Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • becuszabi

    aktív tag

    válasz Taknyoshal #113 üzenetére

    Talán Mackósajt nem haragszik meg.

    Szóval:
    az egyenlet rendezése nem ördöngősség, mert csak a négy alapműveletet kell használni
    DE azért persze tudni kell hozzá a kémiát is, hiszen a példa egyenletet fel lehetne írni úgy is, hogy: FeO + Al → Fe + AlO, ami persze nem jó, mert olyan vegyület, hogy AlO nem létezik.
    Tudni kell, hogy milyen reakcióról van szó és milyen anyagok keletkezhetnek.
    A mi esetünkben a vas-oxid alumíniummal történő redukciójáról van szó, aminek az eredménye elemi vas és alumínium-oxid.
    Az elemi vas 'képletével' nincs gond, az ugye Fe. Az alumínium-oxid képletéhez (ha nem tudjuk fejből) elő kell szedni pl. egy periódusos táblát, amin feltüntetik az elemek lehetséges oxidációs állapotait. Alumíniumnál ez +3. Az oxidokban az oxigén oxidációs állapota -2 (persze mint mindenhol van egy két kivétel, de azokat most hagyjuk). Ahhoz, hogy az alumíniumból és az oxigénből létrejövő anyag 'semleges' legyen a +3-as oxidációs állapotú Al-ból kell 2, a -2-es ox. állapotú O-ből pedig kell 3, így az alumínium-oxid képlete Al2O3.
    Most, hogy már megvan a képletünk, csak osztani, szorozni kell.
    A FeO + Al → Fe + Al2O3 egyenlet rendezéséhez az oxidációs állapotok változásait kell figyelembe venni. A 'semleges' Fe-oxidban ha az oxigén oxidációs állapota -2 (lsd. fentebb), akkor a vasé +2. Az elemi vasban az oxidációs állapot ugyebár nulla, tehát a reakció során a vas felvesz 2 elektront. Az Al ugyanekkor a nulla oxidációs állapotból úgy jut el a +3-asba, hogy lead 3-at.
    Az egyenlet rendezéséhez a leadott és felvett elektronok számát egyenlővé kell tenni. Mi az az egész szám, ami 2-vel és 3-mal egyaránt osztható? A 6, tehát úgy kell rendezni az egyenletet, hogy 6 elektron átmenete történjen meg. 1 Fe(+2) felvesz 2-őt, ahhoz, hogy 6 elektron felvétele legyen, kell 3 Fe(+2), azaz 3 FeO. Az Al(0) → Al(+3) állapotváltozás 3 elektront jelent, a 6-hoz kell két Al.
    Nézzük meg az egyenletünket:
    3 FeO + 2Al → 3 Fe + Al2O3
    A biztonság kedvéért persze a végén számoljuk meg, hogy az egyes elemek száma megegyezik-e a két oldalon.

    [ Szerkesztve ]

    "Aki szívből él, az élből szív"

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz Taknyoshal #113 üzenetére

    Az előttem szóló részletes magyarázatához csak annyit fűznék hozzá, hogy imádtam a laborban az aluminotermikus reakciót, szép vulkánt lehetett vele csinálni. :DD Persze a kohászatban nem vas-oxiddal csinálják, mert a drágább alumíniumot áldozod be az olcsóbb vas kinyerésére. Króm előállítására viszont jó, és asszem a vasútnál használják sínforrasztásra a vasoxidos változatot is.

    Egy általános tanács: ha komolyan meg akarod érteni a miérteket a kémiai kötésekben és a reakcióegyenletek rendezésében, akkor periódusos rendszer a legjobb barátod. Először azt értsd meg, hogy miért úgy vannak elrendezve abban a táblázatban az elemek, ahogy. Ha ez megvan, akkor a szervetlen kémia egy csomó kérdése (köztük az általad feltett kettő) sokkal egyszerűbben megérthetővé válik. Egy nyomtatott periódusos rendszer szintén nagy segítség, pl. a vegyértékszámok kinézhetőek belőle az egyenletrendezéshez.

    Vannak elemek, amelyeknek többféle vegyértéke is lehet. Ilyen a példaegyenletben szereplő vas is, amely lehet +3 vagy +2. Mint az becuszabi hozzászólásából is kiderül, onnan lehet tudni, hogy egy vegyületben mennyi a vegyértéke, hogy mi van mellette. Az oxigén mindig -2 (na jó, szinte mindig :) , így az FeO-ban a vasnak +2-nek kell lennie, máskülönben nem lenne semleges. Lehetne Fe2O3 is, abban +3 a vas. A reakció remekül megy vele, tipikusan ezzel csinálják a termitet. Ebben az esetben.

    Fe2O3 + 2 Al = Al2O3 + 2 Fe

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák