Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz mzso #54214 üzenetére

    A stabilizáló diódák alapjában véve JFET tranzisztorok rövidrzárral G-S között és Idss paraméter alapján válogatva standard értékekre. Kipróbálható otthon mérésekkel :)

    Hátrányai a kis választék áramértékekben meg az aránylag kicsi feszültségbírás. Gyakorlatilag használhatók, de leginkább max. egy néhány LED meghajtására. Áruk ugyan nem nagy, de a nagyon szűk felhasználási spektrum miatt kevesen/egyre kevesebben gyártják.

    ...a végén azt írja ki lehet simítani a hullámzást egy soros induktivitással.

    Nem lehet. Az Example 3 áramkörét pedig nem próbálnám könnyű szívvel. Mentegetőznek is, semmi felelősséget nem vállalva az adatlap legalján. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #54214 üzenetére

    Csak abban meg a nehézséget nem értettem, hogy miért ne lehetne kapcsolni vagy fokozatkapcsolni, mindegy.

    A linkelt áramgenerátort magam is említettem valamikor a topikban, épp Lompos reagált akkoriban, hogy ez elvileg csak egy JFET trükk. Akkor kapcsoltam én is, hogy persze, adja magát.

    A JFET-nek van ugyanis ilyen kapcsolása, hogy áramgenerátornak lehet kötni:

    Csak később kitalálták, hogy gyártanak direkt ilyen integrált alkatrészt, két kivezetéssel. Így valóban nem véletlen, hogy max. 40V és 20mA, amit tud.

    De ez egy lineáris, disszipatív szabályzó, ebből következik a hátránya is. Darabonként 40V x 20 mA = 800 mW legfeljebb, ami sok gyakorlati célra kevés, veszteségként pedig sok.

    Tekercs pedig nagyjából hasonló eset, mint amikor a kapacitív előtétről volt szó: kompromisszumos, bizonyos esetekre elmegy, máskor önmagában kevés, de ez is számos feltételtől függ, áramköri kialakítástól.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák