Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ChrisFamm

    csendes tag

    Sziasztok,
    Előre elnézést kérek ha már előfordult a topikban hasonló probléma és én elsiklottam felette.Külföldi fórumon belebotlottam hasonló problémába de a megoldás kifejtése előtt lezárták a topikot.

    Még kb. egy éve telepítettem a windows 10 alapú rendszeremet az akkor vadiúj ssd-vel.
    AMD ryzen 5 2600
    Asrock B450M pro4 alaplap
    Kingston A2000 1TB M2 NVME SSD
    illetve egy 500GB 2.5" SATA HDD amin a telepítés idején sajnálatos módon a rendszerben tartózkodott.

    A telepítés rendben zajlott a windows telepítőre bíztam a particionálást és meg is voltam elégedve a végeredménnyel amíg a benne hagyott HDD-t el nem akartam távolítani.
    Ugyanis a rendszer nem bootolt ha ezt kivettem. Mint később kiderült erre telepítette a windows a boot managert. Így visszatettem a HDD-t. De az idővel elkezdett köhögni nyekkenni időnként. A napokban viszont egyre több 10s-et visszaszámolós system crash történt - valószínűsíthetően a haldokló HDD - ről történő lemezműveletekből fakadóan.

    Elmentettem az adataimat, rászántam magam az újratelepítésre. Elkészítettem egy hivatalos mediacreation tool -os pendrive-ot. Mint kiderült az SSD-t az előző telepítés GPT-re alkotta. A telepítőben látszik egy kb 16MB-os 0. partíció illetve a 900GB környéki 1. partíció amiből 110GB szabad.

    Ami a lényeg:
    -------------------
    Az SSD partícióit a telepítőből nem tudom törölni, formázni. Az előhívható parancssoros DISKPART tool-ból nem tudom clean all paranccsal lesikálni avagy format c: paranccsal formázni. Hibaüzenet sem a telepítő felületén avagy a cmd parancsoknál nincs. A formázás végigmegy majd újraindítás után az adataim látszanak ismét, a szabad hely 110GB.
    Próbáltam az EASUS partition master bootolható rendszerével is rendbehozni de sikertelenül. A surface test szerint az ssd hibátlan, átalakítani MBR-re nem hagyja, partíciót törölni, formázni nem tud.
    Próbáltam elkövetni pár releváns UEFI bios paraméter módosítást - ezzel lehet rontottam az ügyön de egyenlőre változást nem érzékeltem.

    Elnézést a hosszúra sikerült meséért de le akartam írni precízen a körülményeket. Köszönöm a végigolvasást!
    Szóval ebben szeretnék ötletet kérni, hogy mitévő legyek?

  • ChrisFamm

    csendes tag

    Köszönöm az útbaigazítást. Elolvastam a mellékelt hozzászólásokat és a cikkeket, próbáltam összegezni a releváns megoldásokat.
    Jól értelmezem, hogy az installert/particionáló rendszert tartalmazó adathordozónak GPT -nek (és FAT32 másik forrásban)-nek kell lennie ahhoz, hogy változtatni tudjon a GPT-s SSD partíciókon? Mindkét esetre van találtam paramétert a Rufus-ban.

  • ChrisFamm

    csendes tag

    válasz King Unique #422 üzenetére

    Nekigutottam de nem ezzekkel van a probléma.
    Tegnap vettem egy új SSD-t, egy 870-es 500GB samut. Benyomtam kikapcsoltam aCSM-et készítettem egy GPT sémás rendes UEFIs pendrive-ot a leírtak szerint, kiszedtem a réfi NVME SSD-t és minden egyebet csak az új volt benne. A windows 10 egyből felment rá mint egyébként eddig is az elmúlt 30 alkalommal amikor telepítettem egyéb gépekre.
    Ezután visszanyomtam az NVME-t. Minden adatot tudok róla olvasni, de nem tudok róla törölni, nem tudom formázni, particionálni. Nincs hibaüzenet a próbálkozásoknál, csupán frissítés után minden visszaáll a művelet előtti állapotba. Az easus surface test szerint a lemez ép. Ezek után szerintem csak vírus vagy lemezhiba lehet. Szerintetek? Amúgy gariztatásra csak az adataim védelme végett nem adnám be szívesen... de egy low level format lehet működne.

Új hozzászólás Aktív témák