Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • killbull

    aktív tag

    válasz Bici #36002 üzenetére

    "Elméleti kérdés; ha van egy HA20-569 hangszórópárom, aminek X év múlva elrohad a széle,"

    Szigorúan tilos mert a mester megmondta hogy az a legjobb mert 5 év múlva garantáltan viszed neki újra csináltatni nehogy elapadjon a bevétel! :C :C :C :C :C

    [ Szerkesztve ]

  • killbull

    aktív tag

    válasz Bici #36070 üzenetére

    Szia!

    Ha még aktuális: [200mm Gumi hangszóróperem]

    Ezt pedig fórumon találtam, info neked!

    "Szevasz!
    A hagyományos ragasztó a színtelen nitro (Czapon) lakk. Tulajdonképpen nitrohigitóban oldott celluloid.
    Előnye, hogy aránylag gyorsan szárad, és a kész hangszóró is szétszedhető, javításkor csak ecsetelni kell a hígítóval, és elenged.
    Azt a fehér trutyit, ha jól emléxem K2 ragasztónak hívták, valamikor a BEAG mikrofon üzemében fejhallgató betéteket ragasztottak vele. Szerintem a fehér hidegenyv ugyanaz lehet, fa ragasztónak árulják a barkácsboltok, színre, szagra ugyanaz mint a K2.
    A VT epoxi gyantát is használhatott, mert a hangszóróperemeket némely típusnál csak le vésni lehetett, oldószer nem vitte.
    Apám vagy 50 évig javított hangszórókat, kicsit, nagyot, neki a nitrolakk vált be maximálisan.
    A háború után nem lehetett kapni, órásoktól kért óraüveg vágás után maradt celluloid hulladékot, (abból volt az óraüvgeg régen), és feloldotta nitrohígitóban.
    Rengeteg légnyomástól megsérült rádióhangszórót mentett meg vele."

    "Perem és kosár palmatex az a legjobb, mindkét felület vékonyan beken és vársz kb. 3percet mehet a helyére a dóm. Na majd egyszer készítek videót és feltöltöm, hogy lásd a végeredményt. Egy vidi 20 cm-es mély peremezés kb. 25 perc. "

    Amelyik szimpatikus, de ha nem akarod akkor kérd meg őt és gumiperemet kérj rá: [Hangszórójavítás-Hangfal javítás (Burning-Elektronic)]

  • killbull

    aktív tag

    válasz Bici #36072 üzenetére

    Annyit megállapíthatsz hogy merevebb lesz és ugyan ahoz a kilengéshez több watt kell. Szerintem elrontja a hangszóró alsó frekvencia határát. A Hi finél pont az a lényeg hogy kis teljesítménynél leng kellően nagyot a membrán. Ha viszont PA amit akarsz belőle csinálni akkor ugyan ahoz amit a gumi perem tud nagyobb hangszóró átmérő kell. A 20 cm es PA hangszórók általában 60 - 80 Hz körül kezdenek dolgozni, míg ugyan ez 20 cm gumiperem röhögve tudnak 40 Hz t is.

    Az xmax kb feleakkora lesz ami logikusan rontja az alsó határfrekvenciát!

    Itt egy 30 cm szövet peremes, 50 Hz től : [HA31-422G]
    Ugyan ez a kosár de csúcstechnológiás habgumival (érted a poént :DDD ) meg 30 Hz től indul : [HA31-422]

    [ Szerkesztve ]

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36070 üzenetére

    A hangszóró használati értékének várható leértékelődése és a membránszél cseréhez szükséges munka értékének/árának várható felértékelődése miatt.
    Már jelenleg is eléggé az alsó szegmensben van a HA20-569, és egy normális membránszél csere lassan annyiba kerül, mint a hangszóró maga.

    Ilyen textil membránszélt, ami ehhez kellene, készen sehol nem lehet kapni, én tudok gyártani legfeljebb.

    A honlapon a 200-as gumiszélnek az engedékenysége már kb. jó, de összességében nem használható, mert méretben nem illeszkedik.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36084 üzenetére

    Nem. :) Nem gyártok most hangszórót egyáltalán. Meg PA cuccokból pont van elég választék szerintem.

    Meg ha PA, akkor érzékeny, és nincs jó mélytartománya. Szóval nem tudom, pontosan mire is lenne szükséged. Készen használtan nincs valami olyan hangsugárzó, ami megfelelne neked?

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36091 üzenetére

    Ez a 60Hz / 90dB@1W zártban érvényes. Vszeg falba építve egyenletesebben jön ki a zárt doboz a helyiség emeléseivel mélytartományban, mint egy b-reflex. Utóbbit többet kellene szűrőzni utólag.

    Mégis mekkora az a max. hangnyomás, amit szeretnél?

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36102 üzenetére

    2 db azonos mélyközép +3dB érzékenység, 4 darab +6dB. Max .hangnyomásban ettől több, mert a terhelhetőség is kétszer akkora lesz.

    De ha két hangszórót építesz be, akkor azoknak kétszer akkora térfogat is kell. Illetve a hangváltó tervezése is bonyolódik, valószínűleg a kétutas megoldás nem fog működni.

    Megpróbálok utánaszámolni. Ez egy hosszabb átgondolást igényel.

    A húsz liter térfogat rögzített? Vagy az is változhat?

    #36099killbull
    Nem tudom, kire gondolsz. Nincs olyan, hogy "nekünk". Legalábbis nekem ezekhez a dolgokhoz semmi közöm nincs.

    És bizonyíthatóan nincs igazad.
    A Zafír HA20/12K mélyközép hangszórója mély- és középtartományban is rosszabb gumi membránszéllel, mint a későbbi gyártású HA20-484 vagy 569 műanyaghab membránszéllel. Konkrét méréseim vannak mindegyikről. Egyébként utóbbiból is ezerféle anyag és technológia létezik, és lehet gumihab alapú, nem bomló membránszélt is készíteni. Én értem, hogy a hozzáértés hiánya miatt szűkíted le ennyire az egész dolgot, gumi vagy nem gumi membránszélekre. De a hangszórók és a paramétereik nem így működnek. T-S, kis- és nagyjelű paraméterek, vagy hangnyomásválasz mérésekor egyik műszer sem kérdezi meg, hogy milyen anyagból van a membránszél. Azért mert ez nem paraméter. Vagy ha akarod, ez a kirakatparaméterek egyike. Lényegtelen a hangszóró működése szempontjából.

    Kár ezen vitatkoznunk. Tényleg. Mérésekkel bizonyítható, amit írok.

    A szubjektív tapasztalataid jó dolgok, de nem jelentenek műszaki szempontból semmit. Akkor lehetne kezdeni valamit a véleménnyel, ha konkrétan meg tudnád mutatni, mérésekkel, hogy mit tapasztaltál másféle hangszóróval/hangsugárzóval. :) Így csak egy fórumos vélemény. Annak viszont így is tökéletes. :)

    Gumiperem nem létezik. :) Gumi membránszél esetleg. De hogy a hangszórók tulajdonságain semmit nem javítana, az biztos. :) Az élettartamot megnövelhetné.

    Az általad idézett példa, egyébként pont az ellenkezőjére bizonyíték, mint amit te írsz :DDD Ha jobban elolvasod.
    Az a helyzet, hogy az idézett rész pont azt írja, hogy a helyettesítőnek ajánlott, (felismerhetően) távol-keleti gyártású SAL mélyközép hangszóró, ami gumi membránszéllel készül, meg sem közelíti az eredeti habszélű VT hangszóró hangját. :D Tehát hiába a gumi membránszél, a hangszóró nem jó. :)

    Hibásak egyébként az ilyen ajánlások a helyettesítésekre, és általában a mérhető paraméterei is sokkal rosszabbak a SAL vagy egyéb import helyettesítő hangszóróknak.

    Hogy kinek mi a szempont, azt majd mindenki eldönti sajátmaga. Neked a gumiszél számít, van akinek az eredetiség, van akinek a szükséges paraméterek. Rengeteg igény van, és mindenki megtalálja azt, amire szüksége van. :) Szerintem. Fölösleges erről beszélni, ez egy szabad piac, a felhasználó szabadon választhatja ki az elérhető opciók közül a neki tetszőt. :) Kár ráerőltetni bárkire is bármit.

    #36100killbull
    :)

    Örülök, hogy voltak ilyen hangsugárzóid. :)

    A hangváltót nem teszi jóvá az egyszerűsége. A pontos és átgondolt tervezés viszont igen.

    :) A Videoton dóm magashangszórók hibáit semmiféle kondenzátor nem tudja megjavítani. Egyszerűen nem ott vannak a hibák. A HG2,5 magashangszóró lineáris és nemlin. torzításait egy soros kondenzátor nem változtatja meg. Nem is teheti, hiszen nem így működik a sorosan kapcsolt kapacitás.
    Ehhez a magashangszóróhoz egyébként kevésbé jó az elsőrendű szűrés, inkább további problémákat okoz a hangszóró tulajdonságai miatt.

    Örülök, hogy jónak hallod a te megoldásoddal, de ez illúzió, műszaki tények nem igazolják.

    A zárófedél tölcséres kialakítása miatt biztosan nem visít a HG2,5. :) Ugyanúgy lehet azzal tölcséres zárófedéllel is egyenletes frekvencia-hangnyomás választ létrehozni. Ez tévedés. Valamit félreérthettél.

    A Subvoice-os hangsugárzót ugyanolyannak nevezni mint a Zafírt. :D Hát erős túlzás. :D Másrészt ott még Subvoice sem volt a helyzet magaslatán, a forgalmazó félig sem igaz méréseiből dolgozott. Az egy másik korszak. :) Régen volt. Túlhaladott.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36105 üzenetére

    Akkor abba csak egy darab 20 centis hangszóró fér el.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36105 üzenetére

    Megnéztem a dolgokat.
    Valami ilyesmi hangszórót kellene keresned, nem feltétlenül ezt, de hasonlót.
    [link]

    Azt írtad a HA20-hoz képest kétszeres maxSPL-re lenne szükséged, hasonló mélytartománnyal.
    Elméletileg ebből összejöhet több is. Attól függ, mennyire terheled Xlin értéken túl, és mekkora THD növekedést engedélyezel, de az érzékenység alapból 3dB-vel nagyobb, és akár 150W max. terheléssel is lehet számolni a HA20 55W-ja helyett (persze nem folyamatosan, egyiknél sem).

    Ez így együtt kb +6-7dB összesen.

    Amit elvesztesz, az a viszonylag szép középtartomány, és a zárt doboz mélytartománya. De ennek ez az ára. Illetve sokkal drágább a hangszóró. :) Én kb. ennyit tudok segíteni szerintem.

    #36114killbull
    Szerintem ez jelenleg értelmetlen. :)

    Már megmagyaráztam. Subvoice nem dolgozott HG2,5-lel, nem mérte meg az adott hangszórókat sem, csak a forgalmazó méréseit használta, és ez nagyon régen volt, akkor még ő sem állt a mai szinten, ez nem egy jó megoldás, nem egy jó példa, és nem a te hangszóróidról szól.
    Azt is meg kell magyarázni, hogy más hangszórók, más tulajdonságok, másféle viselkedés? Vagy azt, hogy a Subvoice-os példa nem kidolgozott jó megoldás, csak egy tizenx évvel ezelőtti lenyomata az akkori tudásának, lehetőségeinek?
    Mit kellene még szerinted megmagyarázni? :D

    Világosan látszik a mérésekből, a felsorolt HA 20-as hangszórók viselkedése, tulajdonságai. Nekem megvannak ezek a mérések, megnéztem. nem kell minden bizonyítékot bemutatnom. :) Ez fórum, nem iskola, vagy bíróság.

    Ezt a választ a ChatGPT írta amúgy? xD Kb. olyan hangulata van.

    Minden meg lett magyarázva, illetve, a "felhasználó" tudásának hiányát én nem pótolhatom. Nem ez a célja egy fórumtopiknak. Subvoice oldal, hangdobozépítés, nullától az utolsó bejegyzésig, ha azon átrágtad magad, és megértetted, érteni fogod azt is, hogy miért írtam, hogy nem releváns egy teljesen különböző hangszóróról írt hiányos megoldásból kiindulni, a te, teljesen eltérő hangszóróidnál. :) Vagy miért rosszak a piros pöttyökkel jelzett "számításaid". :)

    Nem vagyok idős. :DDD Jézusom. Miket gondolsz te. És nem fényeztem magam egyszer sem. :) Miért ez a személyeskedés? Ezek mennyire észérvek? :D Még talán egy nyelvi AI modellnek sem azok.

    #36115killbull
    :) Ha bekeretezve jobban tudatosul benned, akkor oké. :) Tényleg nem gyártok hangszórót Székesfehérváron, és különösebb hatásom sincs rá. :) Sokadjára írom le. :) Tévedés, amikor valaki másképp gondolja.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz Bici #36117 üzenetére

    Nézz szét te is, hátha látsz jobb ajánlatot ettől. De valami hasonló paramétereket kell keresned, szerintem. Próbáltam a budget kategóriából választani, valószínűleg ettől olcsóbban csak használt hangszórót lehet venni, ilyesmi paraméterekkel.

    #36118tamasgal
    Szerintem ez nem történt így, sokszor ajánlok SS, Vifa, Peerless, stb. jó hangszórókat, de látom a problémáikat is, ez így kerek egész. Az érv sosem az, hogy én mióta foglalkozom ezzel, hanem az, hogy láttam, mértem, értem. Mi a probléma azzal, hogy jelzem, ha valamivel, hangszóróval, gondolatmenettel, stb. gond van? Ez lenne az első lépés ahhoz, hogy tovább lehessen lépni. A másik dolog, hogy konkrét és egy átlag beeső fórumozóhoz viszonyítva felmérhetetlenül több információt és tapasztalatot miért kellene kidobni a kukába? Ezeket felhasználni/megfontolni érdemes inkább.

    Itt egyébként nagy márkanevekről, azok tervezőgárdáiról, vagy valami misztikus magasabb rendűségről álmodozni nem lehet már régen. Egyrészt világos és látható hibák nagyon sok hangszórónál vannak (pl. rosszul tervezett ScanSpeak mozgórészek, emiatt pár év alatt beülő pillék, hibás ragasztások, rossz rezonáns rendszerek), másrészt alapvetően nincs ilyen hozzáértőbb, vagy jobban dolgozó "tervezőgárda". Rég nincs erről szó. Lényegében alkatrészösszerakásként működnek ezek a márkanevek, jelenleg már főleg távol-keletről beérkező alkatrészek vannak - saját alkatrészgyártásuk régen, évtizedek óta nem volt, mindent a Kurt Müller nevét viselő vállalkozástól vettek, ma már ez is nagyon korlátozott - amiknek egy jelentős részét már nem európában szerelik, de látszat miatt van még Dániában ScanSpeak gyár, minimális (ha még egyáltalán ez a része megvan) volt dolgozói tulajdonnal, de az egészet felvásárolta Tymphany néven egy/néhány befektető, a gyártás szinte teljes egészében elköltözött, a termékek megváltoztak, stb.
    Harmadrészt, a levegő és a hangfrekvenciás rezgések mindenkinél ugyanúgy működnek, nincs kivétel, amivel a nagy márkaneves tervező többet/jobbat tudhat létrehozni, nála is pont ugyanazok a szabályok érvényesek, mint másoknál, ugyanúgy lehet megmérni/értékelni a kész terméket.
    A negyedik elem, hogy ezek üzleti vállalkozások, bevétel- és profitmaximalizálás az elsődleges cél, minden más ennek van alárendelve, így hozzák létre a termék- és árkategóriákat, piaci igényeket akarnak és tudnak kiszolgálni, ebből kell élniük.

    Én biztos nem írtam olyasmit, hogy a lemezkosár és a műanyaghab membránszél csak a jó, vagy ez a legjobb. :) Tök világosan megmagyaráztam, hogy technológiai sajátosságok vannak, és bizonyos hangszóró össztömeg fölött sokkal költségesebb egy megfelelően stabil lemezkosár gyártása, a technológia, mélyhúzás korlátai miatt, és ott megéri az öntött verzió, és az az értelmes választás. De ez alapvetően nem jelenti azt, hogy ne lehetne egy jól működő mélyhúzott acél lemezkosarat készíteni, vagy hogy azzal ne lehetne jó hangszórót gyártani, ne lehetne jó paramétereket elérni mély- és középtartományban. Vagy hogy a hab alapú membránszéleknek ne lennének pozitív tulajdonságai (tömeg, engedékenység, maradó forma, hiszterézis, belső szerkezet, súrlódás, terjedési sebesség terén) a várható öregedés, és élettartam mellett (de ma már, jó anyagválasztásal, új technológiákkal ez is meghosszabbítható), ami miatt ezeket is van értelme használni.
    Annyit írtam, hogy csak ez alapján értelmetlen választani, egy átlagos mélyközép hangszórónál nem ez a lényeges, nem ezen múlik, hogyan működik, hogy szól.
    Amit mindig ajánlok, hogy fel kell mérni, mivel állsz szemben, és értékelni, hogy megfelel-e a felhasználási céljaidnak. Kész. Ettől se többet, se kevesebbet nem szoktam.

    #36120bkercso
    Mi a kérdésed hangsugárzóépítéssel kapcsolatban ami foglalkoztat és nem kaptál rá választ? :) Esetleg segíthetek valamiben neked?

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • denesdr

    addikt

    válasz Bici #36133 üzenetére

    A távolságkülönbséget tudja kompenzálni az AVR/HM proci/PC-s korrekció (pl Cavern + EQ APO).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák