Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tejeskifly

    aktív tag

    Üdv, ebben a témában szeretnék kérdezni.

    Milyen gépet ajánlanátok céges szervernek, ami tulajdonképpen adattárolásra, 1 weblap kiszolgálására, egy mail szervernek, és egyéb kisebb céges dolgokat szolgálna ki (rajta keresztül történik a számlázás stb)

    Mekkora internet kell ennek minimum?
    Milyen szoftverek állnak rendelkezésre, milyen oprendszer ajánlott, és milyen szintű tudás kell a kezeléséhez?

  • tejeskifly

    aktív tag

    válasz Krix #420 üzenetére

    Ja igen 2 irodát szolgál ki adattárolás szempontjából a gép. ez kb 6-8 alkalmazottat jelent, és a fontosabb dokumentumok kerülnek csak fel. A gépet egy pályázat miatt nem lehet gépterembe tenni, ugyanis saját telephelyen kell üzemeltetni a gépet, munkahelyteremtés miatt.

    A cég weblapját sem látogatják nagyon sokan, lévén hogy a cég nem magánembereket, hanem inkább más cégeket szolgál ki.

    A pályázatban leírtakat kb 1,5 éven belül kell megvalósítani, és elvileg én kezelném a rendszert, 24 órás hozzáférésem lenne géphez, ha valamit újra kell indítani alkatrészcsere stb...
    A weblapot csak áthelyeznénk ide, nekem csak meg kell oldani hogy elérhető legyen.

    Ezért engem érdekel a szoftver rész is. Abban tudsz segíteni. Hogyan kezdjek neki, egy másfél évem lenne beletanulni a dolgokba hogy mi hogyan működik. Ezért elsősorban most az itthoni gépemen szeretnék addig próbálkozni. Gondolom linuxot ajánlotok a szerverre (vagy unix? Azt még életemben nem használtam, és úgy halottam, csak a komolyabb szerverek alá kell :D)

    A linux gondolom úgy kezdődik hogy egy 250mb-s netinstall, és arra feltenni a szükséges dolgokat. Vagy van esetleg valami erre a célra készített disztribúció?
    És mik a szükséges dolgok, ha azt akarom hogy működjön is a rendszer?

    Krix véletlen nyomtam a válasz gombot :)

    [ Szerkesztve ]

  • tejeskifly

    aktív tag

    Sziasztok!

    Szeretném upgradelni a jelenlegi home serveremet, mert már kicsit elavult. (c2q Q9550 cpu, 8gb ram, NVIDIA 1050)
    Jelenleg egy ubuntu server van rajta illetve dockerben fut prá cucc:

    -jellyfin
    -jellyseerr
    -qbittorrent
    -sonarr
    -radarr
    jackett
    -bazarr
    -portainer
    -pihole
    -searxng
    -traccar
    -caddy
    -wireguard
    -home assistant

    A terv az, hogy az új szerverre már proxmox kerül, a dockerek VM-be költöznek, illetve ami nem vm az kap egy LXC-t.
    Ezen kívül lenne még egy pfsense VM router, firewall, VPN és reverse proxynak. És még azzal a gondolattal is eljátszottam, hogy egy windows VM illeltve egy gamer VGA beszerzésével sunshine-on "cloud" gaming is mehetne.

    Szeretném a fentieket úgy megvalósítani, hogy amennyiben nincs terhelés kedvező fogyasztással is elketyegjen a rendszer.
    Első körben leszerelt szerver beszerzésén gondolkodtam, viszonylag kedvező áron vannak már 2 procival, sok rammal, már csak a VGA-kat kell beledobálni. Viszont itt számomra nem egyértelmű, hogy ezek amennyiben nincs jelentős terhelés képesek-e alacsony fogyasztással működni? Ha igen akkor mely generációtól kezdve?
    A másik út pedig az lenne, hogy asztali gép akatrészekből építem a rendszert.

    Mindkét esetben szeretném alacsonyan tartani a költségeket, használt alkatrészekből építkeznék. Mit gondoltok a fent felsorolt feladatokra mi lenne a legalkalmasabb?

    Számomra a dilemmák:
    Az asztali gépeket nem 24/7 működésre tervezik, viszont ha egy alkatrész tönkremegy, akkor egyszerűbb azt cserélni, hamarabb találok másik alaplapot tápot stb...
    Van-e olyan alaplap ami pl áramszünet után magától visszakapcsol? Hogyan oldjam meg a távoli felügyeletet?

    Ha egy leszerelt szervert veszek, akkor az jóval hangosabb lesz és a fogyasztása is magasabb (ebben nem vagyok teljesne biztos). Viszont 24/7 üzemre van tervezve. Lábon kihor egy RAM modul vagy CPU hibát, áramszünet esetén visszakapcsol magától és még a távmanagement is sima ügy.

    Várnám az ötleteiteket, hogy melyik irányba mozduljak, illetve milyen konkrét HW elemekből lenne érdemes építkeznem.

    [ Szerkesztve ]

  • tejeskifly

    aktív tag

    válasz kisskd #7354 üzenetére

    Szia!

    Tudnál konkrét gyártót akinek tudja az alaplapja ezt az auto powe-on feature-t? Nekem a környezetemben most 2 asztali gép van, de egyikben sem találtam ilyen opciót.

  • tejeskifly

    aktív tag

    válasz Dark Archon #7356 üzenetére

    A mostani szerverben egy giabyte ga-ep45-ds3 van, a másikat nem tudom fejből de ha hazaértem megnézem.

    De igazából nem is az a lényeg, hogy ezek tudják-e, hanem az, hogyha asztali alkatrészekből építkezem, akkor az amit ahhoz veszek az tudja. Ha szerver alkatérszeknél maradok, akkor viszont nincs ilyen kérdés.

  • tejeskifly

    aktív tag

    válasz kisskd #7359 üzenetére

    Szia!

    Köszi, hogy utánanéztél, ezek szerint ezt nem jelent problémát. A távmanagement pedig egy kvm

    Viszont még mindig nem vagyok sokkal közelebb, hogy mi legyen a HW irány. Asztali vagy szerver komponensek.
    És ha asztali akkor mi a minimu és ha szerver akkor mi a minimum. Első sorban a processzor kiválasztása lenne a legfontosabb, mert akkor megvan a foglalat, lehetséges chipsetek, illetve a VGA ugyis a végére marad.

    Rég nem néztem ilyeneknek utána, de az mennyire működhet, hogy a jelenlegi 1050 megmarad és pci passtrougha-al megkapja a docker KVM transcodinghoz egy másik AMD kártya pedig megy pci passtrough-al a windows/sunshine KVM-nek játékhoz, a szerver OS pedig megkjapja az IGP-t.

Új hozzászólás Aktív témák