Új hozzászólás Aktív témák

  • Fritz Teufel

    addikt

    Fizikai gombok vs szilárdtest gombok mobiltelefonokban

    A szilárdtestalapú haptikus gombokban nincs újdonság. Az iPhone 7-tel az Apple bevezetett egy szilárdtestalapú gombot, amely haptikus technológiával emulálta a nyomógomb érzését. A technológia iránti érdeklődés megújult az Apple elemzője, Ming-Chi Kuo közelmúltbeli bejelentése miatt, miszerint a közelgő iPhone 15 Pro és Pro Max a kattanó gombokat szilárdtest be-ki kapcsolóra és hangerőszabályzóra cseréli.
    Ez a jelentős tervezési átalakítás szilárd felhasználói élményt ígér. Ez növelheti ezeknek az új eszközöknek az élettartamát is. Mivel az Apple felkarolja a szilárdtest-gombokat, egyes iparági szakértők azt jósolják, hogy az Android majd szorosan a sarkában lesz. Ahhoz, hogy megértsük, hogy ez a haptikus gombtechnológia hogyan javítja az okostelefonok következő generációját, vessünk egy pillantást a A haptikus gombok előnyeire.

    Fizikai gombok vs szilárdtest gombok: Mik a legfontosabb különbségek?

    Az okostelefon megjelenésével a haptikus gombtechnológia gyorsan kiszorította a mechanikus telefon gombos billentyűzeteket. Minden alkalommal, amikor szöveges üzenetet küld vagy telefonszámot üt az okostelefonján, haptikus visszajelzési gombokkal lép kapcsolatba. A fizikai gombok azonban bizonyos területeken kitartottak. Egészen a közelmúltig a mechanikus bekapcsológombok és a hangerőgombok szabványosak voltak az okostelefonok számára. Ez azonban megváltozhat az iPhone 15 Pro és Pro Max bevezetésével.

    Fizikai/mechanikus gombok

    A fizikai gombok elektromos jeleket továbbítanak a telefonra, amelyek bizonyos műveleteket kényszerítenek ki. Ezek a gombok jellemzően műanyag bevonattal vannak ellátva, és rugós terhelésű rendszerről működnek. A hagyományos telefonbillentyűzetek általában a telefon felületének felét foglalták el. Míg ezeket a gombokat nagyjából digitális billentyűzetek váltották fel, a kattanó gombok továbbra is használatban vannak a legtöbb okostelefon oldalán. Ezek a gombok megnyugtató visszajelzést adnak, amikor rákattintanak, és fizikai megerősítést adnak a felhasználónak a műveletükről.

    Szilárdtest gombok

    A szilárdtestalapú bekapcsoló- és hangerőgombok valójában nem gombok. Ezek a panelek tapintható visszajelzést adnak, amely utánozza azokat az érzéseket, amelyeket általában a mechanikus gombokhoz társítunk. Más szóval, ugyanazt az érzést és funkcionalitást adja, mint egy fizikai gomb. Azonban kevésbé valószínű, hogy lebomlik vagy szétesik. A szilárdtest-panelek zökkenőmentesen integrálódnak az okostelefonok házába, és kiküszöbölik a kisebb repedéseket, amelyeken keresztül por, szennyeződés, nedvesség vagy egyéb törmelék gyűlik össze.
    Gyakori aggodalom, hogy ezek a gombok nem fognak működni, ha a szoftver meghibásodik. Bár a szoftver módosításával testreszabhatja a haptikus gombokon keresztül kapott választ, a szilárdtest-gombok akkor is működőképesek maradnak, ha a telefon szoftverrendszerei nem működnek. Ennek az az oka, hogy a szilárdtest-gombok a telefon firmware-jének részét képezik. Ez azt jelenti, hogy akkor is működőképesek, ha a mobiltelefonja téglásodik (lefagy).

    A hagyományos gombok korlátai a jelenlegi mobiltelefonokban

    A mechanikus gombok kialakítása néhány hátrányt jelent az újabb okostelefonok számára. Ezek az alacsony technológiájú alkatrészek nehézkesnek és nem hatékonynak bizonyulhatnak. Bár a haptikus gombokat különböző feladatokhoz átprogramozhatja, a hagyományos gombok néhány alapvető funkcióra korlátozódnak.
    A mechanikus gombok uralják a telefon felületét. Nemcsak értékes ingatlanokat foglalnak el, hanem a mozgó alkatrészek használata miatt ezek a gombok hajlamosak eltörni. A rugók és a műanyag alkatrészek idővel elkerülhetetlenül elhasználódnak. Ezenkívül a gombok szélei körüli apró repedések nyílásokat hoznak létre, amelyeken keresztül nedvesség és törmelék juthat be. Végső soron a fizikai gombok veszélyeztetik a telefon egészségét és hosszú élettartamát.

    Miért van az előnye a szilárdtest gombos kialakításnak?

    Az Apple új szilárdtest-gombjai számos kulcsfontosságú előnyt biztosítanak a fizikai gombokkal szemben. A karcsúbb kialakítás mellett növelik az eszköz tartósságát, kevesebb energiát fogyasztanak, és magával ragadóbb játékélményt tesznek lehetővé. Vessünk egy mélyreható pillantást azokra a területekre, ahol a szilárdtest-gombok kiválóak.

    A haptikus visszajelzés magával ragadóbb és természetesebb élményt biztosít

    Haptikus rendszerek Fejlessze okostelefonját játékmenet a játék vizuális és auditív elemeinek tapintható visszajelzésével. Az érintésérzet kihasználásával a haptikus visszajelzés lehetővé teszi, hogy a játékok jobban utánozzák a valós körülményeket — így a játékélmény életszerűbb és következésképpen kielégítőbb a legtöbb játékos számára.
    A PC-s és konzolos játékosok már hozzászoktak a haptikus visszajelzésekhez a játékmenet során. Az okostelefon-technológiával való áttérés természetes. A haptikus visszajelzés javítja a nem játék funkciókat is. Ha például felfelé és lefelé kapcsolja a hangerőgombot, a haptikus visszajelzés olyan érzést kelt, mintha egy tényleges kapcsolót manipulálna. Ez a visszajelzés akkor fontos, ha nem tudja megtekinteni okostelefonját.

    Csökkenti a késleltetést

    A félvezető-alapú gombok kiváló visszajelzést adnak a felhasználóknak a késleltetés csökkentésével. A haptikus technológia korábbi formái, mint például a lineáris rezonáns működtetők (LRA) és az excentrikus forgótömegű (ERM) motorok szenvedtek a jel késleltetésétől. Ez gátolta a felhasználói élményt, és a tapintásokat a mechanikus telefongombok gyenge helyettesítőjévé tette.
    A piezo meghajtó azonban szinte azonnali visszajelzést ad, amely megismétli a fizikai gomb éles kattintását. Ez a technológia úgy működik, hogy elektromos jeleket küld egy kis kristálynak, amely gyorsan tágul és összehúzódik.

    Megakadályozza a komplikációkat, amikor a tényleges gombok elkezdenek lebomlani

    A hagyományos hangerőgombok a kopás áldozatává válnak. Ezek a kis alkatrészek elpattanhatnak vagy széteshetnek, használhatatlanná téve a telefont. A haptikus technológia kiküszöböli ezeket a mozgó darabokat, ami viszont növeli az okostelefonok élettartamát. A szilárdtest érintőgombok nem esnek szét vagy hibásodnak meg, mint a hagyományos fizikai gombok.

    A lényeg: a szilárdtest-gombok a megfelelő technológiával a jövőt jelenthetik

    A haptikus visszajelzés funkciója a mobiltelefonokban kiváló felhasználói élményt fog nyújtani, miközben kiküszöböli a terjedelmes fizikai alkatrészeket, amelyek könnyen lebomlanak. A haptikus technológia korábbi iterációi, mint például az LRA, alacsony felbontású visszajelzést adnak, és a rezgést az egész kezeden keresztül fogod érezni. Ezzel szemben a piezo-meghajtók nagy felbontású lokalizált visszajelzést adnak.
    A szilárdtest piezo gombok a következő jelentős változás az okostelefon-iparban. Más haptikus technológiai formákkal ellentétben tökéletesek az okostelefon-integrációhoz.

    forrás: Fizikai gombok vs szilárdtest gombok okostelefonokban – Boréas Technologies (boreas.ca)

    Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

Új hozzászólás Aktív témák