Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bwin.party

    aktív tag

    Sziasztok!

    Sajnos úgy alakult, hogy márciusban létszámleépítés miatt próbaidő alatt felmondtak nekünk. Én gyors megoldásként egy munkaközvetítőnél találtam munkát. Sosem dolgoztam közvetítő által és ez a tapasztalatok után több kérdést is felvetett bennem.

    A szerződésben bruttó 230.000 forintos alapbér van feltüntetve. A valódi órabér pedig nappal 1.100 forint, délután 1.200 forint és éjszaka 1.300 forint. Az órabér nettó órabért jelent. A kérdésem az lenne, hogy a 30 %-os műszakpótlék jár-e nekem? Ha igen akkor azt is nettóban számolhatom vagy a közvetítő zsebre teheti a nettó órabér miatt?

    Köszi!

  • bwin.party

    aktív tag

    válasz tboy93 #14490 üzenetére

    A bejelentésről fogalmam sincs, de rá fogok kérdezni, hogy mennyi az annyi. Plusz amit nem írtam le azaz, hogy a legutolsó fizetésem kpban adta és a bankba nekem kellett befizetnem, hogy legyen a számlákra pénzem.

    Az ügyfélkaput megnézve a taj szerint a szerződés óta folyamatos a bejelentésem, összeget nem látok.

  • bwin.party

    aktív tag

    válasz vnorbi #14494 üzenetére

    Köszi, meg is néztem. Az összeg az a bruttó, ami a papíron van bruttóban (350). Valahogy még így is leszed rólam? Vagy innen már nincs más csak amit a kölcsönzéssel keres?

    [ Szerkesztve ]

  • bwin.party

    aktív tag

    Sziasztok!

    Bízom benne, hogy megfelelő topikban írok.

    2019 márciusában a Facebook-on egy helyi munkakereső csoportban találtam egy munkát, amit egy győri munkaerő-közvetítő cég hirdetett. Mivel az állás azonnal betölthető lehetőség volt, így jelentkeztem rá. Az állásinterjú után egy orvosi alkalmassági vizsgálatra küldtek, ahol nem találtak problémát, így szabad volt a pálya a munka előtt. Az üzemorvosi vizsgálat eredményét a cég irodájába elvittem majd a szerződés kitöltésekor aláírtam egy papírt, miszerint 3 hónapon belüli felmondás esetén a 6.000 forint összeget köteles vagyok a munkabérből kifizetni az orvosi vizsgálatra úgy döntöttem minimum 3 hónapot ledolgozom és, ha utána találok egy jobb lehetőséget, felmondok. A cég, akivel a szerződést megkötöttem és az a cég ahova kiközvetítettek az ott töltött idő alatt semmilyen munkavédelmi cipőt, munkaruhát nem biztosítottak részemre. A cégnél a 8 óra munkaidő alatt járó 20 perc kajaszünetet nem tudtuk kivenni, mert a darabszámot a CNC gépen úgy kalkulálták ki, hogy ha nem rakod a szériát folyamatosan akkor nem lett volna meg a műszak végén a szükséges minimum darabszám. Így amikor elindítottam csere után a gépet abban a másfél-két percben megettem a kajám a megmunkáló gép mögött majd mielőtt cserélt volna már ott is voltam az álláson és vártam a cserét. Az a csarnok, ahol dolgoztunk megszüntetésre került a cég nehéz anyagi helyzete miatt és egy új csarnokba helyeztek át minket. Az új munkahelyen egy ugyanolyan gépen dolgoztam, mint a régi csarnokban. A cégnél egy gépbeállító technikusnak mondott fiatal srác volt a kinevezett termelési irányító. Az új csarnokban már 12 órás műszakban dolgoztunk 2+2-es műszakrend szerint. A srác az első pár nap után ránk szállt, külsősökre. Ott már egy összeszokott csapat dolgozott, de, mint kiderült néhány ember kirúgásában nagy része volt. Egy másik munkaerő kölcsönző cég által ott dolgozó barátom, akivel egy műszakba kerültünk az új csarnokban például nem akarták úgy betanítani a munkájára, hogy azt magától a megadott minőségi feltételek szerint tudja végezni. Ez mellett neki egy másik ott dolgozó (szintén külsős dolgozó, aki nála 10 évvel fiatalabb volt) kijelentette, hogy ő az ő csicskája és azt kell tennie, amit ő mondd neki és helyette is dolgoznia kell. Nekem jobb volt a helyzetem, mert a széria anyagrakás nem okozott gondot. Tudtam milyen minőségi feltételei vannak a géprakásnak, mit kell lehoznom. A második éjszakás műszakban a biztonsági őr elalvása előtt már pizzát rendeltek és mellé sok doboz sört. Aztán azon az éjjelen még a műszak karbantartójával, aki egy lány volt (tanult mechanikus) kocsival két és fél tálca sört hozattak be a céghez. Így tudtam már, hogy miért nem fogadnak be minket, féltek mi is rájövünk az ő titkukra. Aztán nem foglalkoztunk velük, mert a cégnél bejelentettek egy leépítési hullámot, melynek keretében a külsős dolgozókat kezdték el először kirúgni. Ahol tudtak a cégek közös megegyezéssel mondtak fel. Igazából mindenkinek, és valószínű nekem is így tettek volna, ha nem keresek rá a neten ilyenkor milyen feltételek vonatkoznak rám, amit teljesítenem kell.

    Az utolsó három 12 órás műszakban már a kijelölt "főnök" srác ránk szállt és mindenbe belekötött, problémát keresett, amiből az általa kreált viták születtek meg. Itt hangosan üvöltött ránk, indulatosan viselkedett, azt érezte ő ott a nagy isten. Majd 08.04.-én vasárnap hajnalban bementem dolgozni. 6 után elkezdtem a munkát és reggel 9:40-kor elfogyott a munkám, így az egyik ott dolgozó végellenőr hölggyel közösen elmentünk reggelizni. Majd ő kiment a helyiségből, dolgozott tovább. Az én gépem továbbra is állt, mert nem volt munkám (nem gyártottak előre megmunkálható hengerfejeket, nem gravírozták le őket). Így a kajaszünet után még bent voltam az ebédlőben 12:20-ig, amikor berohant, hogy lecsesszen azért, mert én lenyomtam a szemben levő soron a vészmegállító gombot (STOP). Aztán ezt megbeszéltük, hogy engem ne gyanúsítgasson meg, mert nem voltam kint és az egyik betanuló karbantartó vagy a másik külsős munkatárs (odament neki segíteni, mert az ő gépeinél töltött vissza olajat) (a börtönviselt úr jó barátja volt a srácnak, sokszor helyette kellett dolgozni, mert vagy az ebédlőben ült és nyomta a telefont vagy kint az udvaron ment az ivászat) lehetett, aki az olajos feltöltés után lehetségesen hozzáért a derekával vagy a hátával a gombhoz csak nem vette észre. Majd megoldotta a gondot elkezdtünk dolgozni. Itt kb. másfél - két óra eltelte után elkezdett beszólogatni, hogy én miért nem olyan palettára teszem a megmunkált hengerfejet, amire ő szeretné? Erre megmondtam neki, hogy azért, mert a végellenőr is egyutas raklapra pakol, természetesen elválasztóval. Mondtam neki, hogy a másik féléből hozhatna is, mert emulziós és össze fogom koszítani a saját munkaruhám, amit nem akarok 35 km-t cipelni egy mosás miatt hetente kétszer. A hozzá illő szürke műanyag raklapot a targoncásnak ez esetben neki kellett volna feltennie, de ő nem tud elviekben targoncázni, így nem tette meg. A hengerfej súlya miatt több darab üres palettát tesznek az alá, amire pakolok, hogy ne kelljen nagy súlyt (18-22 kg) emelgetni össze-vissza és majd egy testmagasságban legyen a kész darab is (ergonómia). Ő ezt sem tette meg és amiben tudott akadályozott. Aztán elvitt pár kész darabot tőlem palettával együtt és nem hozott semmit. Majd egy üres raklapot kerestem és feltettem alátéttel. Majd odajött és elkezdett ordibálni, hogy én miért nem bírok egy el olyant, ami neki tetszik. A fa raklapot a kezével eldobta onnan és attól kezdve csak kiabált velem, amivel sokszor megalázott. Aztán felhívtam a főnököm, hogy a srác ordibál, nem bírok vele ki fog rúgni. Majd egyszer odajött hozzám, hogy én milyen .... ember vagyok és elmondott mindennek. Utána kirúgott és mondom oké, felmegyek öltözni csak ne lássam már. Majd kiabált, hogy ne menjek sehova, nem rúgott ki és nevetett rajtam. Aztán ezt még egyszer eljátszotta, de már odahívtak a haverjait a műszakból. Aztán egyszer kiment és behívta az őrt és kirúgott. Úgy, hogy az őr vezetett ki az öltözés után. Az öltözőben sem hagyott egyedül, megvárta, amíg elpakolok és indulok ki a bejárat felé. Ez előtt már hívtam a főnököt, hogy baj van csináljon valamit. Ő tudomásul vette és mondta intézkedni fog. A történet vége az lett, hogy az őr kivezetett a kapun és a többiek meg a csarnok bejáratánál szakadtak a nevetéstől, hogy kirúgatott. Ott is mondták menjek vissza öltözzek át és rakjam a gépet tovább. És azt mondta a srác, hogy kötelességem lemennem neki kutyába, mert új dolgozó vagyok. Hát mondom én nem fogom haver! A kapun kiérve azonnal felhívtam a főnökömet, akinek mindenről beszámoltam. Ő jelezte, hogy egy 8 oldalas e-mailt írt a cégnek, mert már több emberét is kirúgták ez miatt az ember miatt, hogy rájuk szállt és addig csesztette őket, amíg nem rúgathattak ki őket. A következő nap szóltak telefonon, hogy már többet nem kell menni a céghez dolgozni, ennyi volt. Itt már minden külsős dolgozót elküldtek, azonnal felmondtak nekik, így nekem is.

    Tegnap jött egy SMS, hogy ma mehetek a fizetésért az irodába. A fizetésem egy részét ismét utalták, egy részét pedig borítékban adták át. Ezt miért csinálják, ha fix bruttó 230.000 forintos összeg van a szerződésemben? Volt olyan hónap, amikor készpénzben kaptam az összeget a fizetési határidő után 2 nappal (minden hó 12. napjáig fizetnie kell) és kézzel kellett a banknál befizetnem, hogy a hitel törlesztéseim biztosítani tudjam a banknak.

    A cég, ahova ki voltam közvetítve 08.04-el megszüntette a jogviszonyt leépítés miatt. A közvetítő cég szerint jobban tenném, ha elfogadnám a közös megegyezésről szóló egyezményt. Mivel a 90 nap próbaidő már lejárt, így tudom, hogy a törvény lehetőséget ad arra, hogy 30 nap felmondási idővel megszűnjön. A 30 nap alatt távolléti díjat kellene fizessen a cég, hiszen nem tudok azonnal máshol munkába állni.

    Ma bent voltam az irodában, ahol közölték velem, hogy nem hajlandóak a felmondásra csak akkor, ha két hetet ledolgozom. A gond, hogy a munkahely, amit felajánlottak a lakóhelyemtől 150 km távolságra található. Igaz, biztosítanak munkásszállást, de nem szeretnék a munka miatt távol lenni itthonról. Dolgozok én csak a megyében, ahol élek.

    Milyen lehetőségeim vannak ebben a helyzetben? A felmondási időről úgy értesültem, hogy nekik fizetniük kellene a 30 napra járó távolléti díjat, mivel a munka indokolatlanul távol van és az nem az én hibám, ha nem tudnak biztosítani munkát a lakóhelyem szerinti települések közelében, ahogy eddig tették. Az csak hab a tortán, hogy SMS-ben és Facebook üzenetben jelezte a vezető, hogy a szerződés módosítással dolgozhatok Százhalombattán és el kellene fogadjam a lehetőséget vagy megszűnt a szerződés. Az SMS-ben megemlíti, hogy azért szűnt meg a munkám, mert nem tettem eleget a munkavállalói kötelezettségeimnek. Se fegyelmit nem kaptam, se igazolatlan napom nem volt, túlóráztam amikor csak lehetett és dolgoztam.

    Ilyen helyzetben mi a teendő? Nem akarom a zsebükben hagyni a 30 nap felmondási időt. Gondolkodom, hogy a NAV-hoz holnap bemegyek és megmutatom hogyan kaptam a fizetéseket. Kezdésnek ez, aztán munkaügyi bírósághoz fordulok segítségért.

    Bocsi, hogy hosszan írtam le, de így sikerült és sok minden kimaradt. Lényeg, hogy sokszor brutálisan megaláztak minket.

    Köszönöm szépen a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák