Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zoli bácsi

    őstag

    Én az autó hátuljába beteszem a botokat, a feederek végén a fentebb látott spiccvédő, alul összefogó pánt. A feeder botok zsinórjának végén csak egy forgókapocs van, létrán vannak különféle szerelékek (method, gubancgátlócsöves, etetőkosaras, sodort zsinórszakaszos gubancgátlós, erőgumis), és a vízparton akasztom rá ami kell, kb 1 perc. Match és fenekező botokat felszerelve szállítom, a masszív fenekező botokat befőttesgumival fogatom össze, nem sérülékenyek. Minden pecára viszem a Carp Zoom ülőkés ládámat, alul belefér egy szerszámos doboz a ritkábban használatos cucokkal (sörétólom, ólomleszedő, fogó..stb) és beférnek a csalik. A felső, ülőkés részben az előketartó, szerelékes létrák, kapásjelzők, horogszabadító..a sűrűbben használt cuccok. Ezenkívül viszek egy nagy diszperzites vödröt, ebben van a kétfajta etetőanyag (method és sima), a botvillák, összehajtott szák, és a vödör teteje, mert kipakolás után ülőkének használható. Aztán a hátizsák, amibe van a SÖR, pohár, papírzsepi, lámpa...stb. És persze hosszabb pecákra viszek horgásszéket is. Így is körülményes a pakolás, hátha még a vízparton kéne minden botot készre szerelni.:)
    A terv, ha egyszer elmúlik ez az állandó hülye szél, hogy egy merevfalú botzsákba két felszerelt bot, mellé a bottartó meg a szák, diszperzites vödörbe minimál felszerelés, hátizsák, aztán bicikli....Persze mindig autóval megyek, mert a szél fúj, meg sok a cucc. :B
    Azért fejlődök, a háromrészes, felszerelt botokat már kb. 20 mp alatt összerakom, először perceket küzdöttem vele. Először az utólsó tagot leveszem, és a középső tag mellé teszem, aztán beakasztom a horgot az utólsó tag első (nyél fele) gyűrűjébe. Feltekerem a zsinórt, csak lazára, legyen lógása. Leveszem a középső tagot is, kinyitom a féket, és a középső-utólsó tagot összefogva a nyél mellé teszem, közben pár centi zsinórt lehúzok a dobról. Így feszes marad a zsinór, ráteszem az összefogó pántokat és kész. Azt hiszem itt olvastam a fórumon, mert régen a középső taggal kezdtem a szétszedést, macerásabb volt, a végén nehéz volt feszesre igazítani a zsinórt.

  • Zoli bácsi

    őstag

    Hali! Szeretnék venni egy UL pergető botot, pár hete írtam is, azóta egyszer más is felvetette a témát. A kicsi körforgóimhoz, apró woblerekhez kellene egy bot, mert a legkisebb dobósúlyú botom is 10-40gr-os.
    Én a Carp zoom predator drop shot botot néztem ki elsődlegesen. Itt a fórumban más sporttársnál is felvetődött, de inkább az Energoteam UL botját ajánlottátok. A helyi boltban van Shimano Alivio UL bot, a boltos ezt ajánlgatta, mikor kérdeztem tud-e rendelni Carp Zoomot, mondván ez mégiscsak Shimano, és jobb. Soha nem volt UL pergetőm, a kezemben is csak a boltban fogtam. Boltos szerint a Carp Zoom 3-20gr-os botja már nem is UL, hiába az a neve...Engem nem érdekel mi a neve...csak olyan bizonytalan vagyok...Vagy mégsem :) ? Tudtok valami okosságot mondani?

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Eagl3 #22439 üzenetére

    Nem ezt néztem, ez a Light verzió, én a 2-10gr dobósúlyú UL verziót néztem. :)
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    Lehet én tudom rosszul, de a fűzött csalival való horgászás már önmagában önakasztós módszer, nem? A hal beszívja a csalit, beszívja vele a horgot, megpróbálja kifújni, a horog megakad, megböki, megugrik a hal. Nem bojlizok,hanem feederezek, és hagyományos fenekező felszerelést is használok, fűzött és tűzött csalival is. Idén fogtam 15-20 pontyot, de csak olyan kapásom volt hogy hirtelen begörbült a spicc, csattant a kapásjelző, ciripelt a nyeletőfék. Tehát a hal felakasztotta magát, annak ellenére hogy csak csúszó szereléket használok. Úszós készségnél is volt olyan tavaly, hogy elbambultam, és nem volt meg az úszó, rajta volt a hal, vagy már arra eszméltem hogy vinné a hal a matchbotot Szóval még ott is önakasztás történt.
    Szerintem a nagyobb testű halak, amik be tudják szívni a horgot, eleve önakasztásra ítéltettek, pláne a tűhegyes horognál. Maszatolós, elhúzódó kapásoknál kis termetű hal szokott akadni, mert nem tudja felvenni a viszonylag nagy csalit.
    Vagy rosszul gondolom? :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Azt szeretném megkérdezni a tapasztaltabb sporttársaktól, hogy az orsó dobján lévő, lefutáskor könnyen pödrődő-gubancolódó, tehát megtekeredett zsinórral mit lehet kezdeni? Valahol mintha azt hallottam volna, hogy folyóvízen kell leúsztatni az üres zsinórt. Némelyik zsinórt télen töltöttem fel, tehát pár (10-15) peca van benne, már dobás után a felkapókarnál összeugrik, nem ritkán ha nem figyelek, gubanc tekeredik a dobra. A zsinórt úgy csévéltem fel, hogy vödör vízbe dobtam a zsinórt, onnét csévéltem föl. Érdekes módon nem minden zsinór ilyen, egy-két márka sajátossága (Többet nem veszek), . Arra gondoltam, levágom a végszereléket, és a hídról belógatom az üres zsinórt a folyóvízbe, lefejtem a dobról, leúsztatom, aztán visszacsévélem. Ez így működne, vagy van egyszerűbb megoldás? :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Jofi81 #22504 üzenetére

    Köszönöm, ez kell nekem!
    Délelőtt ebben a viharos szélben jobb dolgom nem lévén nekiálltam szerelgetni. Match végszerelékkel kezdtem, cérnaütköző, gyöngy, csúszó karabiner, újabb gyöngy, még egy cérnaütköző.... ólmok, majd a szemem kiesett mire a sörétólmokat sikerült felcsíptetni. Aztán a vízparton lehet hogy módosítani kell a súlyozást, bemérni a mélységet, elmozdítja a szél, az áramlatok az úszót... Utána fenekező végszerelék készült, főzsinórra gubancgátlós kosár, gumigyöngy, karabiner, kész! Vízparton csalizás, etetőkosár tömés és mehet. Mennyivel egyszerűbb...Nem csoda, hogy egyre ritkábban látok úszós horgászt. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz csƵ #22524 üzenetére

    Én is próbálkozom vele, a kosár a főzsinóron csúszik, alája kötöttem be egy 15-20cm-es erőgumit, aztán jön a horogelőke a horoggal. Minden dobásnál gubancolódott. Lecsökkentettem az erőgumi méretét 6-8cm-re, így elég jól lehet gubancmentesen dobni. Majd kipróbálom úgy is, hogy a kosarat az erőgumin csúsztatom. Azt nem vettem észre, hogy több halvesztésem lenne, mint erőgumi nélkül. A legbiztosabb módszer a gubancok ellen nekem a feeder tört gubancgátló cső, vagy a hagyományos fenekező horgászatból átvett egyenes gubancgátló csővel szerelt kosár.
    Csodálkozva nézem a horgászvideókat, hogy fél-egy méteres horogelőkékkel horgásznak, nekem már a 20cm-es gubancolódhat.

  • Zoli bácsi

    őstag

    Én ezt a fajta erőgumit használom, a boltos szerint a többi nem ér semmit. :)
    Ennyire akadós terepen hanyagolnám a feedert, bojlis bot vagy egy keményebb folyóvízi fenekező, fonott zsinórral. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Janusz001 #22552 üzenetére

    Fentebb írtad a Cormoran Bull fighter botot. Van nekem, 230gr-os dobósúlyú, erősen leárazva vettem folyóvízi pecákra. Szerintem valami kompozitféle anyag, a kisebb dobósúlyú tesói egy éve ott vannak a boltba 10 db ezresért, kutyának sem kellettek.... :)
    EM DIstance feederem is van, 390-es. Kollégával ellentétben én jókat olvastam róla, azért vettem, de annyit még nem nyüstöltem hogy határozott véleményt mondjak, de nem bántam meg hogy megvettem. Az a helyzet, hogy idén egy kisebb tavon horgászom, ami teljesen nyílt víz, így a tavaly szezon közben vásárolt botjaim a nagy tóra, akadós terepre, gyakorlatilag teljesen kihasználatlanok.
    Ezt a boss botot fogtam a kezemben, a boltba, még nem akciózták mint most, meggyőző volt, minőségi cuccnak tűnik.
    Nem tudom orsód van-e, ha az is kell, akkor ajánlanám ezt is figyelmedbe: [link]

  • Zoli bácsi

    őstag

    Offba teszem, és véletlenül sem vitát akarok kirobbantani, csak egy teljesen szubjektív vélemény, arra reagálva, hogy a Nevis orsókkal gond van. Legtöbb orsóm Nevis, nem azért mert sztárolom, hanem azért mert amennyit ki szeretnék adni egy orsóért, annyiért jobbára ez van. A 6-8 ezres kategória alá nem megyek, bár a 3 ezres Nevis Coast orsókat is látok idősebb sporttársaknál, akik évek óta használják boldog tudatlanságban..:)
    A Nevis legtöbbet eladott orsója a Pantera volt, azt hiszem a tavalyi évben. Rákérdeztem a boltban, mondja a boltos hogy sokat eladott, egy sem jött vissza garanciaidő alatt. Az én Panterám a harmadik szezont húzza, és köszöni, de jól van. A hasonló árú Silstar orsókkal volt gondom, egy Tierra feeder szervizben van, mintha a nyeletőfék nem váltana teljesen vissza, furcsa hangokat ad, egy másik nyeletős Tierrának meg a felkapókar megáll félig visszaváltva, gyenge a rugó ami visszahúzza.
    Nevis botokat is használok, Nevis orsóval. Ha elviszi a hal, vagy összetöröm, ez van, ilyen az élet, mondom, és veszek egy másikat, nem fogok 40-50 ezres orsókat-botokat használni, aztán sikítófrászt kapni ha törik, elveszik.
    Ha harcsára mennék, vagy 20 kilós pontyokra, akkor nem a Nevis Panterát tenném fel, de a pár kilós átlag pontyokhoz tökéletes felszerelés nekem. Persze bátran használnák Nevist nagy halakhoz, de akkor már komolyabbat. Egyik rokon kőműves, Ausztriába dolgozik. Vehetne komoly felszerelést, de olyan cuccai vannak, hogy ahhoz az én Pantera orsóm is űrtechnika. Piacos teleszkópos bot, és Nevis Coast, és ahoz hasonló orsók. Azt mondja hogy a Rábára lemenni, a sárba meg a homokba, esni kelni vele a vízparton minek jobb? És megfog mindent, márnákat, harcsát (persze csak kisebbeket), télen mennyhalat.
    Van Shimano orsóm, pergetőboton (Sienna). És két darab Spro Freeliner LCS is. De a többség Nevis nyeletőfékes orsóból áll (Pantera, Winner Freeway, Promo Carp), és ugye egy két Silstar, amikkel van probléma, de Nevissel soha. Lehet szerencsém van velük nem tudom. Ezt csak azért szerettem volna leírni, mert rendszeresen felmerül hogy nem jók a Nevis orsók. Ja, és azt még nem is írtam, vettem télen leakciózva valami Lineaeffe Hyper Carp nyeletőfékes orsót, 7ezerért. Feltöltöttem zsinórral, nem is használtam, két szélre rakta a zsinórt, közepe szinte üres... Ehhez képest egy Nevis Viper 2 ezres orsó zsinórképe is egy álom. :K

  • Zoli bácsi

    őstag

    Hát szerintem ez ugyanaz, mint a Döme féle orsó, kicsit olcsóbban és egyel kevesebb csapágy.Szintén ugyanaz, csak mély dobbal.

  • Zoli bácsi

    őstag

    Kaptam megint az ET-tól hírlevelet. Double speed orsó, 2 nap múlva már kapható! Hogy tudtam eddig nélküle élni..:) [link]
    Aztmondja: "Amint fárasztásra kerül a sor, válasszuk a kisebb áttételt, mellyel, ha szükséges, nagyobb erőt tudunk kifejteni, vagy finomabban tudjuk fárasztani a horgon lévő pontyot, amúrt. "
    Hát én nem az orsóval szoktam a halat tekerni, a bottal pumpálom, aztán a lazuló zsinórt tekerem föl. Rosszul csinálom?

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Janusz001 #22603 üzenetére

    Én feederre mindenképpen nyeletőfékes orsót tennék, persze ez szubjektív. Abból egy picit magasabb áron az örök sláger az Okuma Longbow. Az új Döme orsók sem tűnnek rossznak, fentebb tárgyaltuk. Vannak új orsói a Nevisnek ebben az árkategóriában, szerintem ennyiért használható darabokat adnak.
    Ezt tekergettem, nézegettem boltban, meggyőzőnek tűnt. Nem akarlak semmire rábeszélni, de múltkori pecánál 20mp-re hagytam ott a botot, ha nem lenne nyeletőfék, most egy bot-orsó párossal kevesebb lenne a leltárban :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    A Sikeres Sporthorgász című újságban ajándék 6 db Goldstar horog van. A legnagyobb méret nekem már húskampó, a kisebb méretek viszont keszegezni, pontyozni megfelelőek. Szerintetek meg lehet próbálni őket, vagy hagyjam a fenébe...? Kérdezem azok után, hogy újrakezdő horgászként pár kihajolt horog után megfogadtam, hogy gagyi horgot nem használok többet.... Ha vett még valaki a lapból, és megnézte mit kapott mellé, kíváncsi lennék a véleményére. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Felénk (Rábaköz) délutánra kisütött a nap, csak hatalmas szél fúj. Kimentem a tóra egy kicsit..Bedobtam a feedert, aztán csaliztam a fenekező botot, de már vitte is volna valami a rezgőspiccest, ha nem lenne nyeletőfék. Egy kb 2,5 kg-os ponty. Később a fenekező boton csettenős - nyeletőfékciripeltetős kapás, nem mértem, de olyan 3-4kg-osra saccolom. A kis merítőbe már alig fért bele, nagyobbikat kell kivinnem. Persze mentek vissza, 1 órás peca alatt két ponty, nekem érdemes volt kimenni :) Ja, és semmi etetés, MMX mézes kaja a kosarakba, vaníliás kukorica (Cukk) a horgokra tűzve, feederen egy, fenekezőn kettő szem.


  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz bbubby00 #22693 üzenetére

    Költséghatékony feeder szett:
    Eurostar Master Class MH feeder 3,9 . Silstar Tierra Feeder 40-es nyeletőfékes orsóval, esetleg Nevis Promo Carp 40-essel kb 16 ezer forint. Tisztában vagyok vele, hogy a sporttársak többsége az orsók hallatán sikítófrászt fog kapni, de éves szinten pár pecához, kipróbálni a feederezést, hogy bejön-e, szerintem best buy párosítás.

    Bojlis költséghatékony szett:
    Nevis Trinity 3,6m 3,5lbs bot egy 60as Silstar Tierra FS orsóval, esetleg egy 60-as Nevis Promo Carp orsóval kb 17 ezer forint.
    A fent említett botokat Silstar orsókkal használom, második szezont nyúzom velük. Mindenképp többre tartom őket, mint a Nevis gyári szettjeit, mert ott 10 ezerért kompozit botot adnak, grafitdobos orsóval. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Télen a fűtetlen melléképületben pakolásztam a horgászfelszerelést, megtekergettem az egyik orsót, szinte megrémültem milyen nehezen jár. Most hogy melegebb van, kutya baja. Szerintem még a zsír viszkozitásától is függ, mennyire könnyen fut.
    Horgászboltban meg szoktam tekergetni a kirakott orsókat, néha megtekerem őket, figyelem mennyit fut a rotor. Ha ez jelzi a minőséget, akkor a legjobb orsó egy 5-ezer forintos Nevis Legacy RD hátsófékes orsó, annak biztos pördül 8-10-et a rotorja egy erőteljes tekerés után. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz sityupityu #22712 üzenetére

    Valóban nem. :B
    Annyit kérdeznék tőletek, hogy használat után alaposan kiöblítem a merítőhálót, és a haltartót, lehetőleg megszárítom tökéletesen, úgy teszem el, ennek ellenére napokig penetráns halszagot áraszt....Létezik erre valami megoldás? Hagyományos teleszkópos merítőhálókat használok, bányatavon magas parton néha rövid, azt hiszem beszerzek egy hosszabb nyelet, és egy külön fejet. Fejnél láttam vannak ilyen damilos anyagú merítőhálók, ezek jobbak esetleg? Szag szempontjából, és használhatóság szempontjából is persze.

  • Zoli bácsi

    őstag

    A tó, ahova idén járok kb 4,5km.
    Kis-Rába 5 háznyira, 60-70m.
    Rábca kb 15km.
    99%-ban ezeken a helyeken horgászom. Azért majd szeretnék a Dénesfai kastély parkjában lévő tóra lemenni idén is napijeggyel, kb 20km.

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz tween #22772 üzenetére

    Én a Carp Zoom 150+ foteljét használom néha. Azért néha, mert megvettem, és legtöbbször lusta vagyok pakolgatni, így diszperzites vödrön üldögélek, illetve a fűben heverészek. Persze 2-3 órás pecákra megyek leginkább. Egyébként a szék kényelmes, masszív, 135 kilós hab testemhez nem volt sok választási lehetőségem hogy mit vegyek. :D

    Szerk: Elnézést Tween sporttárs, neked válaszoltam, de természetesen egyel előbbre szántam. Most jöttem haza éjszakás műszakból, még nem ért le a kávé...:)

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz DiszNóÓl #22933 üzenetére

    Van neki... :)
    Zsinórt a gyakran használt botokon évente, télen cserélem, szezonra. Ritkábban használt boton több szezont is fent hagyom. Néha szezon közben is cserélek, ennek az az oka, hogy újrakezdő horgászként a bőség zavarában néha olyan zsinórt veszek, ami utólag nem tetszik, nagyon nem tetszik, ezt lecserélem bevált típusra. Jövőre bojlis és pergető botra fonott zsinóron gondolkodom, több évre szánva. Aztán majd elválik, előkén kívül sosem használtam még fonottat. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Voltam pecázni délelőtt, egy botvivős..azaz nyeletőfékciripeltetős kapásig jutottam, de nem lett meg mire fölkaptam a botot. Azt hiszem hanyagolom a horgászatot egy darabig, nem tudom felétek mi a helyzet, de itt rengeteg a nyárfa, és beborít a fehér szösszel mindent. Szinte minden kitekerés után szedni kell le a spiccgyűrűnél feltorlódott szöszöket a zsinórról. Apró gyűrűs feeder és match botot óvatosan használok.
    Kérdés: Tubertini Gorilla Sinking 20-as zsinórt csévéltem a matchbot orsójára. A nagyoktól ellesett mozdulattal próbálom a zsinórt a víz alá süllyeszteni, nem sok sikerrel. A zsinór a víz színén lebeg. A zsinór dobozába volt egy tasak, előbb találtam meg (mikor dobtam ki a dobozt, mondom valami zörög benne) valami kendő féle lehet benne, azt mutatja az ábra a zacskón hogy a kendőn tekerjük át a zsinórt.....Ettől lenne süllyedő..? :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Na, pár hónapos vakaródás, kérdezősködés után ma hirtelen felindultságból megvettem az UL pergető botomat. A boltban nézegettem a kínálatot, először egy Alivio 240cm 2-10g-os Shimanora esett a választás. Már ki is fizettem...aztán végül ráfizetéssel egy Catana 1-11gr-os 2,10m-es botot hoztam el. 2500ft-al került többe mint a kistesó, de karcsúbb, érzékenyebb. A gyűrűi is szépen egy sorban vannak, az Alivio botnál két gyűrű kissé kilógott a sorból. Eredetileg Carp Zoom botot akartam venni, itt a fórumon felmerült ET bot is, hogy jó. Aztán már magam beleuntam a nézegetésbe, egyrészt úgy gondoltam akkora különbség nem lehet a botok között, a másik hogy talán egy Shimano bottal nem nyúlhatok (nagyon) mellé. Egy Cormoran pergetőorsó került rá [link] 30-as méretben. Azért 30-ast vettem, mert ugyanakkora az orsóház, ugyanakkora a súlya mint a 25-ösnek. Alátétzsinór kellett volna a kisebbre is, úgyhogy a 30-ast vettem, jól néznek ki együtt, nem lett nagy az orsó a kis bothoz.
    Itt folyik 40-50m-re a házunk mellett a Kis Rába, Sopronból járnak le domolykóra pergetni napijeggyel. Nekem meg éves területi engedélyem van. És most már felszerelés is! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz vendingo #23021 üzenetére

    Annyira én sem ismerem pergetés szempontjából, azt látom hogy szépen mennek a vízparton, pergetnek. :)
    Rábára tudok helyet, ahova márnázni járunk, de pergetés szempontjából nem tudom milyen. Illetve szerintem a Rába nehéz terep pergetni, nagy sodrás, benőtt part, akadók. Kisrábán Kapuváron a malom (zúgó, duzzasztó) alatti részt mondják hogy jó hely, állítólag kora tavasszal 8kg-os harcsát fogtak pergetve itt Igazsághoz tartozik hogy a kicsi, lefogott vízben látszott hogy hol fekszik a harcsa, aztán addig dobálták műcsalikkal, míg egynek odavágott..... Sajnos beépült a part nehezen hozzáférhető itt a víz, illetve akadós is, de állítólag itt, illetve a Spar mögötti szakaszon van sok csuka, nagyobb domolykók. Én a Rába soron- Osli úton szoktam feederezni, ezt a részt akarom megdobálni domolykóra, sügérre. Vannak benne szép példányok, csontival, sőt sajttal is fogtam szép (vízhez képest) domikat. Sajnos sok a szemét, sok az akadó. Egyébként benne lennék közös pergetésbe, de még kezdőcske vagyok ebben a műfajban, eddig inkább békés halaztam.
    Annyi infó még, ha valaki környékbeli: Állítólag a MOHOSZ jegy az egész Kis Rábára jó. Tavalyig a Kapuvári vasúti hídtól a Rábcáig volt jó az engedély, a vasúti hídtól Beled fele a Kisfaludiaké volt a víz. Állítólag nem pályáztak idén, de már kinyomtatták a területi engedélyeket addigra. Szóval a volt HTSZ féle jegy jó a Kapuvártól délre lévő szakaszra is a Kis Rábán.
    Mondjuk személyes tapasztalatom hogy a malomtól lefele lévő szakaszon több a hal, és nagyobbak. Mikor még a húsgyár működött, engedték bele a vért meg a sz@rt, zsírcsomókat.....szóval mindenféle sertésalkatrészt tisztítatlanul, de úgy látszik ez a halaknak jó volt, ideszoktak.
    Azt bírom a legjobban hogy kimegy az ember a Kis Rábára, a városi szakaszra. Értetlenkedve néznek, hát te meg mit csinálsz van egyáltalán ebbe a vízbe hal...? Fogtam én itt akkora bodorkát, azt hittem ekkora nem is létezik. Sügeret szintén, sajnos nem fotóztam le, kisebb fárasztás után tudtam szákolni. Félkilós domolykók is gyakori vendégek akár kukoricára, pergetve lehetnek jóval szebbek is. Csuka is sok van, van belőle természetes szaporulat, ahogy balinból is, mindegyikből sikerült csontival kölyökméreteket akasztani feederezés közben. Sajnos a vízszintet rendszeresen változtatták, télre lefogták a vizet, a "C" kategóriás állampolgárok meg a megmaradt gödrökből kiszedték a halakat. Annyiból jobb a helyzet, hogy az osztrák tulaj a malomnál vízerőművet üzemeltet, azóta nem merik lefogni a vízszintet, mert perkálni kéne a labancnak a kiesés miatt. Néha a vízügy tisztítja, kotorja a medret, de a nyugdíjasok szorgalmasan hordják bele a különböző hulladékot, nagyon eredményesen lehet háztartási gép alkatrészekre horgászni, fogtam már hűtő ajtó tömítést, kisautót, ágyrugót, pokrócot. Ezek ellenére halak is élnek a vízbe! :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz vendingo #23034 üzenetére

    Igen, azt hiszem 2500ft a napijegy. A városon kívül hozzá sem lehet legtöbb helyen férni a vízhez, benövi a nád és a gaz. Szemét meg úszik az árral. Holtág nincs, van egy terület ahol nemrég kotorták a medret, itt kiszélesedett, lassúbb a folyás. Azért lehet a városban pergetni, mert itt gondozott a part, nyírják a gazt, füvet, illetve kövezett a partoldal. Pergetni viszont csak felszíni, alig merülő műcsalival lehet, már rengeteg a vízinövény. Télen amikor alacsony volt a vízszint, és átlátszó a víz, gondolkodtam hogy végig kéne menni hosszúszárú csizmában a mederben, sok drága Rapala pihen fennakadva. :K

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz tween #23037 üzenetére

    Nekem van, Rapalához nem tudom hasonlítani, az nincs. Marha erős a "veretése", folyóvízen folyással szemben húzva kell neki gerinces bot! :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Én ma is, tegnap is voltam pár órát pecázni. Mindenféle csalit próbálgattam, szinte mozdítás is alig van, még törpeharcsa sem jött. Nyárfaszöszök szállnak rendesen, szerintem még kell egy kis idő mire kifogy.... Azt hiszem hanyagolom most egy hétig a pecát, vagy kimegyek folyóvízre (Rábca) megnézem ott mi a helyzet.

  • Zoli bácsi

    őstag

    Drágállottam a HD method etetőanyagokat, vettem Maros Mix feeder series method etetőanyagot, olcsóbb is, illetve kilós, nem 800gr-os. Bekevertem fele zacskót, megtömtem a kosarat, bele a csali, lefedni, bedob. Mozdítás sincs, nem furcsa, mert mostanában ez van, a halak ívásbeli és tóbeli vizsgára készülnek. Jó fél óra múlva kitekerem a szereléket, hát ott van az etetőanyag a kosárba gyúrva, ahogy bedobtam, a csali meg a horog a közepébe, várhattam így a kapást. Fenekező botnál is szívás volt, ott etetőanyagnak egy Dovit Tutti-Frutti zacskó került bekeverésre, azt akárhogy gyúrtam, olyan laza volt hogy dobásnál kirepült a kaja a kosárból. Gondolkodtam..Hopp megvan a megoldás! Összekevertem a method és a pontyozó etetőanyagot, belegyúrtam a method kosárba...Dobtam egy próbát, szépen kioldódott. Jóvanazígy :) Bedobtam a Dovit új narancsos-halas method mini bojlijával csalizva, jöttek szépen a tenyeres dévérek, Más nem jött, de legalább keszegeket fogtam, az is jó ezekben az ínséges időkben.
    Megfogadtam, maradok a bevált dolgoknál, a Döme-féle "Ördögűző" mindig hozott halat, illetve tudta hogy ő method etetőanyag, oldódnia kell. Fenekezésre meg az MMX mézes, 3kg került 890ft-ba, és egy zacskóval fogtam legalább 20 pontyot, jó keményre összeáll, nem repül ki dobásnál. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz hcs57 #23104 üzenetére

    Köszi, ezt megtaláltam, mert én is rákerestem. Én nem ezt a fajtát, hanem a sima method feedert vettem, ami nagyon finom állagú. [link]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Zola007 #23108 üzenetére

    Körülbelülre adom hozzá a vizet, meggyúrom, aztán vagy etetőanyagot, vagy csöpp vizet adok hozzá, hogy elérjem a kívánt állagot. Eddig működött a módszer, mindegyik etetőanyagot így keverem be. Otthon bekeverem, aztán a vízparton (kb 20 perc) még módosítom, ha szükséges.

  • Zoli bácsi

    őstag

    Nekem van régi szériás 3,6m-es Master Class, és az új szériásból is 3,9m-es. Az MH változatok persze. A régi parafanyelű, 2 üveg és egy karbon spicc. Az új bot szivacsos nyelű, és két üvegspicc jár hozzá. A spiccek nem csereszabatosak a régivel, és nagyjából a régi spiccek erősségének felelnek meg. Magyarán az újabb feeder bot erősebb spicce megfelel a régi közepes spiccnek. Még az erősebb spicc is jó keszegezni, 30gr-os megtöltött method kosarat dobálok vele, ennél nagyobb kosarat nem használnék. A régebbi típus a karbonspiccel valamivel nagyobb dobósúlyú lehet, hivatalosan is a régi 100gr-os, az új 90gr max dobósúlyú. A régi parafanyelű bot elegánsabb, komolyabb kinézetű. Ennek ellenére az újjal sincs bajom, érzékeny, lágy bot, keszegezni, pontyozni mindegyik tökéletes. A blank nagyon hasonló, vagy ugyanaz lehet, nagy különbség biztos nincs.
    Sok fölösleges holmit vettem mióta újrakezdtem a pecát, na ezeket a botokat nem bántam meg. Szerintem ezek a botok ennyi pénzért Best buy, az új széria is. :)

    Szerk: És persze a lényeg: Ha a régi szériából, a parafanyelűből van még, természetesen azt ajánlom, ha elfogyott, az újtól sem kell félni, idén 20-25 db pontyot biztos a partra segítettem vele...:)
    Úgy tudom, hogy a 3,30m-es az új szériából is parafanyelű, de lehet hogy régi készletek maradtak... :)

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Zoli bácsi #23156 üzenetére

    Ami még eszembe jutott: Az új Master Class botoknál nekem nem a szivacs nyéllel van gondom, ez könnyen tisztítható, és a fogása sem rossz. A bot végén az a műanyag dugószerű kiszélesedés..az valahogy lerontja az egész összhatást. Ha ide is fém-gumi botvéget, dugót tették volna, sokkal elegánsabb lenne. Persze ez a használati értékéből nem von le semmit.
    Jómagam egyre jobban ráálltam at Eurostar/Silstar/Dam/Oreel vonalra, egyik helyi boltos forgalmazza őket. Most nem akarom dicsérni a holmikat, mert nem igaz hogy jobbak mint a többi márka. De adott pénzért, szerintem verhetetlenek. Utóljára egy Oreel Pelso orsót vettem matchbotra. Ha a kezembe adnák, nem ismerném, nem hinném el, hogy a 6db Mátyásból még adtak vissza. Marha precíz fékje van. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Sporttársak, azt szeretném kérdezni hogy hajszálelőkés horgot, illetve csalitüskét csak fonott zsinórral köttök? Próbáltam monofil zsinórral hajszálelőkét és csalitüskét is kötni, de merevnek tűnik a fonotthoz képest. Eddig monofil előkéhez szilikon hajszálelőkét (a horogra húzhatóst) használtam. Mostanában a fonott zsinór hajszálelőkét úgy kötöm, hogy belehúzok a hurokba kötés előtt egy szilikoncső darabkát. Ebbe akasztom a fűzőtűt, és áthúzom a csalin, és nem kell stoppert használom. Hátránya, hogy a puha pelleteket néha szétnyomja a szilikoncső darabka, mikor húzom át. Kukoricához, bojlihoz jó megoldás. Lehet jobb lenne a szelepgumi darab, de nem volt itthon.
    Egyik öreg szaki mondta, hogy fonott előke használatával fele kapása van, mint monofillal, azért próbálgatom a dolgokat.
    Nektek mi vált be fűzött csalihoz? Fonott, monofil, szilikon hajszálelőke, csalitüske...?

  • Zoli bácsi

    őstag

    Fűtetlen, betonlapokból álló melléképületben tárolom én is a felszerelést. Kazánházba áthordtam télen a csalikat, etetőanyagokat, azok legyenek fagymentes helyen. Szerintem a lényeg hogy fedett, száraz helyen legyen a cucc, a hideg nem árthat neki. Inkább tárolom a hidegben, mint a pincébe a felszerelést, ott ugyan télen is van 15 fok, viszont párás, minden vas holmi korrodálódni kezd.

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz thlaca #23212 üzenetére

    Én akkor már két különböző dobósúlyút vennék, egy érzékenyebbet, 110gr-os, meg egy keményebbet, 150gr-os dobósúllyal. Így jobban lehetne alkalmazkodni a helyhez, halakhoz, a 150gr-os bot folyóvízi pecához is jó lehet, míg a kisebb tesó akár egy kora tavaszi keszegezéshez. Ezenkívül mindegyiket lehetne használni methodozni is, én egy 90gr dobósúlyú Master Class bottal dobálom a megtömött 30gr-os kosarakat.
    Én így csinálnám. Egyébként szerintem nem rossz botok az Altivák, sporttársét nézegettem a vízparton, meg az orsó sem rossz vétel. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Kevés alátétzsinórt tettem minap az UL botom orsójára, mondom korrigálom. Átcsévéltem a főzsinórt a pótdobra, aztán feltöltöttem maradék 30-as zsinórral a dobot teljesen, aztán visszacsévéltem. Jó lett a dolog, attól a hibától eltekintve hogy a fémdob kicsúszott a kezemből, nem is magasról leesett a betonra. Pont a peremen, ahol fut le a zsinór, lett egy kis sérülés. A körmöm megakad benne, gondolom dobásnál a zsinór is megakad itt.
    Lehet ezt a kis sérülést esetleg polírozni, finom dörzspapírral megcsiszolni, vagy nem kell vele foglalkozni..?

  • Zoli bácsi

    őstag

    Megint két bal kezeskedtem.....Hazakergetett a délutáni készülődő vihar (aztán szinte semmi nem lett), és nekiálltam takarítani, tiszta etetőanyag volt minden bot-orsóm.. Letörölgettem a Longbow orsót, de mivel tiszta etetőanyag volt, lekaptam a dobot, így könnyebben áttöröltem vizesruhával, aztán visszatettem.....volna, de a féklamellák a markomba pottyantak. Néztem, hát vagy nem volt benne gyárilag a leszorító rugó, vagy régebben elvesztettem...elvileg magától nem pattanhat ki. A pótdobba van rugó, de mivel azon is van zsinór, nem akartam átrakni, egy eltört Nevis orsó dobjából vettem ki ezt a rugót, azt tettem a Longbow dobjába. Egy hangyányival nagyobbak a Longbow lamellái, és a rugó is, maximum 1mm a difi. A Nevis rugó szépen beugrott a dobba, nem lötyög. A fékhez nincs köze ennek a kis rugónak, ez csak a lamellákat tartja a helyén, ugye, tehát használható lesz így...? Szerintem eddig benne sem volt ez a leszorító rugó, mégis jól működött..... :F

    Más: Ernyő. Én is vettem, egyszer volt felállítva, az udvaron, miután megvettem. Egy Nevis PVC sátras ernyőt vettem. A külön vett leszúró nem ment le a földbe, úgy kellett lekalapálni. Beleteketrem a szárat, összeraktam, az első erős széllökés elferdítette, a szára meghajolt... Összepakoltam, azóta sem vettem elő. Itt a fórumon már kaptam ötletet tavaly a szár helyettesítésére. Nem szereztem szárat, a rosseb aki cipeli ezt a vackot, küzd a felállítással..Inkább leülök egy fa alá. Nem is láttam egy sporttársnál sem, hogy használná..... ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Zoli bácsi #23244 üzenetére

    Bocsánat, megnéztem egy Longbow szétszedős videót, és kiderült, hogy nem én vagyok a hülye! Azaz mégiscsak én vagyok hülye... A Longbow fém dobjában gyárilag nincs drótrugó. Egy gumi tömítés tartja a helyén a lamellákat. Ez a gumi nálam a fékcsillagra tapadt, és lejött vele együtt, ezért hullott szét a fék. Viszont a pótdobba nincs ez a gumi, ott drótrugó van, ezért kerestem.....Nem jöttem rá, hogy az a gumi a fékcsillagon nem annak a tartozéka......
    Hát, mindig tanul az ember valamit. Mondjuk eddig nem figyeltem hogy működik, mert eddig nem esett szét....
    Ha már féket szereltem, szétkaptam az egyik Nevis Winner Freeway orsó fékjét is, mindig letapadt. Olajosak voltak a filc lamallák, illetve a közepén egyikből le volt szakadva egy darab. A donor eltört Nevis Promo Carp filclamelláit raktam bele, azok elég szárazak voltak, kis szilikonzsírral vékonyan átkentem. Meglepődtem, hogy a promo carp orsóba 3pár filc/fém lamellapár van, a Freewayban 4 pár, méretük ugyanaz. Remélem most nem fog letapadni a fék, eddig még nem találkoztam ezzel a jelenséggel, de elég kellemetlen. :)

    szerk: Geri: Köszi, de sajnos nálunk nincs Lidl.... Egyébként vettem ilyen csigamenetes leszúrót is, [link] Nevis márka, akár a sátras ernyő, jó kell lennie...Hát nem jó, mert az ernyő szára nem fér bele a leszúróba, mert ugyanolyan vastag. Aztán kerestem megfelelő csövet a gyári, szélhajlította helyett, végigjártam a vasas üzleteket, de nem volt megfelelő cső, Pestre meg nem fogok ezért felmenni. Valahol itt adtam föl, és pakoltam el ez egészet, mert nem fogom magam idegesíteni, pár ezer forintos gagyi holmik miatt (Megfogadtam régebben). :K

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    Én is próbálgattam pelleteket, bojlikat. Pelletből én kipróbáltam a HD oldódó-lebegő-fluo ananászos pelletet, bevált, idei év első pontyát is azzal fogtam. Igen, közel 3 db ezres, én is sokallottam. Ami olcsó pellet, és bevált, az a Maros Mix pop up extra csalizó pellet. Pelleteket legtöbbször method módszerhez használom, hagyományos feederhez illetve fenekezéshez ízesített (legtöbbször mézes) kemény kukoricát lebegtetek. Két szem kukorica közé egy midi technopufi, ez lebegteti a kukoricaszemeket hajszálelőkén, de a horog fenéken marad legtöbb esetben (kukoricaszemek méretén, horog súlyán is múlik, ki kell próbálni). Két szem kukorica+technopufi szendvicsre már ponty szokott jönni, nem veszi föl a keszeg.
    Dévérkeszeg, kárász methodos horgászatához, ha valakinek ehhez lenne kedve, na erre is lenne tippem. Dovit Magic Method mini bojli. Én már hanyagolom, mert ha ezzel methodozom, pontyot nem fogok, tenyeres dévérek, meg kárászok jönnek tucatszám, persze ezt könnyen felszippantják, kicsi csali, illetve kicsi horgokat használok. (8-as körüli, a régi számozás szerint, mert már nem igazodok ki).
    Etetőanyagot szoktam turbózni, a bolti etetőanyagba belegyúrok maradék kenyeret, szoktam bele tenni kevés paprikát, vagy fokhagymakrémet, esetleg fahéjat.
    Minap voltam horgászboltba, rendeltem holnapra Stéges method pelletet. Van már annyiféle csali a polcokon, mindenféle oldódó, lebegő, dippelt, fluo..... Hát elgondolkodtam rajta, ezzel nemcsak bennünket hülyítenek? Nekem is van egy vödörre való csalim, pelletek, kukoricák, bojlik.... Aztán ha megy a ponty, akkor kukoricával is fogom. Ha nem megy, akkor a Döme csodapelletjét is hiába áztatom, azzal is csak keszeget fogok. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Használ valaki Stég product oldódó lebegő pelletet esetleg 10mm-est? Véletlenül a nagyobbik méretet vettem, a 16mm-est. Kettévágtam, de így is olyan felhajtóereje van, hogy a csalitüskés horgot azonnal előkemagasságra emeli. Így nem az igazi methodozni. Mondom ha a kisebbik esetleg tényleg csak lebeg a tüskén, nem emeli el a horgot, akkor veszek belőle. Egyébként előkemagasságon lebegve mozdítás sem volt rá.

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz CptAdamica #23412 üzenetére

    [link]
    Az enyém két fém dobbal van, egy mély dob, és egy magas, match-feeder dob. Szerintem ennyi pénzért ennél jobb nyeletőset nem nagyon kapsz. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz CptAdamica #23420 üzenetére

    "Az O’REEL 2014-ben jelent meg a magyar piacon. Az O’REEL márka a prémium szegmens közepét célozta meg mind árban, mind minőségben."

    Szóval nem rég óta van, a DAM leányvállalata. Igazából hülyeség lenne azt állítani, hogy megbízható, mert nincs régóta a piacon. Nekem van 40-es méret, (Next FS) megelégedéssel használom, mint írtam két fémdob járt hozzá. Szintén DAM csoportba tartozó, Silstar Tierra feeder orsómat 2 évesen ingyen, tökéletesen javította a szerviz (Nem teljesen ugrott vissza a nyeletőfék).
    Van még Oreel-től egy Pelso-m is, matchbotra. Akarok venni még egy távdobó Maximus FS-t is venni, a boltos szerint annyira rendben van, hogy harcsázni is viszik, annyira masszív.
    Szerintem nyeletőfékes orsók közül a 8ezres kategóriában a legjobb vétel a Next FS. Ha valaki tud jobbat, én is kíváncsian várom. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Abszolút nem védeni akarom a Döme féle HD cuccokat, mert szerintem is drága (Vagyis a pénzünk kevés....)
    De! Oké, hogy a pelletek drágák, 2790ft az oldódó lebegő stb pellet. Vettem minap Novák Feeder oldódó fluo bojlit, "csak" 1100ft volt. Igen ám, de nem tudom van-e benne 10 db bojli, a kicsi dobozban. Benzár féle method pellet....800ft volt, alig nagyobb a doboz mint a gumikukoricás tégely. A drága HD pelletes doboz azért jóval nagyobb, nem tudom hány darab pellet van benne, de ha leosztanánk darab árra, szerintem nem lenne olyan veszélyes a helyzet.
    Vettem Cralusso gumikukoricát tavaly, 690ft, ugyanúgy néz ki mint a HD féle. Nem akart megállni a csalitülkén, olyan lágy anyag volt. A HD féle 990 ft-ba került, alig lehet lehúzni a csalitüskéről. Aztán vettem Maros Mix method kaját, 750 ft volt 1 kg. Nem volt kapás sem, egyszerűen nem oldódótt ki az anyag a kosárból, fél óra múlva úgy tekertem ki, ahogy bedobtam. Oké, lehet én gyúrtam keményre. De érdekes módon, a Döme féle cucc mindig kioldódott.
    Nem vitát akarok generálni, és nem is magasztalom az egekig a HD cuccokat. De lássuk be, hogy amit kiadnak, az le van tesztelve, ki van próbálva.
    Én sajnos sok dolgot vásárolok, sok mindent kipróbálok, kicsit elkapott a "gyűjtögetés". De soxor ráb... őő szóval ráfázok az olcsó cuccokkal, például tegnap is, akárhogy gyúrtam a Dovitos pontyozó kaját, mindig más pályára állt dobásnál mint a kosár. Sajnos télen spájzoltam belőle..de már nem sok van. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    Mit láttam ma a horgászbótba..... Nyeletőfékes orsó zsinórral feltöltve 4 ezres alatti áron. Itthon utánanéztem a neten..a gyártó bojlizáshoz is ajánlja. Hát... oda nem tenném fel, max. dévérezni. [link]
    Na de nem ezért jöttem ide, hanem egy gyors kérdés: Szerintetek kevesebb a kapás a fonott zsinóros előkével szerelt végszerelékkel?
    Arról van szó, hogy feederen a methodhoz, illetve fenekező boton a hajszálelőke miatt fonott előkét használok. Eddig fogtam szépen a pontyokat, pár hete nem jön ponty, dévérek és kárászok jöttek methodra is. Most egy hete....szinte semmi. Csak áztatom a zsinórt. Sporttársal beszélgettem aki mellettem horgászik, szerinte a fonott zsinór az oka a kapástalanságnak. Szerinte tavasszal nem volt finnyás a hal, de már nem éhesek, kikerülik a szemmel láthatóan gyanús csalit. A helyzet hogy más is alig fog pontyot, tegnap este matchbottal fogtak egy szép tükröst, de mondja a spori hogy fenekezőn mozdítása sincs.
    Mielőtt nekiállok monofil hajszálelőkés horgokat kötni, illetve csalitüskét monofil zsinórra, előtte megkérdezném a tapasztaltabbakat. A pickeren, és a finom feederen kívül szinte mindenhol fonott előkét használtam, maximum 15 cm hosszban, mert strapabíró volt, és lebegő csalikhoz jól jött a lágysága a hajszálelőkének. Szóval, szerintetek több a kapás monofil zsinóros hajszálelőke estén?

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz Zola007 #23524 üzenetére

    Csak tanultak az előző hibákból, és itt már áttervezték a gondot okozó alkatrészeket.
    Egyébként a képre nézve az jutott eszembe....Tiszta Nevis reklám. :)

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz csƵ #23547 üzenetére

    Én, ahogy a karabinert is kötöm,biztonsági Clinch csomóval szoktam felkötni.
    Esetleg sima Clinch csomóval, ha nem akarok sokat tökölni a kis lyukon történő kétszeri átfűzéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz tepenzed #23546 üzenetére

    Nekem legjobban az íves bottartó vált be, szinte csak azt használom. Csak egy tartót kell leszúrni, utána állítható le-föl, meg oldalra is, hogy milyen szögben álljon a spicc. És a lényeg, nem tudja kikapni a hal a botot. Szerencsém volt, amíg a feedert csaliztam, a matchbotot beletettem ebbe a tartóba, bár nem volt nyeletőfék, a hal nem tudta kirántani, a fő fék tette a dolgát. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Zoli bácsi

    őstag

    válasz tepenzed #23552 üzenetére

    Szerintem ez is leszúrható, ilyenre van szükséged. Nekem is van hasonló. Festett, lepattog róla a festék, és rozsdásodik. Télre átkentem olajjal, vagy wd40-el, a belső részét is. Ettől olcsó (szerintem), hogy nem rozsdamentes anyag, illetve a belső része ami kihúzható, nem olyan masszív mint a drágábbaknak. Egyébként használható. :)

Új hozzászólás Aktív témák