak olvasni lehet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha a munkahelyi gépen előírt minden egyes alkalommal a külső HDD teljes vírusellenőrzése, az megint más dolog. A napi 1 óra intenzív terhelés amúgy még nem vészes. A zenefájlok szimpla lejátszása pedig rendszerint alapból nem olyan intenzív, mint a teljes kötet, illetve felület szkennelése. De azért ettől függetlenül a merevlemez hőmérsékletére érdemes ott is odafigyelni. Ha nincsen a munkahelyi gépen futó operációs rendszerre a hőmérséklet monitorozására alkalmas szoftver telepítve és nem is lehet (még portable programot futtatni sem), akkor akár a külső HDD burkolatának tapintásával is valamennyire lehet rá következtetni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha a külső HDD-nél USB-n van S.M.A.R.T. és közöl magáról információkat, ki lehet olvasni a hőmérsékleti adatokat, akkor az a része OK. Vagyis ez esetben már az adott operációs rendszer (Windows) a lényeg, annál kellene keresni a megoldást, sőt ez az azzal foglalkozó topik témája inkább.
Ha nincsen jogosultság a céges gépen lévő Windowson külső programot futtatni, akkor anélkül macerás lesz a hőmérséklet kiolvasása. Vannak ugyan a Windowsban parancssori eszközök mint pl. a WMIC, de azzal egyéb információkat lehet, illetve szokás lekérdezni (példa). Bár vannak elvileg leírások és ötletek a hőmérséklethez is (példa), de annak kivitelezése már bonyolultabb. Illetve a WMI esetében szintén (példa). Aztán ott van még a PowerShell, aminél ezen és ezen leírások alapján a megfelelő parancs kiadásával megoldható a fizikai lemezek hőmérsékletének lekérdezése, sőt az utóbbi végén még konkrét USB-s példa is van. Viszont a lekérdezéshez egyrészt rendszergazda jogosultság kell, másrészt az USB-n csatlakozó meghajtóknál nem feltétlen lesz minden esetben eredményes. Konkrétan inkább az UASP-s, illetve SCSI meghajtóként csatlakozó típusoknál szokott ez működni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
A HDS-nél van a hőmérsékleti grafikonon napi átlag, maximum, minimum stb. Viszont ha a munkahelyi gépen nincsen telepítve és futtatva a program, akkor az ottani értékek valószínűleg nem kerülnek rögzítésre.
Egyébként meg le van írva az előző válaszban, hogy hogyan lehetne megnézni a hőmérsékletet Windowson külső program nélkül. Plusz alternatív megoldásként ott van az egyszerű tapintásos módszer is, vagyis hogy mennyire melegedik fel működés közben a külső burkolat. Az alapján még ha nem is pontosan, de azért úgy-ahogy lehet következtetni valamennyire a belső HDD hőmérsékletére.
-
King Unique
titán
Ebben egyrészt 5-tányéros belső HDD van, ami eleve jobban melegedhet egy kevesebb lemeztányért használó típusnál. Másrészt műanyag és zárt a külső ház, valamint passzív hűtéses, ami nyilván kontra ilyen szempontból. Tehát azért annyira nem lenne meglepő, ha az átlagosnál valamivel jobban melegedik. Viszont ha nem túl magas a szobában a hőmérséklet és nincsen tartós írás / olvasás a lemezen, akkor az a 39°C tényleg kissé sok, pláne aktív hűtés mellett. Érzetre is ilyen meleg a külső burkolat, a szenzor jól mér? Az utóbbit úgy lehet hozzávetőlegesen letesztelni, hogy teljesen kihűlt állapotban és hidegen indítva kb. a szobában lévő hőmérséklettel megegyező értéket kell mutatnia a HDD-nek. Igazán pontosan pedig speciális hőmérő eszközzel.
A lemezhasználatot elsődlegesen inkább a Windows 10 feladatkezelőjében kellene lecsekkolni a folyamatoknál és a teljesítmény fülön. A HDS-nél a valós idejű teljesítménymérés és egyben a lemezkihasználtság kijelzése USB-s lemezeknél nem feltétlen szokott működni, illetve beállítás kérdése is lehet.
"A hőmérséklete viszont visszament 30 fokra."
Akkor lehet egy folyamat mégiscsak használta, mégis volt tartós írás / olvasás a lemezen és úgy nem csoda, ha jobban melegedett.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Tehát még másolás is volt előtte, ami a külső HDD-re irányítva aktív írást és hosszabb időn át végezve intenzív melegedést is jelent. 10 perccel utána pedig nem nagyon fog teljesen kihűlni és közben ráadásul a rendszer, vagy egy program folyamata attól még használhatta a háttérben a lemezt. Amiatt pedig reális lehet, hogy lassabban hűlt vissza, illetve egy ideig még tovább is melegedett.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- 206 gramm, 6550 mAh, 150 ezer forint
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Kupon kunyeráló
- Gépész 3D tervezőrendszerek
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- WiFi-ben fejlődik a Galaxy S25, töltésben nem
- Autós topik
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- Huawei P50 Pro - emlékkép
- További aktív témák...
- DeLock Slim SATA beépítőkeret 2.5" méretű SSD / HDD merevlemezekhez
- Verbatim Premium SDXC 256GB UHS-1 Class 10 memóriakártya (44026) - Bontatlan
- samsung 500GB ssd 860/870 - SZINTE ÚJ - TÖBB DARAB - intel u.2 ssd 500 GB
- samsung 860/870 ssd 250GB - SZINTE ÚJ - TÖBB DARAB
- HP SmartArray P420 2GB FBWC RAID vezérlő eladó
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest