Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pbalint

    csendes tag

    válasz TDX #126578 üzenetére

    és @zolnagy

    Nekem van itthon szinte minden.
    Ami szerintem egy jó kompromisszum (bár nem is feltétlen nevezném annak) az egy AP + Hario Drip Assist vagy Gabi Master B.
    Ezzel szerintem még jobb eredményt is lehet elérni, mint a Tricolate-tel, illetve ott marad az AP más jellegű felhasználásokra is.
    Ami igazán nagy előnye az a magas kávé-víz arány.
    AP + Drip Assist esetén az alábbi a munkafolyamat:
    - 10-12 gramm kávé, 1:20 aránnyal, szóval 200-240g bemenő víz.
    - Nagyon finom örlemény (comandante 12-14 klikk)
    - A kávéágyat megpróbálom minél egyenletesebbre oszlatni rázogatás és wdt-vel
    - 3x bloom a drip assist külső körön keresztül, hogy ne keveredjen fel az eloszlatott kávéágy
    - A bloom után lehet wet wdt-t alkalmazni, de ezzel vigyázni kell, mert nagyobb kárt is lehet vele okozni
    - 1 perc bloom után pedig szépen lassan öntöm a Drip Assist külső körén, addig, amíg el nem érem a kívánt vízmennyiséget
    - Örlőtől és dózistól függően ez 7-10 perc alatt csöpög le.

    Ami a hagyományos pour overtől megkülönbözteti, hogy itt kifejezzetten kerülendő a kávéágy "agitálása", a cél az, hogy minél egyenletessebben csöpögjön át a vízoszlop a kávéágyon, magát a kávéágyat nem akarjuk felkavarni. Nagyon magas a kivonatolás, így az 1:20 - 1:22 aránnyal se lesznek vizesek az italok. Hátránya az, hogy nagyon kell figyelni a kávéágy egyenletességére, és az, hogy nagyon lassan készül el :).
    A fent leírtak ugyanígy működnek a Tricolate esetén is, de az a kevés tapasztalatom alapján (~70 főzet) főleg 15-20g kávéval működik.
    Amit még észrevettem, hogy erősen ferment kávéknál ez a no bypass, magas extrakció eléggé kihozza a ferment ízeket, így ezeket a kávékat sima V60-nal szoktam csinálni, nekem úgy jobban bejön.

    Szerintem egy AP + Prismo + Drip Assist kombóval már a filterkávék 90%-t le lehet fedni, a legkisebb helyfoglalással és talán a legkedvezőbb áron. Persze a körkörös öntögetés élménye így nincs meg, ha valaki ezt keresné.

    A fentieket összefoglalva én nagyon ajánlom, bár van olyan kávé, ami kifejezetten nem ízlik ezzel a módszerrel. Illetve őszintén megmondva sose próbáltam milyen durvább örleménnyel hagyományosabb kávé víz aránnyal (mondjuk comandante 25 klikk és 1:15-1:17 arány), szóval arról nem tudok nyilatkozni.

Új hozzászólás Aktív témák