Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cocka

    veterán

    válasz birno #296 üzenetére

    Ez teljesen rendben van. Nézzük a két esetet:

    1. Ha valaki megszerzi a kártyádat és kifigyeli a pin kódodat, majd pin kóddal vásárol, akkor a bank mossa kezeit, hiszen a pin kód egyértelműen téged azonosít. Az OTP felhívta a figyelmedet a kiküldött pin kódos levélben, hogy senki tudomására ne hozd a kódot. Ha ezt mégis megtudta más is és a pin kódod felhasználásával vásárol, akkor az olyan a bank szemében, mintha te vásároltál volna. Bizonyítsd be, hogy nem te voltál. :)

    Egy bankkártyát ugyebár tulajdonosának neve és aláírása azonosít, esetleg fénykép. Ha van fénykép a kártyán, akkor azzal igen érdekes lehet vásárolni, hacsak nem maszkban vagy gumiálarcban vásárol az illető, egyértelműen lelepleződik. :DD

    Nagyobb összegű vásárlásoknál meg eleve aláírástól vagy pin kódtól függetlenül személyit is kérnek. Ha valódi a személyi, akkor gyanús lehet hogy más a kártyán ill. a személyin szereplő név. Nyilván ennyire a bűnözők sem hülyék. :D Ha pedig hamis, akkor a kereskedő jogosult összehasonlítani a 2 aláírásmintát: Ha nem egyezik, akkor ott valami gyanús, ha egyezőnek véli, akkor ha PIN kóddal történt a vásárlás szinte esélytelen bebizonyítani, hogy nem te voltál a vevő.

    A neved és az aláírásod szerepel a személyi igazolvány előlapján, tehát ha vki egy hamis személyivel és a fénykép nélküli bankkártyáddal illetve a hozzátartozó pin kóddal (amit kifigyelt vagy vhogy megszerezte) szinte kizárt, hogy bizonyítható legyen, hogy a kártyával nem te vásároltál.
    Talán bizonyító erejű lehet, ha a biztonsági kamera felvételén jól látszik, hogy egy kigyúrt 120 kg-os bőrfejű vásárolt, te meg egy vékony testalkatú 60-70 kg-s valaki vagy. :DDD
    De mint tudjuk vannak helyek ahol nincs biztonsági kamera vagy csak kevés van vagy erősen kifogásolható a felvétel minősége.

    Az sem mellékes, hogy a pin kód ismeretében pénzt is felvehet a tolvaj.

    2. Amikor csak aláírást kérnek az azért jobb, mert a banké a felelősség. Magyarul, ha kártyareklamációd adódik nagy valószínűséggel a javadra fognak dönteni és talán a pénzed is visszakapod. A kereskedő elvileg köteles a kártyán szereplő aláírásmintát a bizonylaton szereplő aláírással összehasonlítani és gondolom ha valami gyanús azt jelenteni kell. Az más kérdés, hogy sokan nem teszik meg ezeket, így akár egy vadidegen is vásárolhat a kártyáddal, max. kártyareklamáció esetén majd az írásszakértő megállapítja, hogy a kérdéses aláírás valóban a tiéd volt-e vagy sem. Három aláírásminta meg már bizonyító erejű lehet: A bankkártyán szereplő stimmel, a hamis személyin szereplő stimmelhet, de a bizonylaton szereplő aláírással le lehet bukni.

    Mondjuk ami mindkét esetben a legneccesebb azok a CNP-s tranzakciók (pl. internetes vásárlás). Ehhez csak a 3 jegyű cvc2 kód kell az egyéb kártyaadatokon kívül, ami elolvasható a kártyáról, tehát ha valaki megszerzi a kártyádat, akkor ember legyen a talpán , aki bebizonyítja, hogy nem te vásároltál vele. Ilyen esetben nem tudom milyen biztosítékot ad a bank, de szerintem semmilyet ugyanúgy mossa kezeit, ahogy a pin kódnál is.

Új hozzászólás Aktív témák